1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

 1. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,178
  747
  8 Мај 2010
  Машко
  Пусти сметководители ги жалам.
   
 2. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,083
  1,367
  5 oктомври 2007
  Машко
  Мала грешка, задутре. Изгледа ми се брза малце да дувнам

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,922
  6,615
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Кај мене се логирам си влага нормално. Внатре нема ништо ни бројки ни бутур.
   
 4. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Кај мене стигна ГДП 2018 и има некое копче за потврдување, треба да седнам да ги споредам со приходите сите пријави и ако се е во ред да потврдам.
   
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,289
  11,386
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Кај мене ги дуплирале последните две ставки (во исти ден беа), очигледна грешка, ама нема како да им сигнализираш. Излегува како тие две ставки да не ми се платени и да треба да ги платам (а платени се). Само ја внесов бројката, нема предвидено место за текст, па затоа сепак им пишав мејл, ваљда ќе го форвардираат каде што треба.
   
 6. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Весело ќе биде... мајко мила.

  И кај мене јок ништо...
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  9,360
  9,070
  24 Јуни 2009
  Машко
  Добро, дали треба да се "потврди" во определен рок?
   
 8. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,426
  1,591
  25 Март 2013
  Машко
  Да. До 31 мај
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 9. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  961
  564
  3 Јули 2007
  Кај мене стигнала. Убаво ќе беше да известеа по мејл.

  Се е коректно напишано дури и детално може да се види на кој датум си примил пари и колкава сума и од кого.
   
 10. krema

  krema
  Professor

  9,360
  9,070
  24 Јуни 2009
  Машко
  Без разлика дали ќе има корекција или не, мора да се потврди, а и немам што да менувам?

  Јас сум btw скромен буџетар кој што има само личен доход и никакви други примања, имам само една ставка во која го има бруто износот, платени придонеси, пресметан пдд и платен пдд.

  едит:
  Сега наидов на една статија ке што вели дека рокот за измени е 31 мај, а оние што не потврдиле до 31 мај, системот на УЈП автоматски ке го потврди на 1 јуни.

  Него имале проблеми УЈП :D
   
  Последна промена: 24 Април 2019
 11. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Само што успеав да ресетирам лозинка (замисли, од прва!)

  Туку, каде воопшто на менито постои "годишна даночна пријава"?
  Не гледам такво нешто никаде...
   
 12. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,196
  3,275
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Eve ti slikovito :) Screenshot_10.png
   
 13. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Oooooooo... фала! :D

  Се утепав од копање на менито, дека default ми оди на пресметките не ни мислев дека има landing страна, брао :))
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,922
  6,615
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако не реагираш за корекција/згрешено, автоматски го сметаат за потврдено на 31ви Мај.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 15. TheMan

  TheMan
  Intern

  3
  0
  13 Декември 2017
  Имам прашање за годишната и месечната пресметка. Доколку физичко лице зима плата да речеме минимална нето 6500ден (бруто 9349ден) исто така и врши услуги со договор на дело со одредена сума со 10% данок. Дали знаете на кој начин се врши пресметката (бруто или нето). Ме интересира како се смета месечниот лимит од 90000денари доколку зимате плата и воедно (договор на дело (данокот е платен од фирмата) физичкото лице прима нето износ). Исто така дали лимитот за 2018год е 1М денари или 1080.000денари (со плата вкупно или? Прашав на неколку места и никако да добијам конкретен одговор.
   
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,922
  6,615
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ќе одиш во УЈП карши Даре Џамбаз, ќе си земеш бројче и се убаво ќе ти објаснат. Само немој да одиш кога има најмногу гужва.

  Земи си фактури со тебе, извод од сметководство и се што е релевантно. Јас така направив и ми средија ми објасниа се. И работа на дело и плата како иде, колку се рачуна итн. Имав и извод од банка со уплати за цела година.
   
 17. TheMan

  TheMan
  Intern

  3
  0
  13 Декември 2017
  Какво бројче да извадам, има несо специфично за личен данок или? Фала однапред
   
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,922
  6,615
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не се сеќавам што одбрав (таму на лице место). Има за пднесување ПДД-ГДП.

  Втора опција е да изнајмиш сметководител. Во фирма мислам дека го плаќаме 50 евра месечно, за еднократна работа незнам.
   
 19. TheMan

  TheMan
  Intern

  3
  0
  13 Декември 2017
  Имам сметководител, ама прашав и други и сите ми дадоа различни одговори. Едни викаат платата не влага во пресметка, други дека се одбива 8к од плата.. Вујкојебина мења закони секој месец и никој не е 100 % сигурен. Затоа и тука прашав, фала како и да е. Најпаметно ке отидам во Ујп директива.
   
 20. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  56
  55
  19 Јануари 2015
  Машко
  За мајка ми кој е пензионер од УЈП ми рекоа дека треба да биде ргистрирана, демек у систем да бидат и сл.
   
 21. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,083
  1,367
  5 oктомври 2007
  Машко
  Може но немора. Им одложија задожителна регистрација за неколку години.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 22. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,173
  513
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Кај мене стигна, точна е пресметката.
   
 23. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,173
  513
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Точно е дека платата не влегува во пресметка.
   
 24. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,083
  1,367
  5 oктомври 2007
  Машко
  Во која пресметка не влегува? Влегува се што се оданочува аконтативно. Плата, додатоци, авторски догори и слично. Се на кое може да се однесува прогресивно оданочување. На пример. Земаш плата месечно од 10000ден, и 10 хонорари од по 10000 во месецот. И така цела година. Биту еден при аконтативна пресметка не е со 18%. Но на крај догодина кога ќе ту ги собере УЈП сите и кога ќе надминеш милионче и ситно, разликата над тоа ќе те задолжи со 18% на се над тоа милионче и ситно.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 25. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  885
  1,059
  9 Јуни 2011
  Машко
  Има стигнато и кај мене Годишна пријава.
  Како треба да знам дали ми е све платено или треба нешто да доплатам?

  Ако износите на „Износ на пресметан ПДД“ и „Износ на платен ПДД“ се исти, дали тоа значи дека се е во ред и треба да кликнам само „Потврдувам“ ?

  Ќе се јавам во Вторник во УЈП секако, но реков да си прашам и тука.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. macedonia
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,384
 2. -Ata-
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,663
 3. Тони
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,419
 4. Noelo
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  1,917
 5. zipi123
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,905
Вчитување...

Сподели

Вчитување...