1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Home automation (Домашна автоматизација)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од smole, 12 Август 2013.

 1. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  Немам имплементирано, ти не кажа со што точно сакаш да го интегрираш. Пишува дека со Home assistant не работи, за мене тука приказната завршува.
   
 2. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  218
  462
  24 Април 2007
  Женско
  Може не бев прецизна, сори. Фала во секој случај, ќе буричкам уште по нетов...
   
 3. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  218
  462
  24 Април 2007
  Женско
  Може ќе се најде линков...
   
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
 4. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,300
  19 Јули 2013
  Случајно наидов на фирмава, имаат Shelly производи. Не знам како се со цени или лагер, ама барем имаме локален пристап до производите.
   
 5. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  Имаат лагер, цените нешто над цените кои се на shelly сајтот.
   
 6. 123456

  123456
  On your way to fame

  965
  523
  12 Април 2013
  Машко
  ги имаш цњните за шели од овие дњлукс?
   
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  [​IMG]
   
 8. 123456

  123456
  On your way to fame

  965
  523
  12 Април 2013
  Машко
  @smole 4 месеци го чекаше од официјалната страна или нешто грешка имаш напишано?
  испратено од Софија на 01.09.2018, подигнато на 31.01.2019, на пакетот пишуваше вредност од $5.

  Шели плугот с сакам да го земам тука 1890, на шели сајтот е 25.20е 350ден разлика, овие делукс нз дали носат за Скопје или мора во Куманово да се оди.
   
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  Моја грешка при куцање - нарачан на 30.12.2018, добиен на 31.01.2019.

  Ваљда праќаат по карго, прашај, јас од Куманово го земав од кај нив.
   
 10. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  779
  846
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Малце непрогуглано доволно, да прашам, што се придобивките на Тасмота глешнати Соноф уреди? Веќе имам 3 BasicR2, 1 POWR2 и 2 S26, а во план се и повеќе па ме интересира што би продобил,
  исто Оффтопик ова
  Некоја евтина варијанта да купам Google Home уредче за низ дома, кај нас да има или евтино по нет? Во америка ги раздадоа бесплатно...
   
 11. 123456

  123456
  On your way to fame

  965
  523
  12 Април 2013
  Машко
  Го земав шели плагинот има само потрошувачка 24, неделно месечно и годишно, нема опција да ставиш цена по киловат,
   
 12. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,064
  3,713
  5 Декември 2009
  Машко
  Знам дека има овде доста што се навлезени во оваа тематика, па би сакал да прашам нешто.

  Имам дома Raspberi Pi 3B кое го користам како аудио сервер, односно врзан ми е со надворешен диск и слушам музика на ТВ преку него.
  Дали има шанса со некој свич да успеам да го контролирам преку Google assistant?
  Сакам излез да имам на домашното кино кое ретко се користи, па пошто аудио излезот на питата е лош, ке се оди со засилувач.
  Благодарам.
   
 13. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  Пиши кој ОС го користиш за музиката.
   
 14. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,064
  3,713
  5 Декември 2009
  Машко
  Заборавив да пишам тоа, со Libre сум моментално.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 15. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,372
  3,695
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Зашто едноставно не брцнеш екстерен хдд со музиче на усб портата на тв-то и да си пушташ преку далечинско ?
  Што има предности преку овоа Расбери пи-то ?
  Патем користи предпојачало на излезите .
  Јас го користам моментално тоа на линкот , на слушалки и звучки и задоволен сум.
  Исто така можеш и аудио излезот од тв-то да го искористеш.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 16. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,064
  3,713
  5 Декември 2009
  Машко
  Не би сакал да го врзувам со ТВ то поради тоа што некогаш гледам ТВ а сакам да слушам музика у позадина, па да го пуштам преку домашното кино. Со апликација од телефон го контролирам него а некако ми е интересно да направам автоматизација со другиве уреди дома. Во план сум да земам и сензори за движење и слично.
  Инаку, предзасилувач секако планирам да земам, ке го имам на листа тоа.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,372
  3,695
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Јас кај мене го решив без многу компликации едноставно со Нокиа н97 од 200ден .
  На нејзе има фм трансмитер и ја полнам со музика и преку домашното кино си пуштам на нејзе музика а телефонот у раце.
   
 18. Vavo

  Vavo
  Intern

  269
  14
  20 oктомври 2007
  Машко
  Хм ентузијасни имало за темава. Јас не се вртам по наши форуми ама имате две опции:

  1. Имате пари и купувате готови производи ги интегрирате со кликање на апликација на мобилен и се тоа оди преку cloud, не знаете како функционира и работи.

  2. Го правите сами. Ви треба познавање од електроника, електрика, компјутерски мрежи, малку програмирање, многу работа и завршувате со систем за кој само вие знаете како работи и само вие може да го одржувате.


  Јас сум во вторава група... само за лични потреби, но тоа што можеш сам да го направиш не можеш да го купиш никаде како готов производ :)
   
  Lokvan, smole, goranzoran и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  Работиш на некаква конфигирација - Home Assistant / Openhab / Domoticz?
   
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,457
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  Дечки дајте бе предложете smart:
  а) temperature logger (и/или humidity) кој ќе логира на мин. 1~2 мин. со графови со све. и да има web interface за да можам да пристапам до него од PC

  b) логер за потрошња со исти можности

  Или некој од ова sonoff-иве да може да се преработи? (клауд ич не ми е битен)

  Имам Sonoff Pow R2 кој мери потрошња ама сакам попрецизен увид.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,349
  2,163
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
 22. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,334
  987
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  @FLEGMA јас ова го имам Mi Bluetooth Temperature & Humidity Monitor – Overview – Mi Store
  мери температура и влажност. Преку Mi Home, во иста мрежа може да се поврзеш со него.
  За историја на температура, графици, треба само да имаш некој друг MI Bluetooth gateway device (пример MI home camera) - плус вака ќе имаш пристап до уредот и од надвор.

  Има можности за контрола на други уреди, во стилот, ако температурата X степени, пушти ја климата.... ако влажноста е X% пушти го навлажнувачот....
   
  На FLEGMA и Ragnar им се допаѓа ова.
 23. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  831
  891
  9 Декември 2015
  Машко
  Дали ова би работело со Самсунг телефон (преку SmartThings)?
   
 24. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  716
  147
  10 Јуни 2007
  Можеш да го закачиш на smartthings. Овој работи преку bluetooth, а имаат и преку zigbee, ама нема дисплеј.
  Инаку не може да се наместат да логираат на 1-2мин. Пуштаат податоци на промена од 0.5°C температура или 6% влажност.
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,349
  2,163
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Сите преминавте од ИТ на земјоделие м?
   

Сподели

Вчитување...