1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Intel vs AMD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од tomi, 19 Април 2012.

Кога би купиле процесор, би зеле

Анкета затворена (на) 26 Февруари 2018.
 1. Intel

  38.4%
 2. AMD

  50.7%
 3. Intel само ради игрите

  9.4%
 4. AMD само ради игрите

  1.4%
 1. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,520
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Има врска, ако купиш сега рајзен менуваш процесор само ако сакаш најнов апгрејд.
  Ако сакаш интел секоја нова архитектура е повеќе пари со мали добивки.
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,202
  13,052
  23 Јануари 2008
  Манга
  Демек ти менуваш процесор еднаш на 6 месеци па ќе бидеш спречен да го смениш процесорот на Intel?
  А као на AMD ќе можеш загарантирано на плочата што ќе ја купиш сега да мењаш процесори ко уље на службено ауто? Ryzen 4000 нема да е компатибилен со сите AM4 матични плочи. Ryzen 5000 ќе е на нов сокет AM5 и шу прајме?
   
  На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
 3. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,087
  4,799
  8 Април 2011
  Машко
  Не само што на секој давет клуб карта а и јас ја имам а и покрај тоа попуст даваат барем 500 до 700 денари на цена од 10к.
   
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,052
  6,026
  21 Јануари 2009
  Не вреди да му објаснуваш на @StefAngel пошо он е онака забетониран амд фанбој.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 5. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,520
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Ам4 сокетот ќе биде подржан со 4рта серија. После нов сокет
   
 6. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,520
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Не сум фанбој сите процесори што сум ги имал од 1995 биле интел.
  Ова ми е прв амд процесорор и нема подобро за цената.
   
 7. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,202
  13,052
  23 Јануари 2008
  Манга
  [​IMG]
   
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,052
  6,026
  21 Јануари 2009
  океј братче
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 9. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,520
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Интел 486 прв процесор со турбо копче.
  Интел пентиум 4, знаев за амд хп тогаш.
  Intel core 2 duo e7200
  Intel core 2 duo t5400 laptop
  Intel Core i3 6100
  Intel core i3 2100(laptop)
  Intel core i5 9600k
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,202
  13,052
  23 Јануари 2008
  Манга
  Во најмалку секој втор пост отекуваш за AMD. Не, не си ти фанбој..... :D
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,520
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Да затоа што е подобар за цена перфоманси и не треба да плаќаш за 5% напредок, нова матична и процесор.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,202
  13,052
  23 Јануари 2008
  Манга
  [​IMG]
   
 13. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,520
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  8774b2b.jpg
   
  На Rukfash и Serko им се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,202
  13,052
  23 Јануари 2008
  Манга
  1) Unlocked with no OC potential
  2) 6c/12T за $100 Ахахахахахах....само во соништата на AMD фанбојштината
  3) B350 излезен во 2H2016, Z170 излезен во 1H2015... јака утеха
   
 15. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,520
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Тоа е вистината, како сакаш прифати ја
  https://www.aliexpress.com/item/33052556779.html
  Авторот сака да каже дека пред архитектурата е иста и има луѓе со Z170 што можат да работат со биос печ, ама интел не му годи.
  [TOOL] Easy automated Mod tool for Coffee Lake bios
   
 16. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,087
  4,799
  8 Април 2011
  Машко
  Стеф 9600к 14.5к е нов во сет а 3600x кој иако е послаб од 9600к во игри е 16к плус. Сепак мислам дека треба да е пиевтин 3600x.И да од ентузијастички аспект што отклучени процесори кој едвај се клокаат за 200жхз. Ја побрзо би земал 3600 нон x кој е околу 50 евра поевтин а тие 50 евра би ги додал на подобра графичка.
   
  На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
 17. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,520
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Колку е побрз 10% во игри, во програми е побавен заради немање smt.
  3600х не знам зашто постои, нема потреба од него, 3600 исто работи за помалку пари.
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,652
  26,258
  4 Септември 2008
  Зошто да е поефтин кога во cpu based tasks, го коле 9400f? 9400f е подобар во игри, додека овој е значајно подобар во скоро се друго.

  Се кладам дека едно 5x повеќе продажби ќе има од луѓе кои нема да го користат за игри него за работа.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,202
  13,052
  23 Јануари 2008
  Манга
  3600 e 50 евра поефтин од 3600X
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,652
  26,258
  4 Септември 2008
  3600 е бест бај не негирам, него зошто би требал да биде поефтин од 3к разлика, зборам стрикно како продукт вс 9400f од аспект на перформанси е ок без разлика на 3600.
   
 21. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,087
  4,799
  8 Април 2011
  Машко
  Глобално доста голена е купувачката на процесори за гејминг. Затоа мислам дека ryzen 3600 i 3600x треба да бидат поевтини. 9600к е поевтин од 3600x a побрз е во игри. 9400ф е поевтин од ryzen 3600 a е подобар или ист во гејминг то не сум сигурен. 3600x како ситр x варијанти ептен слабо се клокаат а тоа му дава уште плус. А за нон гејминг според синтетичките тестови кој искрено незнам колку се реални амд се супер. Како и да е јас сум пресреќен што амд е конечно конкурентен и подобар во некој сегменти а тоа ке се одрази со намалување на цени се надевам.
   
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,202
  13,052
  23 Јануари 2008
  Манга
  Без везе е споредба само на процесорите. Тие не се фунцкионални единки кои ги купуваш туку купваш цел систем, па така се споредуваат цените на системите. На пример систем 1 чини 1000 евра, систем 2 чини 1050 евра. Да речеме дека намената е гејминг и да речеме дека систем 2 нуди 10% повисоки перформанси во игри во однос на систем 1. Во ваков случај систем 2 е подобра и поисплатлива варијанта иако процесорот на систем 2 е за 30% поскап од процесорот на систем 1.
   
  На MadBuldog и GGTT1 им се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,652
  26,258
  4 Септември 2008
  Грото од луѓе ги купуваат процесорите за работа и генерални перформанси на pc, не
  View: https://youtu.be/vGNG9AZKtsg

  Едит, не те разбеав, сеедно јас овде гледам јако лупање
   
  Последна промена: 10 ноември 2019
  На Astro и mdeni им се допаѓа ова.
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,202
  13,052
  23 Јануари 2008
  Манга
  Дадов само пример, не реков никаде дека луѓето ги купуваат процесорите за гејминг! Слободно смени ја намената во текстот, логиката е иста.

  А не е спорно дека R5 3600 е многу подобар процесор за работа од i5 9400F и секако нуди многу повеќе за парите кога ќе се земе во предивд цената на чинење на комплетните системи. Единствeно сценарио каде систем со R5 3600 не е подобар избор за парите од систем со i5 9400f е гејминг.
   
  Последна промена: 10 ноември 2019
  На mdeni и GGTT1 им се допаѓа ова.
 25. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  77
  123
  30 Август 2018
  Машко

Сподели

Вчитување...