• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Не бе у право е @TylerMkD јас не го користам ко шо треба телефонот, и со кое право користиме Gmail мејл не ми е ни мене веќе јасно. Ќе однесам кило зејтин у црква после за да ми простат сите светци за вакви гревови шо ги правиме.

Таман работа Апле да треба да разгледа сценарио каде некој користи Gmail мејл или нешто.

@toshex ај баш види го мејлот во дифолт апле маил апликацијата. Многу ме интересира. И отвори го на десктоп како изгледа?
Од сабајлево прашав кај мене еден ајфончија и ми рече вакви пораки добивал преку Messages а не преку маил, така да можно е да ти е не како треба подесено тоа ИМесаџес, па Ајпл да праќа тогаш глуп маил, попто они не претпоставиле такво сценарио. Што има некој замисли да дисејблува ИМесаџес

Sent from Телефон using Tapatalk
На жена ми акаунтот е не можам да и чачкам сеа по мејлови, ја замолив за скриншот толку доста е. Нема да навлагаме повеќе у темава. Сеа дали АјМесиџ пораки требало да стигаат дали курци палци не знам. За АјМесиџ валјда требало телефон да пишам, а во тоа за праќање покана ми бараше мејл и ставив мејл.

Сеедно читај погоре наша грешка ние не го користиме телефонот ко шо е наменето затоа. Се извинуваме уште еднаш, од утре ќе и ставам пиштол на чело да префрли на icloud имејл, да мавне тоа ѓубре gmail апликација и да користи мејл апликација од iOS и да не ја слушнам никогаш повеќе google да каже на глас.

ЕДИТ: @marv најсериозно брат значи ништо посебно немаме сетирано на телефоните. Ставивме сим картици, стартувавме, одговоривме на тоа прашањата и подесувањата шо не прашува при прво стартување на телефон, стигнавме до хоум скрин и толку. Сеа кој шо користи апликации си инсталираше ама во сетингс значи немаме влезено ни 3 пати. iMessage нормално имаме отворено за смс пораки, така шо не е ко да не е отворена никад iMessage, а како сервис iMessage мислам повеќе од еден тест кај шо си пративме порака со некое емоџи го немаме користено - ама не е ко да не сме го вклучиле.

Значи се на се доста стандарден онака просечен user сетап на телефониве имаме, и глупо ми е шо се дешаваат вакви некои смотани сценарија.

Стварно значи очекував според тоа колку е фалено дека ќе биде испеглано до неверување, онака да се чудам колку е се совршено без проблеми и се тоа. Overhyped е зборот шо би го искористил. Значи премногу креваат очекувања ајфонџииве толку само ќе кажам, треба малку да намалат.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,537
873
И тоа што викаш дека е во право, @TylerMkD како тоа јас не воочив од кај е проблемот , ама лоша навика имаме

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
И тоа што викаш дека е во право, @TylerMkD како тоа јас не воочив од кај е проблемот , ама лоша навика имаме

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
Јас не знам зошто апле уопште дозволуваат да регистрираш Apple ID со gmail акаунт. Ама сигурно затоа шо се сезнајни и милостиви, ние идиотите шо сме направиле таква грешка требало да знаеме дека е подобро да направиме од старт @icloud имејл адреса коа креираме apple ID и да се отарасиме од цело тоа гугл срање на влез во Апле царството.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,323
2,701
Не бе у право е @TylerMkD јас не го користам ко шо треба телефонот, и со кое право користиме Gmail мејл не ми е ни мене веќе јасно. Ќе однесам кило зејтин у црква после за да ми простат сите светци за вакви гревови шо ги правиме.

Таман работа Апле да треба да разгледа сценарио каде некој користи Gmail мејл или нешто.На жена ми акаунтот е не можам да и чачкам сеа по мејлови, ја замолив за скриншот толку доста е. Нема да навлагаме повеќе у темава. Сеа дали АјМесиџ пораки требало да стигаат дали курци палци не знам. За АјМесиџ валјда требало телефон да пишам, а во тоа за праќање покана ми бараше мејл и ставив мејл.

Сеедно читај погоре наша грешка ние не го користиме телефонот ко шо е наменето затоа. Се извинуваме уште еднаш, од утре ќе и ставам пиштол на чело да префрли на icloud имејл, да мавне тоа ѓубре gmail апликација и да користи мејл апликација од iOS и да не ја слушнам никогаш повеќе google да каже на глас.

ЕДИТ: @marv најсериозно брат значи ништо посебно немаме сетирано на телефоните. Ставивме сим картици, стартувавме, одговоривме на тоа прашањата и подесувањата шо не прашува при прво стартување на телефон, стигнавме до хоум скрин и толку. Сеа кој шо користи апликации си инсталираше ама во сетингс значи немаме влезено ни 3 пати. iMessage нормално имаме отворено за смс пораки, така шо не е ко да не е отворена никад iMessage, а како сервис iMessage мислам повеќе од еден тест кај шо си пративме порака со некое емоџи го немаме користено - ама не е ко да не сме го вклучиле.

Значи се на се доста стандарден онака просечен user сетап на телефониве имаме, и глупо ми е шо се дешаваат вакви некои смотани сценарија.

Стварно значи очекував според тоа колку е фалено дека ќе биде испеглано до неверување, онака да се чудам колку е се совршено без проблеми и се тоа. Overhyped е зборот шо би го искористил. Значи премногу креваат очекувања ајфонџииве толку само ќе кажам, треба малку да намалат.
Не бе ти си го користиш телефонот баш саглам. Т.е. како што треба да го користи било кој корисник, ама најверојатно не како Ејпл што сака
Со мејловите бап ме интересираше да видиме реално како стига пораката, и дали тоа Ејпл меил апликацијата, нестандардно ќе си ја поснае глупата порака со глуп атач И магично ќе ти ја покаже без отварање на фајл.
Инаку кај шерингот еве пробавме кај колегата, стиснавме тоа инвајт, имесиџ и тука УКлауд маил од ќерка му (значи не телефон) и нејзе и стигна Имесиџ а не маил. Значи ако коистиш Ејпл екосистем изгледа се работи како замишљаат, ама ако си решил случајно друг маил (како смееш воопшто) е тогаш изгледа те заебава.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Со мејловите бап ме интересираше да видиме реално како стига пораката, и дали тоа Ејпл меил апликацијата, нестандардно ќе си ја поснае глупата порака со глуп атач И магично ќе ти ја покаже без отварање на фајл.
Гарант така е наменето, ама повеќето вакви сервиси праќаат порака со стандардна содржина и наслов, а атачментот да речеме ист си останува така шо ако апликацијата знае да го хендла атачментот, ќе го исхендла, во спротивно имаш разбирлив имејл и можеш да си кликнеш на линк.

Искрено подобро решение место во атачмент во некој header на мејлот да била ставена содржината, мејлот да е 100% стандарден и пак исто ќе постигнеле. Ама изгледа некој практикант го има правено системов.

Инаку кај шерингот еве пробавме кај колегата, стиснавме тоа инвајт, имесиџ и тука УКлауд маил од ќерка му (значи не телефон) и нејзе и стигна Имесиџ а не маил. Значи ако коистиш Ејпл екосистем изгледа се работи како замишљаат, ама ако си решил случајно друг маил (како смееш воопшто) е тогаш изгледа те заебава.
Не знам зашо стварно не и стигна на iMessage порака тогаш, пошо тој е мејлот шо и е врзан за Apple ID-то. Буквално значи ме праша ова Family Share да ставам имејл на кој сакам да пратам покана, ставив имејл, и толку.

Не очекувам како корисник да треба повеќе од тоа да се замарам, на страна шо ајде да не зборам сеа интерфејсот таму колку е глуп, сенд копчето е минијатурно кругче доле во текст поле внесено.

Во повеќето iOS нативни апликации горе десно покрај ночот се тие "DONE", "SEND" и такви акции, ко шо реков нема некоја user interface конзистенција меѓу нивни а не пак third party апликации.


---------------------

Да не бидам разбран погрешно, вакви работи се дешаваат и на многу андроид телефони не е ко да е таму совршенство.

Ама никој никогаш неам слушнато да го промовира андроид екосистемот како божјо чудо, а за апле скоро до толку фалења се имав изнаслушано до ниво кај шо верував дека толку мед и млеко ќе биде секоја интеракција со телефонот што ќе се чудам како воопшто сум користел некогаш андроид телефони.

Се шо сакам да кажам е дека реалноста не е толку розева и дека треба малку да се tamper the expectations кај луѓе што сакаат да пробаат за да нема разочарувања непотребно.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,392
2,233
Изглеа со hardcore Apple фанбој не може да се дискутира. Ниту случајно да се набројат кои се недостатоците на таа мала група што сме се префрлиле од Андроид и да збориме што ни фали. Треба да се засрамиме што потикнуваме дискусија. Админите мора да не банираат. :)
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,548
4,225
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Очигледно не ме разбирате или се правите дека не ме разбирате.

GMAIL како апликација и како сервис има контрола врз начинот на прикажување на тие мејлови. Ако јас ти праќам тебе порака, а ти ја читаш во X апликација и не ти ја појавува добро - јас сум крив што таа апликација не функционира како што треба?

Спомнав веќе еднаш, Google ги трола Apple со максимална некомпатабилност на сервисите - на пример јас користам Chrome и веќе 6 месеци ако ротирам телефон во Landscape и се вратам во Portrait страната ја дава исечено за 15% од двете страни. Сменив и телефон од Xs Max на 12 Pro Max, пак истото срање се случува - за ова сега Apple да го критикувам?

Ако ви се чита, читајте, ако не терајте си ваши сценарија кај што е скршен ајфонов и не функционира, никој не ви брани. Среќа се појави Тоше да не просветли тука, иначи ние игнорантни преку TXT фајлови уште работиме.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,323
2,701
Очигледно не ме разбирате или се правите дека не ме разбирате.

GMAIL како апликација и како сервис има контрола врз начинот на прикажување на тие мејлови. Ако јас ти праќам тебе порака, а ти ја читаш во X апликација и не ти ја појавува добро - јас сум крив што таа апликација не функционира како што треба?

Спомнав веќе еднаш, Google ги трола Apple со максимална некомпатабилност на сервисите - на пример јас користам Chrome и веќе 6 месеци ако ротирам телефон во Landscape и се вратам во Portrait страната ја дава исечено за 15% од двете страни. Сменив и телефон од Xs Max на 12 Pro Max, пак истото срање се случува - за ова сега Apple да го критикувам?

Ако ви се чита, читајте, ако не терајте си ваши сценарија кај што е скршен ајфонов и не функционира, никој не ви брани. Среќа се појави Тоше да не просветли тука, иначи ние игнорантни преку TXT фајлови уште работиме.
Чек, чек. Гмаил неможе мејлот да го направи со ТХТ атач, сам по себе. Така го пратил Ејпл, и така го чита секоја нормална емаил апликација. Тоа што можда Ејпл маил ја чита реформатирана е неконзистентност можеби на ејпл никако на маил системот (ова незнам со сигурност чекам ако може да видиме како изгледа мејлот во тоа ејпл маил апликацијата).

Второ ич не ми е јасно зошто Гугл би го тролал Ејпл, кога мислам дека е обратно. На гугл му е у прилог иОС корисниците да ги користат неговите апликации и сервиси. Да не случајно нешто Ејпл трола, па сѐ што е не Ејпл некако гличува.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Брат бе постојат стандарди. Гмејл не прикажува мејлови на различен начин зависно кој ги пратил. Секој мејл има неколку работи во него, можеш да си го симнеш во RAW формат да видиш дека следи некои правила. Едноставно апле тука минимално попуниле мејлот и така. Биднало.

Не може да ми тврдиш дека GMAIL како инбокс не ги прикажува сите работи ко шо треба.

Не може да збориш за сафари и Chrome и следење на CSS стандарди коа уствари сафари е поназад со имплементација на CSS и HTML стандарди.

Примерот шо ти го даде (со PWA) за тоа како нешто скоцкано за Safari не изгледа идентично во CHROME е само додатен показател дека мора да осакатиш нешто за да изгледа ко шо треба во Safari.

Па не за џабе периодично коа правам нешо морам да ставам медија кверија за специјални правила да додадам за Safari за да и во сафари изгледа ко шо треба исто како и во другите броусери (сите хромиум базирани + фајрфокс).

----------

Сеа работава стварно излага - епл знае како ама другиве инает водат и си тераат по свои стандарди и неќат да го играат епл за инает.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,603
10,883
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
506
603
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
@toshex како шо тргнал и пазарна ќе им пушти на апле :LOL:
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Не бе толку е, валјда нема да се деси уше нешто за да рантам. Мислам дека изрантав се шо можеше околу иОС сеа само на добро може да тера :)
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,392
2,233
Спомнав веќе еднаш, Google ги трола Apple со максимална некомпатабилност на сервисите - на пример јас користам Chrome и веќе 6 месеци ако ротирам телефон во Landscape и се вратам во Portrait страната ја дава исечено за 15% од двете страни. Сменив и телефон од Xs Max на 12 Pro Max, пак истото срање се случува - за ова сега Apple да го критикувам?
Хм, јас имам сличен проблем со YouTube на 12 Pro Max. Секогаш зеза враќањето од Хоризонтална во Вертикална положба. Али не мора да значи дека Гугл ги трола.

На пример, немам никаков проблем со останатите Гугл апликации (Gmal, GoogleMaps и GoogleDrive) си функционираат се како што треба. Дури и мислам дека GoogleMaps е подобро интегрирана и функционира подобро од AppleMaps во CarPlay на пример. :)

Chrome, meh, не го користам повеќе на Apple продуктите, зашто поедноставно ми е да си ја користам интеграцијата на Safari across Apple devices. Башка не сум сигурен како е сега, ама знам дека на почеток ја цицаше батеријата на М1.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,548
4,225
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
@marv @toshex @TheMarshal јас не знам што правел Тоше. Го знам на форумов како интелигентен дечко што го почитувам, во Андроид светот се гледа (од надвор) дека знае многу работи, ама очигледно или земал кинески ајфон или не знае да направи базична работа која е дотолку упростена што е смешно да ја дискутираме.

Еве, ЈАС ЛИЧНО ТЕСТИРАВ и пратив покана од GMAIL на GMAIL, ова е резултатот:Едит - еве ви и од GMAIL:Дополнително, не треба да бидеме генијалци, еве изгуглајте ги клучниве зборови за проблемот нема ниеден резултат на гугле:


Значи, сакате да кажете дека Тоше е 99,9% од луѓето или поверојатно е дека е 0,01% кој не знае што прави?

Слободно критикувајте, ама има тука луѓе што користат со години и ги пробале сервисите, не можете топла вода да продавате, тоа во темата за Андроид јачајте се, не ве пипам таму. :)
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
166
230
Проблемот на @toshex е што во поле што очекува телефонски број пишал email. И со тоа го довел операторот у ситуација да праќа СМС или ММС на email адреса. И тука зависи од серверите на операторот каков SMS to mail gateway имаат исконфигуриран и евентуално од некој си MIME type на пораката....

Прогуглајте малце по text_01.txt... не е проблемот со Apple врзан...го има по интернет општо со секакви телефони и е повеќе специфичен кон мобилни оператори.

@toshex ако ти се експериментира пробај прати обичен SMS на мејлот да видиш дали ќе го репродуцираш проблемот...
 
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,548
4,225
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Проблемот на @toshex е што во поле што очекува телефонски број пишал email. И со тоа го довел операторот у ситуација да праќа СМС или ММС на email адреса. И тука зависи од серверите на операторот каков SMS to mail gateway имаат исконфигуриран и евентуално од некој си MIME type на пораката....

Прогуглајте малце по text_01.txt... не е проблемот со Apple врзан...го има по интернет општо со секакви телефони и е повеќе специфичен кон мобилни оператори.

@toshex ако ти се експериментира пробај прати SMS на телефонскиот број да видиш дали ќе го репродуцираш проблемот...
Ваљда не, ваљда Android кориснициве се понапредни од нас iSheep? o_OСакаш да кажеш дека овде кликнал на MESSAGES и потоа ставил МЕЈЛ АДРЕСА?

Сега тестирав, изгледа тоа го направил...:cool:
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
166
230
Не знам кај кликнал... тл др е темава за читање (многу плукање по Apple па annoying е) ама 100% тоа се има десено пошто проблемот е резултат на СМС или ММС со мејл ко примач...
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,133
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Јас пробав да го утврдиме проблемот каде е и што, тоше дрско ми пдговори дека знаел он што прави и се откажав.
 
23 декември 2020
35
37
@toshex очигледно упорно сака од иос да направи андроид (или очекува се слично се да му биде) , ако е така oh boy... има еден гејмерски термин се вика “gl hf”. :)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,133
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Вториот пат прилично сум сигурен дека по автоматизам го одбра истиот метод пошо стануваше збор за веќе додаден family member, ама искрено веќе неам појма. Пак ќе кажам не видов некои ептен јасни индикации дека треба телефон да внесам, а и не ми даде грешка коа пишав мејл. Мех. Да не се објаснувам и правдам, во право си - глуп сум и ќорав.

ЕДИТ: Два пати.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
506
603
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,133
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Зошто грешка да ти даде, валидно сценарио е, еве глеј го видеово и запримети го насловот горе како се менува автоматски.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Зошто грешка да ти даде, валидно сценарио е, еве глеј го видеово и запримети го насловот горе како се менува автоматски.
Интересантно.

Наменето беше во смисла два пати сум глуп и ќорав. Сам себе низок удар?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,716
Мислења
849,270
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно