1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

1. CokeZone

CokeZone
    Intern

65
    35
    27 Декември 2015
    Ова е веќе украден идентитет ако не се лажам, најдобро би било да се консултираш и во полиција и во ујп.

2. goce03

goce03
    Practice makes perfect

909
    1,543
    20 Јануари 2015
    Машко
    Не е украден иднентитет, меѓутоа е злоупотреба на лични податоци, пријави во дирекција за заштита лични податоци, има казни предвидено за вакви случаи.
    Со тоа што тешко ќе оди докажувањето.

3. bobipp

bobipp
    Gaining Experience

274
    138
    13 ноември 2009
    Кај мене ја сторнираја првата пресметка и направиле нова. Инаку немав никаква реакција, сами веројатно проверувале и увиделе дека лошо пресметале првиот пат или пак не им им биле прокнижени сите уплати од кладилничарскиот данок. Како и да е, сега во “Сумарни податоци“ стои разлика 0, значи се е во ред и можам да ја потврдам. Им пишав јас на кладилнициве онака на фб информативно. Веројатно ова е општа пракса кај сите и не можеш да докажеш дека не си играл или не си ти тој на кој му биле исплатени добивки. Не е добро во секој случај некој да ти товари туѓи суми за данок, иако е платен од самата кладилница и не би требало да постои проблеми и грешки во тој процес пошто е прилично затегнато и кладилниците мора да го почитуваат.

4. toshex

toshex
    Unbeatable

4,019
    4,036
    18 Септември 2013
    Машко
    А кладилнициве не бараат лична карта при исплата? Треба да им се наложи да бараат или при исплата или при уплата, за потврда на тоа кој треба да се даночи на крај.

5. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

215
    126
    13 Март 2017
    Машко
    Има некој што нема никаква информација? Што и да пребарам празно ми стои..

6. joe_te

joe_te
    Intern

7
    7
    18 ноември 2015
    Машко
    најверојатно сеуште не ти се внесени податоците од страна на УЈП , почекај уште некое време

7. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,098
    632
    2 Мај 2011
    И како се пријавува данок сега од freelance до 10 наредниот месец? Преку ова електронско ? Има некои пенали ако се заборави до 10 да се пријави ? Хаос направија....

На alexandar23 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. CokeZone

CokeZone
    Intern

65
    35
    27 Декември 2015
    Законот е донесен од претходно, така да нема што да се заборава, кога ќе ги земаш парите дирек пријави и тоа е тоа. Не верувам дека би направиле проблем првите месеци (додека луѓето го земат системот на ред). Пријавувањето е лесно, потешкиот дел е да платиш до 15ти секој нареден месец..:eek::D:D

9. Uber-

Uber-
    Gaining Experience

92
    91
    23 Август 2017
    Машко
    Занаетчија
    Да, тоа е проблемот. Единствено би докажал лесно доколку имало исплата а да не сум бил во државата, иначе тешко.

Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација

На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. eX3v1l

eX3v1l
    On your way to fame

1,098
    632
    2 Мај 2011
    А како се пријавува? Само онлајн или мора да се носат документи ка нив?

11. marv

marv
    Practice makes perfect

2,061
    1,310
    5 oктомври 2007
    Машко
    Само онлајн.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

12. Canibalot

Canibalot
    Gaining Experience

64
    80
    29 Јуни 2016
    Машко
    Исто и кај мене, уште нема никаква пресметка.

13. 123456

123456
    Gaining Experience

863
    427
    12 Април 2013
    Машко
    Што значи тоа ако не дојде до 31?
    Спасени сме ли

14. Canibalot

Canibalot
    Gaining Experience

64
    80
    29 Јуни 2016
    Машко
    Не верувам. Сигурно не стигнале сите да ги процесираат.
    Утре ќе прашам, и ќе пишам.

На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

215
    126
    13 Март 2017
    Машко
    Дај боже.. може не заборавиле :D Така ќе се тешиме..

16. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,380
    3,271
    12 Јануари 2016
    Машко
    Идеја: Да им испратиш препорачано писмо на Спортлајф дека не уплаќаш кај нив и дека никогаш повеќе немаш намера да уплаќаш, и дека сите натамошни злоупотреби на твоите податоци ќе резултираат со тужба.

Всушност решениото на ваквите злоупотреби е едноставно, да им се забрани на кладилниците примање на уплати во кеш (да е до мене, јас би ги забранил и самите кладилници).

На The-spiki, worker_x, bobipp и уште 2 други им се допаѓа ова.
  17. jovica.paunoski

jovica.paunoski
    Intern

6
    1
    24 Декември 2016
    Машко
    Имам приходи од интернет, Adsense, Facebook итн. Досега ги пријавува во годишната даночна пријава. Оваа година во даночната пријава која ми ја изработи електонски УЈП ги нема тие приходи внесено. Дали да ги пријавам? И како оди тоа со пријавување на месечно ниво?

18. Deleted member 37389

Deleted member 37389
    Гостин

Штом ти стигнале на сметка во МК, требало месецот кога ти се стигнати, истите да ги пријавиш електронски и да го платиш данокот до нз кој датум беше следниот месец. Штом ги немаш во годишната, претпоставувам не ги имаш пријавено, па затоа не се ставени.

19. wolverine

wolverine
    On your way to fame

801
    670
    27 Јуни 2012
    Најдобро е да платите 1000 денари сметководител и да ви ги збрка работите. Ако не знаете може дупло да ве кошта во време и пари ако згрешите нешто.

20. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,417
    598
    3 Мај 2010
    Машко
    Зборев со неколку луѓе од УЈП. Прво се јавив на телефон, е-меил-ови, итн, ама горе - доле мислам дека најдов.
    Периодот е месечен.
    Секој приход од AdSense/Facebook е различен и треба посебно да се внесува како една пресметка.
    Пример за AdSense:
    Сте земале X сума на пари на 22 Јануари 2018, периодот е од 01.01.2018 до 31.01.2018
    Земја: Ирска
    Валута: EUR
    Вид доход: Други приходи

Ќе ви треба нешто како PDF(јас со ова преку NLB Klik ) или ScreenShot од примените пари(може и онлајн)
    Кога ќе треба ја потврдите ќе ви стигне код на е-mail.

Ќе ви ја прифатат или одбијат за ден - два

Ако има грешка при внесување(јас имав така, документот ок ама сум згрешил една бројка во бруто), ќе ја сторнираат таа пресметка (може ќе траба да им се јавите) и готова работа во однос на тоа.

Кога ќе биде готово тоа ќе треба да се печати рекапитулација. Ќе биде генериран фолио број и можете да платите со него онлајн ако имате опција, или печатите, ставате потпис и вашата трансакциска сметка од каде ќе бидат уплатени средствата и готово.
    Нема плаќање во кеш, ако немате пари на трансакциската, мора да ставите. И плаќање до 14 часот во банка зошто после трансакциите се изгор.

И битно: за 2018 има ослободување на приходи од AdSense/Facebook/Marketing, односно одбитоци од 3%(значи данокот е 7% за овие приходи во 2018), оваа 2019 година тоа го нема. Данокот за истиот во 2019 е 15% без разлика на сумата и нема одбитоци.

За работење (како работа) мислам дека е друг основ и друг данок, така да има и место за забелешка, ако има Freelancing пишете го тоа(не е се од интернет на исто купче).

И ако имате проблем со логирање, или пополнување јавете се на 02/3253 200 и ќе ве упатат каде треба или пишете на info@ujp.gov.mk

Имаат право да ги проверат сметките за 2018 и 2019, ќе споредувале податоци од Јуни

На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
  21. dino

dino
    Gaining Experience

406
    101
    5 Јули 2009
    кај мене стои статус отфрлена од систем ...

22. zlatk0

zlatk0
    Gaining Experience

65
    59
    12 Декември 2017
    Машко
    Во ујп треба да се пријави се што пристигнува на мк сметка на која има увид ујп. Се што не е во мк сметка нема потреба да се пријавува.

Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
  23. Deleted member 37389

Deleted member 37389
    Гостин

Дали може да се пријават приходи од работење преку интернет кои не се програмирање, ниту адсенс, и не постои договор за работа ниту certificate of earning како што има на АпВорк, под ставка друг доход со 15% персонален данок?

Исто така дали се станува ДДВ обврзник ако надминеш еден милион денари приход заедно од индивидуална работа/фриленсинг и плата, или само од индивидуална работа/фриленсинг?

24. imortel

imortel
    Gaining Experience

94
    122
    18 Февруари 2012
    Машко
    Јас битно се порамнив со УЈП, 1/1.

Поздрав УЈП, се гледаме 2020 за 2019!
    УПЈ: Поздрав даночен обврзнику!

На The-spiki и pipelin им се допаѓа ова.
  25. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,171
    735
    8 Мај 2010
    Машко
    lol.

На aleksnako му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. macedonia
    Одговори: