• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,107
457
Edit: Моја грешка, извинете. Тоа горе што го пратив било првоаприлска шега.

Инаку:
 

Pilsator

Gaining Experience
15 мај 2012
476
139
Сакам да земам неколку полнач и да оставам ваму-таму за да не ми се случува да треба да барам по луѓе оти сум заборавил да го земам.. Некако не ми се даваат 100 евра за да земам од ајстајал па некоја соодветна замена, совет, препорака, 2 или 3 планирам да земам за 12ка . Фала
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
506
603
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Сакам да земам неколку полнач и да оставам ваму-таму за да не ми се случува да треба да барам по луѓе оти сум заборавил да го земам.. Некако не ми се даваат 100 евра за да земам од ајстајал па некоја соодветна замена, совет, препорака, 2 или 3 планирам да земам за 12ка . Фала
оти не земиш само каблиња од 100денари и користи ги со полначите шо веќе се”таму-ваму”
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Се воздржував да не рантам ама не бива. Значи Apple телефонот е супер, ама софтверот (iOS) е најмалку 5 години позади андроид!!!

Ме фрустрира секојдневно со некоја глупост. Ете купив iCloud storage, и сакам да додадам Family members за да го делиме просторот. Мејлот што стигна на другиот телефон беше само рандом бројка за наслов и текст фајл во него attached, и морав да го отварам текст фајлот да го копирам урл-то внатре да го пастирам во сафари и после ми дава „open with family“ za linkot.

Значи такви некои недовршени кориснички искуства има на секој е**н чекор у iOS.

Тастатурата пример си памти state од апликација во апликација (ко посебна инстанца да е). Рантав доста за тастатурата така шо само ова ќе го додадам као ново откритие.

Апликациите се неконзистентни, гестовите и се тоа. Нема некоја кохерентност се е ко да е spur of the moment со најдобра намера како мислеле они оти е најпаметно, ама не секоја од тие идеи им е најпаметна - но заглавен си со тоа што они сплотиле пошо нема ниту еден сетинг да смениш нешто да биде на некој друг начин.

Едноставно сумаризација на моето iOS искуство е: или е супер, или моли се да го средат/променат во блиска иднина или трај.

Дополнително шо цело време е збунет коа се менува мрежа (вифи на селулар и назад), и коа работи работи супер ама периодично знае да е толку мутаво шо покрај wifi со интернет и мобилна мрежа со интернет ја пробувам да отворам сајт и ми вика нема интернет. Па ја морам да правам disable enable на сетинзите за мобилна дата и вифи и оп проработува. Ебате не е ова рутер од 92ра. Треба да е премиум парче паметен хардвер.

Тоа со блутут уредите значи да не го спомнувам пак, значи си има преференци и не работи seamless ко шо треба со секој уред. Валјда само со апле уреди или премиум уреди кои се екстензивно тестирани со апле телефони...

Постарите апликации (ко на пример од банка апликацијава, шо верувам е проблем повеќе на банката шо не си ја апдејтува ама сепак) се гличи и минимално компатибилни. Значи збориме апликации напишани за нативен ајфон 8ца и такви, со црни рамки горе и доле па толку не знаеле да направат некако и старите апликации да скалираат подобро и да немаат толку багови? (backwards compatibility поддршка во iOS значи за тој дел кењам).

Рант оф. Не ми треба реплики ко шо кажав Apple корисник сум од коа го купив телефонот, немам намера да свичувам, ама и те како можам да приметам недостатоци и ги има многу. И ме нервира дека ги има.

------------

Од аспект на тоа дека ми се допаѓа телефонот, тоа е пред се хардверот дека стварно ептен на ниво се и камера, батеријата трае и процесорот е ептен брз, и се се лоадира одлично брзо - до ниво каде што би рекол за тие пари моментално не можеш андроид (samsung) флегшип со слични перформанси да купиш.
 
Последна промена:

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
506
603
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Се воздржував да не рантам ама не бива. Значи Apple телефонот е супер, ама софтверот (iOS) е најмалку 5 години позади андроид!!!

Ме фрустрира секојдневно со некоја глупост. Ете купив iCloud storage, и сакам да додадам Family members за да го делиме просторот. Мејлот што стигна на другиот телефон беше само рандом бројка за наслов и текст фајл во него attached, и морав да го отварам текст фајлот да го копирам урл-то внатре да го пастирам во сафари и после ми дава „open with family“ za linkot.

Значи такви некои недовршени кориснички искуства има на секој е**н чекор у iOS.

Тастатурата пример си памти state од апликација во апликација (ко посебна инстанца да е). Рантав доста за тастатурата така шо само ова ќе го додадам као ново откритие.

Апликациите се неконзистентни, гестовите и се тоа. Нема некоја кохерентност се е ко да е spur of the moment со најдобра намера како мислеле они оти е најпаметно, ама не секоја од тие идеи им е најпаметна - но заглавен си со тоа што они сплотиле пошо нема ниту еден сетинг да смениш нешто да биде на некој друг начин.

Едноставно сумаризација на моето iOS искуство е: или е супер, или моли се да го средат/променат во блиска иднина или трај.

Дополнително шо цело време е збунет коа се менува мрежа (вифи на селулар и назад), и коа работи работи супер ама периодично знае да е толку мутаво шо покрај wifi со интернет и мобилна мрежа со интернет ја пробувам да отворам сајт и ми вика нема интернет. Па ја морам да правам disable enable на сетинзите за мобилна дата и вифи и оп проработува. Ебате не е ова рутер од 92ра. Треба да е премиум парче паметен хардвер.

Тоа со блутут уредите значи да не го спомнувам пак, значи си има преференци и не работи seamless ко шо треба со секој уред. Валјда само со апле уреди или премиум уреди кои се екстензивно тестирани со апле телефони...

Постарите апликации (ко на пример од банка апликацијава, шо верувам е проблем повеќе на банката шо не си ја апдејтува ама сепак) се гличи и минимално компатибилни. Значи збориме апликации напишани за нативен ајфон 8ца и такви, со црни рамки горе и доле па толку не знаеле да направат некако и старите апликации да скалираат подобро и да немаат толку багови? (backwards compatibility поддршка во iOS значи за тој дел кењам).

Рант оф. Не ми треба реплики ко шо кажав Apple корисник сум од коа го купив телефонот, немам намера да свичувам, ама и те како можам да приметам недостатоци и ги има многу. И ме нервира дека ги има.

------------

Од аспект на тоа дека ми се допаѓа телефонот, тоа е пред се хардверот дека стварно ептен на ниво се и камера, батеријата трае и процесорот е ептен брз, и се се лоадира одлично брзо - до ниво каде што би рекол за тие пари моментално не можеш андроид флегшип со слични перформанси да купиш.
Од друга страна, еве јас после 6 години андроид се вратив на iOS, па не се согласувам со мнозината работи од ова досега шо викаш.

хардверот и софтверот се одлично интегрирани, ниту една тастатура не се ни приближува до оваа на иос.

за тоа шо е телефонот супер е, ако бараш андроид од иос нема да добиеш сигурно - во главно оти немале намера да е таков.

искрено после толку жалење,мислам дека е добра идеја да се вратиш на андроид
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Од друга страна, еве јас после 6 години андроид се вратив на iOS, па не се согласувам со мнозината работи од ова досега шо викаш.

хардверот и софтверот се одлично интегрирани, ниту една тастатура не се ни приближува до оваа на иос.

за тоа шо е телефонот супер е, ако бараш андроид од иос нема да добиеш сигурно - во главно оти немале намера да е таков.

искрено после толку жалење,мислам дека е добра идеја да се вратиш на андроид
Искрено мислам дека шо е добро си знам јас, и не барав совети од тригернати. Мое искуство, субјективно како такво, но сепак е валидно. Тебе ако ти е совршенство, супер за тебе и мило ми е. Не гледам како моето искуство ти го прави твоето полошо. Но намалете со дрскоста да сугерирате кој што требало да прави освен ако нели некој побара помош конкретно за тоа и бара туѓо мислење.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
506
603
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Искрено мислам дека шо е добро си знам јас, и не барав совети од тригернати. Мое искуство, субјективно како такво, но сепак е валидно. Тебе ако ти е совршенство, супер за тебе и мило ми е. Не гледам како моето искуство ти го прави твоето полошо. Но намалете со дрскоста да сугерирате кој што требало да прави освен ако нели некој побара помош конкретно за тоа и бара туѓо мислење.
Не сум тригернат, немам намера да се расправам. Само давам мислење како изгледа од другата страна на паричката, ете и јас и ти бевме андроидџии шо се префирливме на иос.
Јас ги немам повеќето проблеми за кои ти секој втор ден ранташ, можеби и не е толку голема работа - туку ти си премногу осетлив и очекуваш работи да има шо можеби не ни треба да се таму.

Оти бараш кавга кај шо ја нема? Не реков дека „треба“, реков „мислам дека е добра идеја“.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
506
603
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
тих... реков ќе ти го купам ајфонот за евтини пари:p
како парле хардвер е топ. а и топ маска си најдов хахах. решив 5 години ќе го користам (плус фамилијарно значи) и тоа е. верувам совтверот ќе се подобрува. ама сакам да кажам далеку е од мед и млеко а очекував според колку беше фалено дека ќе биде.

искрено денес највеќе ме попизди ова мејлов. значи платен сервис праќаш покана за family share и мејлот шо стига е од епл сервис неформатиран со прикачен текст документ и линкот унутра. значи отвараме преку ios маил апликација не нешто трд парти и ако не знаеш да се снајдеш нема да може да завршиш работа. очекувано требаше да има мејл со линк нешто да го кликнеш и се да се заврши. во реалност broken нешо е шо може е привремено ама сепак не е тоа изговор. ова е едноставна интеракција која е срамота за гигант вака да е за платени услуги.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,548
4,225
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Така е Тоше баш Apple и BROKEN се спомнуваат често во иста реченица.

Работиве што ги наброја се во најмала рака безвезни, сум користел Apple Family и првпат слушам за ова со текст фајлови, сум користел и вифи-4г свич си работи супер. Да не ти продале тебе некоја копија на iPhone X?

 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,133
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
ум користел Apple Family и првпат слушам за ова со текст фајлови

Јас ке искоментирам само за ова, и јас имам шерувано сабскрипции со фамилија и никој не ми се пожалил дека морал да иде на курс по напредни хакирачки техники за да ја прифати сабскрипцијата... не зборам за научници, сите биле average joe.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Јас ке искоментирам само за ова, и јас имам шерувано сабскрипции со фамилија и никој не ми се пожалил дека морал да иде на курс по напредни хакирачки техники за да ја прифати сабскрипцијата... не зборам за научници, сите биле average joe.
Види подоле скриншот од мејлот шо го добивме на вториот телефон.

Така е Тоше баш Apple и BROKEN се спомнуваат често во иста реченица.

Работиве што ги наброја се во најмала рака безвезни, сум користел Apple Family и првпат слушам за ова со текст фајлови, сум користел и вифи-4г свич си работи супер. Да не ти продале тебе некоја копија на iPhone X?

Не знам прашај во Ајстајл дали продаваат копии на ајфон. Пошо нели ако нешто не е ко шо треба мора да е до Тоше шо е морон или до продавницата дека фејк телефони продава.

----------------------

Инаку ете која постапка ја направив за да биде се транспарентно:

1. отидов во акаунтот преку телефонот, отидов на iCloud, отидов на промена на план си одбрав план, ми побара да додадам пејмент метода, додадов, и после додавањето место ко паметен телефон да ме врати на пејџот за купување ме врати во акаунт секцијата (еден чекор пред iCloud секцијата) така шо морав пак да идам iCloud, да одберам пак план и сега веќе кога имав пејмент метода ставено можев да платам. Супер, платив, ме врати на iCloud прозорецот и се уште пишуваше 5ГБ (му требаше минута за ова да се апдејтува).

2. изгуглав како треба да се направи фемили шеринг, отидов пак преку телефонот во Family делот, кликнав на тоа додади family member, впишав e-mail адреса, и очекував да добиеме убаво форматиран имејл на таа емаил адреса.

3. добивме имејл и мислев дека е нешо сосема трето. тотално не е интуитивно и не беше очигледно дека е тој мелот за прифаќање на поканата за Family.

Дури откако видов дека sender е нешто apple.com сфатив дека е тој мејлот.

1618501830441.png 1618502075452.png

Пречкртаното е мојот телефонски број, кој беше наслов на е-мејл пораката. Во фајлот TEXT_0.txt имаше HTTPS линк, кој откако го копирав и пастирав во сафари ме праша дали сакам да ја отворам FAMILY апликацијата - што откако кажав „ДА“ ја отвори апликацијата и дури таму имаше после убав интерфејс со графика со податоците кој кого кани, за што кани и се тоа.

И не еднаш - ова се случи два пати. Кога активирав Find My Phone sharing, ист ваков имејл пак стигна за потврда.

Значи цело време преку телефон ги користам опциите шо се вградени во оперативниот. Не е ко да рачно праќав мејлови.

И сеа шо е? Ја сум малер и за инает апле вака ми прави или измислувам?


----------------------

Немојте сеа за споредба јутуб фемили шеринг скринови од мејловите да праќам, да видите што е убаво форматиран мејл со огромно копче „ПРИФАЌАМ“ на средина, од лесно полесно.

--------------------

ЕДИТ: Гледам сеа дека ова е уствари GMAIL апликацијата, и валјда ако беше со apple mail апликацијата истата ќе го исхендлувала овој TXT фајл соодветтно - ама не ме зезајте значи никаков стандард не се следи ако така и не им е гајле ако некој користи друга мејл апликација освен нивната благословена...

не знам шо да кажам значи ко среден прст на се освен нивното. и сеа треба жената да ја терам да менува мејл апликација очигледно пошо сме ги прекршиле апле правилата со тоа шо користи она гмаил наместо апле апликација.

Ајде чекам пораки од типот на како ете глупи сме и сами сме си криви шо нешто не работи пошо не го користиме на начинот на кој што е наменето.

Било кој рационален човек ќе види дека ова е пропуст, и треба да работи без разлика на кој инбокс стигне имејлот.

Постојат нешта шо се наречени стандарди, а апле очигледно не се замара да следа никакви стандарди (освен своите).
 
Последна промена:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,133
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ок, кога шеруваш нешто со фамилија, иако луѓето може и да не ти се фамилија, Аппле испраќа iMessage до тој лик. Е сега, претпоставувам дека тој лик има или дисејблиран iMessage или нешто е missconfigured за да стигне таков мејл. Еве како изгледа тоа:
Screenshot 2021-04-15 at 19.28.53.png
Не е од јутуб ова, се колнам, лично искуство е.

Е сега, зошто твојот фамилијарен член добил таква имејл порака, вака на памет не би знаел, а потврда дека е нешто лошо исконфигурирано или подесено или можеби блокирано на негова страна е тоа што двапати се десило. Еве прати ми на мене инвајт да видиме што ке стигне, јас исто така користам гугал џемаил апликација за мејлови, не ја користам епловата.
 
23 декември 2020
35
37
@toshex не е тука да го ужива телефонот... ај претходно мислев дека е андроидџија кој голо скокнал у Иос и се изгорил (пошо не е тоа што очекувал) али сега почињаш да ми личиш на трол или па стварно не те бива и незнаеш да си го уживаш новиот продукт (кој и да е...)

@nashio убаво ти пиша, после толку стрес и разочарувања како што ти самиот си кажуваш, da fak R u doing here son??? Или врати се на платформата која си ја уживал или почни малце поЈќе рисрч да правиш за Apple EcoSystem (или може си мазохиста па убаво ти е вака ајфоно да те трола секој ден ;) )
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Ок, кога шеруваш нешто со фамилија, иако луѓето може и да не ти се фамилија, Аппле испраќа iMessage до тој лик. Е сега, претпоставувам дека тој лик има или дисејблиран iMessage или нешто е missconfigured за да стигне таков мејл. Еве како изгледа тоа:
Погледнете го атачментот 99819
Не е од јутуб ова, се колнам, лично искуство е.

Е сега, зошто твојот фамилијарен член добил таква имејл порака, вака на памет не би знаел, а потврда дека е нешто лошо исконфигурирано или подесено или можеби блокирано на негова страна е тоа што двапати се десило. Еве прати ми на мене инвајт да видиме што ке стигне, јас исто така користам гугал џемаил апликација за мејлови, не ја користам епловата.
Значи ко шо иам потенцирано не сум ни јас до толку морон да не знам да исконфигурирам, а не ни имам нешто особено конфигурирано.

Се шо имаме на телефониве во главно се stock работи, со пројден тој сетапот од старт шо те прашува работи.

Ниту има џејлбрејк, ниту има нешто вон апп стор инсталирано, ниту имаме повеќе од 10 апликации некои ставено - а особено на тој телефон нема ништо custom дури ни dark mode нема за разлика од на мојот.

Што како пак ќе кажам ако може рандом лаик ко мене да му се деси дефинитивно го бројам ко пропуст шо требало во тестирање да го фатат.


@toshex не е тука да го ужива телефонот... ај претходно мислев дека е андроидџија кој голо скокнал у Иос и се изгорил (пошо не е тоа што очекувал) али сега почињаш да ми личиш на трол или па стварно не те бива и незнаеш да си го уживаш новиот продукт (кој и да е...)

@nashio убаво ти пиша, после толку стрес и разочарувања како што ти самиот си кажуваш, da fak R u doing here son??? Или врати се на платформата која си ја уживал или почни малце поЈќе рисрч да правиш за Apple EcoSystem (или може си мазохиста па убаво ти е вака ајфоно да те трола секој ден ;) )
Не ми е убаво ама упорен сум дека кога ќе решам дека сеа ќе терам со ова ќе терам со ова. Откоа ќе пројдат сите работи и ќе се навикнам нема да ме фрустрира веќе. Тоа ти е ко коа ќе потпишеш договор со оператор и после 2 години ќе го траеш.

И коа почнував со андроид телефони сигурно имав врустрации но се навикнав. Знам дека и овде ќе се навикнам и се ќе биде океј, и знам дека ко сто пати шо кажав побитно ќе ми биде на крај тоа што ќе имам апдејти бар 5 години (се надевам дека нема тоа да прекинат па да треба после и за тоа да мрчам).

Овие работи ги пишувам најмногу пошо сакам да ако некој друг ко мене налета тука да го поштедам од тоа да добие погрешна импресија дека ајоес е нешто шо "just works" - it doesn't - и тоа веќе андроид го има поминато во "it just works" - тоа ми е поентата.

Тоа е нешто шо и мене ме изненади пошо ради темава и ради сите тие ајфонџии шо се клањаа до земја колку ајоес и ајфон се перфекција јас бев (пред да купам телефон) под импресија дека еве од сега натака веќе бар со телефонот ќе бидам пресреќен, се ќе работи дури телепатски, ќе ми чита мисли ќе нема никогаш да имам никаков hickup и така натака.

Значи разбивам стигма, и треба да бидете искрени сите у иднина за работиве:
- и ајоес има багови
- има работи шо на ајоес се направени на еден начин и не можеш да ги смениш - колку и да се глупи
- и на ајоес има неконзистенции (во една апликација е на еден начин, во друга на друг)
- итн.

Значи мене фрустрациите ми се повеќе од шо имав превисоки очекувања баш ради тоа колку е фалено тоа корисничко искуство на темава, така што сеа некои работи шо подобро работеле на старата платформа ми е неверојатно како не се средени на оваа.

Толку.

едитирано: додадени мали појаснувања и слично.
 
Последна промена:

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,619
8,878
Скопје
Тоа ти е ко коа ќе потпишеш договор со оператор и после 2 години ќе го траеш.
Така е, еве јас потпишав договор со Телеком на 2 години и сега го траам... од 1 терабајт ми направија 6 терабајти, од 50 мегабити ми направија 100 (океј, 300 уствари, ама тоа е друго) некој гигабајт плус на мобилните лини... чат-пат пуштаат фри HBO и слични промоции, едвај ги дотрајувам.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,133
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Само едно нешто ќе кажам, факт, Apple, it just works! Молам администрација мислењево да биде одбележано како решение, вистински одговор, факт, стики, мики, итн итн итн. :D
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Абе сеа форум е јеби га, идам тука за да промрчам шо имам нови сознанија за било која технологија, да пофалам исто коа иам нешто ново позитивно и така.

Не е некоја рокет сајнс ситуација. @Avid затоа и јас не ги мењам т-хоум иако последно со ова телефонско обновување на договори направија збрка - услугата им е топ. Али коа бев 4 години на Blizoo/Вип - е тоа беше траење! Ден денес ги пцујам коа ќе ми текне хаха.


Само едно нешто ќе кажам, факт, Apple, it just works! Молам администрација мислењево да биде одбележано како решение, вистински одговор, факт, стики, мики, итн итн итн. :D
Јас мислам @Fatal1ty_ треба да искодира се шо ќе напишеме на темава автоматски да се конвертира во ист број на зборови со пофалби за апле.

Онака квалитетно ложење, со лиги течење со овулирање со све. :D
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,026
29,028
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Објаснив дека ова со ночот е чист маркетинг, сам потенцирав дека е грд дизајн и лично за мене е лош потег. 12ката очекував дека ќе има 120 херци (огромно разочарување за мене) и скенер под екран, бидејќи FaceID со маскиве е катастрофално лош.

За ночот не ни очекував дека ќе биде помал, знам дека уште некоја година ќе го тераат бидејќи им е важно да е препознатлив телефонот и да си го ствараат тој култ - колку и да го мразиме очигледно им успева. Заради таа причина и сите AirPods се бели и штрчат од уши - се им е пресметано. Од аспект на дизајн и за краен корисник е лош избор, ама тоа е маркетинг, а не технологија.

Значи ако пак не ме разбра само за да ме цитираш - на иста страна сме за ова прашање, не напредуваат само заради маркетиншки причини што за краен корисник е негативност.
Мислењето е автоматски споено:
Сакаш да кажеш дека фирмата која има големи безели сеуште за да биде препознатлива, намерно ги прикрива истите на промотивини материјали? :D
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,548
4,225
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
1. отидов во акаунтот преку телефонот, отидов на iCloud, отидов на промена на план си одбрав план, ми побара да додадам пејмент метода, додадов, и после додавањето место ко паметен телефон да ме врати на пејџот за купување ме врати во акаунт секцијата (еден чекор пред iCloud секцијата) така шо морав пак да идам iCloud, да одберам пак план и сега веќе кога имав пејмент метода ставено можев да платам. Супер, платив, ме врати на iCloud прозорецот и се уште пишуваше 5ГБ (му требаше минута за ова да се апдејтува).

2. изгуглав како треба да се направи фемили шеринг, отидов пак преку телефонот во Family делот, кликнав на тоа додади family member, впишав e-mail адреса, и очекував да добиеме убаво форматиран имејл на таа емаил адреса.

3. добивме имејл и мислев дека е нешо сосема трето. тотално не е интуитивно и не беше очигледно дека е тој мелот за прифаќање на поканата за Family.

Дури откако видов дека sender е нешто apple.com сфатив дека е тој мејлот.

Погледнете го атачментот 99814Погледнете го атачментот 99815


----------------------


Постојат нешта шо се наречени стандарди, а апле очигледно не се замара да следа никакви стандарди (освен своите).
Извини ова GMAIL апликација и GMAIL мејл е? Тогаш правец кај омилените Google и да ги прашаш нив зашто ги тролаат Apple, бидејќи се гледа од каде е проблемот.
Ти реков и претходно, ако е нешто поврзано со Google на iOS/Apple, не си троши живци.
Ајде да смениме тема, немаат смисла твоиве забелешки ниту пак некаде ја водат дискусијата.

Еве за сите ајфонџии на темава, Samsung направи многу кул WPA (Web progressive app) за да го доживееме Android. Отидете од SAFARI и ставете ја на HOME SCREEN.


Значи @toshex , ако отидеш од CHROME на веб странава ќе имаш стрелка која покажува кон празен простор. Не е вината во Apple или Samsung; него Chrome има друг распоред на копчиња.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,323
2,701
@toshex ај баш види го мејлот во дифолт апле маил апликацијата. Многу ме интересира. И отвори го на десктоп како изгледа?
Од сабајлево прашав кај мене еден ајфончија и ми рече вакви пораки добивал преку Messages а не преку маил, така да можно е да ти е не како треба подесено тоа ИМесаџес, па Ајпл да праќа тогаш глуп маил, попто они не претпоставиле такво сценарио. Што има некој замисли да дисејблува ИМесаџес

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,537
873
Види подоле скриншот од мејлот шо го добивме на вториот телефон.Не знам прашај во Ајстајл дали продаваат копии на ајфон. Пошо нели ако нешто не е ко шо треба мора да е до Тоше шо е морон или до продавницата дека фејк телефони продава.

----------------------

Инаку ете која постапка ја направив за да биде се транспарентно:

1. отидов во акаунтот преку телефонот, отидов на iCloud, отидов на промена на план си одбрав план, ми побара да додадам пејмент метода, додадов, и после додавањето место ко паметен телефон да ме врати на пејџот за купување ме врати во акаунт секцијата (еден чекор пред iCloud секцијата) така шо морав пак да идам iCloud, да одберам пак план и сега веќе кога имав пејмент метода ставено можев да платам. Супер, платив, ме врати на iCloud прозорецот и се уште пишуваше 5ГБ (му требаше минута за ова да се апдејтува).

2. изгуглав како треба да се направи фемили шеринг, отидов пак преку телефонот во Family делот, кликнав на тоа додади family member, впишав e-mail адреса, и очекував да добиеме убаво форматиран имејл на таа емаил адреса.

3. добивме имејл и мислев дека е нешо сосема трето. тотално не е интуитивно и не беше очигледно дека е тој мелот за прифаќање на поканата за Family.

Дури откако видов дека sender е нешто apple.com сфатив дека е тој мејлот.

Погледнете го атачментот 99814Погледнете го атачментот 99815

Пречкртаното е мојот телефонски број, кој беше наслов на е-мејл пораката. Во фајлот TEXT_0.txt имаше HTTPS линк, кој откако го копирав и пастирав во сафари ме праша дали сакам да ја отворам FAMILY апликацијата - што откако кажав „ДА“ ја отвори апликацијата и дури таму имаше после убав интерфејс со графика со податоците кој кого кани, за што кани и се тоа.

И не еднаш - ова се случи два пати. Кога активирав Find My Phone sharing, ист ваков имејл пак стигна за потврда.

Значи цело време преку телефон ги користам опциите шо се вградени во оперативниот. Не е ко да рачно праќав мејлови.

И сеа шо е? Ја сум малер и за инает апле вака ми прави или измислувам?


----------------------

Немојте сеа за споредба јутуб фемили шеринг скринови од мејловите да праќам, да видите што е убаво форматиран мејл со огромно копче „ПРИФАЌАМ“ на средина, од лесно полесно.

--------------------

ЕДИТ: Гледам сеа дека ова е уствари GMAIL апликацијата, и валјда ако беше со apple mail апликацијата истата ќе го исхендлувала овој TXT фајл соодветтно - ама не ме зезајте значи никаков стандард не се следи ако така и не им е гајле ако некој користи друга мејл апликација освен нивната благословена...

не знам шо да кажам значи ко среден прст на се освен нивното. и сеа треба жената да ја терам да менува мејл апликација очигледно пошо сме ги прекршиле апле правилата со тоа шо користи она гмаил наместо апле апликација.

Ајде чекам пораки од типот на како ете глупи сме и сами сме си криви шо нешто не работи пошо не го користиме на начинот на кој што е наменето.

Било кој рационален човек ќе види дека ова е пропуст, и треба да работи без разлика на кој инбокс стигне имејлот.

Постојат нешта шо се наречени стандарди, а апле очигледно не се замара да следа никакви стандарди (освен своите).
Ете видиш , и кај мене е така скоро 6 години и сега се поставува прашање ,кој го контролира ајфон ТИ или Апле? Ова што опишавте горниот пост очигледно Апле го контролира по нивна желба кое е спротивно од стандардот ,затоа јас го откажав Апле и земав Самсунг и ќе правам како јас што сакам ,ај на здравје со јаболко

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,277
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно