1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

CryptoStef од КриптоДонија

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од StefAngel, 2 Јануари 2020.

 1. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  736
  1,075
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  и пак упорно не разбираш. Ти купуваш еве денес моментално за 50е 0.26 ETH на месец. Јас зошто сум дал претходно 400 евра за риг, ПЛАЌАЈЌИ 40 евра месечно јас добивам 0.4 ЕТХ.
  Тоа е еднакво на 0.1 етх за 10 евра со копање, наспроти ти што купуваш со 10 евра 0.058 ЕТХ, скоро па дупло повеќе добиваш. Не ти се склапа математиката, со тоа 0.159 етх ќар, бидејќи ти секако ги даваш 50 евра да купиш, а јас не ги давам, плаќам 40 евра струја и добивам дупло повеќе.

  Твојата математика не ја бива, бидејќи ти гледаш на основна инвестиција. Еве земи ти 1200 евра месечно, т.е секој месец по 50 еу така?
  12х 0.26 = 3,12 за 600 евра годишно, 192 евра по етериум

  Јас со риг од 400 евра. 12 х 0.4 = 4.8 етх за 880 евра. 183 евра за етериум + риг кој пак ќе кошта 300 400 евра.

  Секој со својата математика, јас не ти сметам тебе, ни ти мене и крај. Кој сака нека копа, кој сака нека купува. јас само знам дека струјата што ја плаќам за риговите ми е еднаква како да купувам секој месец етер со 50% попуст. И оваа твоја математика сега пак се јаде. Да е етер 250 300 евра воопшто нема ни да се трудам да ти рачунам колку е подобро да копаш.
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Од кај ја доби таа бројка дека добиваш 0.4 етера не знам но еве ти колку се заработува со струја етер. 1.16х30 ти доаѓа 31 евро. Значи плаќаш 50 долари на месец за одржување на ригот и не прифаќаш дека ќе имаш и пречки како прекинување од оперативен систем, виндоус апдејт, прекин на интернет. Ти кога не копаш не правиш профит. Не го ставаш тој ризик и плус фактот дека ти што си купил риг за 400 евра е N=1 што не е доказ.
  Плус фактот дека тежината низ 2018-2019 беше доста висока и 6 месеци од годината беше непрофитабилно.
  Плус не ставаш 10-15 евра за интернет што и така и вака ги плаќаш значи профитот ти е пак намален.

  upload_2020-2-3_16-24-13.png

  upload_2020-2-3_16-29-54.png

  Има многу луѓе што зедоа кредити за да купат мајнинг опрема и карти по 500 евра. Колку им вредат тие денес карти 80-100 евра.
  Значи вредноста и нивната инвестиција е 5 пати намалена и да земеш од почетокот на булранот ќе добиеш слична математика.
   
 3. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,564
  3,988
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Стефко збораме за сегашноста а не за минатото .
  Сеа еден риг со 4гб карти просек е 400е.
  Батали ти минатото кај што беше една карта 400е.
  П.С еве просек еден риг колку ваде месечно етх со 8 карти.
  Screenshot_277.png
   
 4. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Еве ти реално без трошокот за интернет кој е -10$ и реално ти е 30$ на месец. Профитот е помал ако копаш на Клејмор каде што е 1% спрема 0.65 феникс мајнер. Плус вие имате достап до ефтини ригови а некој тоа го нема. Повеќето од луѓето што знам имаат купено ригови за над 400 евра, вие ако имате купено браво за вас но тоа не е нормата.

  upload_2020-2-3_17-0-23.png
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,564
  3,988
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Струјата просек е 0.075 $
  Ти поскапа ја направи и од земјите во ЕУ :D
   
 6. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Абе имавте среќа што СДСМ врати ефтина струја иначе беше 2017-2018 0.089 спрема сега 0.07
   
 7. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Најново видео на мојот канал.
  Сите прашања што ме прашуваа викендов ги сумирав во едно видео.
  Наскоро видео за јапонски кандели.
  Следете ја мојата страна CryptoStef за повеќе новости и информации.

  View: https://youtu.be/3UrIokC5I0M
   
 8. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Во моментов крипто твитер.
  Тесла вреди 912 долари :D
  [​IMG]
   
 9. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Вовед во тргување епизода 2 јапонски свеќи има премиера на мојот канал.
  Направете лајк и субскрајб.

  View: https://youtu.be/5E4PS8vOV5Y
   
 10. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Заедно со @prichina ќе правиме преглед на маркетот и како да профитираме со една апликација наречена Drakdoo.

  View: https://youtu.be/SAX11H7Dd-s
   

  Прикачени датотеки:

  На maci и prichina им се допаѓа ова.
 11. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Булиш сме на ЕТХ 2021 тоа е таргет 700$
  upload_2020-2-7_23-22-49.png
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Вечер ве поканувам на стрим на мојот канал CryptoStef Link->Livestream weekly episode number 5 BTC and alts technical analysis live
  1. Преглед на маркетот и потенцијални трејдови овој викенд.
  2. Прашања и одговори
  3. Новости околу каналот и иднината на крипто
   

  Прикачени датотеки:

 13. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Ова ви е добра стратегија за луѓето што користат 3комас.
  How does the DCA strategy work? Learning together

  Во следната епизода во вовед во тргување ќе дискутираме за ценовна подршка и отпор. Support & Ressitance. Видеото ќе биде објавено во четврток на CryptoHood сајтот.
   
  Последна промена: 11 Февруари 2020
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Заедно со студентот @prichina тргуваме дневно.
  Денешен профит 210$.
  Убав маркет за тргување :)
  Тргување во живо ->
  View: https://youtu.be/Rso-qHbckxA
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 15. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко

  Прикачени датотеки:

 16. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Дојдете на Voice chat на дискорд и директно стримам како тргувам и можете да ме прашате слободно за било која валута.

  https://discord.gg/wukcy6

  Линкот е валиден 24 часа.
   
 17. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
 18. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
 19. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Тргување во живо на бинанс во 18:00. Ставете лајк и коментирајте за јутуб алгоритамот :)))

  View: https://youtu.be/I_LBHZVWyiE
   
 20. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Чат за трејдери без прекини како зум.
  Jitsi Meet
   
 21. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Крипто воскресна и утре понеделник имате можност да бидете гостин на следниот подкаст.
  Секој што е заинтересиран и сака да добие непристрасен преглед на маркетот, слободно може да се придружи.
  Crypto Zone - New Site and special guest Stefan Angelovski
   
 22. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
 23. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Мојот стрим беше во живо.
  За тие што пропуштија имаше доста дискусија за маркетот и моето размислување.
  За тие што бараа стратегија има исто и во видеото.
  Наскоро ќе го едитирам за да видите како може да профитирате со Ичимоку и Фрактали стратегија.

  View: https://youtu.be/-JAUtGmTscg
   
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко
  Да резимирам што е за да станеш успешен трејдер:
  1. Да немаш никквии емоции спрема тоа каде иде стоката, коинот или акцијат
  2. Да имаш покерски мајндсет, тоа може подобро да го објасни.
  3. Да си рационален и да се базираш на факти и што помалку религиозен толку подобро ќе играш.
  4. Да се држиш до планот и стратегијата
  5. Да веруваш дека ќе успееш и дека маркетот е животно кое може да го притомиш
  6. Ако не знаеш нешто прашај или земи менторство
  7. Да го тргнеш стравот и емоциите при тргување, што се десило не значи дека не треба да продолжиш.
  8. Да имаш аналистички и математички мајндсет
   
 25. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,785
  1,161
  28 ноември 2015
  Машко

Сподели

Вчитување...