1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  538
  335
  2 Март 2010
  Машко
  Муабетот отиде у погрешна тема :D
  За Ритеил и ОЕМ и јас прашував одамна во Microsoft Македонија, го добив истиот одговор.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,071
  24 Септември 2012
  Кој знае која плоча е внатре? Пре куќиште ако смениш па ја нема лепенката.

  Крај краева ќе ја пикнам старата плоча нека седи неповрзана во новото куќиште. Ќе ја залепам за вратичката од страна.

  Како и да е убав муабет се направи, ќе истражам за онлајнов. Ама преефтино ми личи.
   
  На gamer-eddie и gOJDO им се допаѓа ова.
 3. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,471
  1,651
  25 Март 2013
  Машко
  Intel Scraps 10nm for Desktop, Brazen it Out with 14nm Skylake Till 2022?

  Интел со нова архитектура за десктоп дури во 2022, до тогаш уште плусеви на 14нм.

  Новата интелова 10нм ќе биде намената за мобилната и ќе се натпреварува со 5нм на TSMC која ќе почне масовно да се произведува во март 2021.

  Can we now all agree that they are fu*ked?
   
  RoninMK, toshex, StefAngel и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,166
  8,494
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  I beg to differ..... they are sc**wed!
   
  Rukfash, toshex и на ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
 5. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,384
  879
  28 ноември 2015
  Машко
  Ајде молзи ги кравите додека можеш , сега и3 со 8 нитни а претходно не можело.
  Сега сите 7700к и постари процесори драстично ќе паднат.
   
  На RoninMK и PC_GAMER им се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,166
  8,494
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL

  Сега 7700К ќе се продава за 4.000 :)
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,071
  24 Септември 2012
  Епа конкуренција. Затоа Рајзениве се толку битни и добри. Зошто без нив 10 генерации у место седиме. Лаптопине премиум до вчера со 2 јадра беа. Мораше гејминг црвеница ако сакаш 4 јадра.
   
  На RoninMK, PC_GAMER, Nomad и уште 4 други им се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,145
  4,285
  18 Септември 2013
  Машко
  Дур им се можеше си правеа. Како можев ја со Хасвел од коа излезе до сега да истраам, ама има луѓе шо секоја генерација за 10% подобри перформанси надоградуваат и очигледно ги има многу па си тераа бизнис интел.

  Не е само конкуренција туку и пазарот диктира производи. Ако интел седеа 2 генерации со драстично намалени продажби ќе сфатеа дека не им проаѓа молзење.

  Плус ептен лоша тактика играа шо не иновирале малце повеќе дури беа убедливо најдобри. Си лежеле на уво чиниш, оставија АМД да ги претекне квалитетно, место да имаат спремни 3 пати појаки производи за ако некад се деси некој да ги стигне.
   
  На mkgunner и RoninMK им се допаѓа ова.
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,060
  12,601
  23 Јануари 2008
  Манга
  Проблемот на Intel е тоа што без никаква конкуренција многу лабаво го тераа R&D и тоа што многу јa потценија zen архитектурата и нејзините можности. Значи десктоп е реално небитен во приказнава и е практично само колатерала, ама за сервер на Intel ќе им се расплаче мајка. Како што си најавуваат, ќе продаваат серверски процесори без зработка или со загуба. И тоа е така не затоа што производството на нивните процесори е многу поскапо(иако за моделите со многу јадра е реално многу поскапо) од она на AMD, но затоа што Intel имаат вработено многу повеќе персонал во однос на AMD па за да се покријат им требаат доста повисоки продажни цени.
  Како и да е, наредниве 2 години се години кога ние обичните корисници ќе се ориентираме претежно на AMD процесори. Бар така се надевам, но нема да ме изненади од AMD да се „измакедончат“ целосно и да ја зголемат цената на сите процесори за десктоп како што во моментов практично прават со Ryzen 9 3900X кој се 60% па и повеќе поскапо од што треба во Америка (AMD Ryzen 9 3900X 12-core, 24-Thread Unlocked Desktop Processor with Wraith Prism LED Cooler - Newegg.com), да не зборам за во Европа и кај нас.
  Не знам колку од овде се сеќавате на цените на Athlon XP и Athlon64 процесорите, особено вие што вени сечете и во секоја тема труете со AMD. Дали знаете дека кога AMD немаше конкуренција не дереа на суво со цените. На пример Athlon64 FX процесорите чинеа по 1000 евра до појавувањето на Core 2 Duo каде еквивалент во перформанси како Е6600 чинеше помалку од една третина од FX-от?
  Ако Intel ги остави AMD доволно долго во комфорна зона јас очекувам историјата да се повтори. Во секој случај, следат 2 „досадни“ години во CPU индустријата.
   
  На mkgunner, PC_GAMER, Pane-G и уште 12 други им се допаѓа ова.
 10. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,026
  886
  4 Февруари 2014
  Машко
  MSRP во USA е $550-570 после такса, кај нас беше 35к, што е сосема солидно.. За препродавачиве и поголемиве ритејл продавници мислам дека тие ја бираат продажната, а не AMD. Out of stock? +35% на цената на следен batch.
  Сепак интел си е интел, пак ќе се релевантни за година две :)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,060
  12,601
  23 Јануари 2008
  Манга
  Беше 35K првиот што се донесе во МК и го купи ти, но тоа е минато свршено време, после тој кој ти го купи наредните донесени во МК беа се поскапи, последно беше 40К. И од тогаш мислам дека не е донесен воопшто. Инаку MSRP (во USA) на 3900X e $499.
   
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  919
  969
  2 Март 2011
  Машко
 13. da900

  da900
  Intern

  23
  11
  4 Март 2015
  Машко
  Според цената и перформансите колку е исплатлив Ryzen 7 3700X ?
  За колку години би бил веќе застарен ?
   
 14. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,909
  5,808
  21 Јануари 2009
  Средношколскиве муабети...
   
  На farkizz и itstheigyg им се допаѓа ова.
 15. da900

  da900
  Intern

  23
  11
  4 Март 2015
  Машко
  Извини, ама не се сите милионери како тебе и Боки 13.
  Не купуваат сите нови компјутери секоја година.
   
  Последна промена: 15 oктомври 2019
  На dastaner му/ѝ се допаѓа ова.
 16. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,384
  879
  28 ноември 2015
  Машко
  Никој не би знае што би следело наредните 10 години. Но 8 јадра се повеќе од тоа што му треба на некој обичен корисник.
   
  RoninMK, Pane-G, Rukfash и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,603
  4,519
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не се лути одма, форум е. Твоето прашање неможе да се одговори...никој не знае што носи иднината.
  Инаку дека има безвезе муабети се слагам, и јас кренав раце од објаснување со "сезнајковци".

  Мој совет е да си купиш процесор според твојата потреба и буџет. Искрено мислам дека 3700Х е премногу за 90% од луѓето. Немој никогаш да инвестираш во поскапа компонента со теоријата дека ќе трае 5/10/15 години и слично.
   
  На RoninMK, Astro, GGTT1 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,060
  12,601
  23 Јануари 2008
  Манга
  Релативно малку спореден со 6 јадрените Ryzen 5 3600 и 2600 и 8 јадрените Ryzen 7 1ххх/2ххх. Релативно многу исплатлив спореден со Intel 9900K.
  Зависи за која намена, на обичен домашен корисник ќе му брка работа во наредни 5+ години.
   
  GGTT1, Deksa и на da900 им се допаѓа ова.
 19. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  337
  242
  9 Февруари 2012
  Машко
  Ако си обичен корисник немаш потреба од таков CPU, познавам и луѓе што купиле такви Хај енд процесори, како демек за работа, ама ене ги на нив сурфаат и гејмаат тек по нешто :)

  Имаш Ferrari ама го цепаш 50км/ч.

  Земи си некоја средна класа на CPU.

  Јас пред 9-10 години купив i3 2nd generation, па до скоро го користев без проблем за моите основни потреби, internet research, office, light gaming 1080p, филмови и слично... Just saying....

  Ако ти е фора да бидеш манга на форумов, земи го и пиши го обавезно во signature после секој пост да гледаат што ѕвер имаш, јебеш usage :)

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На Викса, RoninMK, PC_GAMER и уште 8 други им се допаѓа ова.
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,060
  12,601
  23 Јануари 2008
  Манга
  Исто така обавезно да се пофали во што последно сте купиле. :)

  Ј*беш ти добра машина ако никој не знае. Тоа ти е исто ко да си дупел некоја јака пи*ка, а да не се пофалиш на другарите...
   
  На Викса, Pane-G, GGTT1 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 21. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  337
  242
  9 Февруари 2012
  Машко
  Пфффф без тоа ништо! Иначе отиде 90 целзиусови процесорот, нема да се фати термалната добро :)

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На borcep и gOJDO им се допаѓа ова.
 22. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,287
  2,597
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Ова ти е модерното "Ако во шумата падне дрво а никој не го чуе, дали произвело звук?"

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
  На Викса, Pane-G, farkizz и уште 2 други им се допаѓа ова.
 23. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,909
  5,808
  21 Јануари 2009
  Важно му одговоривте на средношколецов што не планира ни да купи туку само си праи филмови.
   
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,060
  12,601
  23 Јануари 2008
  Манга
  А што е битно дали ќе купи? Може го интересира за да научи. Не е грев.
   
  На PC_GAMER, Rukfash, Krkac и уште 5 други им се допаѓа ова.
 25. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,909
  5,808
  21 Јануари 2009
  Ако сака да научи тоа е погрешно прашање.
  Колку е ИСПЛАТЛИВО нешто и дали ќе застаре после неколку години не се прашања поставени од некој шо сака да научи. Уште помалку сака да научи ако следниот риплај му е „не сум рокфелер“.
   

Сподели

Вчитување...