• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,332
2,712
Ok. Сега е јасно. Тоше уствари у иМесиџ инвитејшнот внесувал маил. Онда ок е. Дури одлучно се снашол иОС~от. Јас мислев некаде специфично Му рекол ентер маил, пошто викаше горе дека му бара маил. Како пишав пробавме со колегата, и се си пријде ОК, со тоа што кога отидовме на адд мембер у месиџис Само си избравме контакт од фоунбук и се си пројде како треба.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,641
1,099
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Можно е да имам кликнато врз грешка иконка, ете, мистеријата е разрешена ако така. Признавам дека сум глуп :D
погрешно го држиш, затоа погрешно кликаш /s
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,138
12,707
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,552
4,239
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Може и Android нема багови, колку што не знаете да го користите...
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,191
5,750
Мелмак
Пак сум јас :))

Ми треба помош: како да ставам виџет на тоа виџет табот (најлево свајпање) да ми покажува колку чекори иам изодено во денот?
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
461
delicon.mk
Пак сум јас :))

Ми треба помош: како да ставам виџет на тоа виџет табот (најлево свајпање) да ми покажува колку чекори иам изодено во денот?
Преку Fitness не можеш да го додадеш тоа, ти треба друга апликација.
Јас ја користам StepsApp, пробај ја има и фри верзија.

File 25.4.21, 22 09 14.png
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,191
5,750
Мелмак
Преку Fitness не можеш да го додадеш тоа, ти треба друга апликација.
Јас ја користам StepsApp, пробај ја има и фри верзија.

Погледнете го атачментот 100258
Ми треба исклучиво преку Апле нативната „Health“ или како и да се вика апликација пошо ми е интегрирана со други апликации, и сакам да видам таа колку мери.

Ако тоа не е можно (шо пак нели да не кажам дека не чини да не ме распнете, пошо епл се совршени нели :) ) ако ја ставам оваа фри апликацијата дали ќе си брои таа од епл пак во позадина пошо ептен ми е битно да не нешто статистиката на апле апликацијата биде пореметена после тоа или да има некои конфликти.

Значи ТЛ,ДР: со ставање на трд парти апликација со виџет ко предлогов, дали ќе има конфликти со нативните апле фитнес/health тракинзи?
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
461
delicon.mk
Ми треба исклучиво преку Апле нативната „Health“ или како и да се вика апликација пошо ми е интегрирана со други апликации, и сакам да видам таа колку мери.

Ако тоа не е можно (шо пак нели да не кажам дека не чини да не ме распнете, пошо епл се совршени нели :) ) ако ја ставам оваа фри апликацијата дали ќе си брои таа од епл пак во позадина пошо ептен ми е битно да не нешто статистиката на апле апликацијата биде пореметена после тоа или да има некои конфликти.

Значи ТЛ,ДР: со ставање на трд парти апликација со виџет ко предлогов, дали ќе има конфликти со нативните апле фитнес/health тракинзи?
Повеќето фитнес апликации имаат синхронизација со Apple Health, да читаат и запишуваат.
Ако имаш 3 апликации за броење чекори и денес направиш 5000 чекори, во Apple Health нема да ти пишува 15000, туку 5000.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,552
4,239
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Мене ова ми изгледа како no-brainer, не знам зашто воопшто да се грижи некој за ваков проблем?

Зар ова се случува на Android - ако ставиш 3 апликации нативната ти брои 3x5 = 15.000 чекори?
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
514
626
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Мене ова ми изгледа како no-brainer, не знам зашто воопшто да се грижи некој за ваков проблем?

Зар ова се случува на Android - ако ставиш 3 апликации нативната ти брои 3x5 = 15.000 чекори?
Да, се има случено. @toshex јас користам Zepp поради саатот, досега било доста прецизно. Ако има грешки некогаш, тоа е поради Zepp, а не Health.
За разлика од GoogleFit или SHealth, Health на iOS работи во двете насоки и досега сите апликации (2-3) шо сум ги пробал работат во Sync взаемно.

TL;DR
Сними шо било, ќе работи без проблем и без конфликти
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,332
2,712
Да, се има случено. @toshex јас користам Zepp поради саатот, досега било доста прецизно. Ако има грешки некогаш, тоа е поради Zepp, а не Health.
За разлика од GoogleFit или SHealth, Health на iOS работи во двете насоки и досега сите апликации (2-3) шо сум ги пробал работат во Sync взаемно.

TL;DR
Сними шо било, ќе работи без проблем и без конфликти
Ти се има случено да брои кумулативно од 2-3 апликации на андроид?
Кај мене никад. На ист телефон имам ГФит, МиФит, Схелтх и секоја си работи супер дури и по нешто синкаат преку гугл.
Кај жената има покрај Ми фиѕ и гфит о Зепп како кај тебе, и до оред некој ден уште едно 10тина други, нешто пробував И сум забораил да ги мавнам , исто си беа се во ред, мање више, ама никад не се деси некоја од нив да покаже кумулативно од другите.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
514
626
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Ти се има случено да брои кумулативно од 2-3 апликации на андроид?
Кај мене никад. На ист телефон имам ГФит, МиФит, Схелтх и секоја си работи супер дури и по нешто синкаат преку гугл.
Кај жената има покрај Ми фиѕ и гфит о Зепп како кај тебе, и до оред некој ден уште едно 10тина други, нешто пробував И сум забораил да ги мавнам , исто си беа се во ред, мање више, ама никад не се деси некоја од нив да покаже кумулативно од другите.

Sent from Телефон using Tapatalk
мислам дека баш со Зеп настана таков проблем, ама беше поодамна не се сеќавам искрено убо. Не мислев да кажам дека има проблеми со андроид, од некои аспекти и подобро работеше од Health.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,191
5,750
Мелмак
Океј. Ставив тоа шо ми го предложија само глупо ми е шо мора да ставам дополнителни апликации за нешто шо Хелт веќе си го брои и го прикажува ако отвориш апликација. Ми јадат дополнително простор и меморија вака. Али што е тоа е.

За проблеми прашував повеќе као да не случајно Хелт после и фалат чекори ама нема везе.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
514
626
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Океј. Ставив тоа шо ми го предложија само глупо ми е шо мора да ставам дополнителни апликации за нешто шо Хелт веќе си го брои и го прикажува ако отвориш апликација. Ми јадат дополнително простор и меморија вака. Али што е тоа е.

За проблеми прашував повеќе као да не случајно Хелт после и фалат чекори ама нема везе.


Sent from my iPhone using Tapatalk
како инаку ќе купиш apple watch? :LOL:
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
514
626
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
461
delicon.mk
Не го разбра мусбетот.

Sent from Телефон using Tapatalk
Муабетот е дали мора да купиш Епл саат за да ти покажува колку чекори имаш направено и сл.
Викам дека истите податоци ги дава како шо на телефонот така и на саатот. Освен ако имаш дополнителна апликација.
Како шо не можеш на виџет да ги гледаш чекорите, така не можеш и на саатот. Ако отвориш апликација, нормално дека ќе видиш.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,131
1,807
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Муабетот е дали мора да купиш Епл саат за да ти покажува колку чекори имаш направено и сл.
Викам дека истите податоци ги дава како шо на телефонот така и на саатот. Освен ако имаш дополнителна апликација.
Како шо не можеш на виџет да ги гледаш чекорите, така не можеш и на саатот. Ако отвориш апликација, нормално дека ќе видиш.
На Епл воч 6, имаш активити апп, и на нејзи ги имаш сите информации достапно со еден тап на часовникот.

Единствена мана откако го зедов часовников ми е траењето на батеријата и SLEEP модот. Ако сакам да ми мери SLEEP статистика, морам да бидам во DND мод, што е тотална глупост. И не може да се исклучи. Зошто не би сакал да добивам повици и нотификации додека спијам не можам да разберам.
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,194
1,041
На Епл воч 6, имаш активити апп, и на нејзи ги имаш сите информации достапно со еден тап на часовникот.

Единствена мана откако го зедов часовников ми е траењето на батеријата и SLEEP модот. Ако сакам да ми мери SLEEP статистика, морам да бидам во DND мод, што е тотална глупост. И не може да се исклучи. Зошто не би сакал да добивам повици и нотификации додека спијам не можам да разберам.
AutoSleep ја користам веќе многу долго време, најдобра е. Само сугестија
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,722
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно