1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

 1. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Другари, до Март/Април 2018-та беа "полабави", дозволуваа и отпосле да се плати данок за поминат месец.

  Мене лично во Март ми се јавија на телфон да ме предупредат дека нема веќе да се дозволува доцнење и за секој месец треба да се плаќа до крајот на самиот месец.

  Како и да е, пријавете се на време за да го средите тоа, додека не почнале тие да ве бараат и да ви створат нервози на дневно ниво.
   
  На tomi и CokeZone им се допаѓа ова.
 2. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Ама тоа само за данок на добивка, така?
  По закон персонален може да се плаќа годишно, не дека биле полабави.
   
 3. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  73
  42
  27 Декември 2015
  Епа таман нека ми звонат па јас да се разберам со нив убаво пошто имам измешани приходи и незнам како еден приход(една плата) би го класифицирал во две различни точки. Катастрофа.
   
 4. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Член 2 од законот за ПЕРСОНАЛНИОТ ДАНОК НА ДОХОД вели..

  Персоналниот данок на доход (во натамошниот текст: данок на доход) се плаќа годишно на збирот на нето приходите од сите извори, освен на приходите што се изземени од оданочување со овој закон.
   
  На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
 5. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  73
  42
  27 Декември 2015
  A зошто тогаш за секоја трансакција одделно ти даваат башка уплатница, на пример ако имаш примено 10 трансакции, 10 уплатници а не една за сите заедно
   
 6. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Личен доход ќе одберам.
  Ќе одберам точка 3
  Други лични примања (од работен однос, регрес за годишен одмор, од органите на управување и надзор, на функционери,пратеници, советници,носители на јавнифункции, судии поротници, вешти лица, стечајни управници, членови на МАНУ, договор за повремено или привремено вршење на услуги)
  Не знам зошто, но мислам тоа не менува ништо.
   
  На CokeZone му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Не сум плаќал данок на добивка за да знам, за персонален го кажувам ова.

  Ми се јавија од агенција и ми рекоа дека им е наложено редовно да ги прават уплатите.
  Пред тоа имав плаќано одеднаш и за 3-4 месеци.

  Овојпат, ми побараа да ги одделам сумите одделно за Јануари, Февруари и Март и како такви да направат 3 уплати за секој месец одделно.
   
 8. Canibalot

  Canibalot
  Gaining Experience

  64
  81
  29 Јуни 2016
  Машко
  Лично, данок на доход си плаќам еднаш годишно за целиот прилив во годината.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 9. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Изгледа нешто од аганцијата те мотале.
   
 10. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Не би рекол.

  Кај нас, ако нешто не е спроведено во функција 100%, вообичаено значи дека сè уште не ги "спрегнале" сите како што треба за да работат по правилникот. :)))

  Агенцијава веројатно паметно постапила и ме предупредила на време, за да нема после компликации.

  Пред 1 месец, проблемот што го имав со УЈП, им реков да се јават на агенцијата и да ги расчистат сите забелешки затоа што сум чист.
  Знаеш што ми одговорија:
  "Еве, јас ќе се јавам... ама ШТО да ги прашам? И јас не знам што да ги прашам, пратено нѝ е извештај за тебе, затоа ги бараме одговорите од тебе."

  Цитатот не е точен до збор, ама не е ни филуван :)
   
 11. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Си пишува во законот дека се плаќа на годишно ниво, нема тука дали ги стегнале или не. И јас плаќам на годишно ниво и сум немал никаков проблем со никоја институција.
   
 12. tomi

  tomi
  Guru

  9,839
  9,057
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен

  Тебе другар ти нема спас, ти ги читам коментарите и ти се чудам, се вртиш во круг од пред некој ден, реши се што сакаш да дознаеш, сите одговори веке ги имаш овде, но ако имаш време оди прашај во УЈП и не малтретирај луге...
   
  Последна промена: 16 Јануари 2019
  На CokeZone и artweb им се допаѓа ова.
 13. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  73
  42
  27 Декември 2015
  Па тоа е финтата бе друже да не се малтретираме по шалтери туку да ги дознаеме информациите полесно, онлајн. Бидејќи кога последно бев во УЈП кркав стап дур се разјасниме за какви приходи станува збор и незнам зошто (не сум од Скопје) нема баш млади луѓе што работат во УЈП и тие постарите појма немаат од ИТ... иначе не го бива тоа е, еден вика А , друг Б, тераме со глава у ѕид.
   
 14. BlackArrow7

  BlackArrow7
  Intern

  21
  11
  14 Јануари 2019
  Машко
  Бев сега до УЈП и им кажав дека имам примано пари на девизна сметка, батката ме рече само треба да се плати персонален данок. И го прашав дали јас треба да го пријавам во системот или автоматски ќе биде пресметано од страна на системот, ми рече ќе ми стигнало емаил што треба како треба до 15 Март. Толку беше од услугата.
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Сериозно ова? Ахахаха, услуга на нивоу!
  Ќе биде 2020-та значи... :)))
   
 16. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  73
  42
  27 Декември 2015
  Баш заради тој одговор што му го дадоја на BlackArrow7, колку да си замини побрзо и да не му досадва не сакам да идам у УЈП бидејќи секој службеник кажува различно. Незнам што да речам, веројатно најдобро е да се контактираат преку телефонот кој што е оставен на УЈП и да се бара некој што разбира повеќе па да објасни точно и убаво како треба да се толкува новиот закон и E-пдд
   
 17. BlackArrow7

  BlackArrow7
  Intern

  21
  11
  14 Јануари 2019
  Машко
  Прашав еден колега, ми рекоа дека тој има плаќања данок на приходи од интернет заработка, ми кажа дека тој поднесол преку новиот систем. Почнал да го користи усте од Октомври минатата година. За секој приход внесол посебно во системот. Па откако ќе бидат одобрени од УЈП, ти праќале емаил со фолио број и можеш да платеш во банка со тој фолио број. Во формата исто требало да се прати као фактура и доказ од банка дека си ги примил и колку. Ги пријавил како Друг Доход. Е сега неговата заработка е од adsense па спаѓа под Друг Доход мислам тоа. Мојата заработка е од работење фреленсер како програмер. Ова мислам спаѓа под Личен Доход али во системот не го покажува во листата. Мислам само 4-5 видови на доходи прикажува.

  Знае некој под каков вид на приход треба да го внесам?
   
  На artweb и CokeZone им се допаѓа ова.
 18. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  73
  42
  27 Декември 2015
  Евентуално ова би се водело како Доход од работа -: Примања по основ на договор за повремено или привремено вршење на услуги
  Но незнам дали треба да имаш договор и за привремено вршење на услуги.
  Исто така ова не е 100 посто сигурно, ништо чудно сите "Интернет Услуги" да ги тупнат во Друг Доход, значи моментално законот е катастрофа, службениците незнаат да објаснат и тоа е сјебани сме.
   
  На BlackArrow7 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  73
  42
  27 Декември 2015
  Поздрав правници...[​IMG]
   
 20. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  И го прочита член 93, што кажува?
   
 21. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,188
  758
  8 Мај 2010
  Машко
  Член 93
  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На artweb и CokeZone им се допаѓа ова.
 22. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,188
  758
  8 Мај 2010
  Машко
  Мал апдејт:

  Ми се јавија од УЈП. Испадна дека приливите од странски правен субјект подлежат под ДДВ што значи освен донации со претходен документ од мин. за финансии се друго подлежи под ДДВ доколку се надминува прагот.

  Пошто рокот за регистрирање како ДДВ обврзник е поминат (пишав горе дека може да се деси вакво сценарио) од понеделник треба да доставам дополнителни документи и да "заклучат" дека се е ок од нивна страна и да ме регистрираат.

  Тоа е тоа накратко.
  Јас имам изготвено некој документ за жалба па ќе видиме дали ќе биде од корист.  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 23. gokica

  gokica
  Модератор

  8,406
  10,248
  13 Јуни 2009
  Не знам што потпаѓа под Авторски услуги кон странски субјекти но консултантски услуги on the other hand нема да подлежат на ДДВ дури и кога си ДДВ обврзник. Барем така сум информиран а и на еден прес кажаа од влада дека програмерски услуги кон странство не подлежат на ДДВ дури и над милион денари годишно.
   
  На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
 24. alexandar23

  alexandar23
  Intern

  31
  12
  29 Јули 2017
  Машко
  Ви ги одобрија акаунтите од УЈП за е-пдд? Јас поддадов на почетокот од декември и уште чекам..
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 25. tomi

  tomi
  Guru

  9,839
  9,057
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Сакаш да кажеш дека под ддв ќе спагаат исплати од компании како Google,Facebook, Content.ad, Revcontent i други ????
  Се надевам дека ДДВ то ќе важи од оваа година и дека за минатите години нема да ни го накалемат да го платиме кога веќе сме платиле персонален? Ретроактивно неможе да се враќаат години уназад....
  Се е каша попара пак...
   
  На stefan_v и pipelin им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. macedonia
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,389
 2. -Ata-
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,668
 3. Тони
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,430
 4. Noelo
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  1,948
 5. zipi123
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  3,339
Вчитување...

Сподели

Вчитување...