• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
641
705
orgrimar
се мислам помеѓу ајфон се 2020 128мб за 30 000 и галакси а71 за 20 000. Мислам дека вреди 10 000 ден разлика за ајфонот, доста е појак?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,576
28,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
се мислам помеѓу ајфон се 2020 128мб за 30 000 и галакси а71 за 20 000. Мислам дека вреди 10 000 ден разлика за ајфонот, доста е појак?
Процесор/камера добиваш со иПхоне, другото A71. Имај во предвид дека е со 3гб рам, и минијатурно екранче, апликациите ќе праат релоад како добро утро. Јас би земал користен иПхоне 11 ако веќе сакаш иПхоне.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
342
293
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Ти имаш инфо од прва рака во Аппле што тврдиш дека немаат ?

Јас викам дека имаат!

Ако имале морале да произведуваат кој така ти кажа?
Имаат иновација, патент и технологија и му даваат на друг да му произведе и сега што ?

Оти немаат машини во дворот ти смета?

Дај бе луѓе претерувате од тупење.

Ок Аппле е маркетинг компанија и сите ние што користеме сме Идиоти.
На кој што му даваат бе пријател, се читаш што пишуваш, не ти е блам вакви глупости да кажуваш?
Apple им ДАВА технологија за производство на дисплеј панели на Samsung и LG?
Па со оглед на овие небулозни тврдења не си далеку од од крајниот заклучок што го даде.never give up
 
Последна промена:

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
342
293
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Во прави си, јас претерав со моето обраќање...али не ми беше тоа поентата. Поентата ми е следна: што ми е мења чија технологијата е дисплејот од 120hz кога ЕПЛ ја имале пред другите (веројатно меѓу првите)? Во глобала сите големи брендови купуваат туѓи иновации а ЕПЛ предничи во тоа. И тоа не е лошо...тој што ја развил технологијата ќе ја продаде и ќе искешира од тоа, тој што ја купил ќе ја наплати на корисниците, а ние ќе користиме тоа што сме платиле.

На крај на денот ја купувам уред кој што сметам дека е отпимален за мене...а не чија технологија е, нели? Би одбил да купиш ајпад само затоа што дисплејот од 120hz не е нивен патент?
Поентата е дека Apple иновации ВЕЌЕ видени во производи од други компании ги претставуваат како револуционерни кога конечно после 2 години ќе ги имплементираат во нивни производи, ова боде очи кај секој што не е Aplle fan boy, ма колку и да да квалитетен производот. Истото се случува секоја година и секоја година успешно продаваат магла.

never give up
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
97
128
Поентата е дека Apple иновации ВЕЌЕ видени во производи од други компании ги претставуваат како револуционерни кога конечно после 2 години ќе ги имплементираат во нивни производи, ова боде очи кај секој што не е Aplle fan boy, ма колку и да да квалитетен производот. Истото се случува секоја година и секоја година успешно продаваат магла.

never give up
Веќе видени.... можеби.... усовршени? Јок!

Епл прави добри работи, не избрзува со нови технологии додека сеуште се во развој и не даваат добро корисничко искуство.

Пример, Face Unlock Андоид телефони го имаа воведено откако почнаа да ставаат предни камери на телефоните?
Кој го користеше и колку?
- Секој што купи нов телефон со предна камера?
- Првите 2 недели? + со триста маки?
После тоа сите видоа дека не го бива и сите го заборавија...

Кога Епл го најави тоа беше магла така, ама сите го користат...

Кажете ми вие што имате од поновите Андроиди со Fingerprint испод дисплеј? Океј ви работи? Го користите?
Не а?
Епа кога (и ако) Епл ќе го воведе пак ќе ви биде магла.... ама ќе работи како што треба и корисниците ќе го користат.

За полначот и слушалките се сложувам со револтот, во најмала рака требаше цената да биде намалена за тоа што веќе не се вклучени во пакетот со телефонот.
Ама тоа што го извадоа полначот годинава ми личи дека за брзо ќе го исфрлат и каблето.

Судеќи по моето искуство од пред 2 години, како седеќи на шоља во WC за 15 минути мигрирав од iPhone 6s на iPhone X, целосна миграција со 30gb слики и видевца, апликации, подесувања... ама свее... без потреба од кабли и компјутери....
Верувам за брзо телефонот на Епл ќе доаѓа сам во кутијата, без кабли и ниеден порт на него. Целосно водоотпорен.
USB-C.... forget it....it's not coming to iPhone :)

Да не ги набројувам софтверските ситници кои iOS ги нуди, пошо андроидашиве тука што хејтаат ќе почнат да имаат влажни соништа.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,646
1,050
Веќе видени.... можеби.... усовршени? Јок!

Епл прави добри работи, не избрзува со нови технологии додека сеуште се во развој и не даваат добро корисничко искуство.

Пример, Face Unlock Андоид телефони го имаа воведено откако почнаа да ставаат предни камери на телефоните?
Кој го користеше и колку?
- Секој што купи нов телефон со предна камера?
- Првите 2 недели? + со триста маки?
После тоа сите видоа дека не го бива и сите го заборавија...

Кога Епл го најави тоа беше магла така, ама сите го користат...

Кажете ми вие што имате од поновите Андроиди со Fingerprint испод дисплеј? Океј ви работи? Го користите?
Не а?
Епа кога (и ако) Епл ќе го воведе пак ќе ви биде магла.... ама ќе работи како што треба и корисниците ќе го користат.

За полначот и слушалките се сложувам со револтот, во најмала рака требаше цената да биде намалена за тоа што веќе не се вклучени во пакетот со телефонот.
Ама тоа што го извадоа полначот годинава ми личи дека за брзо ќе го исфрлат и каблето.

Судеќи по моето искуство од пред 2 години, како седеќи на шоља во WC за 15 минути мигрирав од iPhone 6s на iPhone X, целосна миграција со 30gb слики и видевца, апликации, подесувања... ама свее... без потреба од кабли и компјутери....
Верувам за брзо телефонот на Епл ќе доаѓа сам во кутијата, без кабли и ниеден порт на него. Целосно водоотпорен.
USB-C.... forget it....it's not coming to iPhone :)

Да не ги набројувам софтверските ситници кои iOS ги нуди, пошо андроидашиве тука што хејтаат ќе почнат да имаат влажни соништа.
Нонстоп користам in-display fingerprint, никад не е ме заебал.

Од кај оваа илузија дека само Apple може да усоврши нешто?

Ако може, би сакал да слушнам за софтверските ситници кои ги спомнуваш...

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
323
236
Веќе видени.... можеби.... усовршени? Јок!

Епл прави добри работи, не избрзува со нови технологии додека сеуште се во развој и не даваат добро корисничко искуство.

Пример, Face Unlock Андоид телефони го имаа воведено откако почнаа да ставаат предни камери на телефоните?
Кој го користеше и колку?
- Секој што купи нов телефон со предна камера?
- Првите 2 недели? + со триста маки?
После тоа сите видоа дека не го бива и сите го заборавија...

Кога Епл го најави тоа беше магла така, ама сите го користат...

Кажете ми вие што имате од поновите Андроиди со Fingerprint испод дисплеј? Океј ви работи? Го користите?
Не а?
Епа кога (и ако) Епл ќе го воведе пак ќе ви биде магла.... ама ќе работи како што треба и корисниците ќе го користат.

За полначот и слушалките се сложувам со револтот, во најмала рака требаше цената да биде намалена за тоа што веќе не се вклучени во пакетот со телефонот.
Ама тоа што го извадоа полначот годинава ми личи дека за брзо ќе го исфрлат и каблето.

Судеќи по моето искуство од пред 2 години, како седеќи на шоља во WC за 15 минути мигрирав од iPhone 6s на iPhone X, целосна миграција со 30gb слики и видевца, апликации, подесувања... ама свее... без потреба од кабли и компјутери....
Верувам за брзо телефонот на Епл ќе доаѓа сам во кутијата, без кабли и ниеден порт на него. Целосно водоотпорен.
USB-C.... forget it....it's not coming to iPhone :)

Да не ги набројувам софтверските ситници кои iOS ги нуди, пошо андроидашиве тука што хејтаат ќе почнат да имаат влажни соништа.
Кога веќе идеме на тоа поле, ете другар на Xs Max 3-4 месеци не добиваше никакви нотификации од Инстаграм апликацијата. И ресет и реинстал и се направи, ништо. Дали после некој абдејт на апликацијата или ОСот или само од себе се среди не се сеќавам. Ете уште го има ама и самиот периодот сакаше да го џитне. Не го оспорувам во други работи али не го правете 100% перфектен. :)

Па види Самсунг друга работа, веќе 5G почна и во буџет класата телефони да го става. 5G го дигнаа у ваздух, демек иновација и пол на Епл работава. А сите знаеме колкав реален профит ќе имаме од нивниот еве и најдобар 5G уред нека е од сите. Направија хистерија wow а ништо посебно од 12та. Секако има подобрување ама да не летаме у облаци.
 

Goran.

Gaining Experience
19 септември 2017
198
164
На кој што му даваат бе пријател, се читаш што пишуваш, не ти е блам вакви глупости да кажуваш?
Apple им ДАВА технологија за производство на дисплеј панели на Samsung и LG?
Па со оглед на овие небулозни тврдења не си далеку од од крајниот заклучок што го даде.never give up
Еве повторно ќе ти дадам пример со Процесорот на Аппле , други му го произведуваат така?

А на кој е технологијата и патентите,иновациите и сл?
Не пробувај со финти на Арм оти смешен ќе бидеш ,ако е така сите ќе имаат исти процесори!

Ќе продолжиш да се Бламираш или?
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
632
553
Bitola
се мислам помеѓу ајфон се 2020 128мб за 30 000 и галакси а71 за 20 000. Мислам дека вреди 10 000 ден разлика за ајфонот, доста е појак?
Ако не ти се брза почекај 2-3 недели ќе го продавам Ајфон 11ката ќе се договориме за уба форумска цена...нека го донесат првин кај нас 12ките да се одлучам кој ќе го земам
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
357
360
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Поентата е дека Apple иновации ВЕЌЕ видени во производи од други компании ги претставуваат како револуционерни кога конечно после 2 години ќе ги имплементираат во нивни производи, ова боде очи кај секој што не е Aplle fan boy, ма колку и да да квалитетен производот. Истото се случува секоја година и секоја година успешно продаваат магла.

never give up
Пак ми кружиш и не ми одговараш што те прашав. Дали би одбил да купиш уред поради тоа што технологијата на дисплејот е развиена од друг бренд? Што има врска која ја развил кога ете ЕПЛ ја имплементирал во ипад мн пред самсунг во телефоните. Или битно е да се хејта само и ко што викаш ти never give up ;)

Зошто не коментираш за LiDAR? За А14? Или само работите за хејт се битни?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
357
360
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Дали се сеќаваш како почна дискусијата?
"Apple има технологија за 120hz"
Нема ја што да ти кружам или квадратирам, хексагонирам, просто и едноставно беше, Apple НЕМА технологија и не произведува дисплеј панели, крај на муабетот. Ако сакаш да дискутираме за други компоненти за кој никој, посебно не ја не рекол дека не ги бива или не се нивни производ, не ме цитирај надвор од контекст и не ми наметнувај твои мислења. Хејтање е на пример, "фрлете ги андроидите во канта", на пример де, факт е дека Аpple нема технологија и не произведува дисплеј панели.


never give up
Ама истата таа технологија ја имал пред другите во ајпад. На Шарп да, ама ја има. Затоа беше целата дискусија за да ти објаснам дека ни мене ни тебе не ни мења чија е технологијата.

Си видел ли јас некаде да напишам фрли ги андроидите? Да хејтам Самсунг или Шајоми? Имам и нивни уреди дома кои се користат и се ок.

И уште еднаш ЕПЛ нема технологија и не произведува дисплеи но имаше 120hz before it was cool и се паѓа во несвест. За жал на ајфонов нема, а дали би бил game changer е друго прашање.

Аха, гледам се држите заедно, иако имав за тебе малце поинаков одговор што веќе можеш да го видиш.
Терај магаренцето

never give up
Да бе, завери ќе ви правиме и сите ќе ве направиме ЕПЛ фанатици. А магаренцата не ги потценувај, на цена се сега...само да знаеш да дресираш.

Он топик: телефон е телефон не се трескајте од земја, уред кој треба да ти служи. Истиот порано еднаш годишно го менував (кога сам си го купував) а сега на секои 2 пошто ми е од фирма. Порано во 80% од случаите изборот ми беше ајфон. Имав излети но беа кратки. Сега поради кои ги користиме на корпоративно ниво, мора да биде ајфон. Тоа не ме прави во ниеден момент фанбој ниту хејтер затоа што и погоре кажав дека ми фалат работи на 11-кава Pro. Ама наместо да развиеме здрава дискусија ние стигнавме до магариња.

Дека се согласувам слепо со нивните одлуки, не се согласувам. Полначот е голем минус според мене. Слушалките се уште поголем минус. А најголем е што сега сите ќе ги следат.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,071
496
Топ телефон си е iPhone-от, како и Samsung/Huawei/Xiaomi/Pixel од високата класа, за секој си има пазар и посебна побарувачка, ние можеме со денови да расправаме кој е подобар, ама на крајот секој корисник си има различни потреби.
Лично од практични причини не сум фан на скапите телефони и фала богу што има производители како Xiaomi/Huawei што нудат приближно премиум перформанси на mid-range телефони.
А да сум Тим Кук, од инает би ставил полнач + Airpods + телефон, сето тоа за 500 USD, колку да ја раздрмам конкуренцијата.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,453
1,071
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Друштво што е тоа,
Скап, нема полнач и помала батерија?

хехехе да се нашалиме после попладневен ручек :)
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,400
3,902
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,400
3,902
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,576
28,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
1. Цената во USA е без данок

2. Цената која ја навија Apple е за преку провајдер, не за отклучен модел, за тој треба + 30-на евра.

3. Фактични иПхоне 12 не го очекувајте под 850-900 во скоро време.

БТЊ иПхоне стана новиот Samsung, хардкор процесирање и пеглање на шум.....пластелини летаат.

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,641
Мислења
829,381
Членови
28,644
Најнов член
Soci#
На врв Дно