1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

1. Noelo

Noelo
    Intern

18
    1
    8 Март 2013
    Машко
    Веќе скоро пола година работам онлајн. Работам како front end engineer.
    Пробав да се регистрирам на ујп е-данок страницата. После првата регистрација, ништо не ми стигна на емаил, да потврдам или да испечатам некакви копии за да однесам на шалтер.
    како што се вели тука
    Што треба да направите за да се регистрирате на системот за е-персонален данок на УЈП ⋆ IT.mk

Арно ама, мене ништо не ми стигна. Пробав да се регистрирам повторно, не ми успева, и ми дава грешка, дека веќе има некој со таков матичен број.

Што да правам?

2. Pane24

Pane24
    Unstoppable

3,941
    2,708
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Најави се со истиот имејл и на заборавена лозинка да ти ја препрате. Али ти штом не си влегол да го испечатеш тоа нема повеќе да влезеш за жал таква администрација имаат со основно одд.
    Системот му е направен откако ке креираш јузер да ја превземеш документацијата од прва и доколку ја исклучеш страната не можеш повеќе да се најавеш.
    За таа цел направив специјално текст во пдф формат со празни полиња за да си ги внесеш податоците и да ги однесеш у к..јп

Прикачени датотеки:

На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Noelo

Noelo
    Intern

18
    1
    8 Март 2013
    Машко
    @Pane24
    Пробав така друже, многу пати, си препратив заборавена лозинка, ми стигна генерирана лозинка на емајл, али пак неможам да влезам ми вика нешто, погрешни подадоци и не е дозволена најава на неодобрен корисник.
    :mad::mad:

4. smole

smole
    Unstoppable

2,815
    3,029
    18 Април 2007
    Idi vo UJP i kazi im, ama sea e mn guzva.

5. borcep

borcep
    Practice makes perfect

711
    1,148
    12 Септември 2013
    Машко
    Истото го направив и јас, отидов во ујп, му кажав матичен, испринта, потпишав, готово.

6. Noelo

Noelo
    Intern

18
    1
    8 Март 2013
    Машко
    Ќе гледам после нова година да идам, или ќе им се јавам или ќе им пишам емаил.
    Фала ви.

7. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

5,760
    10,396
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    До нова година е рокот.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ARMac

ARMac
    Орган

5,493
    5,885
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Вака иде процесот. Да објаснам па на некој ќе му се најде.

1. Идеш на ППД
    2. Стискаш регистрирај се
    3. Пополнуваш име презиме, матичен, адреса и телефон.
    4. Смислуваш пасворд со 8 карактери од кои една голема буква и еден специјален знак како *&#$^ на пример.
    5. Ако се сите полиња ОК стискаш регистрирај се доле.
    6. Во ист момент податоците се внесуваат кај нив во систем, а на компјутер се отвара пополнет PDF со вашето име и информации.
    7. Тој PDF го штампаш и се потпишуваш.
    8. До нова година го носиш во УЈП тој лист и они тек тогаш ја одобруваат регистрацијата.
    9. Се враќаш дома и треба после да работи.
    10. Пцуеш затоа што сето ова џабе е и пак во март ќе се заебаваме со ПДД-ГДП

Значи важно е да ја следите постапката чекор по чекор. Со самото регистрирање кај нив во систем се креира акаунт но не е верифициран. Место верификација по емејл, ова го правиш рачно со носење на листот во УЈП.

Морони се, идиоти се. Системот треба да проработи тек 2020 година. Нешто гарант ќе се смени па целава мука ќе биде за џабе. Вработиле „стручен ИТ кадар“ кој го смислил ова вака да работи. Да го најдам ќе му ги исечам прстите да неможе да работи ништо веќе.

Вака не се прави систем за електронска регистрација. не дај боже и полномошно да треба да вадите.

ЕДИТ

Разбрав (но не е 100% сигурно) дека секој треба сопствениот лист да си го однесе лично. Ако сум направил за мене и за жена ми треба двајцата да се нацртаме во УЈП. Да не биде нисам знао.

На Јас сум желка, CokeZone, ssaso и уште 6 други им се допаѓа ова.
  9. smole

smole
    Unstoppable

2,815
    3,029
    18 Април 2007
    Системот треба да проработи од 2019 година, т.е. веќе да не треба да пополнуваме рачно ПДД.

10. ARMac

ARMac
    Орган

5,493
    5,885
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    За 2019 данокот, не во 2019. Значи сега до март крај на година се пријавува за 2018 со ПДД ГДП како и прошливе години.

За 2019 данокот (кој го пријавуваш во 2020) ќе иде електронски, освен ако нешто не се расипе во меѓувреме.

11. Noelo

Noelo
    Intern

18
    1
    8 Март 2013
    Машко
    @ARMac
    Е мене 6ти чекор не ми дојде, никаков ПДФ формат не ми се појави. туку одма кога стиснав регистрирај се, сите полиња станаа празни, и мислев дека тоа е тоа, и чекав со недели некакво пдф да ми дојде или е-маил.

12. ARMac

ARMac
    Орган

5,493
    5,885
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Нема чекање кога го стискаш копчето автоматски се отвара PDF-от. Нешто да не имаш блокирано поп-апс.

Како и да е ако си внесен во системот отштампај и рачно пополни и однеси го листот во УЈП

Еве го уште еднаш целиот процес
    Управа за Јавни Приходи на Република Македонија

Значи точно е, лично треба зошто бараат и лична карта.

На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
  13. VerGer

VerGer
    Gaining Experience

428
    414
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    најверојатно блокираш pop-ups .. не праќаат емаил, туку искача pop-up директ кога ќе штракнеш .. и тоа го принташ

14. boksata

boksata
    Gaining Experience

111
    100
    27 Декември 2017
    Машко
    90% сум сигурен дека заради username не ти стига (не вади error на страната на ујп ако јузерот е зафатен, краток или има недозволени карактери) а матичниот веќе го регистрира во базата. Треба да одиш дирек во ујп.

На Noelo му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

725
    1,496
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    И јас се зезнав, направив акаунт и веднаш не го зачував/испечатив документот :)
    Но мор, батери Азис! Пробав неколку пати да се логирам, тикви :)
    Ама средив на начинот кој го посоче Пане. Го едитирав фајлот, внесив податоци, испечатив и однесов во УЈП. После некое време ми го активираа акаунтот и од тогаш можам да се логирам. Нив најбитен им е меилот, за тој помочан меил е целата шарада :)

Значи земи го фајлот Пане што го прикаче, едитирај го и потполни ги само овие полиња и тоа е тоа:
    ујп.JPG ујп1.JPG

Значи го носите ова во два примероци и отпосле ви го активираат акаунтот. Од искуство :)

На Noelo му/ѝ се допаѓа ова.
  16. goce03

goce03
    Practice makes perfect

842
    1,386
    20 Јануари 2015
    Машко
    Иди на шалтер со лична карта, работаат и втора смена бев пред некој ден кај 7 h, немаше гужва се завршува работа за 5-10 минути.

17. smole

smole
    Unstoppable

2,815
    3,029
    18 Април 2007
    "Почнувајќи од 2019 година, Управата за јавни приходи ќе им издава пополнета Годишна даночна пријава на граѓаните преку системот e-pdd.ujp.gov.mk"

Извор

18. ARMac

ARMac
    Орган

5,493
    5,885
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Да за данокот од 2019. Ти сега пријавуваш за 2018. Јас бев и прашав затоа и тврдам.

19. smole

smole
    Unstoppable

2,815
    3,029
    18 Април 2007
    Ок, ај кога ќе дојде Март или Април сликај ми ја твојата хартиена годишна даночна пријава па ќе видиме кој бил во право.

20. alexandar23

alexandar23
    Intern

25
    11
    29 Јули 2017
    Машко
    Истиов проблем го имав и им пишав мејл. Ми вратија да отидам таму со лична карта, тие ќе ми испечателе тоа што треба.

21. Pane24

Pane24
    Unstoppable

3,941
    2,708
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Не пробувај така. Сеа симни го фајлот што ти го пратив , пополни го со твои податоци и испечати го . Потоа однеси му го таму за да те заведат во системот и почекај 10тина дена за да ти го активираат акаунтот. Се додека не му однесеш овој документ не можат да ти го активираат профилот.

22. Noelo

Noelo
    Intern

18
    1
    8 Март 2013
    Машко
    Ајде од понеделник ќе идам ќе видам.
    Не блокирам никаков поп-апс.

Ех колку фрка ова ми напраи, али ае нема везе
    Фала ви дечки :D

23. Tajson

Tajson
    On your way to fame

525
    650
    25 Февруари 2016
    Машко
    Нема ''фрка'', има задоцнета реакција на сите граѓани јас ова го направив веднаш по прогласот за регистрација. Испечатив два листа ги потпишав и ги однесов во УЈП, шалтерите беа празни. Имаше неколкумина кои рачно си ги пополнија (со пенкало ) на лице место и тие завршија работа за две минути. Имаше 6 или 7 шалтера за прием на листовите за регистрација.

24. SiPy`

SiPy`
    Unstoppable

2,326
    3,983
    23 Јуни 2015
    Машко
    Мора лично да се однесе, за да верификуваат дека ти си го направил акаунтот. Затоа што со матичен број може некој да креира акаунт наместо тебе. Втора работа е што на овој начин „лично носење“ се врши и еден мал попис...

На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
  25. PeroLozac

PeroLozac
    Intern

10
    6
    11 Јули 2018
    Машко
    Јас бев денес во 17 часот во УЈП кај Даре Џамбаз што е, немаше гужва и веднаш завршив работа, за половина минута. Ги оставив барањата, ставаат печат на двете, едното го задржуваат, другото за тебе.

Слични теми
  1. macedonia
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,308
  2. -Ata-
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,563
  3. MarkoHF