1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Дали новите смартфони се штетни за здравјето?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Jedah, 4 Март 2019.

1. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,740
    3,830
    12 Јануари 2016
    Машко
    Животот е ионака е прекраток, зошто АЕК и профитерите да не (ни) го скратат уште повеќе? :)
    Така јас ја разбрав пораката.

Со ваков ноншалантен став кон работите стигнавме до статус на еден од најзагадените градови во Европа, а преклани и во светот (среќа повеќе дува ветер годинава и лани). Зошто да се замараш и да протестираш, нека се замара некој друг додека ние тераме мајтап. Епа истото се дешава и со електронскиои смог. Сите бараат 5Г иако никој нема поим за кој таклабас воопшто му треба 5Г.

На cele_x и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
  2. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,870
    912
    3 Март 2018
    Ќе видиме после 30 годиње... :)

3. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,740
    3,830
    12 Јануари 2016
    Машко
    ... а некои и за пократко. :-/

На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,761
    7,224
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Паранојата и стравовите го спречуваат човекот да напредува.

На Скоти, bicikle, yasho и уште 2 други им се допаѓа ова.
  5. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,740
    3,830
    12 Јануари 2016
    Машко
    Пациент: „Докторе, повторно ви велам ме боли раката мислам дека ја скршив од паѓање“.
    Доктор АЕК: „Немате температура, два пати ви измерив со термометар. Одете си дома спокојно“.

Пошто фак логика, не ти треба ренген кога имаш термоментар. Така и АЕК мери зголемување на температура на телото од нејонизирачко зрачење... И ете докажеле они дека нема опасност.

Спијте спокојно и лагано терајте мајтап кога некој (макар се обидува да) дискутира озбилно за проблемот.

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,761
    7,224
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Не се гледам себеси како живеам 120 години и цепам рекорди у гинис, туку сакам животот да си го поминам спокојно и по мој мерак колку и да трае. Едноставно ствар избора е тоа, бирам да бидам среќен и задоволен со напредокот на технологијата и се трудам паранојата и стравовите да ги искоренам колку што можам повеќе, не сакам да станам дијабетичар или срцев болесник од премногу грижа за тоа каков ќе ми биде животот.
    Реално целава тема е параноја и страв од непознатото. И на добар дел од познатите научници заради кои сме овде кај што сме им се противеле на тезите, па сепак се испоставило дека се во право.

На Скоти и Oktar им се допаѓа ова.
  7. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,740
    3,830
    12 Јануари 2016
    Машко
    Изборот некој да не се замара со реални проблеми е негово право и негова работа.
    Од друга страна никој нема право, барем не без аргументи, да ги наракува туѓи ставови „параноја“ само затоа што првиов одбрал да не се замара (со реалноста).

Страв од непознато... Аман, зборуваме за страв од ПОЗНАТО. Прочита поназад? Има научни сознанија дека нејонизирачко зрачење влијае на биолошки механизми - значи не зборуваме за „страв од непознато“, зборуваме за познати работи. Позната е опасноста, проблемот е што естаблишментот и индустријата (какво изненадување) не сакаат да ги прифатат губитоците од профит кои неминовно ќе следат од докажувањето на овие сознанија. Следствено затоа и немаме повеќе истражувања и студии за механизмите на voltage gated channels во мембраните на клетките, а постоечките истражувања се шиканираат и омаловажуваат со политичко/адвокатски финти, гледај што кажуваат за научниците кои стојат за постоечките истражувања, „дрти дедовци биле“ па „не чинеле студиите“ итн итн. Ама никако нема повикување за повеќе истражувања на посочените сознанија, макар да ги побијат, зошто?

Се разбира дека обичните рандом луѓе не сакаат да се замараат.
    Но знаеш што велат за замарањето?

Секако ќе се замараш. Можеш само да одбереш кога ќе се замараш. Претходно и превентивно. Или потоа и последично... Сечие право на избор навистина, само без нарекување туѓиот избор како „параноја“ без никакви аргументи. Искача дека смета и други да пишува за опасностите, пошто тоа им прави немир на „незамарачите“. Следствено идат да тераат мајтап во озбилна дискусија.

Милион примери има. Ете ги по улиците еден куп фраери возат без појас, не се замараат. Возат без зимски гуми на зимски температури и влажни услови, не се замараат. Итн, итн... Некој ќе рече „па што, јас возам со појас и со зимски гуми“. Па ништо, се додека не те удри и не те направи сол некој од тие првите што „не се замараат“.
    Да, ова со автомобилите е метафора.

farkizz, Маша и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
  8. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,761
    7,224
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Многу го тупиш, али озбилно. Затоа и те тролаат толку. Споредуваш автомобили кои се реални и баш секојдневни сценарија со нова и што се вика сеуште неимплементирана технологија.
    Еве, одбирам да не исправам криви дрини повеќе со тебе и на тој начин ќе си ги зачувам нервите. Пробај некогаш, веднаш ќе видиш разни бои во секојдневието.
    @Avid ај молимте реагирај :D

9. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,740
    3,830
    12 Јануари 2016
    Машко
    Што тогаш правиш овде на темава?
    Го браниш правото да тераш мајтап и „да не се замараш“?

Терај слободно, се додека установивме дека си овде за сериозна дискусија... Јас сум го тупел, ај извини што не се согласувам падобранци на темава да ме нарекуваат „параноичен и уплашен“. :)

10. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,610
    1,225
    2 Јануари 2012
    Малце каснам ама треба да се прочита цела реченица што си ја цитирал.

11. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,740
    3,830
    12 Јануари 2016
    Машко
    Сеуште касниш - да објасниш што заклучи од прочитаното, воедно и која ти е поентата на репликата (ако постои таква).

12. Avid

Avid
    Guru

4,490
    6,756
    21 Јануари 2009
    Ех, што да реагирам кога го делам истото мислење со тебе а истото мислење го делат и многумина други а и сигурно го имам пишано веќе.

Пренапорен е дечкото. Што и да му пишеш ти враќа долго и досадно и ти поставува некои глупави небитни прашања, најчесто се 2 или повеќе. Ако е ист ваков во друштво, сигурно веќе нема друштво или има некои пасивни soy boy beta cucks што му климаат со глава.
    Едно време убаво го снема, што и да беше па макар и лошо, глупаво звучи но се надевам дека ќе се повтори... пораат бевме на форумов.

Сега ќе напише дека сум отишол офтопик, расипувам дискусии, дека сум трол и слично.
    Ќе напише дека тоа „долго и досадно“ е чистата вистина која сите ја прескокнуваат, дека се неуки, игнорантни, и дека сега воздухот е загаден и сме дојдени до ова дереџе токму поради овој начин на размилување.
    Ох чекај, тоа веќе го напиша.

На Скоти и moongose им се допаѓа ова.
  13. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,610
    1,225
    2 Јануари 2012

14. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,740
    3,830
    12 Јануари 2016
    Машко
    @DarthJe5us некако успеа да ja пропушти МИЛИОН пати повторуваната поента: нејонизирачките зрачења влијаат и на друг начин освен покачување на температура - на пример преку МИЛИОН пати покажаните биолошки механизми на мембраните на клетките voltage gated channels.

Падобранци... И куп тролови. На тоа се сведува дискусијата во темава. :-/

farkizz, 1s3ct0wN, olikomerc и на уште 1 им се допаѓа ова.
  15. marv

marv
    Practice makes perfect

2,490
    1,809
    5 oктомври 2007
    Машко
    @Avid Броиш така
    Да не утнеме некој ВГЦЦ, можда и ќе станат МИЛИОН да плашиме народ.
    Иначе за воља на вистината вкупно се цца 25000 на разни теми на Пабмед. Некој претерува или ...

Sent from my TELEFON using Tapatalk

На yasho и Avid им се допаѓа ова.
  16. Avid

Avid
    Guru

4,490
    6,756
    21 Јануари 2009
    Почна финти некои да прави, те на мк го пишува, те на англиски... околу 50 му се досега, сигурно нема страна на темава да не е без поимот.

17. Маша

Маша
    On your way to fame

264
    602
    24 Април 2007
    Женско
    Како и на 90% од темите. Ни суштина, ни контекст се разбира, ги вознемирува текст подолг од три реда, ама ете се дускутира...

Мене не ми е разработена оваа проблематика, ама ете сакам да те прочитам што имаш да кажеш. Дали ќе ги прифатам или отфрлам твоите аргументи подоцна во процесот, не е важно во овој момент.
    Другите што не ги интересира имаат опција keep calm and keep scrolling...

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Avid

Avid
    Guru

4,490
    6,756
    21 Јануари 2009
    И јас сакав, првиот пат. Ама после пиша уште 49 пати истото со незначајни разлики.

Скоти, yasho, marv и на уште 1 им се допаѓа ова.
  19. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,740
    3,830
    12 Јануари 2016
    Машко
    Што може човек повеќе да посака од соговорник?
    Отворен ум и комуникација се потребни за било која дискусија. Наместо тоа овде преовладуваат инфантилни тролања од дежурните тролови (еве ти го сега најмалку „49 пати“ ќе ти досаѓа, односно се додека му реплицираш, иако никогаш немал ништо да каже конкретно на темава).

Мислам дека поголем проблем им е содржината, отколку големината на пораката. Содржината ги вознемирува.

Замисли дека си зависник од 24/7 користење на мобилни телефони (плус имаш дома куп wifi уреди, исто и комшиите окулу тебе), и некој таму се дрзнува да ти покаже научни факти дека сето тоа не толку безбедно како што те убедуваат одговорните институции. Тука во вакви ситуации се гледа интелектот на човекот. Дали ќе застане да размисли и со своја глава да ги разгледа фактите. Или ќе дозволи под влијание на когнитивна дисонанца да го напаѓа гласникот на лошите вести. Затоа падобрански се упаѓа на вакви дискусии со банални моменти како „ионака нема да живеам 120 години“.

На farkizz и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
  20. Oktar

Oktar
    Epic

3,672
    10,944
    23 oктомври 2012
    Машко
    Еве да не барам, можеби си го постирал тој научен факт, ама ќе те замолам, за мене, цитирај ме и постни линкче од некоја респектабилна научна установа и нивниот факт и истражување за поврзаноста на 5г и волтиџ гејт јонските канали. Отворен сум за факти и аргументи, само не ми кажубај сам да барам, пробав, не најдов.

На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,740
    3,830
    12 Јануари 2016
    Машко
    Нагласуваш „респектабилна“ со алузија дека досега посочените истражувања не се респектабилни? Прашувам пошто наназад имаше повеќе посочени истражувања. Зошто сметаш дека не се респектабилни?

Дури и со таков светоглед, дали можеш да посочиш на истражувања кои покажуваат неповрзаност на ем зрачење и VGC? Нели самото отсуството на повеќе истражувања за поврзаноста на нејонизирачки ем зрачења и биолошките механизми со VGC на мембраните на келиите, нели самото отсуство кажува некои работи?

Пошто вака јас можам да линкам повеќе истражувања и студии (всушнсот веќе постирав неколку десетици такви), ама што со постирањето кога некој веќе решил дека тие истражувања не се респектабилни. Не те посочувам тебе лично, туку сите овде што се противници на укажувањата и за постоечките истражувања сметаат дека се нереспектабилни и нерелевантни.

Ајде и јас да те прашам тебе конкретно. Каде се истражувањата кои го покажуваат спротивното?
    Само те молам без комедиите од АЕК, каде мереле температура во проблематика каде треба да се истражуваат биолошки механизми од посложен аспект.

едит:
    Не само научници туку дури и од политичарите има некои кои почнуваат погласно да прашуваат за неодговорноста во носењето избрзан заклучок дека ем зрачењето од телекомуникациите е безбедно (и конкретно тие за 5Г):
    MEP: Commission 'irresponsible' on 5G health risks

Последна промена: 21 Декември 2019
  22. Oktar

Oktar
    Epic

3,672
    10,944
    23 oктомври 2012
    Машко
    Искрено, не сум видел ниеден линк прртходно, и неможам да барам, затоа те замолив да ме цитираш и да пратиш линкче. Респектабилноста не се однесува на ништо претходно поспченп, затоа што не знам што било посочено. Политичари не ме интересираат. Еве уште еднаш те замолувам за таков линк.

23. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,740
    3,830
    12 Јануари 2016
    Машко
    @Oktar повели неколку (од мноштвото) истражувања и студии, се надевам дека ќе ги задоволат твоите критериуми:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20683908

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22940137

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29573716

https://www.researchgate.net/public...nowledge_Further_Perspective_and_Urgent_Needs

На Маша и Oktar им се допаѓа ова.
  24. Oktar

Oktar
    Epic

3,672
    10,944
    23 oктомври 2012
    Машко
    Ти благодарам, вечер ке истражувам.

На Маша и Lokvan им се допаѓа ова.
  25. DelphiUser

DelphiUser