1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали новите смартфони се штетни за здравјето?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Jedah, 4 Март 2019.

 1. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,527
  10,536
  23 oктомври 2012
  Машко
  А ги побара ли ти мерењата или сакаш на интервју од минута набрзинка да ти ги прочита господинот Димитријоски?
  Еве ти скратена верзија од Емитер, малку е симптоматично што они го пренесуваат ова затоа што имаат такво зајадливо име за темата, плус гарант они емитираат некакво зрачење па со ова пробуваат да се оправдаат... Just sayin'
  Секако, бидејки АЕК е една од посериозните институции во државава и колку-толку работат како што треба, па така, тука можеш да го најдеш известувањето за јавната средба, на која си можел да се пријавиш и да присуствуваш, а таму има и линкови од тоа што било презентирано на средбата.
  http://aek.mk/wp-content/uploads/20...za-bezzicni-JKM_2019-NACIONALEN-IZVESHTAJ.pdf
  http://aek.mk/wp-content/uploads/20...z-vrednostite-na-nejonizirackoto-zracenje.pdf
   
  На yasho и Sharlovski им се допаѓа ова.
 2. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,627
  3,643
  12 Јануари 2016
  Машко
  http://aek.mk/wp-content/uploads/20...z-vrednostite-na-nejonizirackoto-zracenje.pdf
  @Oktar
  Цело време зборуваме дека не се работи за термални влијанија од нејонизирачко зрачење, туку за активирање на постоечки биолошки механизам (волтиџ гејт канали во клеточните мембрани) што предизвукува оксидативен стрес и воспаленија во човековите ткива.

  Поназад авиД и гифче направи како ова сум го повторил многу пати. Ама очигледно не е доволно, сите зборуваат само за термални иако е докажано дека има и други влијанија... АЕК нe си ја работи работата одговорно, кога ги игнорира новите сознанија за штетноста од нејонизирачко зрачење.
   
  На Costigan_Jr и farkizz им се допаѓа ова.
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,527
  10,536
  23 oктомври 2012
  Машко
  Шознам, јас одоговорив на прашањето дека АЕК само рекле дечки ок е, а не презентирале ништо. Напротив има презентација и бројки од тоа што го мереле. Воопшто не навлегов во дискусијата за волтиџ гејтови и курент гејови. Мојот коментар е насочен кон конкретниот цитиран коментар и нема потреба да се прави дискурс во скроз друга насока.
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,805
  865
  3 Март 2018
  Наврзина ѕирнав, и прво што ми падна во очи беше дека уредите се до 60гхз а муабетов за 5г е дена е до 300 гхз.
   
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,627
  3,643
  12 Јануари 2016
  Машко
  Имаме овде голем проблем со свесноста и со знаењето - се додека ставот на повеќемината ви е „не се замарам со некакви волтиџ гејтови (и гејови), пошто има таму институции како АЕК да размислуваат наместо мене, еве имаат и презентации“.

  Презентација може секој да направи. Квалитетот на содржината е тоа што се брои. Прочитајте ја содржината од линкот на АЕК, и видете дека никако не го опфаќаат проблемот со оксидативен стрес и воспаленија на човечките ткива, што е докажано дека се предизвикува од нејонизирачко зрачење произлезено од мобилната телефонија.
   
  Costigan_Jr, farkizz и на DelphiUser им се допаѓа ова.
 6. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,298
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Немам потреба бе од изговор. Баш па со ќеиф го напишав. Да те пофалам. Ама и тоа не ти чини. Неможам крајот да ти го фатам.
  Нема што јас да демантирам или не. Демантиран е дедето од мооенталниот научен консензус и релевантни мечународни научни тела. (ти напишав и кај да прочиташ ама не ти се чита изгледа, па еве пак да ти помогнам) На тебе и него е Burden of Proof. Инаку човекот никад ништо не направил од истражување, само си избрал 100-200 труда што му одговараат (од кои не се ни сите за VGCC, а дел не си ни за спектарот за кој разговараме ГСМ до 5Г), па и од нив извадил само тоа што му одговара, па си го исфилозофирал тоа и си цепа до недоглед како папагал. Исто ко некој овде. И после крив му е цацко што не го сваќа никој сериозно. Докажете вие, нека биде сериозно, нека ве прифати научната заедница, нека стане консензус, нека влезе во сите можни препораки. Е тогаш е веќе ФАКТ. Е ама тоа не се прави само со неколку студии, на црвчиња, глувчиња, клеточни линии, во специјални лабораториски услови, со сомнителни подесувања, и повеќекратно посилни полиња од нормално (во една негова омилена на пример работат со 7Hz бран од 7.2μТ што у превод еве грубо ти пресметав е бран со интензитет од замисли 10KW/m2 (со збориви десет КИЛОвати на м2). Незнам дали си свесен и знаеш што земал уопште да употреби за релевантно во темава за вифи/5г и VGCC. Па тие џитнале нук у петридиш бре. Комедии. Да не збориме дека историските податоци на тематикава и епидемиологијата (не правиме ние РФ ЕМ зрачење од вчера) никако не му одат во прилог.
  И не е само волтиџ (@Avid броиш така :) ) гејтот. Има он уште неколку работи што ги смислил дека ни штетат од зрачењата во околината (EMF environmental polution). Хинт: Ама има и нешто проблематично. Види на крај.
  Сегаааа чекај, нели претходно бараше државата да си ја работи работата. И нејзините институции. Ама кога не ти одговара нивната работа онда одма знаеш дека нечинат и не си ја работат работата. Инаку истите се повикуваат на сопствени мерења и на светски научни ставови, кои нормално ти несакаш да ги прочиташ, а се истите кои јас ти ги дадов погоре.
  Можеби имаШ голем проблем со свесноста и знаењето. Јас немам голем проблем а ни мал, незнам за другите, мразам да генерализирам. И ај сега пак прочитај го претходниот пасос, и линковитие во извештаите на АЕК. Истите.

  Ај сега фатете се за работа, станете респектиран научен став и пингни ме тогаш, пошто сега одам на Unsubscibe на темава, ќе ѕиркам од време на време да видам да не случајно има нешто ново од друг некој, конструктивно. Дотогаш не плаши мали деца со баба роги.

  п.с. Знаеш дека идолот ти твој, има предложено дури и начин на поништување (чистење, анулирање) на ефектите од ова негово тврдење. Да бе. Коктел од Суплементи. Има дури и линија со неговото име. :) И после да го сватиме сериозно? Ќути бар не е PHD пирамида.

  п.п.с. И немојте никако да се вакцинирате, нит вашите деца, пошто у комбинација со Вифи и 5Г и ПМ345 честички, ќе станете зомбија најверојатно. (ова само се шалам, недајбоже некој да ме свати сериозно)
   
  moongose, Oktar, Avid и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,627
  3,643
  12 Јануари 2016
  Машко
  Фокусирај се повеќе на суштината на проблемот за кој станува збор.
  Биологијата на живите организми е многу слична меѓу различни видови и глупаво е што се обидуваш да ги дискредитираш сознанијата заради потеклото на клетките (од овој или оној организам). Механизмот на волтиџ гејт каналите еволуирал и е присутен во живите организми уште пред појавата на првото животно, и суштински тој механизам функционира на ист начин кај сите организми кои го имаат. Ги има и кај прокариотските организми и вирусите, иако не се знае точно како функционира кај нив.

  Како и да е, ти за да го оспориш сознанието за штетноста на нејонизирачки ЕМ зрачења, треба да докажеш (односно да покажеш некој што докажал) дека тие ЕМ зрачења не влијаат на механизмот на волтиџ гејт каналите.
  Тоа не го направи ниеднаш во десетици и десетици постови и реплики.


  Тоа што го кажуваш овде (кога ќе се помине низ еден филтер за нерелевантни глупости) се сведува на лични напади врз авторот на истражувањето\метастудијата (или како сакаш наречи го научниот труд). Не ги спориш ни одделните истражувања\студии врз кои се засновани, поназад цитирав дел од тие студии и истражувања, помал дел од нив и целосно ги пренесов со линк, со абстракт, па и цели студии/трудови кои успеав да ги најдам.
  Затоа луѓето се во право кога ќе ти кажат дека си апологет кој селектира што прифаќа а што не, чисто врз основа на твои желби и твој личен confirmation bias.

  Истото ова важи и за АЕК, кои не си ја работат работата и неодговорно одобруваат нови технологии без доследно да ја испитаат безбедноста по здравјето на луѓето. Од достапната документација се гледа дека АЕК не ги истражувале влијанијата врз волтиџ гејт канал механизмите, всушност не знаеме ни дали АЕК воопшто се свесни за постоењето на овие биолошки механизми и ефектите врз нив предизвикани од нејонизирачките ЕМ зрачења на модерните телекомуникации.
  Ти лично и за себе можеш да бидеш игнорантен и апологет, и тоа Е твое право. Но АЕК имаат законски обврски да не бидат игнорантни, неодговорни и глупи. Кривично се одговорни да не бидат игнорантни, неодговорни и глупи - на сметка на здравјето на луѓето.


  едит: Малку четиво за сите заинтересирани да научат малку повеќе:
  https://jeb.biologists.org/content/218/4/515
   
  Последна промена: 5 Декември 2019
  На Costigan_Jr и Chicco69 им се допаѓа ова.
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,338
  7,313
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ај се на страна, штетно не-штетно не е важно. Лично не верувам дека штети, ама од друга страна не ми ни треба 5Г. Ама не е за тоа постов.

  Има ли правни механизми реално да се запре поставувањето 5Г мрежа низ Македонија? Ама искрено.
  Протест? Знаеме дека нема ефект. Потписи? Можда ама нема да се соберат никогаш доволно да се направи преиспитување на одлуката.

  Што друго останува? Еве ме интересира тие што се против каков им е планот да го спречат ова (можда и би ги подржал) пошто јадење трици на форумов никаде не води. Јас лично не гледам начин.

  Пошто протестиравме и за воздух, китевме дрва, снимавме оџаци и џабе е се (независно која партија е на власт, да не се сврти ова кон политика). Во очите на тие што можат да го запрат ова ние (граѓаните) сме само како трепка во око, почешај ја посилно и ќе си отиде.
   
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,627
  3,643
  12 Јануари 2016
  Машко
  Навистина не знам.
  Но знам дека секогаш за нешто да се случи потребно е да се достигне критична маса. Тоа нема да се случи се додека луѓето не станат свесни за проблемот, да се информираат за фактите, и да знаат дека проблемите се решаваат само со залагање.

  За загадувањето на воздухот барем почна да се има свесност, но фактите не се знаат и нема ни одблиску доволно залагање решавање на тој проблем. Ова го гледаме по масовноста на протестите против загадувањето.

  За штетните влијанија од ЕМ зрачењата со потекло од телекомуникации во моментов не сме ни на почеток за стекнување свесност, не па за другото.
   
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Како и за секоја иницијатива, треба да се знаат добро законите и да се постапи во согласност со некој од нив. Но за тоа ќе треба да се проследи барањето по институциите. Само мислите дека некои институции или судови ќе постапат во согласност со вашите преставки, мислам гледате секој ден што се во судовите се случува, ова не е држава, ова е акционерско друштво, АД СМК (45% ДУИ, 35% ВМРО, 30% СДС), ние сме му само овци за стрижење.
   
 11. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,527
  10,536
  23 oктомври 2012
  Машко
  5G Има и во јапонија, сигурен сум дека не сме пионери во оваа технологија (или во било која друга). Во јапонија верувам дека колку толку функционира судството и институциите.
   
  yasho, ARMac, marv и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,416
  2,548
  9 Февруари 2011
  Ама јапанците се отпорни на зрачење!!! Глеј Фукушима? Глеј Хирошима? Мука немаат.
   
  bicikle, igor_xxxx и на Oktar им се допаѓа ова.
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,298
  1,588
  5 oктомври 2007
  Машко
  Видите децо како се прави пресмешна генерализација. Тоа што нешто е присутно ама никако не повлекува заклучок и дека исто се однесува, делува и има исти контролни и заштитни механизми. Да беше како си мислат некои никогаш ама никогаш немаше да се вршат клинички испитувања на некој лек да речеме кај луѓе. Ќе провереа на Винска мушичка или боље на модрозелена алга или парамециум и ќе заклучеа од тука.
  Ова е како мали Џокица замишља истражувања и закључоци.

  А само што го направив во неколку последни постови, каде има и линк од релевантни сметски институции, кои се повикуваат на релевантни студии. Кој сака ќе си прочита, кој се инати ќе се инати. И пак ќе повторам, тие што тврдат нешто треба да докажат. Поединечни студии, неповрзани, без реплицираност, не подигнати барем на ниво на сложени примати а камо ли луѓе се никаков доказ, и нема што некој а камо ли ја да ги докажуваме дека не се во право. Едноставно тоа ви е губење време. Исто како со разните додатоци во вакцините што се дигаше иста ваква фама, па се потроши многу време и пари, за да им се докаже дека ги имало/ги немало ништи не се менува и дека не прават штета. И одма после ви следи нешто ново, во психологијата наречен принцип на „ДА, Ама _______ (пополнете што сакате)“. И така до недоглед.

  1. А филтерот е ?
  2. Ај и да речам дека се лични, јебига неможам да си помогнам, кога некој смислува цела филозофија, шири страв и дезинформации, и паралелно влегува во голем бизнис со суплементи да ги лечи луѓето од измислената штетност.
  3. А баш претходно го направив тоа.

  Кој сака може да се назад и види дека дури и објаснив каде му се грешките и какви студии зима за пример. Дури и равенка му решив на еден неверни Пејо, за да му покажам какви студии зема во обзир неговиот ментор. Неможам и да сакам овде, сега и брзо, сите набројани студии да му ги објаснувам. Пола не се за тоа за што се користени во повикувањето, другите се лабораториски експерименти на клеточни линии, некои и се ок ама се неприменливи на луѓе. Дури и да сакам многу ќе му дојде.

  Еве вака се лаже. Лажга чиста. Објаснето претходно, дека во нивниот репорт се повикуваат на соодветен меѓународно прифатен заклучок, каде меѓу другото се третира и VGCC.
  Ни јас ни тие не се ни игнорантни ниту неодговорни. Едноставно нема доволно силни докази за сето тоа што го тврди, при нормални секојдневни услови кај луѓе. А има ако ништо друго историски, епидемиолошки факти дека досега после години ЕМ радиофрекфентно зрачење, дури и појако од сега, изложености од работно место, и слично нема никакви забележани и докажани нус појави од твојот дијапазон на штети.

  Исто така и во САД, Германија, Франција, Шведска, Финска, Канада, УК, ....
  Сите нечинат само D-r Pall и Локван се знаат.

  ---------------------------------------------------
  п.с. @Avid Да ама волтиџ гејтот .... :cry::cry::cry:
   
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,627
  3,643
  12 Јануари 2016
  Машко
  Сето тоа е заради пасивноста на луѓето. Кога нештата глатко поминуваат, постојано се наоѓа нешто ново да се протне да помине. Така и со технологиите како 5Г, „кучињата“ може да лаат ама караванот ќе си помине... Маката е што освен пасивни, има многу и од тие активните но активни се само во обратна насока. Тие сакаат сите да не убедат дека штетното е безбедно, претпоставувам најмногу заради потребата самите себе да се убедат.

  Да ги прашаш зошто им треба 5Г, ќе се зачудам и еден од илјада ако знае да ти одговори. Но без разлика на се, ќе се избутка и ова и на секои стотина метри ќе имаш базни станици. Неколку ќе имаш во непосредна близина каде и да бидеш во зоната на покривање, ова е според објавени податоци.
  Ама ич да не се секираш: АЕК ги испитал работите и утврдиле во ПДФ (принт од powerpoint презентација) дека сето тоа ЕМ зрачење нема да ти ја покачи температурата на кожата ни 50-ти дел од еден степен целзиус. Друго ништо не постои, и се е безбедно што се тиче АЕК.
  Мирно да спиете, АЕК и другите државни институции мислат на вас.
   
  На cele_x и farkizz им се допаѓа ова.
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,338
  7,313
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Еве кога ќе се пушти таа фамозна 5Г мрежа, очекувам да излезете и измерите сами. Да докажете дека има штетно влијание и да не забетонирате тука сите што сме индиферентни.

  До тогаш само препукување за глупости.
   
  Sharlovski, moongose, marv и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,627
  3,643
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ај сеа, да сме мереле самите. Колку што можеш ти да измериш колку е отровен ДДТ ако некој те прска без да те праша дали e тоа ок со тебе. Демек после 50 години кога ќе се покаже дека навистина е штетно, ние оштетените ќе имаме некој ќар од признанието.

  Очекуваш да мериме? Јас очекувам малку повеќе озбилност.
  Нели бе @ARMac погоре каже дека не ти треба 5Г, што тогаш ти смета тогаш ако некој инсистира да се испитаат подетално сознанијата дека спомнатите ЕМ зрачења влијаат на биолошки механизми што понатаму предизвикува окисидативен стрес и хронични воспаленија?

  Препукување за глупости? Навистина? Или страв ти е дека може да испадне на виделина дека има нешто од сево ова?? Навистина да беше индиферентен во ситуацијава, немаше вака (неаргументирано) да го браниш спротивниот став.
   
  На Costigan_Jr и farkizz им се допаѓа ова.
 17. Avid

  Avid
  Guru

  4,275
  6,370
  21 Јануари 2009
  На кои билошки механизми мислиш?
  Да не сакаш да кажеш дека... ги активираат... волтиџ гејт каналите?
   
  moongose, yasho и на Oktar им се допаѓа ова.
 18. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,753
  7,186
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Бетер од жени сте жими сФе. :D
   
  На petkotrajko и StefAngel им се допаѓа ова.
 19. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,458
  3,825
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
   
 20. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,627
  3,643
  12 Јануари 2016
  Машко
  Марв.
  Кога ќе го кажеш следново:
  Кога го кажуваш тоа, само ја потврдуваш тезата дека безбедоноста од нејознизирачките ЕМ зрачења (од мобилните и другите телекомуникации) е декларирана без да се извршат сите потребни истражувања.

  Досегашните истражувања и тоа како укажуваат на штетно влијание преку биолошкиот механизам на волтиџ гејтед каналите. Зошто ова не се истражува многу повеќе и детално? Ама не од поединачни независни истражувачи, зошто не се истражува од институциите кои имаат ресурси за такви истражувања (имаш ли претстава колку чинат истражувања на ниво на сложени примати)?
  Наместо тоа, без сите потребни истражувања се прогласува безбедност, и истото понатаму во недостиг од доволно истражување смешно се прогласува за некаков „консенсуз“... За на крај „консенсузот“ да се цитира по форуми од разни незнајковци како врвен „доказ“ за безбедност.  Како иде со рибарењето?
  [​IMG]
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,275
  6,370
  21 Јануари 2009
  Па така некако слично како на тебе во дискусијава
  [​IMG]
   
  moongose, yasho и на marv им се допаѓа ова.
 22. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  241
  149
  25 Февруари 2017
  Машко
 23. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,627
  3,643
  12 Јануари 2016
  Машко
  Повторно истото, требаше да застанам на „Основните гранични вредности се изведени врз основа на директни здравствени ефекти врз човековото тело (загревање, контактни струи)...

  Веќе подолго време во светот се посочуваат студии и истражувања за потврдени биолошки ефекти од нејонизирачко зрачење, ама АЕК продолжуваат игнорантно со тоа дека само „загревање и контактни струи“ се „здравствени ефекти врз човековото здравје“.
  Пошто АЕК не сакаат да си ја работат работата и всушност да земат и да ги истражуваат покажните штетни влијанија. Полесно им е само да ги цитираат ICNIRP и ете некој веќе им ја сработил работата за нив.


  Тука некако многу прикладно ми доаѓа да го цитирам Гамон од Оргримар.
   
  Costigan_Jr, DelphiUser и на farkizz им се допаѓа ова.
 24. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,753
  7,186
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Јас па мислам дека пишувањето пораки додека се вози или додека се оди по улица резултира со многу поголема штета по здравјето отколку некои си штетни зрачења, ама вие си знаете.. мислам дека животот е прекраток да губиме време на евентуално можни последици, кога истото тоа време може да се употреби на некои попродуктивни занимации, како на пример пинг-понг или не љути се човече :)
   
  На yasho, Taurus, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 25. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Со ваков однос кон животните прашања сеуште ќе седевме во пештери.
   

Сподели

Вчитување...