1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

1. Oliver!

Oliver!
    Gaining Experience

533
    426
    26 Април 2012
    Машко
    Шпекулатор
    Другари, до Март/Април 2018-та беа "полабави", дозволуваа и отпосле да се плати данок за поминат месец.

Мене лично во Март ми се јавија на телфон да ме предупредат дека нема веќе да се дозволува доцнење и за секој месец треба да се плаќа до крајот на самиот месец.

Како и да е, пријавете се на време за да го средите тоа, додека не почнале тие да ве бараат и да ви створат нервози на дневно ниво.

На tomi и CokeZone им се допаѓа ова.
  2. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,119
    485
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Ама тоа само за данок на добивка, така?
    По закон персонален може да се плаќа годишно, не дека биле полабави.

3. CokeZone

CokeZone
    Intern

54
    28
    27 Декември 2015
    Епа таман нека ми звонат па јас да се разберам со нив убаво пошто имам измешани приходи и незнам како еден приход(една плата) би го класифицирал во две различни точки. Катастрофа.

4. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,119
    485
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Член 2 од законот за ПЕРСОНАЛНИОТ ДАНОК НА ДОХОД вели..

Персоналниот данок на доход (во натамошниот текст: данок на доход) се плаќа годишно на збирот на нето приходите од сите извори, освен на приходите што се изземени од оданочување со овој закон.

На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
  5. CokeZone

CokeZone
    Intern

54
    28
    27 Декември 2015
    A зошто тогаш за секоја трансакција одделно ти даваат башка уплатница, на пример ако имаш примено 10 трансакции, 10 уплатници а не една за сите заедно

6. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,119
    485
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Личен доход ќе одберам.
    Ќе одберам точка 3
    Други лични примања (од работен однос, регрес за годишен одмор, од органите на управување и надзор, на функционери,пратеници, советници,носители на јавнифункции, судии поротници, вешти лица, стечајни управници, членови на МАНУ, договор за повремено или привремено вршење на услуги)
    Не знам зошто, но мислам тоа не менува ништо.

На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Oliver!

Oliver!
    Gaining Experience

533
    426
    26 Април 2012
    Машко
    Шпекулатор
    Не сум плаќал данок на добивка за да знам, за персонален го кажувам ова.

Ми се јавија од агенција и ми рекоа дека им е наложено редовно да ги прават уплатите.
    Пред тоа имав плаќано одеднаш и за 3-4 месеци.

Овојпат, ми побараа да ги одделам сумите одделно за Јануари, Февруари и Март и како такви да направат 3 уплати за секој месец одделно.

8. Canibalot

Canibalot
    Gaining Experience

64
    80
    29 Јуни 2016
    Машко
    Лично, данок на доход си плаќам еднаш годишно за целиот прилив во годината.

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  9. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,119
    485
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Изгледа нешто од аганцијата те мотале.

10. Oliver!

Oliver!
    Gaining Experience

533
    426
    26 Април 2012
    Машко
    Шпекулатор
    Не би рекол.

Кај нас, ако нешто не е спроведено во функција 100%, вообичаено значи дека сè уште не ги "спрегнале" сите како што треба за да работат по правилникот. :)))

Агенцијава веројатно паметно постапила и ме предупредила на време, за да нема после компликации.

Пред 1 месец, проблемот што го имав со УЈП, им реков да се јават на агенцијата и да ги расчистат сите забелешки затоа што сум чист.
    Знаеш што ми одговорија:
    "Еве, јас ќе се јавам... ама ШТО да ги прашам? И јас не знам што да ги прашам, пратено нѝ е извештај за тебе, затоа ги бараме одговорите од тебе."

Цитатот не е точен до збор, ама не е ни филуван :)

11. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,119
    485
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Си пишува во законот дека се плаќа на годишно ниво, нема тука дали ги стегнале или не. И јас плаќам на годишно ниво и сум немал никаков проблем со никоја институција.

12. tomi

tomi
    Guru

9,867
    9,111
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен

Тебе другар ти нема спас, ти ги читам коментарите и ти се чудам, се вртиш во круг од пред некој ден, реши се што сакаш да дознаеш, сите одговори веке ги имаш овде, но ако имаш време оди прашај во УЈП и не малтретирај луге...

Последна промена: 16 Јануари 2019
    На CokeZone и artweb им се допаѓа ова.
  13. CokeZone

CokeZone
    Intern

54
    28
    27 Декември 2015
    Па тоа е финтата бе друже да не се малтретираме по шалтери туку да ги дознаеме информациите полесно, онлајн. Бидејќи кога последно бев во УЈП кркав стап дур се разјасниме за какви приходи станува збор и незнам зошто (не сум од Скопје) нема баш млади луѓе што работат во УЈП и тие постарите појма немаат од ИТ... иначе не го бива тоа е, еден вика А , друг Б, тераме со глава у ѕид.

14. BlackArrow7

BlackArrow7
    Intern

15
    11
    14 Јануари 2019
    Машко
    Бев сега до УЈП и им кажав дека имам примано пари на девизна сметка, батката ме рече само треба да се плати персонален данок. И го прашав дали јас треба да го пријавам во системот или автоматски ќе биде пресметано од страна на системот, ми рече ќе ми стигнало емаил што треба како треба до 15 Март. Толку беше од услугата.

На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Oliver!

Oliver!
    Gaining Experience

533
    426
    26 Април 2012
    Машко
    Шпекулатор
    Сериозно ова? Ахахаха, услуга на нивоу!
    Ќе биде 2020-та значи... :)))

16. CokeZone

CokeZone
    Intern

54
    28
    27 Декември 2015
    Баш заради тој одговор што му го дадоја на BlackArrow7, колку да си замини побрзо и да не му досадва не сакам да идам у УЈП бидејќи секој службеник кажува различно. Незнам што да речам, веројатно најдобро е да се контактираат преку телефонот кој што е оставен на УЈП и да се бара некој што разбира повеќе па да објасни точно и убаво како треба да се толкува новиот закон и E-пдд

17. BlackArrow7

BlackArrow7
    Intern

15
    11
    14 Јануари 2019
    Машко
    Прашав еден колега, ми рекоа дека тој има плаќања данок на приходи од интернет заработка, ми кажа дека тој поднесол преку новиот систем. Почнал да го користи усте од Октомври минатата година. За секој приход внесол посебно во системот. Па откако ќе бидат одобрени од УЈП, ти праќале емаил со фолио број и можеш да платеш во банка со тој фолио број. Во формата исто требало да се прати као фактура и доказ од банка дека си ги примил и колку. Ги пријавил како Друг Доход. Е сега неговата заработка е од adsense па спаѓа под Друг Доход мислам тоа. Мојата заработка е од работење фреленсер како програмер. Ова мислам спаѓа под Личен Доход али во системот не го покажува во листата. Мислам само 4-5 видови на доходи прикажува.

Знае некој под каков вид на приход треба да го внесам?

На artweb и CokeZone им се допаѓа ова.
  18. CokeZone

CokeZone
    Intern

54
    28
    27 Декември 2015
    Евентуално ова би се водело како Доход од работа -: Примања по основ на договор за повремено или привремено вршење на услуги
    Но незнам дали треба да имаш договор и за привремено вршење на услуги.
    Исто така ова не е 100 посто сигурно, ништо чудно сите "Интернет Услуги" да ги тупнат во Друг Доход, значи моментално законот е катастрофа, службениците незнаат да објаснат и тоа е сјебани сме.

На BlackArrow7 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. CokeZone

CokeZone
    Intern

54
    28
    27 Декември 2015
    Поздрав правници...[​IMG]

20. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,119
    485
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    И го прочита член 93, што кажува?

21. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,147
    699
    8 Мај 2010
    Машко
    Член 93
    Sent from my SM-G935F using Tapatalk

На artweb и CokeZone им се допаѓа ова.
  22. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,147
    699
    8 Мај 2010
    Машко
    Мал апдејт:

Ми се јавија од УЈП. Испадна дека приливите од странски правен субјект подлежат под ДДВ што значи освен донации со претходен документ од мин. за финансии се друго подлежи под ДДВ доколку се надминува прагот.

Пошто рокот за регистрирање како ДДВ обврзник е поминат (пишав горе дека може да се деси вакво сценарио) од понеделник треба да доставам дополнителни документи и да "заклучат" дека се е ок од нивна страна и да ме регистрираат.

Тоа е тоа накратко.
    Јас имам изготвено некој документ за жалба па ќе видиме дали ќе биде од корист.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

23. gokica

gokica
    Модератор

8,382
    10,162
    13 Јуни 2009
    Не знам што потпаѓа под Авторски услуги кон странски субјекти но консултантски услуги on the other hand нема да подлежат на ДДВ дури и кога си ДДВ обврзник. Барем така сум информиран а и на еден прес кажаа од влада дека програмерски услуги кон странство не подлежат на ДДВ дури и над милион денари годишно.

На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
  24. alexandar23

alexandar23
    Intern

30
    12
    29 Јули 2017
    Машко
    Ви ги одобрија акаунтите од УЈП за е-пдд? Јас поддадов на почетокот од декември и уште чекам..

На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
  25. tomi

tomi
    Guru

9,867
    9,111
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Сакаш да кажеш дека под ддв ќе спагаат исплати од компании како Google,Facebook, Content.ad, Revcontent i други ????
    Се надевам дека ДДВ то ќе важи од оваа година и дека за минатите години нема да ни го накалемат да го платиме кога веќе сме платиле персонален? Ретроактивно неможе да се враќаат години уназад....
    Се е каша попара пак...

На stefan_v и pipelin им се допаѓа ова.
Слични теми
  1. macedonia
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,367
  2. -Ata-
    Одговори:
    6
    Прегледи: