1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,251
  685
  9 Мај 2012
  Машко
  Да оверклокне толку? Мало сутра


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Ете на редит
  4.45 гхз на 1.3 волти
  Подобар бин е 3800х него 3700х или 3600
   
 3. Neso

  Neso
  Gaining Experience

  216
  237
  14 Јуни 2008
  Машко
  Montazer
 4. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,114
  1,934
  7 Април 2012
  Машко
  Еве 4.3 гхз стабилно[​IMG]

  Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,056
  23 Јануари 2008
  Манга
  Еден од 100 примероци...И тоа не е докажано стабилен туку влага у Виндоус и може да помине прост бенчмарк...Wow! Ај сега читни ги коментарите од останатите пишувачи, види кои се нивните рекорди...

  Од ~25 Ryzen 3000 примероци кои сум ги тестирал два биле привидно стабилни на 4.3GHz, додека за останатите 4.2GHz е најчест плафон. Велам привидно бидејќи вртеле 30 минути OCCT без грешка што не значи дека се стабилни.

  По твојата логика 9600K може да се оверклокне на 5.5Ghz 1.4v без прпблем:
  Intel Core i5 9600K @ 5500 MHz - CPU-Z VALIDATOR
   
  Последна промена: 9 ноември 2019
  Pane-G, GGTT1 и на farkizz им се допаѓа ова.
 6. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Браво за момакот си ја добил силиконска лотарија.
  Мојот аргумент е дека 3800х може да се кликне повеќе од другите зашто е поквалитетен бин.
  Види на членот погоре 4.3 гхз на 1.41 мв спрема 4.45 на 1.35 мв
   
 7. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  359
  284
  1 Февруари 2017
  Машко
 8. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,413
  3,129
  24 Септември 2012
  3990X ќе е топ според ликовите.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,056
  23 Јануари 2008
  Манга
  просечен ryzen 3x00X се клока на 4250mhz. Просечен 9600k се клока 4900mhz
   
  На Pane-G и dejan_str им се допаѓа ова.
 10. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,413
  3,129
  24 Септември 2012
  И како се споредуваат во цена и перформанси клокнати?
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Стриктно гејминг ако идеш висок рефреш рејт 9600к, и тука има игри каде што има стутер заради немање hyperthreadhing .Ако стримаш,гејмаш и едитираш 3600
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,665
  26,266
  4 Септември 2008
  Ма каков 9600k, тој сега покажува слабости па не за 2-3 години
   
 13. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,413
  3,129
  24 Септември 2012
  Рендер, Excel и SQL е битното. Ама ретко има салам споредба на пореални гигахерци.
   
 14. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  АМД оди кај @toshex темата и во рендер резултати и одлучи си сам.
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,056
  23 Јануари 2008
  Манга
  3600
   
  На mdeni и GGTT1 им се допаѓа ова.
 16. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,092
  4,799
  8 Април 2011
  Машко
  Уште на презентации читав дека било објаснато од амд дека нема да има место за оверклок. Гледам и волтажа доста повисока користат за 4.3гхз . Мислам 1.4v нешто видов али да не тврдам со сигурност не испитував.Све на се добар е во игри али сепак треба малку да намалет цена за 3600x aко планирет гејмери да го купуваат а за скоро све друго гледам одлични резултати.Инаку жожда цената во уса е ок ама кај нас е иста со 9600к скоро.
   
  Последна промена: 9 ноември 2019
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,056
  23 Јануари 2008
  Манга
  3600x и 3800x не треба да постојат
   
  На Costigan_Jr и itstheigyg им се допаѓа ова.
 18. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Да но за 9600к мора да ставиш и кулер, тоа се 50€ а за плус 50€ имаш 3700х.
   
 19. RoninMK

  RoninMK
  Gaining Experience

  115
  113
  20 Април 2016
  Машко
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,056
  23 Јануари 2008
  Манга
  Тепаат кој неќе...

  @StefAngel и весела AMD математика:
  9600K = 14550
  CM 212 LED = 1250
  ----------------------------------------------------
  Вкупно = 15800

  3700X = 21600

  15800 = 21600
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Клуб цена не секој има пријател во сет.
  Плус не рачунаш дека 3700х може со ефтина плоча, а за тој процесор треба з390 кој кошта околу 8000-9000 мкд.
  Плус за 6 месеци искача cascade lake 14++ каде што i5 ќе биде со 12 нитки, а и3 со 8
   
  Последна промена: 9 ноември 2019
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,056
  23 Јануари 2008
  Манга
  Тие цени се регулар, не клубската весела математика вели 18000 = 24000.
   
 23. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,407
  980
  8 Декември 2009
  На сите ја даваат клуб цената. Како демек попуст само за лојални купувачи со нивна картичка, а ја даваат на секој што купува од таму.
   
  На steelseries и dejan_str им се допаѓа ова.
 24. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Пак не би купил интел кога cascade lake е за 6 месеци и ќе ти треба нова плоча и нов процесор.
   
 25. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,056
  23 Јануари 2008
  Манга
  Каква врска има Каскаде Маде со купување на процесор сега. Можеш да кажеш не би купил АМД сега кога за 6 месеци е Рајзен 4000, а за 16 е Разјен 5000, за 160 месеци е рајзен 16000.
   
  Ace Lud, Fredy, GGTT1 и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...