1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

CryptoStef од КриптоДонија

Дискусија во форумот 'Дигитални Крипто-валути' започната од StefAngel, 2 Јануари 2020.

 1. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,854
  1,216
  28 ноември 2015
  Машко
  upload_2020-1-23_22-9-39.png
  @prichina мачи се ти со ксенони :)
  13 минути клип за 2 минути.
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,854
  1,216
  28 ноември 2015
  Машко
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Глеаш какво трепење имаш на сликата?
  upload_2020-1-24_23-1-26.png

  Тоа пошо АМД се многу добри. Брани ги повеќе.
  Оди да видиш со Интел платформа дали ќе дозволеше NVENC ова да се деси.
   
  На Pane-G и gOJDO им се допаѓа ова.
 4. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,854
  1,216
  28 ноември 2015
  Машко
  Софтвер енкодинг е.
   
 5. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Па нормално, кој здрав би користел VCE/VCN.
   
 6. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,854
  1,216
  28 ноември 2015
  Машко
  Битна е содржината во resolve ги тргнав сите ммкања и тоа беше целта. Иако испадна 13 минути видео, нареден пат ќе видам зашто прави така може до resolve може до кодекот.
   
 7. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,854
  1,216
  28 ноември 2015
  Машко
  Ајде да одиме во живо во 11 часот.
  Што ќе биде покриено
  1. Маркет анализа и сентимент на биткоин маркетот
  2. 2. Коин на неделата
  3. 3. Маркет анализа на форекс маркетот
  4. 4. Прашања и одговори.
  Link->
  View: https://youtu.be/aupuj3eHQso
   
  На prichina и Avid им се допаѓа ова.
 8. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,854
  1,216
  28 ноември 2015
  Машко
  Оваа три дена профит од тргување на берза.
  upload_2020-1-29_19-3-16.png
   
 9. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Покажи го губитокот не туку се фали само со добивки :D
  Тоа е исто ко јас да погодам од 50 уплатени ливчиња у кладилница и со едно фатено од 2000 денари да се фалам...
  Трејдам и јас стефчо ;)
   
  igor_igor, OldSchoolPvP и на nashio им се допаѓа ова.
 10. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,854
  1,216
  28 ноември 2015
  Машко
  Губитокот е 200 долари од кога почнав. Направив лоши калкулации со ризикот и тоа што е. Битно е дека се враќам назад и не пробувам нови стратегии....
   
 11. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Е тука те чекав .
  Заради тоа и треба да се напомене со мали звездички дека има и свои подеми и падови.
  Затоа што овоа е ит форум и секаква публика чита ако ме сфаќаш.
   
 12. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,854
  1,216
  28 ноември 2015
  Машко
  Некој ме праша да направам видео за копање.
  Копање е мртво уште од 2018 со воведување на асици на мрежата во Етер и другите.
  Јас преминав ради проста математика со тргувањето.
  Месечен трошок за копање 3500 денари и другото што ќе остане во профит.
  Тие 3500 денари ги даваш за купување коини повеќе ќе имаш профит него копање реално.
  Порано се исплаќаше зашто копањето беше аматерски сега е професионално и не се исплаќа освен ако имаш бесплатна струја.
   
 13. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
 14. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Абре ајде ?
  По кој заклучок донесе дека риг троше 3500 денари ?
  Риг добро наштелован троше 730вати а копа 180 мх на етх односно 2000 денари месечна потрошувачка.
  Заработка моментална му е 2200 денари сосе fee од пул и од девелоперот.
  Јас на овоа вака гледам :
  Се греам бесплатно и 40$ ќар етер додека си копам.
   
 15. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,854
  1,216
  28 ноември 2015
  Машко
  Да но други трошоци за струја додаваат Пане, греење и сето тоа е добро но што после зимата?
   
 16. Mechanic

  Mechanic
  Intern

  58
  16
  2 Мај 2016
  Само амортизација на опремата нема да извадиш со 40 долари месечно, а пак ако рокни некоја графичка отидоа неколку месеци копање.
   
 17. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Копај 5-6 месеца со таа опрема , со струја од твој џеб и собирај етерчиња .
  Цена на комплетен риг со 6 карти е 400е
  Моменталната заработка е ~50тина евра.
  Ригот го вадеш после 7-8миот месец зависи колку иде нагоре етх .
  Па после нека рика една-две карти. Остатокот од опремата ти е ќар.
   
 18. Mechanic

  Mechanic
  Intern

  58
  16
  2 Мај 2016
  Ова е претпоставувам цена за половен риг.
  Не ми се допаѓа математиката, кога правиш процена на нешто дали има позитивен бизнис кејс се ставаат сите променливи, ти ја испушташ главната (струјата) која ти јади мин 200 евра во тие 2 месеци.
  50 евра нето или 50 евра бруто ќе вадиш од еден риг?

  Една карта ако ти рикне и ако си на толку тесна заработка ти отиде цела заработка.
   
 19. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  775
  1,118
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Друже, риг во просек троши од 2000-2500 денари месечно. 400 евра риг вади годишно 5.5 етери, плус троши годишно околу 500 евра струја. Струја плус риг = 900 еу. Си извадил 5.5 етери, ако ги дадеш на 200еу на рамно си, плус ригот ти останува, ако ги дадеш на повисоко се е тоа ќар.
   
 20. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,854
  1,216
  28 ноември 2015
  Машко
  Забораваш дека цената паѓа и се крева не е константа.
   
 21. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Не заборавај дека Петар си ги изваде вложените пари во ригови.
  Од мене ги купуваше и затоа не ти треска туку така од памет математики.
   
 22. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,854
  1,216
  28 ноември 2015
  Машко
  Ако де пане и јас извадов пари од мајнинг во 2018 прекинав кога цената и асиците ја превземаа доминацијата.
  Сега подобро е да купиш него да копаш, се си има предности и недостатоци но мајнинг денес е не исплатлив и има подобри начини за заработка без трошење струја и посебен простор за нив.
   
 23. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  775
  1,118
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  А ти некако забораваш дека за влог од 400 евра и 40 евра месечно си добиваш 0.4 етериуми или во просек 80тина евра дур има душа ригот. Никогаш и тоа апсолутно никогаш, во македонија со 4.1денар просек струја, копање етер не било во минус. А и самиот знаеш, не е битно на колку ќе го ископаш, туку на колку ќе го продадеш. Еве ко за пример ако некој тука копаше со риг ЕТЦ, прошлава година, и го чуваше. 12 месеци по 25 ископани ЕТЦ. 300 етц. Скокна етц од 3-4долари на 10-12 долари. Ако си плаќаше од џеб струја, 480 евра, и ригот 500 еу= илјадарка. Да ги продадеш месецов ги продаваш за 3200 евра. Нема ќар?


  Еве ме мене како за пример. со 5.5квх струја плаќам сметка околу 300 евра струја и имам ќар 300 евра. Влогот ми е досега само еден риг купен скапо 1500 евра. Другите со компаундинг се додадени. Струја подмирена, ригови исплатени, сега се си е ќар, плус капитал од 3000 евра. Чисто ова ти зборам без трејдинг бидејќи со трејдинг + добро пратење и истражување се множи оваа сума неколкукратно
   
 24. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,854
  1,216
  28 ноември 2015
  Машко
  А од каде ќе плаќаш струја, мора да продадеш токени за да скратиш трошоци.
  Тие пари месечно да ги ставаш во купување токени ќе имаш повеќе пари и повеќе профит него од купување риг.
  Еден риг 600€
  Месечна заработка 30$
  Рок на исплата 36 месеци ако цената е константа и плус имаше периоди каде што мајнингот беше не исплатлив. Вие гледате една страна на приказната од 2018 октомври до март не се исплаќаше мајнинг подобро беше да се купи него да плаќаш струја за џабе
   
 25. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,854
  1,216
  28 ноември 2015
  Машко
  Просечна математика ако си купувал секој месец по 50€ етериум наспроти копање кое би добил 0.159 етер после профит и плус ова не е константно се зависи до тежината на мрежата. Сега е повеќе порано во 2019 беше помалце но ќе идеме по денешна математика.
  Профит од 6 графички риг 0.156 етер после струја превземено од whattomine.com
  Крај на годината со денешен профит 1.92 етер.
  Купување етер секој месец 50€ по просечна цена од 186$ ќе имаш повеќе етериум или 0.2618х12=3.216 етериум и во овој момент си Break even.
  Значи за 1 година си ја исплатил инвестицијата ако си купувал секој месец по 50€ етер по просечна месечна цена наместо да даваш за струја и мајнинг риг кој ќе го исплатиш за 3 години.
   

Сподели

Вчитување...