• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,147
1,773
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
AutoSleep ја користам веќе многу долго време, најдобра е. Само сугестија
Фала за совет, купено активирано, ке видиме како ке се покаже. Други must have app има или то је то?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,575
2,929
Муабетот е дали мора да купиш Епл саат за да ти покажува колку чекори имаш направено и сл.
Викам дека истите податоци ги дава како шо на телефонот така и на саатот. Освен ако имаш дополнителна апликација.
Како шо не можеш на виџет да ги гледаш чекорите, така не можеш и на саатот. Ако отвориш апликација, нормално дека ќе видиш.
Муабетот беше како да имаш брз виџет без да отвараш цела апликација. Со Апле воч е на макс 2 тапс тоа, така да е боље од да отвараш цела апликација за да видиш. Муабетот е дека е глупо што апле не ставил виџет за таа аплукација нејтив, или намерно неставил

Sent from Телефон using Tapatalk
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,203
1,049
Муабетот беше како да имаш брз виџет без да отвараш цела апликација. Со Апле воч е на макс 2 тапс тоа, така да е боље од да отвараш цела апликација за да видиш. Муабетот е дека е глупо што апле не ставил виџет за таа аплукација нејтив, или намерно неставил

Sent from Телефон using Tapatalk
Се средуваше ова со shortcuts али никако не можам да го пронајдам артиклот со инструкции
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,575
2,929
Се средуваше ова со shortcuts али никако не можам да го пронајдам артиклот со инструкции
Зашто би немало нејтив виџет е прашањето нели. Разно разни воекараудс ќе се изнајдат.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,030
488
delicon.mk
Зашто би немало нејтив виџет е прашањето нели. Разно разни воекараудс ќе се изнајдат.

Sent from Телефон using Tapatalk
Затоа што според нив е побитно колку калории си потрошил додека си одел наместо колку чекори си направил. Чудно е али тоа (Епл) е. :)

Најдете го багот во реченицата :D

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,575
2,929
Затоа што според нив е побитно колку калории си потрошил додека си одел наместо колку чекори си направил. Чудно е али тоа (Епл) е. :)

Најдете го багот во реченицата :D

Тоа е тоа што нон стоп ме нервира кај Епл уредите генерално. Воопшто не даваат мижност да сакаш нешто да користиш на малку друг начин од што таму некој решил дека е нормално. И на крајот корисниците се криви дека незнаат да го кориситат уредот.
Како беше она - незнаете да го држите телефонот.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
711
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Ами и во колата на задното седиште седни и колку сакаш брчи, нема да тргни. За таков случај крива е фабриката или идиотот шо седнал назад и се жали дека не пали?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,575
2,929
Ами и во колата на задното седиште седни и колку сакаш брчи, нема да тргни. За таков случај крива е фабриката или идиотот шо седнал назад и се жали дека не пали?
Нема врска примеров со на Епл шемата на држење. Ај кажи ми за која кола ти викаат дека неможе да ја запалиш со лева рака, него мора со десна. Или несмееш да држиш волан вака него ќе се врти само онака.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
711
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Нема врска примеров со на Епл шемата на држење. Ај кажи ми за која кола ти викаат дека неможе да ја запалиш со лева рака, него мора со десна. Или несмееш да држиш волан вака него ќе се врти само онака.

Sent from Телефон using Tapatalk
Како шо можи кола со лева рака да палиш, така можи и ајфон 4 за Антена да држиш.
Возможно е и функционира, ама не е практично оти креаторите не наумиле за така да се користи.

Тие направиле некоја направа и кажале како се користи, ако некој не сака да ја користи како шо инженерот наменил и потоа одлучил да ја користи по негово за на крај испадни дека не е добро, тогаш не ја гледам вината во инженерот. Особено ако унапред е кажано за тој “недостаток”.

Ете друг пример, се надевам соодветен овој пат:

Комшијата сега го видов како коси трева со жичан тример, без да носи заштитни наочари. Не е ни прв ни последен шо го гледам вака патем.
И сега ко ќе му летни тревка, камче, шпица итн. в око. Кој е крив?

Комшијата шо не послушал како се користи направата, Оти “тешко е” и “неприродно” да ги клај наочарите или Stihl шо не напрајле “природно” да му иди да клај наочари или да заштитува косачкава и од таа незгода?

Се шо велам е дека не треба да сме идиоти и да сме свесни дека светот не е идеален.

П.с.

Тоа со воланот не го коментирав Оти е лош пример, во авто школа ти го кажуваат како базично познавање на возило.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,575
2,929
Како шо можи кола со лева рака да палиш, така можи и ајфон 4 за Антена да држиш.
Возможно е и функционира, ама не е практично оти креаторите не наумиле за така да се користи.

Тие направиле некоја направа и кажале како се користи, ако некој не сака да ја користи како шо инженерот наменил и потоа одлучил да ја користи по негово за на крај испадни дека не е добро, тогаш не ја гледам вината во инженерот. Особено ако унапред е кажано за тој “недостаток”.

Ете друг пример, се надевам соодветен овој пат:

Комшијата сега го видов како коси трева со жичан тример, без да носи заштитни наочари. Не е ни прв ни последен шо го гледам вака патем.
И сега ко ќе му летни тревка, камче, шпица итн. в око. Кој е крив?

Комшијата шо не послушал како се користи направата, Оти “тешко е” и “неприродно” да ги клај наочарите или Stihl шо не напрајле “природно” да му иди да клај наочари или да заштитува косачкава и од таа незгода?

Се шо велам е дека не треба да сме идиоти и да сме свесни дека светот не е идеален.

П.с.

Тоа со воланот не го коментирав Оти е лош пример, во авто школа ти го кажуваат како базично познавање на возило.
Во автошкола ти кажуваат со две раце. Но колата вози и со една лева или десна. Јас намерно палам со лева, онака од ќеф и се си работи како пто смислил инженерот на колата. Епл го држиш со погрешна рака и не работи. У упатството не пишуе за тоа ништо, и тек после плачки излага Џобс и вика незнаете да го држите бе. И не е унапред кажано, и да е недостаток Или дизајн фејл, неможе бе да кажеш незмаете да го држите. Ај молимте не ње обидувај неодбранливите фејлови на епл, или разно разни лок-ови да ми ги раскажуваш дека така теебе, дека корисниците се глупи, и да ми ги споредуваш со горните примери твои. Тотално не се исти.
У твојот пример би било Stihl да рече тримерот само со десна рака смее да се држи горе, а прекидачот само со среден прст да се стиска.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
711
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Во автошкола ти кажуваат со две раце. Но колата вози и со една лева или десна. Јас намерно палам со лева, онака од ќеф и се си работи како пто смислил инженерот на колата. Епл го држиш со погрешна рака и не работи. У упатството не пишуе за тоа ништо, и тек после плачки излага Џобс и вика незнаете да го држите бе. И не е унапред кажано, и да е недостаток Или дизајн фејл, неможе бе да кажеш незмаете да го држите. Ај молимте не ње обидувај неодбранливите фејлови на епл, или разно разни лок-ови да ми ги раскажуваш дека така теебе, дека корисниците се глупи, и да ми ги споредуваш со горните примери твои. Тотално не се исти.
У твојот пример би било Stihl да рече тримерот само со десна рака смее да се држи горе, а прекидачот само со среден прст да се стиска.

Sent from Телефон using Tapatalk
Џабе ќе се натегаме, делумно имаш право ама има и друга страна на работите. Затоа мислам дека со ова видео можам да реплицирам.
(ќе почни точно од кај шо треба :LOL:)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,575
2,929
Џабе ќе се натегаме, делумно имаш право ама има и друга страна на работите. Затоа мислам дека со ова видео можам да реплицирам.
(ќе почни точно од кај шо треба )
Абе не ме заебавај со вакви видевца и имало друга страна. У 21век да ми кажуе некој како да го држам телефонот за да работи. Телефонот еј. Не е контрола за нуклеарки. Дај молимте. ОК е.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
711
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Абе не ме заебавај со вакви видевца и имало друга страна. У 21век да ми кажуе некој како да го држам телефонот за да работи. Телефонот еј. Не е контрола за нуклеарки. Дај молимте. ОК е.

Sent from Телефон using Tapatalk
Не ми викај полиција само. Да знаев дека толку на душа ќе си ја клајш дискусијава, не ни почнував.

На крајот на крашитата направата која ја купуваш е твоја и можиш алишта да периш со неа ако сакаш.

Инаку не мислев да те тригернам со видеото, интересно е и не очекував толку сериозно дека ќе пристапиш на истото.

Гледам многумина на срце си клавате вакви неважни теми. Сепак е форум и кога има дискусија бидете спремни на различни мислења со кои нема секогаш да се согласувате. Тоа не значи дека членот има нешто лично против вас, туку едноставно не се согласува.

И кога гледаш дека отстапувам од темата и ти праќам видео кое е неповрзано, е порака доволно дека нема да продолжиме да се расправаме, Оти неможиме да се согласиме очигледно.
 

Petarys

Intern
28 јули 2009
32
44
Брно, Чешка
Преку Fitness не можеш да го додадеш тоа, ти треба друга апликација.
Јас ја користам StepsApp, пробај ја има и фри верзија.

Погледнете го атачментот 100258
Пробај со Pedometer++ (знам имево е за мајтап али работи) :)
Ја имам и на Apple Watch и на iPhone и виџетот е практичен.
IMG_2986.jpg
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,575
2,929
Не ми викај полиција само. Да знаев дека толку на душа ќе си ја клајш дискусијава, не ни почнував.

На крајот на крашитата направата која ја купуваш е твоја и можиш алишта да периш со неа ако сакаш.

Инаку не мислев да те тригернам со видеото, интересно е и не очекував толку сериозно дека ќе пристапиш на истото.

Гледам многумина на срце си клавате вакви неважни теми. Сепак е форум и кога има дискусија бидете спремни на различни мислења со кои нема секогаш да се согласувате. Тоа не значи дека членот има нешто лично против вас, туку едноставно не се согласува.

И кога гледаш дека отстапувам од темата и ти праќам видео кое е неповрзано, е порака доволно дека нема да продолжиме да се расправаме, Оти неможиме да се согласиме очигледно.
Нормално нема да се согласиме, за нешто што е неодбранливо од твоја страна колку и да пробуваш да го релативизираш, или да го намалиш со видеа.
Можеше одма да кажеш, се или не се согласувам и да завршиме, ако веќе не ти се објаснува. А да претпоставувам јас што си мислел со некое си видео, не ми паѓа на памет до толку да се внесувам во твоите мисли.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
711
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Нормално нема да се согласиме, за нешто што е неодбранливо од твоја страна колку и да пробуваш да го релативизираш, или да го намалиш со видеа.
Можеше одма да кажеш, се или не се согласувам и да завршиме, ако веќе не ти се објаснува. А да претпоставувам јас што си мислел со некое си видео, не ми паѓа на памет до толку да се внесувам во твоите мисли.

Sent from Телефон using Tapatalk
Во ред, се согласувам дека не требаше да придавам важност на дискусијата
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
711
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Ај да не е само @toshex , да прашам и јас основна работа.

Зошто не ми излегува опцијата “copy” кај 70% од текстовите шо ги има?
Кај одредени апликации ја имам оваа опција, ама кај многу нема начин да копирам текст.

Прам нешто грешно или е и ова “feature” ?

Имав Самсунг претходно, ова никогаш не беше проблем. Сега сум со ајфон 11про
 

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
365
785
Aerodrom
Ај да не е само @toshex , да прашам и јас основна работа.

Зошто не ми излегува опцијата “copy” кај 70% од текстовите шо ги има?
Кај одредени апликации ја имам оваа опција, ама кај многу нема начин да копирам текст.

Прам нешто грешно или е и ова “feature” ?

Имав Самсунг претходно, ова никогаш не беше проблем. Сега сум со ајфон 11про
Пробај со еден тап само на селектираниот текст, обично кај андроидите е со тап и холд.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
571
711
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
Јас се научив да тапнам 2 пати полека. Еднаш затоа шо става курсот обично и втор пат на курсорот коа ќе тапнам дава опции.


Е сеа на телефон апликацијата е зезнато. Не фаќа сегде има некоја рамка каде фаќа за да ти даде за paste.

Да не ме мислат хејтер се навикнав на многу ствари и потоа не ми се проблем. На пример видео на јутуб во фулскрин за да го вратиш назад со гест има многу тесна рамка кај шо треба да завлечеш пошо ако завлечеш превисоко отвара нотификејшн шејд. Ама забележувам дека веќе 90% од времето сум прецизен во тоа. На почеток не бев ич.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,743
Мислења
856,577
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно