1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали новите смартфони се штетни за здравјето?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Jedah, 4 Март 2019.

 1. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  941
  1,435
  6 ноември 2007
  [​IMG]


  2018 е направено испитување а неодамна повторно се дигна прашина за зрачењето кое го емитуваат Xiaomi мобилните телефони.
  German Federal Office for Radiation Protection излезе со листа на телефони кој зрачат најмногу и испадна дека Xiaоmi и One Plus уредите се најлоши по тоа прашање.

  Cellphone Radiation Report Tags Xiaomi, OnePlus as Worst Offenders | Digital Trends

  [​IMG]

  Резултатите покажуваат дека Xiaomi Mi A1 e телефон кој е на границите за безбедност (согласно 1999/519/EC и IEEE Std C95.1-2005 од 2.0 W/kg) со своите 1.75 W/kg го прави портабилен Чернобил кој ја бомбардира вашата глава секојдневно со наводно безопасното нејонизирачко зрачење.
  Тука секако “бенефит” има и вашата сперма од носењето во џев на овие примамливи - по сооднос цена-перформанси – телефони.

  Секоја компанија има и мора јавно да ги истакне вредностите за своите уреди.

  Mi Global Home
  SAR
  SAMSUNG

  И од тоа што се гледа може да се заклучи е дека вредностите кај Xiaоmi се поразителни.

  Од тука произлегува болната вистина за цената која ја плаќаме заштедувајќи некое евро плус.
  Купуајќи сомнителни уреди без RoHS стандарди, без FCC стандарди, без FDA стандарди.
  Кратено кај што се може и не се може за да се постигне конкурентна цена.
   
  На ivan88, kocani, The-spiki и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. prolivot

  prolivot
  Gaining Experience

  192
  212
  28 Декември 2014
  Јас заради ова си напраив и tinfoil капа за курето покрај таа на глава што ја носам. #staywoke

  Sent from my Poco F1 using Tapatalk
   
  На prichina, Gregorius_Morganus, Draynor и уште 18 други им се допаѓа ова.
 3. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  672
  627
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  него ај со Xiaomi штедиме денарос .. ами iPhone8/iPhone7 чуму на листа со Xiaomi се бркаат?
   
  На temelk4, Draynor, RagingDemon и уште 9 други им се допаѓа ова.
 4. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  351
  293
  21 Мај 2017
  Машко
  трилионска не се станува со трошење
   
  DelphiUser, Futurelakimens, The Geek Boy и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,361
  7,341
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  И најдоле ова.


  There have been various studies that claim cellphone radiation is harmful to humans, potentially causing cancer, and there appear to be the same number of studies that debunk that claim. According to the initial findings of a $25 million study by the National Toxicology Program, radiation from smartphones does indeed cause cancer, but a pair of government studies said that the amount of radiation coming from smartphones will only be harmful to rats, and not to humans.
   
  На marv и Oktar им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,389
  27,089
  4 Септември 2008
  иПхоне не се споредува со андроид, само со иПхоне.
   
  На Draynor, RagingDemon, bicikle и уште 6 други им се допаѓа ова.
 7. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,461
  3,828
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Zatoa pola forum so cenive so gi digaat nagolemo izglea koristat xiaomi mi a1...
   
  zipi123, kocani и на DarthJe5us им се допаѓа ова.
 8. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  856
  1,418
  12 Септември 2013
  Машко
  Јас светам ноќе.
   
  На Draynor, Necromancer, DonFrozex и уште 6 други им се допаѓа ова.
 9. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,106
  1,402
  5 Септември 2008
  Машко
  Може на форум за технологија да немаме наслови ала Точка и Курир? Фала

  FYI: Everything is radioactive.
   
  yasho, borcep, mdeni и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,016
  4,280
  28 oктомври 2008
  Јас оддамна престанав да палам светло кога одам да мочам...:D

  Испратено од Mi A1 Radioactive
   
  На Draynor, despotovikj, Noumenon и уште 9 други им се допаѓа ова.
 11. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  886
  949
  9 Декември 2015
  Машко
  Може како Мактел: Мега нуклеарна бомба: кинезите не зрачат!
  Инаку точно сите зрачат но има стандарди кои треба да се почитуваат.
   
  На kocani му/ѝ се допаѓа ова.
 12. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,781
  1,905
  8 Мај 2007
  Машко
  Шаоми редми ноут 3 (што го користам) = 0.42
  vs
  Ајфон = 0.62 - 1.38

  Што би кажале, фејкњуз
  Или во превод, маркетиншки напад од некој бренд врз некој друг бренд. Некој се осеќа загрозен.
   
  На Ace Lud му/ѝ се допаѓа ова.
 13. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  351
  293
  21 Мај 2017
  Машко
  Кај мене Xiaomi note 4 е со 0.72 или во превод помалку од сите iphone освен кецот.
   
 14. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  941
  1,435
  6 ноември 2007
  Ова е Alex Jones level conspiracy :D

  Настрана радијација, штетноста и сите тие работи....
  Сепак останува непобитен факт што BfS - Startseite кредибилен истражувачки центар ги објавува овие податоци каде имаме уреди кои зрачат и до 10 пати повеќе од некои нивни конкуренти.
  НЕ само за Xiaоmi, One Plus туку и за сите останати во таа критична зона. Што тоа значи за нивното производство?
  Дека не се води грижа во изработката? За материјалите/дизајнот/видот на антените?

  Интересно е нели размислувањето на сево ова.
  Ниту ПМ10 чеситичките во најзагадено на светот Скопје нема да ве убијат моментално и инстантно, потребно е да поминат децении и децении години и ете некаква веројатност за евентуален здраствен проблем, па сепак се води активна кампања за сузбивање и подобрување на квалитетот на живот.

  Затоа што токму тие маргинални секундардни фактори го дефинираат квалитетот на животот кој вие ќе го имате.
  Ако се грижиш да дишеш подобар воздух.
  Ако се грижиш за храната која ја внесуваш.
  Ако се грижиш за квалитетот на водата.
  Aко се грижиш за едно сонце и неговите ув зрачења.
  Зошто тогаш не би се грижел за штетноста на електронските уреди и нивното влијание кое тие би го имале.

  Иронично, Нацистичка Германија е прва земја во светот која 1941 после направени стуудии воведува санкции и даноци во тобако индустријата знаејќи ја штетноста од конзумирањето, никотин, катран и останати супстанци... Тоа што за цел свет претставувало гламур, софистицираност и сексуална привлечност, за една Германија претставувало лоша навика. :)

  Мислам се надевам се согласувате со фактот дека не би сакале на вашата зграда VIP/Телеком да ви постават базна станица, макар тоа да ви носи месечен прилив од неколку стотици евра и да ви ги покрива сите тековни трошоци за одржување.
  Дополнително живеењето покрај Далноводи сеуште не е дефинирано како штетно бидејќи електромагнетното поле не е стриктно дефинирано како јонизирачко зрачење па да може директно да наштети на структурата на ДНА-та, мегутоа пак се тие студии кои пронаоѓаат одредена поврзаност во зависност од спектарот и го дефинираат како ризик фактор

  :D
   
  На Rukfash, temelk4, Draynor и уште 13 други им се допаѓа ова.
 15. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,836
  3,947
  5 Јули 2013
  По дефиниција, дури и во согласност со FDA, се што не е докажано дека е штетно, не е штетно.
  Или во превод - треба некоја установа државна да си направи тестирање за соптвените потреби ( читај: сопствените граѓани) , дали нешто е штетно, да докаже со испитување и дури тогаш ќе биде штетно.
  Мнозинството од оние кои се засегнати немаат средства да направат научно истражување, а оние кои можат и се засегнати едноставно нема да фрлаат пари да истражуваат за да му докажат на некого, туку само ќе се изолираат од штетните извори во некоја remote локација. А и проблематикава е таква по природа да не е возможно доволно долг период да се набљудуваат лабараториски два организми за да се утврди. Едноставно, времето ќе покаже и секако дека многу луѓе ќе бидат жртви. Така беше и на почетокот кога почнаа да ставаат олово во горивата/бензинот, за да работи помирно моторот. Требаше еден единствен научник, К.Пaтерсон, да вложи енормен труд и знаење за да докаже дека е штетен. Така е со радио фреквенцијата. Точно е дека не е штетна во умерени дози, како што и секој друг отров не е штетен во доволно мали дози. НО, со минимум 2 предаватели за мобилна телефонија и безброј неконтролирани WiFi мрежи во етерот, нема теоретски шанси на долги патеки да нема последици по организам кој настанал во услови во отсуствуваат овие загадувачи на етерот. Се што отсуствувало тогаш е неопходно за нормален развој на секој организам. ВО присуство на овие загадувачи организмот започнува да се прилагодува и да мутира.
   
  На temelk4, Rac58, kocani и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,631
  3,647
  12 Јануари 2016
  Машко
  За штетноста од електронскиот смог тек допрва ќе се зборува, сега сеуште се јаки филмовите за теории на заговор. Пропагандата не би постоела како концепт луѓето да не се склони кон самозалажување и игнорирање на фактите.

  Така на времето и за цигарите збореле дека се најбоља ствар на свет и ептен добри за здравјето:
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]  Aбе научни студии има и за двата ставови (штетно/нештетно), само кој да процени confirmation bias? ;)
  На крај сите тие SAR вредности се декларираат со причина, за утре ако некој му текне да тужи - да му покажат декларација и да му објаснат дека самиот е одговорен да се информира и да процени.

  Многу студии има, и научници кои предупредуваат на штетноста од 24/7 изложеност на високофрекфентно радио зрачење. Но зависност од социјални мрежи и слично, сето тоа си го прави своето мнозинството едноставно да „не ги интересира“.

  Едно интересно размислување на темава, кој го интересира:
  View: https://www.youtube.com/watch?v=h-qzqOhDc_0

  Electromagnetic Radiation Safety: 5G Wireless Technology: Is 5G Harmful to Our Health?
  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0013935118300355
   
  На temelk4, Krkac, kocani и уште 6 други им се допаѓа ова.
 17. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,361
  7,341
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Пази сега, тоа се две различни работи. Никој не тврди дека радијацијата не е штетна.

  Радиокативно е свашта меѓу нас. Природната радијација е она што највеќе не зрачи. Мобилни, рутери, радио, ТВ и други бранови се помалце од 10% од вкупната радијација што ја примаме.

  А во случајов Xiaomi A1 е 0.000006% од проблемот. Дури и да се лишиме од се и да се преселиме во северна Канада без ниеден електронски уред, без струја и сите quality of life ситници, пак примаме сончево и космичко зрачење.

  Одземајќи ги нуклеарна медицина и медицински анализи (кои се ситуционални), Consumer Products се уште се на многу ниско ниво за да станат доминантен проблем. Иако е од 2009, нека рипнало на 10 посто (што не верувам). Сорс има на сликата од кое испитување е ова.

  [​IMG]

  А тука во питата се и чернобил (без фукушима)
   
  На temelk4, Oktar, kocani и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,389
  27,089
  4 Септември 2008
  Нема ништо нејасно, причината заради која имате дилеми и релативизирате е затоа што на некого токму и тоа му е целта, исто е и во светот на нутриционистите, каде се наводно поделени у мислења, а уствари се работи за трик на прехранбената индустрија.

   
  farkizz, Lokvan, Metuzalem и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,631
  3,647
  12 Јануари 2016
  Машко
  Во случајов всушност зборуваме за радио бранови, не општо за радијација. Освен понекои рандом радио бранови од вселената, еволуциски гледано како вид никогаш не сме биле изложени на ваква количина на радио зрачење. Тие радио зрачења се многу слаби, и затоа се градат огромни радио телескопи за воопшто да можат да се регистрираат.
  Дефинитивно постојат конкретни студии за радио зрачење од мобилната телефонија (и друго), студии кои покажуваат и докажуваат штетно влијание на целуларно ниво, посебно врз ДНК и митохондриите на клетките.

  Од другата страна во одбрана се покажуваат студии кои се концентрирани на докажување дека термалниот ефект од тоа зрачење е занемарлив - што не е спорно. Спорно е тоа што се игнорираат нетермалните ефекти, кои ги има и кои се доволно добро документирани за да се види димензијата на проблемов.
   
  bxxxn, Krkac, The-spiki и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  10,146
  9,753
  24 Јуни 2009
  Машко
  А HAARP-от го заборавивте мамојебачи :) Со него мозокот може чорба да ти го направи.
   
  На kocani, Noumenon, DonFrozex и уште 6 други им се допаѓа ова.
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,361
  7,341
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Е добро де, скоро се од ова што користиме е не јонизирачка радијација која неможе директно да оштети ДНК. SAR-от што се дискутира во темава е радио бран. Со толку мала сила што стварно нема докази дека е штетен.

  Source Cellular Phones

  БТВ, ако толку е штетно, користете блутут слушалка. Ох чек чек и таа зрачи. Обични слушалки со гајтан. Ама чекај, нема иПхонот џекче.

  Дај сменете го насловов на темава ако веќе се фаќаме за зрачење од ваков тип. Ама гарант на крај ќе се испокараме и ќе влезат во дискусија Биопирамиди и Кристали кои девица ги држела под перница 2 години.
   
  На bxxxn и yasho им се допаѓа ова.
 22. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,016
  4,280
  28 oктомври 2008
  А со алуминиум што запрашуваат да бидеме апатични?

  Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
   
  На kocani и krema им се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  10,146
  9,753
  24 Јуни 2009
  Машко
  Маани, ко ќе ми текна на тоа ич не ми се искача од дома, ненормални, кај најдоа со алуминиум огин да ги изгори.
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,389
  27,089
  4 Септември 2008
  Така, само прајте си заебанции, и бидете премногу "кул"за да се секирате за здравје.

  Знаете што е интересно, моментот кога некој ќе се соочи со некој проблем, од супер заебанти и тролови ќе станете како бубачки, до сега многу такви случаи сум видел.
   
  На џонидерп, zipi123, Rac58 и уште 12 други им се допаѓа ова.
 25. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,461
  3,828
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Зрачењето е насекаде , на пример од мајнинг риговите си добив утрински мигрени.
  А и во скоро секој телефон и зависно од тоа колку време се користе во текот на денот/ноќта исто има главоболки.
   
  На kocani му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...