1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

 1. Gandal11

  Gandal11
  Intern

  25
  6
  14 Февруари 2019
  Јасно, меѓутоа од УЈП било одговорено дека правилно требало како друг доход да се пријавува од годинава, а како ќе си го пријавиме ние тоа било наша работа.
   
 2. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,083
  467
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Поима немаат што лупаат.
   
 3. BlackArrow7

  BlackArrow7
  Intern

  10
  9
  14 Јануари 2019
  Машко
  И јас истото ги прашав, и ми рекоа да ги пријавувам под Друг Доход. Исто работам програмирање фрееленс. Не знам како да почнам да ги пријавувам за 2019.
   
 4. alexandar23

  alexandar23
  Intern

  29
  12
  29 Јули 2017
  Машко
  Значи дефинитивно нема од УЈП да ни генерираат пресметки за данок од адсенс, фриленс, онлајн кладење.. итн?

  Мене ми имаат направено само една пресметка за плата од фирма во мкд.
  За примени пари од странство нема ништо..
   
 5. arso

  arso
  Intern

  14
  4
  13 oктомври 2008
  Над 350.000 граѓани ги добија претпополнетите даночни пријави
  Вкупно 350.560 претпополнети годишни даночна пријава за утврдување на персонален данок на доход за 2018 година се доставени до граѓаните до денеска, информира Управата за јавни приходи (УЈП).

  УЈП има рок до крајот на овој месец да ги достави претпополнетите годишни даночни пријави до близу 700.000 граѓани.

  Во електронскиот систем на Управата за јавни приходи се регистрирани близу 700 илјади даночни обврзници


  – Граѓаните имаат можност заклучно до 31.05.2019 година, да ја потврдат или коригираат годишната даночна пријава за 2018 година. По истекот на рокот за потврдување или коригирање на пријавите, на 01.06.2019 година, истите ќе добијат статус на конечни Годишни даночни пријави, заедно со Годишните даночни пријави кои ниту биле потврдени, ниту коригирани – информираат од УЈП.

  По истекот на овој рок, Управата за јавни приходи ќе даде официјална информација, колку пријави се прифатени, колку се коригирани, а колку пријави ниту биле потврдени, ниту коригирани, затоа што до 31.05.2019 година, граѓанинот може да го менува статусот на пријавата.

  Реформата на пополнување на даночната пријава електронски беше направена лани кога сите граѓани кои остваруваат некаков приход , освен пензионерите требаше да се регистрираат електорнски и да ги потврдат податоците во УЈП.
  https://plusinfo.mk/над-350-000-граѓани-ги-добија-претпополнети/
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Intern

  117
  17
  14 Јуни 2014
  Машко
  Prvata presmetka mi sodrzi samo dobivki od igri na srekja,pisuva kolku e presemetan pdd i istiot presmetan go pisuva deka e platen pdd.Treba li da se bafkam pak nesto ili toa e toa ?
   
  Последна промена: 18 Април 2019
 7. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  955
  1,286
  25 oктомври 2012
  Машко
  Другар кај ти стигна пресметката, во системот на УЈП или по мејл? Ако е во нивниот систем можеш ли да ми посочиш во кој таб?
   
 8. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Intern

  117
  17
  14 Јуни 2014
  Машко
  Na stranata e-pdd na UJP,ima 4 prozorec narecen godisna presmetka.I tamu imas se.
   
  На mviktors му/ѝ се допаѓа ова.
 9. alexandar23

  alexandar23
  Intern

  29
  12
  29 Јули 2017
  Машко
  Да, и кај мене е исто. Пресметан и платен пд од игри на среќа и плата. За приходи од странство нема пресметано ништо.
   
 10. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,113
  658
  8 Мај 2010
  Машко
  Пишав претходно во темата, си требал да прочиташ...

   
  BlackArrow7, gokica и на alexandar23 им се допаѓа ова.
 11. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  121
  56
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  кај мене нема ништо стигнато, дали тоа значи дека треба да чекам да стигне или???
   
 12. gego

  gego
  Gaining Experience

  251
  255
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 13. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,113
  658
  8 Мај 2010
  Машко
  Проверете на акаунтите на Е-ПДД страната не си чекајте на мејл.

  До 31ви Мај имате краен рок за корекција.
   
  aleksnako, artweb и на ТАТА_МАТА им се допаѓа ова.
 14. Park87

  Park87
  Intern

  1
  0
  10 Април 2019
  Машко
  Може ли некој да потврди дали приход пријавен под која било од овие ставки е подложен на даночно ослободување? И дали истото се пресметува (одбива) на месечно ниво (пред секоја уплата) и според кои правила/параметри. Благодарам.
   
 15. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  156
  63
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Сега, пензионерите треба ли да се регистираат на страната на ујп или не? Пошто нели пензијата не е приход!
   
  На Park87 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. smole

  smole
  Unstoppable

  2,857
  3,141
  18 Април 2007
  Каде точно: Дома > ?

  Во преглед на е-ппд табот нема нешто ново.
   
 17. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  976
  1,001
  6 Декември 2016
  Машко
  Годишна даночна пријава.
  Е-пдд табот е за внесување на нови ставки во годишната пријава.
   
  На smole и arso им се допаѓа ова.
 18. arso

  arso
  Intern

  14
  4
  13 oктомври 2008
  Кај мене сеуште нема ништо во делот за Годишна Даночна пријава

  "Резултати од пребарување (0)"
   
 19. smole

  smole
  Unstoppable

  2,857
  3,141
  18 Април 2007
  Исто, нема.
   
 20. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  589
  1,963
  27 Јануари 2014
  Машко
  Веројатно не се стигнати кај сите, кај мене стигна. Катастрофа колку детални податоци имаат и целосен пристап до сметките.
   
 21. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  976
  1,001
  6 Декември 2016
  Машко
  Имаат пристап во секое време, да. Немаат директен пристап до датабазите на банките, но можат да побараат информација од нив. Но во годишната пријава не гледаат во банкарските сметки, туку во годишните пријави што стигнуваат кај нив од фирмите. Да гледаа во сметките ќе стоеја и приходите од интернет.
   
 22. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  950
  1,092
  11 Март 2011
  Регистрација за пензионери кои што примаат само пензија е одложена за 7 години. Пензионери што имаат и други примања, треба да се регистрираат.
   
 23. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  304
  360
  10 oктомври 2011
  Машко
  Ви ја отвара страницата за е-данок ? Јас откако ја видов темата, решив да си ја проверам мојата пријава, ама ми јавува 502 Bad Gateway ...
   
 24. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,732
  1,013
  5 oктомври 2007
  Машко
  Јок. Плус денес 24ти утре неработен ден, гарант ДДВ се туриле сите да пријавуваат и толку им треба. Гарант у ујп имаат 386ка за сервер пошто нонстоп да имаат вакви проблеми е неоправдливо.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 25. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  976
  1,001
  6 Декември 2016
  Машко
  Каде работиш, па утре ти е неработен ден? :)
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. macedonia
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,329
 2. -Ata-
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,599
 3. MarkoHF
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  5,883
 4. Тони
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,326
 5. Noelo
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  1,666
Вчитување...

Сподели

Вчитување...