• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

криптовалути

 1. ContentBot

  Како македонските угостители го замислуваат користењето на криптовалути и токени

  На почеток на декември Независната угостителска комора (НУК) во Македонија прилично агресивно ја претстави својата иницијатива со која со помош на криптовалути ќе се бара решение за тешката финансиска состојба во која се наоѓа угостителската индустрија, односно побараа од премиерот, Народната...
 2. ContentBot

  Плаќање со крипто: хрватски Конзум пионер, македонските угостители бараат поддршка

  Хрватскиот ланец на маркети Конзум од 1-ви декември на своите купувачи им овозможи плаќање со криптовалути. Ова е првиот ланец маркети за малопродажба во Хрватска, кој овозможува купување на производи со криптовалути и една од ретките продавници во регионот во кои ќе може да се користат...
 3. ContentBot

  Јордан и Андреа, татко и ќерка кодерски-тандем, победија на Bitcoin хакатон во Ел Салвадор

  Најголемата конференција која 9 години се организира во Латинска Америка за Bitcoin и блокчејн – LABITCONF (Latin American Bitcoin and Blockchain Conference) се одржа во главниот град на Ел Салвадор, Сан Салвадор. На овогодинешниот LABITCONF, поделен во два дена и во две групи (онлајн и офлајн)...
 4. ContentBot

  Копањето крипто-валути не претставува кривично дело во Македонија

  Во официјално соопштение на МВР поврзано со случајот Мајнери во ГТЦ стои една многу важна изјава: Имено, копањето на крипто валути не претставува кривично дело предвидено во кривичниот законик на РСМ. Дали копањето на криптовалути треба да биде регулирана ставка - со поглед на користењето...
 5. И

  CryptoStef од КриптоДонија

  Здраво дечки ви пишува КриптоСтеф кралот на Криптодонија од виртуелниот свет на YouTube. Ве поканувам на мојот канал КриптоСтеф каде што имам и англиски и македонски видеа. Во наредните видеа ќе објаснам како може да купите криптовалити, како може да ги уновчите, стратегии во тргување во крипто...
На врв Дно