1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали новите смартфони се штетни за здравјето?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Jedah, 4 Март 2019.

 1. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,805
  865
  3 Март 2018
  Со која студија се докажува дека 5г не е штетно ?
  btw ја сака најбрз интермец секаде, да е ефтин и да не е штетен. Па чим има 100 години искуство во таа област, поткрепа од математика физика медицина етц нема да е проблем.
   
 2. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Прочитај кај сакаш за нејонизирачки зрачења. Тоа веќе не е брејкинг сајнс па да треба линкови да даваме, а и имаше нешто на почеток на темава. Побогу у средно школо по физика се учи за нив, и формули имаш и се.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 3. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,140
  1,137
  2 Март 2011
  Машко
  Немој да си спомнал веќе наука, ваксеру.
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,805
  865
  3 Март 2018
  Ко бев средно гсм немаше, не па 5г. Никаде не беше истражувано влијанието на не јонизирачкото зрачење врз човекот.
   
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,622
  3,638
  12 Јануари 2016
  Машко
  @marv

  Ај да не дивергираме во мноштво од правци, офтопик правци. Остај здравство, иако и овде муабетот генерално се сведува на нефункционирањето на државните институции. Од тоа нефункционирање на државата и баналните работи рециклирањето не се регулирани и контролирани заради заради што следствено и загадувањето е големо и омниприсутно - се разбира помеѓу другите причини за истотот (и не мора толку да објаснуваш за потребата од рециклирање, кога всушност ти се објаснува дека проблемот е во регулацијата и контролата на рециклирањето).


  Но ајде остави го сето тоа засега, и фокусирај се целосно на следново:

  Покажаните научни сознанија упорно ги нарекуваш недоволни и нерелевентни. Се обидуваш авторите да ги дискредитираш на лична основа. Итн... Но никако не ги демантираш самите тие факти и сознанија (тука треба да следи паѓањето на микрофонот што го спомаа погоре).

  Да заклучам: Немаш контрааргумент на докажниот оксидативен стрес, кој се јавува како последица од нејонизирачко електромагнетно зрачење. Не го демантираш влијанието на нејонизирачко е.м. зрачење врз механизмите на волтиџ гејт каналите во клеточните мембрани.
  Игнорирање на резултати од научни истражувања и студии е прилично је*ено ненаучен став, посебно за некој што се декларира како „про-наука“.


  Цитирано за ставање акцент.
   
  На Costigan_Jr и DelphiUser им се допаѓа ова.
 6. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  А само гсм и 5Г ли е нејонизирачко

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 7. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,805
  865
  3 Март 2018
  nz, mnogu begav od chasoj.
  еве сега прати линк кај што има доказ дека нема штетно влијание.
  Оти од тоа што се учи средно, клетките т.е. клеточната мембрана мора да има потенцијална разлика како би функционирала. Уствари не мора, ама таа е мртва клетка. Чим има потенцијална разлика има и јони, а на јоните влијаат електромагнетните бранови. Додека потенцијалот е поголем од надворешното поле нема проглем, чим се надмине и прајт ремет на клетката.
   
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Како и пред 15-20 страни пак ме толкуваш, ми импутираш зборови и мислења, си ги преведуваш како што сакаш да ги чуеш. Се вртиме во круг. Освен за самофалбениот Деде, ниеден друг научник не го дискредитирав на лична основа. Па и него. Пошто он ништо и не направил, само филозофира на нешта што други направиле, прави трипер комбинации од неспоредливи и неповрзани работи.
  Иначе за она со акцентот. Неможе да ме прави нешто апологет, ако со тоа што не сум прифаќал некои си студии и докази. Едноставно не се доволно јаки, не се доволно истражени, и не, не се реплицирани. Во фаза најблаго речено на почетна теорија се. Кога ќе станат научно прифатен факт од широката научна заедница, и прифатени како ново знаење и факт, е тек тогаш ако ги занемарувам ќе бидам апологет. На пример ако земам денес да викам дека загадување непостои, глобално затоплување не постои и слично, да тоа би ме правело апологет.
  Него што па јас сум запнал да ви се правдам на тебе и уште 2-3ца.
  Ако нејќете 5Г и мислите дека имате докази, излезете, активирајте се, штрајкувате, соберете критична научна маса и забранете 5Г. Може ќе ви успее. Во светов некако слабо им успева. Незнам зашто? Гарант масони, рептили, ова она...

  Епа сега ти дека си бегал, дупките друг ли да ги пополнува. Ете спомна убаво Јони. Ај сега побарај си разлика меѓу јонизирачко и нејонизирачко зрачење, и ќе видиш дека ЕМ спектар е широк и неможеш цел да го ставиш во ист кош врз дејство на клетката. Ај полека полека ќе научиш.
   
  Изменето од модератор: 21 Декември 2019
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,622
  3,638
  12 Јануари 2016
  Машко
  Само го поврдуваш погоре кажаното, односот ти е игнорантски и апологетски кога вака без никави факти, покажаните научни истражувања и студии ги игнорираш со од ракав извадени квалификации: „не се доволно јаки, не се доволно истражени“. И не можеш да одбереш „само еден“ научник да го дискредитираш на лична основа (ваков бил таков бил). Но повели дискредитирај му ги научните трудови, ако можеш.

  Понатаму, воопшто не ја разбираш улогата на регулаторните државни органи. Не треба никој да мора да демонстрира и да штрајкува за регулаторните органи да си ја работат работата и да гарантираат безбедност на технологиите кои ги одобруваат за широка употреба. Тоа го бараат законите на државата, но и здравиот разум.
   
  На Costigan_Jr и farkizz им се допаѓа ова.
 10. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,805
  865
  3 Март 2018
  Завршив со учењето одамна раскрстив со тие работи. Тоа што нема докази дека не се штетни е друга работа, и не по моја вина.
  Баш дека не е ист цел спектар, затоа повисоките фрефенции се по опасни. До сега немало предаватели со опсег од гига херци, и да имало биле далеку и насочени кон небото и во насочени антени ( сателитска комуникација). Меѓувреме во кина
  Forget about 5G, China has kicked off its development of 6G
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  10,110
  9,727
  24 Јуни 2009
  Машко
  Како на пример HAARP.
   
  На bicikle и Sharlovski им се допаѓа ова.
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не ни размислувам веќе за дедето. Ете ако баш ти е мило онака од ќеф апологетски. Од кога прочитав 2 негови таканаречени студии, т.е. беседи го сместив у моја класификација на шарлатани и толку со него, па ако сакате дајте му и нобелова за немање попаметна работа.

  Ете државните органи си работат, си проверуваат научни податоци и моментален консензус, си мереле по малку низ нашава мала земјичка, се оонсултирале можда со колеги од другите земји у светов и рекле ништо страшно нема терај даље. Излегоа и кажаа дека сме безбедни. ТИ и неколкумина имате проблем со тоа. ОК, легитимно. Топката е кај вас. Повелете разубедете не сите, докажете и на државата дека греши, на широката научна заедница дека не е во право. Можеби некој од вас е следниот... незнам еве Коперник.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 13. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,622
  3,638
  12 Јануари 2016
  Машко
  Јасно ти е како изгледа кога наместо демант и/или контраагрументи, од твоја страна има само нарекување со погрдни имиња како „шарлатан“ и „дедо“ (као дрт, сенилен или нешто слично)?

  Истиот инфантилно детски однос го имаш и кон соговорниците овде, таквите ги етикетираш „анти-5Г, антиваксери, теоретирачи на заговори“ итн, да приспомнам само неколку од нив. Но OК, барем си доследен во тоа дека немаш што конкретно да понудиш во ваква дискусија.

  За крај само уште неколку факти нешто за тој фамозен „научен консензус на широката научна заедница“ кој не го вадиш од уста. Прво, ништо ново не е консенсуз - се додека не стане. Дел од консензусот. Второ, мафтање со некаков неофицијален консензус не е баш никаков контрааргумент кога ти кажуваат конкретен факт - дека нејонизирачко ем зрачење директно влијае на волтиџ гејт каналите во клетечните мембрани, и со тоа предизвиква хроничен оксидативен стрес и хронични воспаленија. Не само што не е контрааргумент, туку е глупаво што воопшто го кажуваш: Еј фактите се дека ова и ова го предизвикува тоа и тоа! А ти си као: Ама научниот консенсуз... Фак, соочи се со реалноста дека нешто е или точно, или не е точно. Ако е точно, не може никаков консенсуз да го направи неточно. Точно, или неточно?? :hay:

  И трето... Научи нешто од историјата. До пред не толку одамна, докторите не миеле раце. Никогаш, ни пред операции ни после, па на се заштитувале ни за време на аутопсии на пациенти починати од опасни заразни болести. Едноставно тоа тогаш не било дел од твојот омилен „научен консензус“. Работите се смениле кога еден доктор увидел во што е работата (повеќе овде) и дека миење раце и хигиена мора да биде задолжително во медицинската струка. Но се разбира тоа не се случило без современиците (научници и доктори) одредено време да ги игнорираат новите сознанија и истиов доктор да го нарекуваат со слични имиња како ти што го вреѓаш „шарлатанот“ и „дедото“ поназад во муабетов.
  За добро и (повеќе) за лошо, едноставно луѓето често се така тврдоглаво глупави.
  едит: грешки
   
  Последна промена: 3 Декември 2019
  На Potop и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 14. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,805
  865
  3 Март 2018
  Колекција ненамерни грешки со далеку поопасни играчки. Сигутно на час по отп ги праеле и за нова година ги рокале, за забава и врска немале ос животот, па напрајле вакви грешки.

  View: https://m.youtube.com/watch?v=b5XTFd495aE

  Да се надеваме дека Кинезиве немаат нешто пропуштено сп вештачкото сонце.
   
 15. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,056
  635
  8 Август 2017
  Машко
  Се знае ли каков 5Г тестираат, дали е тој милиметарски бран што го викаат или од оној на ниска френкфенција како Т-Мобиле во УСА на 600Мхц?
   
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,268
  6,362
  21 Јануари 2009
  [​IMG]
   
  На moongose, Goran995, Sharlovski и уште 6 други им се допаѓа ова.
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  И ако ги додадеш на латиница voltage i VGC, кај да е ќе дојдеш изгледа до 50тина, и најверојатно ќе стане несоборлив научен доказ и консензус :)
   
  На moongose и Avid им се допаѓа ова.
 18. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Реков со дедето не се занимавам. Ти ако сакаш закачи го дома урамен на ѕид.

  Доследен сум, додека не се докаже спротивното. А за понудите ги имаше одамна, не те бендисуваа, и тука јас неможам многу да сменам.

  Точно, е дека е неточно. Повели научен консензус. 1. ICNIRP | Consultation (читај Appendix B за набрзина или целото ако не те мрзи). 2. https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/emerging/docs/scenihr_o_041.pdf (Има и за фамозниот VGC на иконата си твоја). Раскажано накратко и повторено од пред незнам колку страни наназад: Никој не го спори тоа што во НЕКОИ од тие студии (добро направените, оние другите се пресмешни и да се коментираат) се потврдува тоа што го викаш ти. АМА, се е тоа каде? Во кои услови? Со колава јачина на ЕМ поле? На кои организми е правено? На цели организми живи или на клеточни линии во петридиш? Дали истото е репликабилно на примати? А на луѓе? А во реални секојдневни сценарија? А епидемиолошки наназад има ли нешто што ќе го потврди исто?
  Значи не било и не е се така едноставно. Ќе прочитам една, две, пет слични навидум студии, и ќе прогласам победа. Кога ќе докажат (и ќе ги реплицираат истите тие студии) во секојдневни услови на планираните 5Г системи со далеку помали зрачења од било кои востановени препораки и стандарди за безбедност, дека прават штета, е тогаш се ќе се промени и ќе се прифати. Прв јас. Искрено никој од твоите линкови не гледам никој од нив да објасни како тоа се многу штетни а не гледаме никаков пораст во инциденца на канцери, мозочни абнормалности, клеточни распади, итн, предизвикани од ЕМ бранови еве да речеме во последниве 20 години, на нивно најекспонирано користење во телекомуникации. 5Г фреквенциите (и тоа не овие што се планираат да бидат сега за почеток) туку оние вистинските за попосле, се користат за разни намени најмалце 10г наназад во цивилни цели, а далеку повеќе во комерцијално-воени цели, и пак еве не живи и здрави.

  Дај бе смени примериве, мислам на памет ги научив. Цигарите, ДДТ и Миењето раце. Ама ете и да се тие, кој ги сменил принципите на хигиена. Тој еден единствен поединец? Сам? Рекол вака и вака и готово од утре тоа било факт? Не тој дал иницијатива, увидел нешто. Па некои мрчеле, некои проверувале. И испаднало дека е точен. И се сменил пристапот. Се сменил консензусот. Науката ја поравила науката. Така тоа функционира кај нас луѓето. И Њутн го праеле будала, ама седнале карикирам 50 души, дошле до истите законитости ги свртиле равенките уздуж и попреко, значи го реплицирале тоа што тој го тврдел и станале Њутнови закони и ги шутнале старите сваќања. Кога и со дедето ќе се случи се ова истово, ако се случи (бидејќи мноооогууу почесто хипотези остануваат само тоа, него што стануваат факт, законитост, правило) ќе муабетиме тогаш. Дотогаш 8К стрим на 4инчна мобиљка, капата накривена надесно, и баш ме брига, искрено да ти кажам. Или не беше ова главната намена? торент ќе си пуштам, паралелно на хотспот, со новио Терминатор Дарк Фејт. Малееее, како одговара на муабетов.

  Секој за себе како се чувствува. Го почитувам твоето мислење за самопроценка, но неможам да го прифатам како генерализиран факт за човечкиот вид.
   
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,622
  3,638
  12 Јануари 2016
  Машко
  Оксидативен стрес и хронични воспаленија докажано се предизвикуваат од нејонизирачко ем зрачење (мобилна телефонија). Биолошкиот механизмот заради кој ова се дешава се волтиџ гејт каналите на клетечните мембрани. Факти.

  Демантирај ако можеш.
  И не, нарекување на авторот „дедо“ не е демантирање. Фактите можете да ги игнорирате и да се подје*авате со нив, а јас можам да ги повторувам и да ве потсетувам дека фактите се факти. А ти па ако не продолжи со апологетското игнорантство и нежно шепни му на тролот да ти направи уште некое гифче.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 20. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,781
  1,905
  8 Мај 2007
  Машко
  Антимијачиве на раце, пијачи на ддт и цигара=лек и слични луѓенца сеуште се присутни, сега во нова форма, петгеаши.
  Све тоа треба да си се држат до своите принципи и еволуцијата сама ќе ги реши.
  Проблем е што сакаат да уништат и се што е нормално, како нивната ненормалност не би била толку лоша.

  Не бе дечиња, вашите недоветни смешки не се смешни, опасни се. Не сакам да чекам 50 години за да ми каже некој, еј, абе во право си, ама знаеш, репродуктивноста е сведена на нула, не само кај тебе туку и кај твоите евентуални поколенија. Ама тоа така ние мислевме, ама еве, сега признаваме.
  Не, нема потреба од фрлање нуклеарка во град за да видиме какви последици има.
   
  cele_x, 1s3ct0wN и на Lokvan им се допаѓа ова.
 21. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ај сега прочитај пак мојот претходен пост. Ако не потсети се барем на последната реченица со која се самодефинираше.
  Ај олабави сега малце, посвети се на другите теми, види случајно да не кажал нешто спротивно на твојот срав, о ти аллмајти сезнајко на овој скромен ИТ форум, во како сакаш да ја кажеш нашава мала вукојебина.
  Зашто бе, зашто не го послушав @FLEGMA (сори за пинг), на времето за некои работи.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 22. Avid

  Avid
  Guru

  4,268
  6,362
  21 Јануари 2009
  Па и да ти кажам земјава ја газат преголем број на луѓе... треба нешто да се преземе околу тоа.
   
  На Banjifiko и Sonic.01 им се допаѓа ова.
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,295
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Настрана баба рогите за мали деца, што ти ќе направиш во врска со тоа? Или еве што сите што мислат како тебе да направат? Тоа е она што е битно.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,622
  3,638
  12 Јануари 2016
  Машко
  Тука е проблемот. Не е дека тие сакаат да отидат некаде далеку и таму да практикуваат врз себе зрачење со ЕМ бранови, однесување како загадувањето на воздухот да е нешто неизбежно и невредно за замарање, јадење исклучиво генетски модифицирана храна, вшприцување во своите деца вакцини за стотици болести (дури и такви како настинка), пиење тутун насекаде а посебно во јавни објекти, итн итн.

  Не. Тие сакаат да наметнат што е „нормално“ а тие што не сме „нормални“ по нивниот стандард за ненормалност - ние да си одиме некаде далеку.

  Се разбира, дури и во таа хипотетичка ситуација кога „ненормалните“ би отишле некаде да направат заедница која ќе се обиде да живее во нормални услови, без ЕМ загадување и без аерозагадување... За кратко време тие „нормалните“ ќе почнат да бегаат од последиците на гомната што ги прават (се разбира нема да признаат ништо), и ќе почнат доаѓаат и да наметнуваат нова „нормалност“ и таму каде ги нема нивните глупости.
  Наместо човечка нормална дебата ти упорно продолжуваш со инфантилно нарекување имиња, како малите дечиња што прават кога нешто не им е по кеиф. Малите дечиња имаат оправдување, нивната возраст. Кој е твојот изговор?

  Не е ни интересно веќе, кога оволку слабо даваш отпор во „дискусијава“ за штетноста од ЕМ зрачењето. Ама барем се копрцаш, ајде мрдај повеќе, мрдај, не се давај сеуште.
   
  На bicikle и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 25. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,805
  865
  3 Март 2018
  Во ненормално општество, нормалното е ненормално.
  За пиењето тутун имаше доста негативни реакции, ја су за пиење тутун кој кај сака, освен на гости, ама во тој случај страмот да е на домачинот, не на гостинот. Дур пушев цигари, не знаеш што убо ми беше ко ќе тргнев, па те чепка в грло чадот, па ти ја полни то плуќата, па убо ти идит на душичката. Милина, мераци. Сега вака си застанувам и не мислам на ништо друго него на тие нај прекрасни моменти од мојот живот. То не значи дека не се штетни.
  Инаку, како тоа немало зголемување на рак, на спонтани (не посакувани) абортуси, потешко забременување итн итн? Све е во ред ама стаистиката друзи рабоќе кажува. Ете на гулугуло има ако не ми верваш мене.

  "вшприцување во своите деца вакцини за стотици болести (дури и такви како настинка)" - Работата е што никој нема подобро решење, а ризикот е голем. Вакцините за грип се доброзовлни, и претежно кај стари лица кои веќе имаат неколку хронични заболувања, па уште грип му фали. Нус појавите кои ќе се појават после 20 год се небитни, оти во поголем грој случаи едвај дотуркал уште 10 -15, а и да се јават, јбг на 90 год како сакаш да изгледа некој xD Сеа јбг некад подвалиле, ама нема друг начин да се дојде до подобар лек освен ако не почниш со полош. Не можеш да дизајнираш голф 10-ка, ако пред тоа не бил голф 1. Онда не би требало ни апчиња да пиеме, ни да одиме на доктур, ни на инфузии да одиме, ни заби да поправаме.... На секој лек пишува несакани појави и контрадикции.
   

Сподели

Вчитување...