1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,301
  1,592
  5 oктомври 2007
  Машко
  И стај го тој у фирма кај нас, и оди убедувај се после со разни инспекции. Мислам дека сакаа да кажат офис конфигурација ама баш за у офис. За по дома да нереално е.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На mdeni и SiPy` им се допаѓа ова.
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,422
  8,899
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Сериозен си или тролаш нешто?

  На нет WIndows 10 OEM не е 12 евра или 10 евра како што некој препродава тука на форумов туку 4-5 долари. Меѓутоа тоа не е лиценциран WIndows тику само активиран. Теши се ти дека си лиценциран, кога ќе ти дојде писменце од Пепељуговски и ќе те репнат кривична тужба за кражба на интелектуална сопственост. Па чешај се после пред било која институција или амбасада со полициско досие во државава ;D
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,351
  4,552
  18 Септември 2013
  Машко
  Ајде коа веќе се затера дискусијава натака - а што ако не го АКТИВИРАШ виндоусот?

  Виндоус 10 веќе можеш да го инсталираш и да го користиш година дена без активација, по кој период мислам дека губиш некои опции ама пак можеш да го користиш на неодредено.

  Веќе нема потреба од кракирања, купување лиценци за домашна употреба на постари машини на пример - но што со фирми ете конкретно?

  Што ако ставиш виндоус без клуч на компјутер у канцеларија? Легално е даунлоадиран, инсталиран и се тоа. Дали има некоја клаузула која вели дека мора да купиш лиценца?
   
  gOJDO, TATA_MATA и на Вајкинг им се допаѓа ова.
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,477
  3,201
  24 Септември 2012
  Поентата ми беше дека е океј процесор со 4 јадра и е доста ефтин за офис опција за која рецимо треба да му ја дадеш на вработен да си тера 5-6 години без замарање.
   
  На RoninMK, Rukfash, Astro и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,422
  8,899
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нормално дека има клаузула. Неактивиран Windows служи за да можеш да работиш неопходни работи додека да го лиценцираш. Ако не го лиценцираш го користиш бесправно, нели си ја прочитал EULA-та?

  Прочитај ја EULA-та па да правиме муабет, вака не гледам поента.
   
  На RoninMK и esquimaux им се допаѓа ова.
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,351
  4,552
  18 Септември 2013
  Машко
  Очигледно немам прочитано и затоа прашувам :)

  Иначе и лајнус тек типс кажуваа дека они си користат така виндоус на сите компјутери шо ги склапаат за тестирање само.

  ЕДИТ: шо значи они као компанија ако користат виндоус у некое јус кејс без да го лиценцираат (као за проба или за по дома) прашањето ми е дали е тоа сива зона или има јасна клаузула шо вика дека не смее виндоус да се користи неактивиран и во кои ситуации?

  (ако некој сака да објасни без да ме тера јас да ја читам клаузулата пошо затоа е форум, да некој сподели инфо у кратки црти кое е потешко да се најде у 20 страници ситен текст)
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,608
  13,868
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Активиран со клуч со кој се потврдува лиценса. Не знам од каде го извади муабетот дека мора да го купам нов со оригинал DVD и лепенка за да ми се брои?!? Законот забранува пиратерија, а не забранува да купиш оперативен систем како втора, трета, пета рака за многу поефтино. Клучевите кои што се купуваат за 12 долари се валидни и се продаваат законски. Информирај се за тоа.
   
  На gamer-eddie и Вајкинг им се допаѓа ова.
 8. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  940
  1,544
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  и стара лиценца од win7 со upgrade на win10 се рачуна за лиценцирана
  Во microsoft појма немаат што е легално а што не, на нив им е најбитно кога ке го стават usb-то за проверка на лиценцата да им покаже дека е ок.
  Работата е што онаа првата лепенка може да биде деактивирана од страна на првиот купец/сопственик ама тоа скоро никој не го прави така да free лиценца :)
   
  На gOJDO и Rukfash им се допаѓа ова.
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,351
  4,552
  18 Септември 2013
  Машко
  Има усб за проверка на лиценца? :о
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,608
  13,868
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  ДА НЕ СЕ ШИРАТ ПОВЕЌЕ ДЕЗИНФОРМАЦИИ @Astro

  Се јавив во Microsfot и прашав и ми потврдија дека е легано да се користат клучевите кои се продаваат по 10-20 долари и дека така активираниот Виндоус е ЛЕГАЛЕН!!!!

  Јас имам конкретно од овде:
  Buy Windows 10 Pro Professional CD-KEY - Goodoffer24.com

  И имам препорачано на фирми да си купат исто така. Посочив конкретно и дека имам купено од таму и ми потврдија дека имам ЛЕГАЛЕН Виндоус!
   
  Последна промена: 14 oктомври 2019
  На Abovelife, Маша, Tenny и уште 9 други им се допаѓа ова.
 11. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,477
  3,201
  24 Септември 2012
  Wooooow! Па ова остава пари и за уште појак процесор за офисот! Браво ако е така. Ќе мора да се обрати човек до нашиве, за да има писмена потврда.
   
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,301
  1,592
  5 oктомври 2007
  Машко
  Се јави во Мајкрософт Македонија или... Пошто кај нас доаѓаат и викаат дај Ф-ра дека ти е купен Лично се имам карано со пазарна и ујп 3-4 пати, и тоа за лиценци купени онлајн од Мајкрософт директ. Стигнувавме до јавување у Мајкрософт МК и потврдување од нивна страна дека да таа и таа лиценца е купена од таа и таа фирма, онлајн.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,608
  13,868
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  се обратив директно во дирекција во usa, посочив за која земја станува збор и за каков клуч, од каде, колку е платен (во однос на нов од ритејл) и добив потврден одговор дека е легална копијата со тој клуч. Разговорот одбрав да биде снимен, btw. :D

  Од Македонија добив редирекција во USA

  Прво, немаат право да те жилават да приложиш доказ дека си ја купил. Нивно е да утрврдат дали користиш легален софтвер! А не од каде и за колку купуваш.
  Второ, ако е нужно ќе приложиш доказ од онлајн трансакција.
  Трето, тоа со барање фактури, цд-иња и лепенки се муабети од пред 15 години,
   
  Последна промена: 14 oктомври 2019
  Abovelife, itstheigyg и на julll им се допаѓа ова.
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,298
  6,389
  21 Јануари 2009
  Што е разликата од овие и од оние на ибеј за неколку долари и зш не праша и за вториве?
  И реченецива најдолу во дескрипшнот е врхунски напишана:
  Some users may afraid of uncustomed operation on Windows 10, but the fact is that it is a really easy and convenient experience with it. You will find it is quick to be familiar with and you can not live without it after a long-time using. No more to say, start a comfortable system from now!
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,608
  13,868
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Легални се сите. Одамна е тоа така поради тоа што Мајкрософт имаа притисок од ЕУ дека не смее да ја врзуваат лиценсата со компјутер, па од пред некоја година може да се користи лиценсата и отакако ќе го надградиш/промениш компјутерот. Затоа и може да се продаваат како „половни“.

  Го знаев ова, ама за да нема рекла-казала приказни за Папагaљоски и слично се јавив и поставив децидно прашање на кое добив дециден одговор.
   
  Последна промена: 14 oктомври 2019
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 16. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,301
  1,592
  5 oктомври 2007
  Машко
  Види сега, што они имаат или немаат право да бараат е една работа, а како они го жилават е друга. И муабетов не е од пред 15год, него задњи пут беше кај клиент пролетоска. "Се Ок, компјутерот вика е лиценциран, ама дај фактура." Ете тоа беше муабетот.
  Значи на крај ќе се докажеме знам, ама чисто во пракса ти кажувам како функционираат тетките од ДПИ на пример.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  RoninMK, Krkac и на gOJDO им се допаѓа ова.
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,608
  13,868
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Они секад жилават за се и сешто, си бараат да ги „омекнеш“. Поентата ми е: не е точно тоа дека тие клучеви купени онлајн за 10-тина од цената не биле легални и дека виндоусот со нив ќе бил илегален (иако активиран??) и ќе се одговарало кривично и слично.
   
  Последна промена: 14 oктомври 2019
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 18. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  865
  1,427
  12 Септември 2013
  Машко
  Ти е гајле, нив ќе ги изгорат, не тебе.
   
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,608
  13,868
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Кого ќе изгорат? и за што?
   
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,422
  8,899
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Znaci poleka malce so predvremeni zakluchoci, poleka so boldirani izjavi i spomnuvanje iminja.

  Jas ne znam ti kaj si se javuval, dali si se javuval, koj ti se javil, sto ti kazal i ti sto si sfatil.

  Situacijata e takva kako sto jas ti kazuvam a ne kako sto ti pisuvas i za zakovuvas temata, bilo legalno ova i ona.

  Ako e taka togas neka ti dadat na pismeno, skeniraj i postavi tuka site da citaat, za da mozat stoticite firmi koi sudski bea goneti i kazneti da si baraat apelacija i obestetuvanje. Ako e taka togas neka ti dadat od Microsoft Makedonija na pismeno deka EULA vo Makedonija ne vazi. I neka ti objasnat zosto OEM licenca za Windows 10 PRO cini 150 evra a random OEM na net kosta 4 evra.

  Ajde, bujrum prilozi. Ako ne prilozis, izbrisi go postot od pogore za da ne izlazes nekoj pa da trpi posledici poradi tvojava dezinformacija.
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,298
  6,389
  21 Јануари 2009
  Сите тие стотици фирми имаа клучеви набавени вака по неколку евра од ибеј?
  Мене ми мириса дека стотиците фирми имале KMSpico/Microsoft Toolkit.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  940
  1,544
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Дечки за да ви биде by the book легално треба лиценцата да е MAR(refurbished за уреди кои се купена на втора рака) а COA се добива при купување на лиценцата или се добива со уреддот компјутер/лаптоп)
  COA лиценцата е на првиот сопственик и може да ја деактивира ако сака. Со таа лиценца пак можеме да си го активираме оперативниот. Работата е што и самите дечки од Microsoft не знаат дали ова поминува како 100% легално
   
  Последна промена: 14 oктомври 2019
 23. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,477
  3,201
  24 Септември 2012
  Ај еден прост пример. Имам ПЦ со Windows 7 кај вработен. Легале ОЕМ. И сега сакам да го сменам или надградам.

  Можам да се мрцварам и да го зачувам старото куќиште и да надоградам ствари, и така ќе си тера лиценцата.

  Или пак да го сменам со ново ПЦ и некако да ја префрлам лиценцата? Или мора нова?
   
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,608
  13,868
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Твоја е тезата за крибичните на Пагљоски, не е моја. Па повели, ти приложи и докажи дека се нелегални клучевите купени од страниците како посочената од мене.

  Покажи на сите овде на писмено црно на бело ко на судско рочиште како што бараш од мене, па ќе приложам и јас.
   
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,301
  1,592
  5 oктомври 2007
  Машко
  OEM лиценца е непренослива. Ако смениш плоча отиде и лиценцата. Пренослива е само Retail, и нормално VLMS ама тоа иде преку КМС сервер и е друха работа.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...