Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонија ги легализираше криптовалутите: Новиот Закон за спречување перење пари и финансирање на тероризам ги опфати и дигиталните валути

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
249
805
www.IT.mk
На 12 јули во Македонија на сила стапи Законот за спречување перење пари и финансирање на тероризам. Законот беше изгласан на 71-вата седница на македонското Собрание, која се одржа на 27 јуни, а по излегувањето во Службен весник законот и официјално стапува на сила. Со новиот закон донекаде се регулира и крипто-сферата и ризиците од перење пари и финансирање на тероризам.

TL;DR​

 • Со донесување на законот се воспоставува регулација на крипто-сферата од аспектот на ризиците од перење пари и финансирање на тероризам.
 • Законското решение ги дефинира поимите како „виртуелни средства“ кои се подведуваат под дефиницијата на „имот“, „даватели на услуги поврзани со виртуелни средства“, „паричници за виртуелни средства“, „криптомати“ и останати сродни термини од крипто-сферата.
 • Со законот се утврдуваат обврски за давателите на услуги поврзани со виртуелни средства за спречување перење пари и финансирање на тероризам, механизми за контрола при потенцијални злоупотреби со виртуелни односно крипто-средства.
 • Ќе биде дозволено тргување виртуелни средства со готовина во износ до 500 евра во денарска противвредност согласно со стратегиите за намалување на сивата економија.
 • Со предог законот се забранува давателите на услуги да тргуваат со целосно анонимни виртуелни средства познати како приватни виртуелни средства (анг.privacy coins) како и да користат софтверски алатки за анонимизација и мешање на трансакциите со виртуелни средства.
 • Управата за финансиско разузнавање ќе биде надзорен орган над давателите на услуги поврзани со виртуелни средства од аспектите поврзани со спречување перење пари и финансирање на тероризам.
 • Давателите на услуги ќе бидат обврзани да ја известат Управата за финансиско разузнавање дека се занимава со оваа активност во рок од 30 дена од денот на донесувањето на подзаконските акти пропишани со овој закон (22 август 2022).
 • Давателите на услуги поврзани со виртуелни средства ќе имаат рок од 9 месеци од денот на влегувањето во сила на истиот да се усогласат во целост со одредбите од овој закон.

 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.494
Членови
35.563
Најнов член
Vezilka5
На врв Дно