1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

1. marv

marv
    Practice makes perfect

2,139
    1,437
    5 oктомври 2007
    Машко
    Е многу, ама кога не си го правел на време, сега се друго е импровизација. Но подобро нешто отколку ништо. Како мислиш така.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

2. Avid

Avid
    Unbeatable

3,882
    5,741
    21 Јануари 2009
  3. Palankaa

Palankaa
    Intern

3
    0
    22 Септември 2018
    Машко
    Мене одма ми го одобрија пред 15 дена поднесов и кога се вратив дома беше одобрен. И одма пријавив приход кој ми стигна месецов и ми стигна оваа на емаил. Сеа со ова банка треба да одам да платам или?

Прикачени датотеки:

4. marv

marv
    Practice makes perfect

2,139
    1,437
    5 oктомври 2007
    Машко
    Можеш банка, можеш и електронски ако твојата банка ти дозволува да платуш преку внесен фолио број (тоа најдоле). Внесуваш и се би требаоо да ти даде пополнето. На НЛБ може.

5. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,451
    1,886
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Чекај, како и каде се логирате на сајтот? Јузер нели треба да е мејлот што е оставен при регистрација?

Пробувам да се логирам и да ресетирам лозика, вели дека јузернејмот е невалиден...

6. krema

krema
    Professor

9,488
    9,186
    24 Јуни 2009
    Машко
    Овде за најава.

Да, да,
    Мејлот е јузернејм.

На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ARMac

ARMac
    Орган

5,988
    6,753
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Е сега мене ми вика не постои тој мејл/усернејм во системот. Ми иде да ги убијам. Пак треба во УЈП да идам у путку мајчину за што такво електронски ги пополнуваме. Сигурно утнале буква во мејлот неписмени говеда.

На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
  8. krema

krema
    Professor

9,488
    9,186
    24 Јуни 2009
    Машко
    Јас баш сега пробав и се логирав без проблем.

На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
  9. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,451
    1,886
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Овде се логирав. Јас на сосема друго место пробував да се логирам. :D

Фала ти!

10. ARMac

ARMac
    Орган

5,988
    6,753
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Многу сум среќен за тебе :D

На krema и Avid им се допаѓа ова.
  11. krema

krema
    Professor

9,488
    9,186
    24 Јуни 2009
    Машко
    Претпоставував дека на друго место си пробувал да се логираш, не си единствен.:)

Од среќа да не куртулиш. :)

12. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,187
    757
    8 Мај 2010
    Машко
    Update: Во врска со мојот пост тука. Вечра поднесов документи преведени на македонски каде што пишува дека фирмата парите ги пушта од странство. Денес ми се јавија дека нема да бидам оданочен, и би требало да ми стигне писмо од УЈП за истово.

Заедно со документот (преведен на македонски) исто така испратив и копија од одговорот кој го добив од УЈП каде што исто потврдуваат дека лицата кои надминуваат над 1мил ден и истите се од странски приливи по основ авторски услуги не подлежат под ДДВ.

Исто многу важно кое треба се почесто да го практикувате отколку да биде тоа од рекла казала.

Контактирајте ги секогаш УЈП за секое ваше прашање, имаат контакт центар и законски МОРА да ви одговорат на сите ваши прашања. Така да најдобар одговор (мислење) ќе добиете од нив во врска со вашето прашање.

Истото го направив јас и сметам дека многу ми помогна во овој случај.

На stefan_v, DonFrozex, Taurus и уште 2 други им се допаѓа ова.
  13. tomi

tomi
    Guru

9,839
    9,057
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    @pipelin може да објасниш какви документи преведени на македонски си поднел?

На BlackArrow7 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. aleksnako

aleksnako
    Gaining Experience

139
    70
    10 oктомври 2012
    Машко
    Директор на фотографија
    Чекај малку, сакаш да кажеш дека СИТЕ пари заработени во странство преку инелектуална сопственост ( програмирање, преводи, фриленсер, сток...), а парите ти стигнале навдомашна сметка, НЕ се оданочуваат?

Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација

15. goce03

goce03
    Practice makes perfect

899
    1,540
    20 Јануари 2015
    Машко
    Не, сака да каже дека во неговиот случај тоест за приходите кој тој ги остварува од странство, независно што износот надминува 1 милион денари нема обврска да се регистрира за ДДВ, а ќе си плаќа персонален данок на доход.

Последна промена: 4 Март 2019
    На artweb и pipelin им се допаѓа ова.
  16. dino

dino
    Gaining Experience

408
    101
    5 Јули 2009
    Само за потврда, регистрирам акаунт на УЈП, потоа чекам УЈП сите пресметки да ги направи за мене и само треба да потврдам дали се точни. Нема додавање нови ставки нема одење во УЈП за ГДП?

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  17. toshex

toshex
    Unbeatable

4,135
    4,249
    18 Септември 2013
    Машко
    Абе ужас е системов! Значи ми имаат утнато телефонски број, и кликнав промени податоци или нешто и пресметка си внесе без ништо... и шо сеа?

Празна пресметка а требаше да чекам нели они да внесат пресметка па ја да ја корегирам ако треба.

EDIT: а сајтот на ујп гов мк има сервер ерор и не работи, а на апликацијава нигде нема support линк цц ц ц

EDIT 2: океј само шо се логирав повторно и празната ставка ја нема а телефонскиот број ми е корегиран ко шо го внесов во празната ставка...

шо се дешава дали некој имаат вработено да чисти празни ставки или автоматски им е. целта ја постигнав i guess пошо си го средив бројот кој шо погрешно го внесле иако онлајн го пополнив формуларот и сите податоци ми беа точни...

изглеа пак некој рачно ги внесувал и направил утка а имаат систем каде не може да корегираш основни профил податоци - и ако се обидеш уствари внесуваш ставки.

Последна промена: 14 Март 2019
  18. BlackArrow7

BlackArrow7
    Intern

21
    11
    14 Јануари 2019
    Машко
    Јас имам околу 20 празни ставки пошо глуп систем имат, на секоја внеси ставка ти креира празна во база. Јас проверувајќи што има системот и како работи еден куп празни искреирав :D

19. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,187
    757
    8 Мај 2010
    Машко
    Важно, за тие кои што имале приходи од странство за 2018г.

Значи пријавете ги што е можно по скоро пред да ги изготват ПДД-ата и после да си имате поблеми при корекции. Странските приливи треба лично вие да ги пријавите во УЈП на страната.

Наместете го денот на датумот за минатата година и пополнете го внимателно.

20. Deleted member 37389

Deleted member 37389
    Гостин

Може некој со сигурност да ми каже за пари префрлени од Скрилл и пријавени на е-пдд дали се потребни договори или сертификати за заработка или доволно е само извод од банка?

21. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,187
    757
    8 Мај 2010
    Машко
    Само извод.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

На Deleted member 37389 му/ѝ се допаѓа ова.
  22. Deleted member 37389

Deleted member 37389
    Гостин

Почнувајќи од 2019 та, дали секој доход остварен преку интернет треба да се пријави под ставка T11 Друг доход
    С11.3 Друг доход на лица кои не се вработени кај исплатувачот или може да се пријавува и како личен доход?

Во УЈП од што дознав на некои им викале дека од годинава сите приходи од работа преку интернет треба да се пријавуваат како Друг доход со 15% данок, дали знае некој сигурно околу ова?

23. marv

marv
    Practice makes perfect

2,139
    1,437
    5 oктомври 2007
    Машко
    Не. Убаво си пишува што е со 10 а што со 15. Не е се шти се работи преку интернет маркетинг.

На artweb и goce03 им се допаѓа ова.
  24. Deleted member 37389

Deleted member 37389
    Гостин

Да но во УЈП викаат дека и програмирање и слични услуги треба да биде под оваа ставка (до сега исконтактирав двајца што се бават со програмирање и им било речено дека треба да ги пријават приходите како друг доход), или погрешно информираат дел од вработените во УЈП или не се сите известени дека сите услуги преку интернет треба да одат како друг доход.

Доколку се пријавува како "Т1. Доход од работа и подвид на приход S1.16 Примања по основ на други извршени повремени или привремени услуги остварени во странство.", дали има врска тоа остварени ВО странство, бидејќи доходот доаѓа од странство но не е остварен во странство, барем јас така го разбирам ова за фриленсинг.

25. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

744
    319
    10 Април 2011
    не ми е јасно зашто фриленснг би се сматрал како интернет заработка?
    работиш програмирање рецимо, разликата мегу да работиш тука и за странство е едино што комуницирате преку интернет...

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. macedonia
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,389
  2. -Ata-
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,668