• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Influxdb 2.0.x (DIY telemetry, timeseries, home automation)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,474
828
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Пред неколку дена излезе најновата верзија на InfluxDB 2.0 (а брзо потоа и 2.0.2). InfluxDB е проект кој е почнат како база на timeseries податоци, што значи се користи за складирање на метрики, телеметрија и слично како во светот на IoT, така и во Cloud (а јас си го користам за домашната мрежа, fan speed и температури на PC-то + IoT).

Тоа што е ново во верзијата 2.0 е интеграција со два дополнителни проекти од истата компанија: Kapacitor и Chronograf, како и новиот Flux query јазик.
- Chronograf е проект сличен на Grafana, целосен dashboard и web UI за податоците во Influxdb
- Kapacitor пак е систем за анализа на податоците кои стигаат во influxdb и детекција на аномалии - пример, одеднаш преголема потрошувачка на струја, или количество CO₂, може да ги алармира.

и двете се сега интегрирани во истиот софтвер, така да не е потребно посебно инсталирање и нивно поврзување како порано.

Како што спомнав, јас го користам Influxdb по дома во кој се собираат метрики од самото PC (кој игра улога и на сервер), од рутерот, wifi AP-то, а во хаклаб КИКА собираме и IoT разно-разни метрики. За дома IoT-то ми е во имплементација :). Така да препорака. Додека работи ми троши околу 320MB ram.

Краток вовед за influxdb 2
View: https://www.youtube.com/watch?v=FgJB6Pe0FIo
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,176
13,827
Вчера го инсталирав во Home Assistant паралелно со Grafana и рачунај дека сум тежок n00b за ова. Но ме изненади тоа што и овој почна да исцртува графикони а туторијалите ме учеа дека треба да инсталирам и Grafana за да имам фенси графикони.

01-12-2020 InfluxDB - Home Assistant.png

01-12-2020 Grafana - Home Assistant.png

Не е лошо да џитнеш некој туторијал како да му влезам во штос на Influx. Веќе креирав дата база која се врза со HASS и ги „собра“ сензорите.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,474
828
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Тоа е тоа :)

заборавив да кажам дека уште едната компонента е telegraf кој е агент кој собира метрики/телеметрија и ја става во influxdb (но подржува и други бази). Еден од примерите е дека telegraf може да се претплати на MQTT topic и тие податоци да ги става во influxdb, друг е со SNMP да собира метрики од рутери и сл. опрема.


пс.
инаку само што им заврши Influx days, па има повеќе нови видеа на нивниот Youtube channel
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,736
Мислења
831,573
Членови
28,727
Најнов член
Davorsuker1
На врв Дно