1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

 1. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  72
  42
  27 Декември 2015
  Ова е веќе украден идентитет ако не се лажам, најдобро би било да се консултираш и во полиција и во ујп.
   
 2. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  899
  1,540
  20 Јануари 2015
  Машко
  Не е украден иднентитет, меѓутоа е злоупотреба на лични податоци, пријави во дирекција за заштита лични податоци, има казни предвидено за вакви случаи.
  Со тоа што тешко ќе оди докажувањето.
   
 3. bobipp

  bobipp
  Gaining Experience

  273
  138
  13 ноември 2009
  Кај мене ја сторнираја првата пресметка и направиле нова. Инаку немав никаква реакција, сами веројатно проверувале и увиделе дека лошо пресметале првиот пат или пак не им им биле прокнижени сите уплати од кладилничарскиот данок. Како и да е, сега во “Сумарни податоци“ стои разлика 0, значи се е во ред и можам да ја потврдам. Им пишав јас на кладилнициве онака на фб информативно. Веројатно ова е општа пракса кај сите и не можеш да докажеш дека не си играл или не си ти тој на кој му биле исплатени добивки. Не е добро во секој случај некој да ти товари туѓи суми за данок, иако е платен од самата кладилница и не би требало да постои проблеми и грешки во тој процес пошто е прилично затегнато и кладилниците мора да го почитуваат.
   
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,114
  4,182
  18 Септември 2013
  Машко
  А кладилнициве не бараат лична карта при исплата? Треба да им се наложи да бараат или при исплата или при уплата, за потврда на тоа кој треба да се даночи на крај.
   
 5. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  253
  191
  13 Март 2017
  Машко
  Има некој што нема никаква информација? Што и да пребарам празно ми стои..
   
 6. joe_te

  joe_te
  Intern

  7
  9
  18 ноември 2015
  Машко
  најверојатно сеуште не ти се внесени податоците од страна на УЈП , почекај уште некое време
   
 7. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,096
  644
  2 Мај 2011
  И како се пријавува данок сега од freelance до 10 наредниот месец? Преку ова електронско ? Има некои пенали ако се заборави до 10 да се пријави ? Хаос направија....
   
  На alexandar23 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  72
  42
  27 Декември 2015
  Законот е донесен од претходно, така да нема што да се заборава, кога ќе ги земаш парите дирек пријави и тоа е тоа. Не верувам дека би направиле проблем првите месеци (додека луѓето го земат системот на ред). Пријавувањето е лесно, потешкиот дел е да платиш до 15ти секој нареден месец..:eek::D:D
   
 9. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  105
  96
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Да, тоа е проблемот. Единствено би докажал лесно доколку имало исплата а да не сум бил во државата, иначе тешко.

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,096
  644
  2 Мај 2011
  А како се пријавува? Само онлајн или мора да се носат документи ка нив?
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,083
  1,367
  5 oктомври 2007
  Машко
  Само онлајн.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 12. Canibalot

  Canibalot
  Gaining Experience

  64
  81
  29 Јуни 2016
  Машко
  Исто и кај мене, уште нема никаква пресметка.
   
 13. 123456

  123456
  Gaining Experience

  891
  460
  12 Април 2013
  Машко
  Што значи тоа ако не дојде до 31?
  Спасени сме ли
   
 14. Canibalot

  Canibalot
  Gaining Experience

  64
  81
  29 Јуни 2016
  Машко
  Не верувам. Сигурно не стигнале сите да ги процесираат.
  Утре ќе прашам, и ќе пишам.
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  253
  191
  13 Март 2017
  Машко
  Дај боже.. може не заборавиле :D Така ќе се тешиме..
   
 16. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,411
  3,292
  12 Јануари 2016
  Машко
  Идеја: Да им испратиш препорачано писмо на Спортлајф дека не уплаќаш кај нив и дека никогаш повеќе немаш намера да уплаќаш, и дека сите натамошни злоупотреби на твоите податоци ќе резултираат со тужба.

  Всушност решениото на ваквите злоупотреби е едноставно, да им се забрани на кладилниците примање на уплати во кеш (да е до мене, јас би ги забранил и самите кладилници).
   
  На The-spiki, worker_x, bobipp и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. jovica.paunoski

  jovica.paunoski
  Intern

  6
  1
  24 Декември 2016
  Машко
  Имам приходи од интернет, Adsense, Facebook итн. Досега ги пријавува во годишната даночна пријава. Оваа година во даночната пријава која ми ја изработи електонски УЈП ги нема тие приходи внесено. Дали да ги пријавам? И како оди тоа со пријавување на месечно ниво?
   
 18. Deleted member 37389

  Deleted member 37389
  Гостин

  Штом ти стигнале на сметка во МК, требало месецот кога ти се стигнати, истите да ги пријавиш електронски и да го платиш данокот до нз кој датум беше следниот месец. Штом ги немаш во годишната, претпоставувам не ги имаш пријавено, па затоа не се ставени.
   
 19. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  779
  664
  27 Јуни 2012
  Најдобро е да платите 1000 денари сметководител и да ви ги збрка работите. Ако не знаете може дупло да ве кошта во време и пари ако згрешите нешто.
   
 20. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  598
  3 Мај 2010
  Машко
  Зборев со неколку луѓе од УЈП. Прво се јавив на телефон, е-меил-ови, итн, ама горе - доле мислам дека најдов.
  Периодот е месечен.
  Секој приход од AdSense/Facebook е различен и треба посебно да се внесува како една пресметка.
  Пример за AdSense:
  Сте земале X сума на пари на 22 Јануари 2018, периодот е од 01.01.2018 до 31.01.2018
  Земја: Ирска
  Валута: EUR
  Вид доход: Други приходи

  Ќе ви треба нешто како PDF(јас со ова преку NLB Klik ) или ScreenShot од примените пари(може и онлајн)
  Кога ќе треба ја потврдите ќе ви стигне код на е-mail.

  Ќе ви ја прифатат или одбијат за ден - два

  Ако има грешка при внесување(јас имав така, документот ок ама сум згрешил една бројка во бруто), ќе ја сторнираат таа пресметка (може ќе траба да им се јавите) и готова работа во однос на тоа.

  Кога ќе биде готово тоа ќе треба да се печати рекапитулација. Ќе биде генериран фолио број и можете да платите со него онлајн ако имате опција, или печатите, ставате потпис и вашата трансакциска сметка од каде ќе бидат уплатени средствата и готово.
  Нема плаќање во кеш, ако немате пари на трансакциската, мора да ставите. И плаќање до 14 часот во банка зошто после трансакциите се изгор.

  И битно: за 2018 има ослободување на приходи од AdSense/Facebook/Marketing, односно одбитоци од 3%(значи данокот е 7% за овие приходи во 2018), оваа 2019 година тоа го нема. Данокот за истиот во 2019 е 15% без разлика на сумата и нема одбитоци.

  За работење (како работа) мислам дека е друг основ и друг данок, така да има и место за забелешка, ако има Freelancing пишете го тоа(не е се од интернет на исто купче).

  И ако имате проблем со логирање, или пополнување јавете се на 02/3253 200 и ќе ве упатат каде треба или пишете на [email protected]

  Имаат право да ги проверат сметките за 2018 и 2019, ќе споредувале податоци од Јуни
   
  На ТАТА_МАТА му/ѝ се допаѓа ова.
 21. dino

  dino
  Gaining Experience

  406
  101
  5 Јули 2009
  кај мене стои статус отфрлена од систем ...
   
 22. zlatk0

  zlatk0
  Gaining Experience

  80
  63
  12 Декември 2017
  Машко
  Во ујп треба да се пријави се што пристигнува на мк сметка на која има увид ујп. Се што не е во мк сметка нема потреба да се пријавува.


  Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Deleted member 37389

  Deleted member 37389
  Гостин

  Дали може да се пријават приходи од работење преку интернет кои не се програмирање, ниту адсенс, и не постои договор за работа ниту certificate of earning како што има на АпВорк, под ставка друг доход со 15% персонален данок?

  Исто така дали се станува ДДВ обврзник ако надминеш еден милион денари приход заедно од индивидуална работа/фриленсинг и плата, или само од индивидуална работа/фриленсинг?
   
 24. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  95
  124
  18 Февруари 2012
  Машко
  Јас битно се порамнив со УЈП, 1/1.

  Поздрав УЈП, се гледаме 2020 за 2019!
  УПЈ: Поздрав даночен обврзнику!
   
  На The-spiki и pipelin им се допаѓа ова.
 25. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,177
  747
  8 Мај 2010
  Машко
  lol.
   
  На aleksnako му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. macedonia
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,384
 2. -Ata-
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,663
 3. Тони
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,419
 4. Noelo
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  1,917
 5. zipi123
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,902
Вчитување...

Сподели

Вчитување...