• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Home automation (Домашна автоматизација)

Maki_SM

Gaining Experience
28 јуни 2012
79
128
Имам 2 соноф што мерат потрошувачка, и сцените во апликацијата се за експлицитни if/then сценарија каде што on/off на самиот соноф свич или некој смарт сензор е тригер. Power draw нема како тригер, затоа ме интересираше дали има некое custom решение, ама по се изгледа ќе си стојат неискористени уште некое време.
Токму тоа и ти го представив како возможно
Sonoff Pow R2 со Tasmota секоја своја функција ја испраќа до brokerot
Еве пример
sensor.jungson_av1000_energy_today
sensor.jungson_av1000_energy_total
Секоја MQTT порака е веќе интегрирана во Node RED благодарејќи на Home Assistant и интеграцијата на MQTT

Да додадам , со тасмота си независен од било кој облак и интернет , све си е во рамките на домашната мрежа
 

turbiny

Gaining Experience
20 декември 2016
194
87
Гледам има луѓе што се занимаваат со флешување на соноф со друг фирмвер. Ме интересира дали има некое решение каде тригер би било да речеме одредено ниво на потрошувачка, или пак само то тоа што некој уред ќе се повлече струја да биде тригер за нешто друго?

Како за пример, да речеме имам алатка приклучена на штек со соноф(always on), и кога ќе ја вклучам алатката рачно, потрошувачката што ќе се детектира да биде тригер за друг штек со соноф на кој би била закачена правосмукалка?
Мислам дека со Ac current sensing analog/digital на гугл ќе најдеш некое решение


N56 via jailbroken Monarch
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
982
624
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Дали некој може да ми предложи сензор за температуа кој работи на wifi? Она што досега го најдов е сензори кои работат преку Alexa или некои други.
Она што мене ми треба е да можам сензорот директно да го поврзам со рутер.
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
932
912
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Дали некој може да ми предложи сензор за температуа кој работи на wifi? Она што досега го најдов е сензори кои работат преку Alexa или некои други.
Она што мене ми треба е да можам сензорот директно да го поврзам со рутер.
Од она што читав е дека за да работи на wifi ќе треба да биде врзан на штек, што не е баш иделно за вакви мерачи(и од пратична и маркетинг страна). Затоа повеќето се со BLE за да можеш да го ставиш кај сакаш и да можат да тераат со месеци со едно полнење или мењање батерии.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #180

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,576
4,110
Дали некој може да ми предложи сензор за температуа кој работи на wifi? Она што досега го најдов е сензори кои работат преку Alexa или некои други.
Она што мене ми треба е да можам сензорот директно да го поврзам со рутер.
Shelly H&T, сакаш да ја мериш температурата на рутерот?
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
982
624
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Shelly H&T, сакаш да ја мериш температурата на рутерот?
Не. Сакам да мерам собна температура, преку сензор кој работи на wifi т.е е поврзан со рутер и го гледам на телефон.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #182

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,576
4,110
Епа Shelly-то, јас го имам ама го ставив на микроусб адаптер за да не се малтретирам со батерија мењање а и кога е на струја апдејтира статус на 20 мин, а на батерија кога е на 1 час.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,981
3,346
Не. Сакам да мерам собна температура, преку сензор кој работи на wifi т.е е поврзан со рутер и го гледам на телефон.
Може и wifi камера да ставиш пред каков било термометар и да имаш увид во температурата во реално време. ;)
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
982
624
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
166
112
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Ова: Mi Temperature and Humidity Monitor – Mi Store (mi-store.mk)
Работи на блутут, и можеш да ја следиш температурата/влажноста на мобилен, ама само додека си дома.
И плус има екран.
Конкретно ова може и да се поврзе со друг уред од Xiaomi, па преку него да се поврзе на wifi: линк
Или на пр. на raspberry со Home assistant: линк

Веројатно и за другите слични уреди има некоја ваква комбинација, ако нема сензор што директно се поврзува...
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
DIY можеш било каков сензор да го ставиш на wifi со ESP8266. Таков пример имаме во хаклаб, ESP8266 е микроконтролер кој на себе има wifi и кошта околу 4$, DS18B20 темп сензор е живо џабе. малку склепање отпорниче, кондензаторче и го имаш. Микроконтролерот се програмира со едноставна програма која го исчитува сензорот и ги праќа податоците на некој сервер. Во нашиот случај користиме MQTT message bus/queue, од кој може да го читаат различни програми. Другата опција е директно да запишува во influxdb кој веќе го спомнав.

Ние имаме дополнително програмче кое слуша на MQTT bus-от и запишува во remote influxdb сервер - тоа ни служи како дополнителен buffer за да ги чува податоците доколку моментално има проблеми со интернетот. Но за оваа намена може да се искористи и telegraf (не се сеќавам зашто правевме наш програм).


Е сега, како што спомнаа и погоре, esp8266 (и другите wifi микроконтролери) не е најефикасен во однос на потрошувачка на струја. Едно решение на тој проблем е да го ставаш микроконтролерот во deep-sleep, и да се уклучува на секои 10тина минути, и да го закачиш на некоја појака батерија - powerbank можеби. Друга опција е да го уклучиш на стар полнач за мобилен.

Еве опис како се креира ова:


Надвор од wifi решенија, имаш BLE и ZigBee - кои се многу поефикасни во трошење струја, но си ограничен на микроконтролери кои ги подржуваат, а и ќе треба да правиш посебна ZigBee или BLE мрежа, т.е. да инсталираш некаков gateway. Предноста на Wifi е дека веќе го имаш и ти работи секаде.

ps.
еве еден готов модул на овој принцип, сигурно може да се најдат и други:
 
Последна промена:

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,399
1,472
127.0.0.1
petrov.mk
Постои ли автоматизација на венецијанки ?
Пример да можат да се затвораат/отвораат преку телефон, на дугме или слично?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #191

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,576
4,110
дај предлог :D лаик сум во овие работи, затоа прашувам, што/каде да купам.
Има премногу опции, ваљда некој што има ќе ти препорача нешто, јас венецијанки немам автоматизирано, други ствари имам.
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
166
112
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Јас нарачав од Алиекспрес нешто вакво, не сум стигнал нешто многу да се играм, ама малку што го пробав не беше тоа тоа. При вртење ми се заплеткуваше врвката (онаква ми е со пластични топчиња). Оној тип што се монтира горе веројатно е подобро решение, барем во мојот случај.

Може и вакво нешто, како доста поевтино решение, ако не ти пречи малку DIY :).
 
Последна промена:

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
168
92
Куманово
Дали некој користи ваков монитор за температура и зошто не? :)Купив 2 вакви за проба и се све само не смарт :D. Работат засебно, се конектираат на апликација MiHome и може да ги гледаш секој посебно со history.

Што е тоа што очекував?
Да мери температура, влажност и преку bluetooth да прикажува на телефон, да добивам нотификации, да имам widgets, да се поврзе со Alexa, ама јок.

Нотификации на телефон не стигаат никогаш.
Widget ставаш и не го ажурира, односно си стојат 0 вредности.
Со Alexa се регистрираш на Mi Account и ништо, не ги наоѓа.
На Apple Watch исто така не ги наоѓа иако си логиран во апликација.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
526
1,314
Дали некој користи ваков монитор за температура и зошто не? :)Купив 2 вакви за проба и се све само не смарт :D. Работат засебно, се конектираат на апликација MiHome и може да ги гледаш секој посебно со history.

Што е тоа што очекував?
Да мери температура, влажност и преку bluetooth да прикажува на телефон, да добивам нотификации, да имам widgets, да се поврзе со Alexa, ама јок.

Нотификации на телефон не стигаат никогаш.
Widget ставаш и не го ажурира, односно си стојат 0 вредности.
Со Alexa се регистрираш на Mi Account и ништо, не ги наоѓа.
На Apple Watch исто така не ги наоѓа иако си логиран во апликација.
Ти треба bluetooth gateway device за да можеш да си играш преку телефон.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,304
Скопје
Што е тоа што очекував?
Да мери температура, влажност и преку bluetooth да прикажува на телефон, да добивам нотификации, да имам widgets, да се поврзе со Alexa, ама јок.
Уште нешто да очекуваше за 8 евра?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,366
1,494
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Јас имам такво и си работи океј како што се рекламира. Нотификации нема ама брзо се врзува кога влагаш преку апликацијата и гледаш температура/влага и history. Толку :)
 

beta-7

Intern
27 мај 2019
6
2
Да не има некој информации околу моторизирани надворешни пвц ролетни? Понекогаш кога затвараат ролетни во некој од поновите станови премногу мазно "лизгаат" ролетните за да бидат рачни. (не ги затвараат ролетните ради мене). Претпоставувам тоа е само некој мотор што се инсталира и после тој го тегне јажето (лентата?) што ја крева/спушта ролетната. Ме интересира што цена оди само моторот заедно со сите помошни делови за тоа и дали може да се направи ретрофит на обични ролетни.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,454
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно