• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Home automation (Домашна автоматизација)

  • Ја почнал/а темата
  • #151

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,401
3,989
Дечки дајте бе предложете smart:
а) temperature logger (и/или humidity) кој ќе логира на мин. 1~2 мин. со графови со све. и да има web interface за да можам да пристапам до него од PC

b) логер за потрошња со исти можности

Или некој од ова sonoff-иве да може да се преработи? (клауд ич не ми е битен)

Имам Sonoff Pow R2 кој мери потрошња ама сакам попрецизен увид.
Shelly H&T мери температура и влажност на воздухот на 10мин најмалку а логира на 1 час ама уклучено во струја, на батерија на секои 2 часа логира.
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
111
74
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech G302 Daedalus Prime
Keyboard
Cooler Master MasterKeys Pro M (MX Brown)
Audio
Sennheiser HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
@FLEGMA јас ова го имам Mi Bluetooth Temperature & Humidity Monitor – Overview – Mi Store
мери температура и влажност. Преку Mi Home, во иста мрежа може да се поврзеш со него.
За историја на температура, графици, треба само да имаш некој друг MI Bluetooth gateway device (пример MI home camera) - плус вака ќе имаш пристап до уредот и од надвор.

Има можности за контрола на други уреди, во стилот, ако температурата X степени, пушти ја климата.... ако влажноста е X% пушти го навлажнувачот....
И јас го имам ова. Со тоа што немам gateway, туку го додадов во hass.io (инсталиран ми е на Raspberry). На 5 мин снима температура и влажност. Е сега тука дава за последните 24 часа, не гледам некоја опција за постари/подетални податоци по денови и сл. Иако не сум ни играл многу со ова, може има некаде...

Annotation 2020-01-21 183657.jpg

Едит: имало во history да се одбере ден (плус приказ за 3 дена, недела...)
Annotation 2020-01-22 222031.jpg
 
Последна промена:

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,584
2,920
Одамна е, ама сè заборавам да пишам.

Во софтверот за контрола на Sonoff прекинувачите додадена е поддршка за изгрејсонце и зајдисонце.
 

skopje_mkd

Gaining Experience
5 февруари 2016
366
205
Некој да сподели искуство со брендови од алиекспрес за контрола на светла и +некој сензор за врата и сл. Ги гледам како брендови sonoff, coolcam, konlen, moes ...
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
862
276
delicon.mk
Кажи шо точно мислиш со контрола на светла?
Сензори за врата/прозор гледај xiaomi mijia или aqara. За цената се врв.
 

skopje_mkd

Gaining Experience
5 февруари 2016
366
205
Кажи шо точно мислиш со контрола на светла?
Сензори за врата/прозор гледај xiaomi mijia или aqara. За цената се врв.
Овие aqara гледам исто на xiaomi se.

Па точно ни ја незнам што сакам треба деновиве да се видам со електричар да видам што ќе каже ќе го реновирам станот комплет електрична инсталација, па се мислам да ставам некој димер нешто вакво US $10.82 36% OFF|SONOFF D1 Wifi Smart Dimmer Switch DIY Smart Home Mini Switch Module Adjust Light Brightness APP/Voice/RM433 RF Remote Control|Smart Remote Control| - AliExpress само не ми се свиѓа тоа далечинското и маската.

И овие ги гледав само незнам дали може да се стават кај таблата а да си ставам плус обичен прекидач. Да биде најизменично да можеш од телефон да го угасиш/упалиш, а на обичен штеќер исто да можеш угасиш/упалиш. Иста сакам на прозор/врата вакво US $6.49 35% OFF|SONOFF DW2 Wifi Wireless Door Window Sensor Open / Closed Detectors e WeLink APP Alert Notification Smart Home Security Alarm|Smart Remote Control| - AliExpress само незнам дали за ова ми е потребно HUB за да можеш да ги контролираш на апликација, пример кога ќе се отвори врата да се запали светло. Малце ми се нејасни кинезиви читав гледав видеа ама .....
 
овие прекидачите ги гледам ај за изглед ќе пројдат некако US $6.69 33% OFF|SONOFF T2UK Wifi Wall Light Touch Switch,1/2/3 Gang Smart Switch Alexa, 433 RF/Voice/APP Remote Control Switches Glass Panel TX|Smart Remote Control| - AliExpress ама ако снема мрежа да не си останам во темница затоа сакам тоа минито и обичен прекидач.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
862
276
delicon.mk
Xiaomi работат претежно на zigbee, за кои ќе ти треба некој хаб, дали нивниот или некој друг што ги поддржува и нив.
Sonoff се на wifi и работат преку нивната мобилна апликација. За автоматизација треба да видиш дали е можно преку апликацијата.

Door/windows sensor нема користено од Sonoff, моите се Mijia.
За прекидачите, јас скоро сите ги сменив со Aqara Wireless Switch. Ги ставив врз дупките на старите прекидачи. Веќе повеќе од година дена не сум имал проблеми.

За кои и да се одлучиш, најдобро е да земеш сè што ти треба од тој бренд, за да бидат компатибилни еден со друг уред.
Или пак ако планираш да додаваш многу паметни уреди и да правиш понапредна автоматизација, тогаш ти треба Raspberry Pi или некој друг мини компјутер, на кој ќе му инсталираш Home Assistant и ќе ги повржеш сите уреди.
 

skopje_mkd

Gaining Experience
5 февруари 2016
366
205
не ми треба понапредна автоматизација, најнапредно е тоа што го пишав (ако отвориш врата да се запали светло) иако и тоа не е приоритет, чисто сакам да можам светлата да ги контролирам од мобилен, на прекидач и би сакал две светла со димери да бидат. Иначе апликацијата на Sonoff има контроли со сензорот за врата прозор, за сетирање кога да се палат светлата и сл. ама не можам да видам дали треба хаб
 
  • Ја почнал/а темата
  • #163

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,401
3,989
Со Shelly не ти треба ни хаб ни ништо.
 

Маша

On your way to fame
24 април 2007
376
937
не ми треба понапредна автоматизација, најнапредно е тоа што го пишав (ако отвориш врата да се запали светло) иако и тоа не е приоритет, чисто сакам да можам светлата да ги контролирам од мобилен, на прекидач и би сакал две светла со димери да бидат. Иначе апликацијата на Sonoff има контроли со сензорот за врата прозор, за сетирање кога да се палат светлата и сл. ама не можам да видам дали треба хаб
За врата не знам, eWeLink си работи одлично за светла и за шуко. Мање више плаг енд плеј. Плус контрола имаш и преку Google Home ако сакаш.
 

skopje_mkd

Gaining Experience
5 февруари 2016
366
205
Со Shelly не ти треба ни хаб ни ништо.
Ги немаше на Али, а на нет ги фалат доста. Кај нас гледам ги носи делукс ама нема цена и незнам што имаат на лагер побарав ценовник па ќе видиме може да се иде и со Shelly.

За врата не знам, eWeLink си работи одлично за светла и за шуко. Мање више плаг енд плеј. Плус контрола имаш и преку Google Home ако сакаш.
eWeLink доста ја фалат апликацијата и си има апдејти. Изгледа тие се опциите Sonoff од али, Shelly од МКД /Бугарија за без хаб. или предлогот на @Delicon да се иде со хаб и со продукти на Аqara (ми се свиѓа дизајнот на прекидачите) за овие Shelly i Sonoff незнам како иде тоа поврзувањето дали може со обични прекидачи и плус со апликација. Тоа електричарот треба да каже :)
 
5 ноември 2014
9
4
Ги немаше на Али, а на нет ги фалат доста. Кај нас гледам ги носи делукс ама нема цена и незнам што имаат на лагер побарав ценовник па ќе видиме може да се иде и со Shelly.eWeLink доста ја фалат апликацијата и си има апдејти. Изгледа тие се опциите Sonoff од али, Shelly од МКД /Бугарија за без хаб. или предлогот на @Delicon да се иде со хаб и со продукти на Аqara (ми се свиѓа дизајнот на прекидачите) за овие Shelly i Sonoff незнам како иде тоа поврзувањето дали може со обични прекидачи и плус со апликација. Тоа електричарот треба да каже :)
Здраво, малце задоцнет одговор но се надевам ќе му се најде на некој. На линкот има Open-source project- Андроид апликација за контрола на Sonoff уреди со инсталиран custom firmware(ESPEasy). Во Redme има инструкции за flash на уредот, има неколку линка туторијали и доволно добро е објаснето во нив. Апликацијата eWeLink работи така што му даваш податоци од рутерот(ssid & password) кои се чуваат на некој кинески сервер и секогаш кога сакаш од надвор да пристапиш до некој уред дома, прво пристапуваш до тој кинески сервер, па тој до твојот рутер па до твојот уред дома(not safe, right?). Со ESPEasy имаш целосна контрола на уредот а и имаш и многу опции ако сакаш да навлезеш малце подетално. Андроид апликацијата моментално е закодирана со 2 уреди и е правена за лична употреба, но ќе се потрудам да биде погенеричка и пофлексибилна. Поздрав :)

 
5 ноември 2014
9
4
Здраво, малце задоцнет одговор но се надевам ќе му се најде на некој. На линкот има Open-source project- Андроид апликација за контрола на Sonoff уреди со инсталиран custom firmware(ESPEasy). Во Redme има инструкции за flash на уредот, има неколку линка туторијали и доволно добро е објаснето во нив. Апликацијата eWeLink работи така што му даваш податоци од рутерот(ssid & password) кои се чуваат на некој кинески сервер и секогаш кога сакаш од надвор да пристапиш до некој уред дома, прво пристапуваш до тој кинески сервер, па тој до твојот рутер па до твојот уред дома(not safe, right?). Со ESPEasy имаш целосна контрола на уредот а и имаш и многу опции ако сакаш да навлезеш малце подетално. Андроид апликацијата моментално е закодирана со 2 уреди и е правена за лична употреба, но ќе се потрудам да биде погенеричка и пофлексибилна. Поздрав :)

Ја додадов и на PlayStore(ESPEasy device controller - Apps on Google Play), ако му притреба на некој.
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
910
883
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Гледам има луѓе што се занимаваат со флешување на соноф со друг фирмвер. Ме интересира дали има некое решение каде тригер би било да речеме одредено ниво на потрошувачка, или пак само то тоа што некој уред ќе се повлече струја да биде тригер за нешто друго?

Како за пример, да речеме имам алатка приклучена на штек со соноф(always on), и кога ќе ја вклучам алатката рачно, потрошувачката што ќе се детектира да биде тригер за друг штек со соноф на кој би била закачена правосмукалка?
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
862
276
delicon.mk
Гледам има луѓе што се занимаваат со флешување на соноф со друг фирмвер. Ме интересира дали има некое решение каде тригер би било да речеме одредено ниво на потрошувачка, или пак само то тоа што некој уред ќе се повлече струја да биде тригер за нешто друго?

Како за пример, да речеме имам алатка приклучена на штек со соноф(always on), и кога ќе ја вклучам алатката рачно, потрошувачката што ќе се детектира да биде тригер за друг штек со соноф на кој би била закачена правосмукалка?
Sonoff флешуван со Tasmota, може да испраќа податоци до MQTT сервер, па треба да им автоматизација која ќе знае што да направи кога ќе ја добие бараната информација и да испрати команда до другиот Sonoff.
 

Maki_SM

Gaining Experience
28 јуни 2012
77
118
Гледам има луѓе што се занимаваат со флешување на соноф со друг фирмвер. Ме интересира дали има некое решение каде тригер би било да речеме одредено ниво на потрошувачка, или пак само то тоа што некој уред ќе се повлече струја да биде тригер за нешто друго?

Како за пример, да речеме имам алатка приклучена на штек со соноф(always on), и кога ќе ја вклучам алатката рачно, потрошувачката што ќе се детектира да биде тригер за друг штек со соноф на кој би била закачена правосмукалка?
Можеби има опција во самиот андроид + Sonoff за таква покомплексна автоматизација...

Дефинитивно можеш и одприлика кругот би бил овој
Sonoff + Tasmota + Mosquitto broker + NodeRED во HomeAssustant
Целата автоматизација со малку примери по нетот ќе ја направиш во NodeRED
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
862
276
delicon.mk
Можеби има опција во самиот андроид + Sonoff за таква покомплексна автоматизација...

Дефинитивно можеш и одприлика кругот би бил овој
Sonoff + Tasmota + Mosquitto broker + NodeRED во HomeAssustant
Целата автоматизација со малку примери по нетот ќе ја направиш во NodeRED
Зошто му е NodeRed ако веќе користи Home Assistant?
 
5 ноември 2014
9
4
Гледам има луѓе што се занимаваат со флешување на соноф со друг фирмвер. Ме интересира дали има некое решение каде тригер би било да речеме одредено ниво на потрошувачка, или пак само то тоа што некој уред ќе се повлече струја да биде тригер за нешто друго?

Како за пример, да речеме имам алатка приклучена на штек со соноф(always on), и кога ќе ја вклучам алатката рачно, потрошувачката што ќе се детектира да биде тригер за друг штек со соноф на кој би била закачена правосмукалка?
Самиот Sonoff доколку ја користиш нивната апликација eWeLink имаш точно такви опции, да поставуваш услови, да контролираш други Sonoff уреди доколку е исполнет некој услов и што уште не. Конкретно доколку сакаш за потрошувачка на енергија, ти треба Sonoff POW уред. Секако, ако сакаш истото да го направиш можеш и со ESPEasy firmware, само малце треба да се помачиш.


View: https://www.youtube.com/watch?v=bbig07PBw-4
 

Maki_SM

Gaining Experience
28 јуни 2012
77
118
Зошто му е NodeRed ако веќе користи Home Assistant?
И покрај толку време поминато со Home Assistant автоматизација во него е многу заебанција , спротивно од него Nodered душа дало за такво нешто посебно кога е инсталиран , интегриран директно во Home Assistant а не преку докер
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
910
883
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Имам 2 соноф што мерат потрошувачка, и сцените во апликацијата се за експлицитни if/then сценарија каде што on/off на самиот соноф свич или некој смарт сензор е тригер. Power draw нема како тригер, затоа ме интересираше дали има некое custom решение, ама по се изгледа ќе си стојат неискористени уште некое време.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,682
Членови
28,227
Најнов член
Ivan G
На врв Дно