1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали новите смартфони се штетни за здравјето?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Jedah, 4 Март 2019.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,830
  12 Јануари 2016
  Машко
  Животот е ионака е прекраток, зошто АЕК и профитерите да не (ни) го скратат уште повеќе? :)
  Така јас ја разбрав пораката.

  Со ваков ноншалантен став кон работите стигнавме до статус на еден од најзагадените градови во Европа, а преклани и во светот (среќа повеќе дува ветер годинава и лани). Зошто да се замараш и да протестираш, нека се замара некој друг додека ние тераме мајтап. Епа истото се дешава и со електронскиои смог. Сите бараат 5Г иако никој нема поим за кој таклабас воопшто му треба 5Г.
   
  На cele_x и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 2. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,870
  912
  3 Март 2018
  Ќе видиме после 30 годиње... :)
   
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,830
  12 Јануари 2016
  Машко
  ... а некои и за пократко. :-/
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,761
  7,224
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Паранојата и стравовите го спречуваат човекот да напредува.
   
  На Скоти, bicikle, yasho и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,830
  12 Јануари 2016
  Машко
  Пациент: „Докторе, повторно ви велам ме боли раката мислам дека ја скршив од паѓање“.
  Доктор АЕК: „Немате температура, два пати ви измерив со термометар. Одете си дома спокојно“.


  Пошто фак логика, не ти треба ренген кога имаш термоментар. Така и АЕК мери зголемување на температура на телото од нејонизирачко зрачење... И ете докажеле они дека нема опасност.

  Спијте спокојно и лагано терајте мајтап кога некој (макар се обидува да) дискутира озбилно за проблемот.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,761
  7,224
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Не се гледам себеси како живеам 120 години и цепам рекорди у гинис, туку сакам животот да си го поминам спокојно и по мој мерак колку и да трае. Едноставно ствар избора е тоа, бирам да бидам среќен и задоволен со напредокот на технологијата и се трудам паранојата и стравовите да ги искоренам колку што можам повеќе, не сакам да станам дијабетичар или срцев болесник од премногу грижа за тоа каков ќе ми биде животот.
  Реално целава тема е параноја и страв од непознатото. И на добар дел од познатите научници заради кои сме овде кај што сме им се противеле на тезите, па сепак се испоставило дека се во право.
   
  На Скоти и Oktar им се допаѓа ова.
 7. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,830
  12 Јануари 2016
  Машко
  Изборот некој да не се замара со реални проблеми е негово право и негова работа.
  Од друга страна никој нема право, барем не без аргументи, да ги наракува туѓи ставови „параноја“ само затоа што првиов одбрал да не се замара (со реалноста).

  Страв од непознато... Аман, зборуваме за страв од ПОЗНАТО. Прочита поназад? Има научни сознанија дека нејонизирачко зрачење влијае на биолошки механизми - значи не зборуваме за „страв од непознато“, зборуваме за познати работи. Позната е опасноста, проблемот е што естаблишментот и индустријата (какво изненадување) не сакаат да ги прифатат губитоците од профит кои неминовно ќе следат од докажувањето на овие сознанија. Следствено затоа и немаме повеќе истражувања и студии за механизмите на voltage gated channels во мембраните на клетките, а постоечките истражувања се шиканираат и омаловажуваат со политичко/адвокатски финти, гледај што кажуваат за научниците кои стојат за постоечките истражувања, „дрти дедовци биле“ па „не чинеле студиите“ итн итн. Ама никако нема повикување за повеќе истражувања на посочените сознанија, макар да ги побијат, зошто?


  Се разбира дека обичните рандом луѓе не сакаат да се замараат.
  Но знаеш што велат за замарањето?

  Секако ќе се замараш. Можеш само да одбереш кога ќе се замараш. Претходно и превентивно. Или потоа и последично... Сечие право на избор навистина, само без нарекување туѓиот избор како „параноја“ без никакви аргументи. Искача дека смета и други да пишува за опасностите, пошто тоа им прави немир на „незамарачите“. Следствено идат да тераат мајтап во озбилна дискусија.

  Милион примери има. Ете ги по улиците еден куп фраери возат без појас, не се замараат. Возат без зимски гуми на зимски температури и влажни услови, не се замараат. Итн, итн... Некој ќе рече „па што, јас возам со појас и со зимски гуми“. Па ништо, се додека не те удри и не те направи сол некој од тие првите што „не се замараат“.
  Да, ова со автомобилите е метафора.
   
  farkizz, Маша и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 8. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,761
  7,224
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Многу го тупиш, али озбилно. Затоа и те тролаат толку. Споредуваш автомобили кои се реални и баш секојдневни сценарија со нова и што се вика сеуште неимплементирана технологија.
  Еве, одбирам да не исправам криви дрини повеќе со тебе и на тој начин ќе си ги зачувам нервите. Пробај некогаш, веднаш ќе видиш разни бои во секојдневието.
  @Avid ај молимте реагирај :D
   
 9. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,830
  12 Јануари 2016
  Машко
  Што тогаш правиш овде на темава?
  Го браниш правото да тераш мајтап и „да не се замараш“?

  Терај слободно, се додека установивме дека си овде за сериозна дискусија... Јас сум го тупел, ај извини што не се согласувам падобранци на темава да ме нарекуваат „параноичен и уплашен“. :)
   
 10. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,610
  1,225
  2 Јануари 2012
  Малце каснам ама треба да се прочита цела реченица што си ја цитирал.
   
 11. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,830
  12 Јануари 2016
  Машко
  Сеуште касниш - да објасниш што заклучи од прочитаното, воедно и која ти е поентата на репликата (ако постои таква).
   
 12. Avid

  Avid
  Guru

  4,490
  6,756
  21 Јануари 2009
  Ех, што да реагирам кога го делам истото мислење со тебе а истото мислење го делат и многумина други а и сигурно го имам пишано веќе.

  Пренапорен е дечкото. Што и да му пишеш ти враќа долго и досадно и ти поставува некои глупави небитни прашања, најчесто се 2 или повеќе. Ако е ист ваков во друштво, сигурно веќе нема друштво или има некои пасивни soy boy beta cucks што му климаат со глава.
  Едно време убаво го снема, што и да беше па макар и лошо, глупаво звучи но се надевам дека ќе се повтори... пораат бевме на форумов.

  Сега ќе напише дека сум отишол офтопик, расипувам дискусии, дека сум трол и слично.
  Ќе напише дека тоа „долго и досадно“ е чистата вистина која сите ја прескокнуваат, дека се неуки, игнорантни, и дека сега воздухот е загаден и сме дојдени до ова дереџе токму поради овој начин на размилување.
  Ох чекај, тоа веќе го напиша.
   
  На Скоти и moongose им се допаѓа ова.
 13. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,610
  1,225
  2 Јануари 2012
   
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,830
  12 Јануари 2016
  Машко
  @DarthJe5us некако успеа да ja пропушти МИЛИОН пати повторуваната поента: нејонизирачките зрачења влијаат и на друг начин освен покачување на температура - на пример преку МИЛИОН пати покажаните биолошки механизми на мембраните на клетките voltage gated channels.

  Падобранци... И куп тролови. На тоа се сведува дискусијата во темава. :-/
   
  farkizz, 1s3ct0wN, olikomerc и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,490
  1,809
  5 oктомври 2007
  Машко
  @Avid Броиш така
  Да не утнеме некој ВГЦЦ, можда и ќе станат МИЛИОН да плашиме народ.
  Иначе за воља на вистината вкупно се цца 25000 на разни теми на Пабмед. Некој претерува или ...
  [​IMG]

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На yasho и Avid им се допаѓа ова.
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,490
  6,756
  21 Јануари 2009
  Почна финти некои да прави, те на мк го пишува, те на англиски... околу 50 му се досега, сигурно нема страна на темава да не е без поимот.
   
 17. Маша

  Маша
  On your way to fame

  264
  602
  24 Април 2007
  Женско
  Како и на 90% од темите. Ни суштина, ни контекст се разбира, ги вознемирува текст подолг од три реда, ама ете се дускутира...

  Мене не ми е разработена оваа проблематика, ама ете сакам да те прочитам што имаш да кажеш. Дали ќе ги прифатам или отфрлам твоите аргументи подоцна во процесот, не е важно во овој момент.
  Другите што не ги интересира имаат опција keep calm and keep scrolling...
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,490
  6,756
  21 Јануари 2009
  И јас сакав, првиот пат. Ама после пиша уште 49 пати истото со незначајни разлики.
   
  Скоти, yasho, marv и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,830
  12 Јануари 2016
  Машко
  Што може човек повеќе да посака од соговорник?
  Отворен ум и комуникација се потребни за било која дискусија. Наместо тоа овде преовладуваат инфантилни тролања од дежурните тролови (еве ти го сега најмалку „49 пати“ ќе ти досаѓа, односно се додека му реплицираш, иако никогаш немал ништо да каже конкретно на темава).


  Мислам дека поголем проблем им е содржината, отколку големината на пораката. Содржината ги вознемирува.

  Замисли дека си зависник од 24/7 користење на мобилни телефони (плус имаш дома куп wifi уреди, исто и комшиите окулу тебе), и некој таму се дрзнува да ти покаже научни факти дека сето тоа не толку безбедно како што те убедуваат одговорните институции. Тука во вакви ситуации се гледа интелектот на човекот. Дали ќе застане да размисли и со своја глава да ги разгледа фактите. Или ќе дозволи под влијание на когнитивна дисонанца да го напаѓа гласникот на лошите вести. Затоа падобрански се упаѓа на вакви дискусии со банални моменти како „ионака нема да живеам 120 години“.
   
  На farkizz и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 20. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,672
  10,944
  23 oктомври 2012
  Машко
  Еве да не барам, можеби си го постирал тој научен факт, ама ќе те замолам, за мене, цитирај ме и постни линкче од некоја респектабилна научна установа и нивниот факт и истражување за поврзаноста на 5г и волтиџ гејт јонските канали. Отворен сум за факти и аргументи, само не ми кажубај сам да барам, пробав, не најдов.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,830
  12 Јануари 2016
  Машко
  Нагласуваш „респектабилна“ со алузија дека досега посочените истражувања не се респектабилни? Прашувам пошто наназад имаше повеќе посочени истражувања. Зошто сметаш дека не се респектабилни?

  Дури и со таков светоглед, дали можеш да посочиш на истражувања кои покажуваат неповрзаност на ем зрачење и VGC? Нели самото отсуството на повеќе истражувања за поврзаноста на нејонизирачки ем зрачења и биолошките механизми со VGC на мембраните на келиите, нели самото отсуство кажува некои работи?

  Пошто вака јас можам да линкам повеќе истражувања и студии (всушнсот веќе постирав неколку десетици такви), ама што со постирањето кога некој веќе решил дека тие истражувања не се респектабилни. Не те посочувам тебе лично, туку сите овде што се противници на укажувањата и за постоечките истражувања сметаат дека се нереспектабилни и нерелевантни.

  Ајде и јас да те прашам тебе конкретно. Каде се истражувањата кои го покажуваат спротивното?
  Само те молам без комедиите од АЕК, каде мереле температура во проблематика каде треба да се истражуваат биолошки механизми од посложен аспект.

  едит:
  Не само научници туку дури и од политичарите има некои кои почнуваат погласно да прашуваат за неодговорноста во носењето избрзан заклучок дека ем зрачењето од телекомуникациите е безбедно (и конкретно тие за 5Г):
  MEP: Commission 'irresponsible' on 5G health risks
   
  Последна промена: 21 Декември 2019
 22. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,672
  10,944
  23 oктомври 2012
  Машко
  Искрено, не сум видел ниеден линк прртходно, и неможам да барам, затоа те замолив да ме цитираш и да пратиш линкче. Респектабилноста не се однесува на ништо претходно поспченп, затоа што не знам што било посочено. Политичари не ме интересираат. Еве уште еднаш те замолувам за таков линк.
   
 23. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,740
  3,830
  12 Јануари 2016
  Машко
  @Oktar повели неколку (од мноштвото) истражувања и студии, се надевам дека ќе ги задоволат твоите критериуми:


  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20683908


  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22940137


  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29573716


  https://www.researchgate.net/public...nowledge_Further_Perspective_and_Urgent_Needs
   
  На Маша и Oktar им се допаѓа ова.
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,672
  10,944
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ти благодарам, вечер ке истражувам.
   
  На Маша и Lokvan им се допаѓа ова.
 25. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко

Сподели

Вчитување...