1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

 1. Noelo

  Noelo
  Intern

  19
  2
  8 Март 2013
  Машко
  Веќе скоро пола година работам онлајн. Работам како front end engineer.
  Пробав да се регистрирам на ујп е-данок страницата. После првата регистрација, ништо не ми стигна на емаил, да потврдам или да испечатам некакви копии за да однесам на шалтер.
  како што се вели тука
  Што треба да направите за да се регистрирате на системот за е-персонален данок на УЈП ⋆ IT.mk

  Арно ама, мене ништо не ми стигна. Пробав да се регистрирам повторно, не ми успева, и ми дава грешка, дека веќе има некој со таков матичен број.

  Што да правам?

   
 2. Најдобар одговор:
  Пост #286 од pipelin, 2 Мај 2019
 3. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,456
  3,824
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Најави се со истиот имејл и на заборавена лозинка да ти ја препрате. Али ти штом не си влегол да го испечатеш тоа нема повеќе да влезеш за жал таква администрација имаат со основно одд.
  Системот му е направен откако ке креираш јузер да ја превземеш документацијата од прва и доколку ја исклучеш страната не можеш повеќе да се најавеш.
  За таа цел направив специјално текст во пдф формат со празни полиња за да си ги внесеш податоците и да ги однесеш у к..јп
   

  Прикачени датотеки:

  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Noelo

  Noelo
  Intern

  19
  2
  8 Март 2013
  Машко
  @Pane24
  Пробав така друже, многу пати, си препратив заборавена лозинка, ми стигна генерирана лозинка на емајл, али пак неможам да влезам ми вика нешто, погрешни подадоци и не е дозволена најава на неодобрен корисник.
  :mad::mad:
   
 5. smole

  smole
  Unstoppable

  3,099
  3,580
  18 Април 2007
  Idi vo UJP i kazi im, ama sea e mn guzva.
   
 6. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  850
  1,411
  12 Септември 2013
  Машко
  Истото го направив и јас, отидов во ујп, му кажав матичен, испринта, потпишав, готово.
   
 7. Noelo

  Noelo
  Intern

  19
  2
  8 Март 2013
  Машко
  Ќе гледам после нова година да идам, или ќе им се јавам или ќе им пишам емаил.
  Фала ви.
   
 8. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,408
  11,630
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  До нова година е рокот.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,317
  7,294
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Вака иде процесот. Да објаснам па на некој ќе му се најде.

  1. Идеш на ППД
  2. Стискаш регистрирај се
  3. Пополнуваш име презиме, матичен, адреса и телефон.
  4. Смислуваш пасворд со 8 карактери од кои една голема буква и еден специјален знак како *&#$^ на пример.
  5. Ако се сите полиња ОК стискаш регистрирај се доле.
  6. Во ист момент податоците се внесуваат кај нив во систем, а на компјутер се отвара пополнет PDF со вашето име и информации.
  7. Тој PDF го штампаш и се потпишуваш.
  8. До нова година го носиш во УЈП тој лист и они тек тогаш ја одобруваат регистрацијата.
  9. Се враќаш дома и треба после да работи.
  10. Пцуеш затоа што сето ова џабе е и пак во март ќе се заебаваме со ПДД-ГДП

  Значи важно е да ја следите постапката чекор по чекор. Со самото регистрирање кај нив во систем се креира акаунт но не е верифициран. Место верификација по емејл, ова го правиш рачно со носење на листот во УЈП.

  Морони се, идиоти се. Системот треба да проработи тек 2020 година. Нешто гарант ќе се смени па целава мука ќе биде за џабе. Вработиле „стручен ИТ кадар“ кој го смислил ова вака да работи. Да го најдам ќе му ги исечам прстите да неможе да работи ништо веќе.

  Вака не се прави систем за електронска регистрација. не дај боже и полномошно да треба да вадите.

  ЕДИТ

  Разбрав (но не е 100% сигурно) дека секој треба сопствениот лист да си го однесе лично. Ако сум направил за мене и за жена ми треба двајцата да се нацртаме во УЈП. Да не биде нисам знао.
   
  На Јас сум желка, CokeZone, ssaso и уште 6 други им се допаѓа ова.
 10. smole

  smole
  Unstoppable

  3,099
  3,580
  18 Април 2007
  Системот треба да проработи од 2019 година, т.е. веќе да не треба да пополнуваме рачно ПДД.
   
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,317
  7,294
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  За 2019 данокот, не во 2019. Значи сега до март крај на година се пријавува за 2018 со ПДД ГДП како и прошливе години.

  За 2019 данокот (кој го пријавуваш во 2020) ќе иде електронски, освен ако нешто не се расипе во меѓувреме.
   
 12. Noelo

  Noelo
  Intern

  19
  2
  8 Март 2013
  Машко
  @ARMac
  Е мене 6ти чекор не ми дојде, никаков ПДФ формат не ми се појави. туку одма кога стиснав регистрирај се, сите полиња станаа празни, и мислев дека тоа е тоа, и чекав со недели некакво пдф да ми дојде или е-маил.
   
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,317
  7,294
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Нема чекање кога го стискаш копчето автоматски се отвара PDF-от. Нешто да не имаш блокирано поп-апс.

  Како и да е ако си внесен во системот отштампај и рачно пополни и однеси го листот во УЈП

  Еве го уште еднаш целиот процес
  Управа за Јавни Приходи на Република Македонија

  Значи точно е, лично треба зошто бараат и лична карта.
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 14. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  669
  620
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  најверојатно блокираш pop-ups .. не праќаат емаил, туку искача pop-up директ кога ќе штракнеш .. и тоа го принташ
   
 15. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  168
  163
  27 Декември 2017
  Машко
  90% сум сигурен дека заради username не ти стига (не вади error на страната на ујп ако јузерот е зафатен, краток или има недозволени карактери) а матичниот веќе го регистрира во базата. Треба да одиш дирек во ујп.
   
  На Noelo му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  835
  1,778
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  И јас се зезнав, направив акаунт и веднаш не го зачував/испечатив документот :)
  Но мор, батери Азис! Пробав неколку пати да се логирам, тикви :)
  Ама средив на начинот кој го посоче Пане. Го едитирав фајлот, внесив податоци, испечатив и однесов во УЈП. После некое време ми го активираа акаунтот и од тогаш можам да се логирам. Нив најбитен им е меилот, за тој помочан меил е целата шарада :)

  Значи земи го фајлот Пане што го прикаче, едитирај го и потполни ги само овие полиња и тоа е тоа:
  ујп.JPG ујп1.JPG

  Значи го носите ова во два примероци и отпосле ви го активираат акаунтот. Од искуство :)
   
  На Noelo му/ѝ се допаѓа ова.
 17. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  911
  1,578
  20 Јануари 2015
  Машко
  Иди на шалтер со лична карта, работаат и втора смена бев пред некој ден кај 7 h, немаше гужва се завршува работа за 5-10 минути.
   
 18. smole

  smole
  Unstoppable

  3,099
  3,580
  18 Април 2007
  "Почнувајќи од 2019 година, Управата за јавни приходи ќе им издава пополнета Годишна даночна пријава на граѓаните преку системот e-pdd.ujp.gov.mk"

  Извор
   
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,317
  7,294
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да за данокот од 2019. Ти сега пријавуваш за 2018. Јас бев и прашав затоа и тврдам.
   
 20. smole

  smole
  Unstoppable

  3,099
  3,580
  18 Април 2007
  Ок, ај кога ќе дојде Март или Април сликај ми ја твојата хартиена годишна даночна пријава па ќе видиме кој бил во право.
   
 21. alexandar23

  alexandar23
  Intern

  34
  13
  29 Јули 2017
  Машко
  Истиов проблем го имав и им пишав мејл. Ми вратија да отидам таму со лична карта, тие ќе ми испечателе тоа што треба.
   
 22. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,456
  3,824
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Не пробувај така. Сеа симни го фајлот што ти го пратив , пополни го со твои податоци и испечати го . Потоа однеси му го таму за да те заведат во системот и почекај 10тина дена за да ти го активираат акаунтот. Се додека не му однесеш овој документ не можат да ти го активираат профилот.
   
 23. Noelo

  Noelo
  Intern

  19
  2
  8 Март 2013
  Машко
  Ајде од понеделник ќе идам ќе видам.
  Не блокирам никаков поп-апс.

  Ех колку фрка ова ми напраи, али ае нема везе
  Фала ви дечки :D
   
 24. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  613
  789
  25 Февруари 2016
  Машко
  Нема ''фрка'', има задоцнета реакција на сите граѓани јас ова го направив веднаш по прогласот за регистрација. Испечатив два листа ги потпишав и ги однесов во УЈП, шалтерите беа празни. Имаше неколкумина кои рачно си ги пополнија (со пенкало ) на лице место и тие завршија работа за две минути. Имаше 6 или 7 шалтера за прием на листовите за регистрација.
   
 25. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  Мора лично да се однесе, за да верификуваат дека ти си го направил акаунтот. Затоа што со матичен број може некој да креира акаунт наместо тебе. Втора работа е што на овој начин „лично носење“ се врши и еден мал попис...
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 26. PeroLozac

  PeroLozac
  Intern

  25
  12
  11 Јули 2018
  Машко
  Јас бев денес во 17 часот во УЈП кај Даре Џамбаз што е, немаше гужва и веднаш завршив работа, за половина минута. Ги оставив барањата, ставаат печат на двете, едното го задржуваат, другото за тебе.
   
Слични теми
 1. macedonia
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,427
 2. -Ata-
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,727
 3. Тони
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,492
 4. Noelo
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,104
 5. zipi123
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  5,164
Вчитување...

Сподели

Вчитување...