• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

DaVoRkNe

Unbeatable
1 септември 2011
4,081
4,351
Скопје
Да бе, стварно мислат на животната средина.
Сеа не само шо јас ќе купам телефон без полнач, туку и тој шо ќе го купи мојот стар телефон ќе го купи без полнач. Genius! :geek:
Следен Iphone 13,ке ја даваат само кутијата 1000$ и ке треба додатно телефон да се купи уште 1000$,ептен се јаки жими се.
 

Venom46

Intern
12 јуни 2018
58
12
Не е обичен полнач туку со Тајп Ц.
А чекај малце ич не се занимавам со Apple. Ова значи дека ако имаш полнач на Apple или обичен тајп Ц не е битен бидејќи со иста јачина полни т.е дека нема предност?
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
140
198
А чекај малце ич не се занимавам со Apple. Ова значи дека ако имаш полнач на Apple или обичен тајп Ц не е битен бидејќи со иста јачина полни т.е дека нема предност?
Не туку приклучокот на полначот да биде type C. Пошто кабелот е type C во Lighting и не можеш тој кабел у било кој полнач да го уклучиш.
А единствен таков полнач е од iPhone 11 Pro.

Подебилен и педерско-профитерски потег од ова, здравје.
Демек не знаат тие какви се 90 и кусур % од полначите кај популацијата...
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,404
3,912
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Не туку приклучокот на полначот да биде type C. Пошто кабелот е type C во Lighting и не можеш тој кабел у било кој полнач да го уклучиш.
А единствен таков полнач е од iPhone 11 Pro.

Подебилен и педерско-профитерски потег од ова, здравје.
Демек не знаат тие какви се 90 и кусур % од полначите кај популацијата...
Не знам зашто не ги критикуваат повеќе за ова. Да се грижат навистина толку за околината, нема да ги прават Airpods one-time use, се троши батеријата (за отприлика 18 месеци) и нема менување, фрлаш во ѓубре.

Треба со закон да ги подберат за вакви глупости бидејќи и да има некој компатабилен полнач (еве имал iPhone 11 Pro), сигурно кога ќе го смени за iPhone 12 Pro ќе го продаде/подари стариот со полнач. Телефонот губи функционалност вака.

П.с. Со Magsafe мислам дека ќе го поебат безжичново полнење, гледам се жалат јутјубери дека со 2 раце мора да го вадиш телефонот од магнетот, исто како со кабел да е...
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
140
198
Продажба на полначи сигурно слабо идеше до сега. Оваа година ќе шитнат 10 милиона полначи. Ептен ја спасија планетата. Сигурно залихата полначи им е спремна веќе.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,395
1,371
Drachevo
Следен Iphone 13,ке ја даваат само кутијата 1000$ и ке треба додатно телефон да се купи уште 1000$,ептен се јаки жими се.
Баш тоа го мислев. Следната генерација на апле производ ќе биде беџ со апле лого за 1000$. Ќе ти кажат дека е модерно да се носи на мајца,. Припадност е се што ти треба, и така се друго е небитно.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,654
1,055
Баш тоа го мислев. Следната генерација на апле производ ќе биде беџ со апле лого за 1000$. Ќе ти кажат дека е модерно да се носи на мајца,. Припадност е се што ти треба, и така се друго е небитно.
И другата година ќе имаме Samsung вакви работи :D
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,712
2,225
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,457
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Да бе, стварно мислат на животната средина.
Сеа не само шо јас ќе купам телефон без полнач, туку и тој шо ќе го купи мојот стар телефон ќе го купи без полнач. Genius! :geek:
Епа од твојов коментар ејпл планираат стариот телефон да го пензионираш наместо да го продадеш.

Во превод значи повеќе ѓубре за планетата земjа од стари телефони = Fail за животната средина.

И кој фрла полначи??? Сите седат по фиоките или се користат кога ке се изгуби стариот.

Не знам зашто не ги критикуваат повеќе за ова. Да се грижат навистина толку за околината, нема да ги прават Airpods one-time use, се троши батеријата (за отприлика 18 месеци) и нема менување, фрлаш во ѓубре.

Треба со закон да ги подберат за вакви глупости бидејќи и да има некој компатабилен полнач (еве имал iPhone 11 Pro), сигурно кога ќе го смени за iPhone 12 Pro ќе го продаде/подари стариот со полнач. Телефонот губи функционалност вака.

П.с. Со Magsafe мислам дека ќе го поебат безжичново полнење, гледам се жалат јутјубери дека со 2 раце мора да го вадиш телефонот од магнетот, исто како со кабел да е...
Тоа изгледа е за сеизимичка заштита (при земјотрес да не се излизга од маса) :)


Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,404
3,912
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Епа од твојов коментар ејпл планираат стариот телефон да го пензионираш наместо да го продадеш.

Во превод значи повеќе ѓубре за планетата земjа од стари телефони = Fail за животната средина.

И кој фрла полначи??? Сите седат по фиоките.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
Точно, единствена логика тука е дека просечен корисник купува повеќе полначи додека го користи телефонот (да речеме некој глобален просек за ајфон нека биде 3 години), со што имаш дома веќе вишок. Проблеми во логиката:
  • Никој не би купил нов полнач ако им работи стариот
  • Дури и да има некој повеќе полначи, мала е веројатноста да се со USB-C приклучок
  • Доколку проценката е дека се создава повеќе ѓубре со купување на полначи со кутии, тогаш баш треба да вклучат полнач во нивната кутија
  • Единствени кои имаат компатабилен полнач се оние со iPhone 11 Pro (USB-C), односно најмал процент од популацијата што ќе купи нов ајфон 12
Всушност со овој потег создаваат поглем environmental waste на краток рок само заради приклучокот кој го ограничија со USB-C, а дополнително не ја намалија цената на вкупниот пакет. Така што доколку ти треба полнач, не само што ќе платиш дополнително, туку и со кутијата од полначот создаваш поголемо ѓубре наспроти да дојде во кутијата.

Треба дефинитивно некој да ги повика за овој булшит потег.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
891
307
delicon.mk
Епа од твојов коментар ејпл планираат стариот телефон да го пензионираш наместо да го продадеш.

Во превод значи повеќе ѓубре за планетата земjа од стари телефони = Fail за животната средина.
Епл сака кога ќе земеш нов телефон да го однесеш стариот на рециклирање, а со тоа и да ти намалат од цената на новиот.

Треба дефинитивно некој да ги повика за овој булшит потег.
Никој нема ништо да им каже, ни ЕУ ни УСА.
На нив им одговара и барем малку да се намали загадувањето и отпадот, а Епл со ова го прави тоа.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
664
365
Дали некој од istyle има што следи цениве кај им одат.., 500 евра разлика има меѓу нив и останатите мобилари.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,404
3,912
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Епл сака кога ќе земеш нов телефон да го однесеш стариот на рециклирање, а со тоа и да ти намалат од цената на новиот.


Никој нема ништо да им каже, ни ЕУ ни УСА.
На нив им одговара и барем малку да се намали загадувањето и отпадот, а Епл со ова го прави тоа.
Ќе рециклираш iPhone 11 Pro?
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,404
3,912
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Aко си амер да, ќе ти дадат 300-400$ off на цената.
In some cases, your final trade-in value can vary depending on if you send in your power adapter or not. You don’t have to, but you can always send in your chargers and cables, and we will recycle them for you.

И нормално се очекува да не го дадеш кабелот, односно да изгубиш на вредноста што би ја добил од него, а дополнително да не добиеш нов кабел кој понатака би го трејдал. Значи вака е бетер, двојно си оштетен.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,654
1,055
In some cases, your final trade-in value can vary depending on if you send in your power adapter or not. You don’t have to, but you can always send in your chargers and cables, and we will recycle them for you.

И нормално се очекува да не го дадеш кабелот, односно да изгубиш на вредноста што би ја добил од него, а дополнително да не добиеш нов кабел кој понатака би го трејдал. Значи вака е бетер, двојно си оштетен.
Епа ќе си купиш полнач и ќе ги рециклираат, шо не е океј тука?

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,404
3,912
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Епа ќе си купиш полнач и ќе ги рециклираат, шо не е океј тука?

Испратено од 1+7TPRO по DHL
Не знам нешто математикиве не ви одат. Сега јас купувам полнач што ми следувал до вчера, а немам намалување во цена да го рефлектира тоа. Ако е телефонот 20 еур поевтин е ок, имам полнач и сум совесен граѓанин - јас сум во ќар. Ако немам полнач со тие 20 евра јас си купувам нов.

Збориме за ситуација каде што телефонот е иста цена како сите претходни, а единствено добиваш кабел што е некомпатабилен со полначот ако имаш било кој iPhone освен 11 Pro/11 Pro Max.

Што не е јасно тука?
 

Fearless

Gaining Experience
22 јули 2009
762
204
Скопје
А што праиме со тоа што даваат airpods со новиот ајфон 12 во Франција, значи на сила треба да им се бараат минимум продукти во кутијата при продажба? Цената не е воопшто намалена со тоа што ги нема полначот и airpods. Уствари сега требаше да бидеме среќни што не е зголемена цената, да беееее. Мислам дека Епл почна ептен будали да не прави сите со маркетингов, мислам и до сега, ама сега е на најјако. Беше интересен маркетингов кога иновираа, ама сега ништо посебно не прават. Баш ќе ме интересира колку полначи сега ќе продадат, особено на луѓе кои сакаат се да им биде епл, но и на тие кои прв пат сега купуваат ајфон и никад не виделе лајтнинг кабел и немаат усб ц полначи по дома. Споредбата ко со колата без тркала да се купи...

Кај airpods батеријата е за во ѓубре после 15-18 месеци, ептен голема заштита на околината. Kaj apple watch нешто слично после 3 години.
Се што „навидум„ рециклираат после го продаваат како refurbished. Користам ајфони и епл продукти од 2007 навака, ама многу почнаа да ме нервираат во последно време со претераниов маркетинг што реално никакви подобрувања нема. Во ред, и нов софтвер е подобрување, но на хардверскиот дел повеќе мислам.

Ова иновирањево на сите нови уреди кои се поголеми/помали од претходните за +/- 0.2-0.3" цело време, така многу е идиотски, но продава нови футроли и глупости секоја година.

Нема иновации во системот со камери, има само повеќе камери. И камерите само ги ротираат - ајфон Х има wide и telephoto, 11ката и 12ката имаат wide и ultrawide. PROто ги имаат сите 3 - wide, ultrawide, telephoto. А да и lidar сега, пошто е критична компонента за AR...

Само главната камера ги има најјаките карактеристики, таа ultra wide е подобра од панорама или кога правиш слики во идеална светлина надвор на отворено. ОЛЕД екрани има од ајфон Х па се до сега. Ама сега е WOW, сите телефони го имаат - и 12 и 12 мини и 12 про. Видеото е одлично горе доле на сите телефони, сликањето е горе доле топ на сите ајфони. Разликите се идиотски, night mode-от им е најголем дел софтверски решен па после хардверски со „WOW„ промени на камерата. Ова 5Г рекламирањето веќе не можам да го гледам, и 3Г и 4Г беа фенси па немаше вакви идиотштини со брзини, download-ирања и сличните глупости. Башка 5% од светов на одредени локации е покриен, ако и толку. Успеале да го направат телефонот потенок, во ред, супер. Батеријата никој не ја спомна, а е една од топ 3 работи кои мораат да се спомнат кај нови телефони.

Лани имаа една објава дека сега со новото пакување на апликациите во епл стор, ќе бидат многу помали и покомпактни за даунлоадирање. Жими мајка беа.

Нема толку иновации годинава колку што се исхајпа се живо околу епл. Малку покритични треба да станеме во однос на мегаломанскиов маркетинг. Супер е екосистемот да, одлична е интеграцијата со уредите, супер се телефоните но дајте нека се намали со доживувањето малку, не е се останато труло на планетава.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
357
360
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Првиов дел од реченицава ти е парадоксален, баш од таа причина те цитирав и споделив факти за да не пишуваш глупости, како Apple имал технологија за 120hz во 2017-та, ама гледам нема ефект.
Никој, ама баш никој не кажа дека било кој производител, вклучувајќи го и Samsung не користи компоненти од надворешни производители, само ти имаше таков податок дека Apple има ТЕХНОЛОГИЈА за 120Hz на панели кои што ги купува од Sharp, Samsung, LG и тн.
Ако имаш технологија значи ги произведуваш, не ги купуваш.

never give up
Во прави си, јас претерав со моето обраќање...али не ми беше тоа поентата. Поентата ми е следна: што ми е мења чија технологијата е дисплејот од 120hz кога ЕПЛ ја имале пред другите (веројатно меѓу првите)? Во глобала сите големи брендови купуваат туѓи иновации а ЕПЛ предничи во тоа. И тоа не е лошо...тој што ја развил технологијата ќе ја продаде и ќе искешира од тоа, тој што ја купил ќе ја наплати на корисниците, а ние ќе користиме тоа што сме платиле.

На крај на денот ја купувам уред кој што сметам дека е отпимален за мене...а не чија технологија е, нели? Би одбил да купиш ајпад само затоа што дисплејот од 120hz не е нивен патент?
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
449
258
Aко си амер да, ќе ти дадат 300-400$ off на цената.
Каква врска има дали си „амер“ или не?

А што праиме со тоа што даваат airpods со новиот ајфон 12 во Франција, значи на сила треба да им се бараат минимум продукти во кутијата при продажба? Цената не е воопшто намалена со тоа што ги нема полначот и airpods. Уствари сега требаше да бидеме среќни што не е зголемена цената, да беееее. Мислам дека Епл почна ептен будали да не прави сите со маркетингов, мислам и до сега, ама сега е на најјако. Беше интересен маркетингов кога иновираа, ама сега ништо посебно не прават. Баш ќе ме интересира колку полначи сега ќе продадат, особено на луѓе кои сакаат се да им биде епл, но и на тие кои прв пат сега купуваат ајфон и никад не виделе лајтнинг кабел и немаат усб ц полначи по дома. Споредбата ко со колата без тркала да се купи...
Не даваат airpods, даваат earpods (најобични слушалки). Причината за тоа е закон во Франција кој ги обрзува производителите да достават и слушалки за корисниците да можат да зборат во кола. Стар закон, кој нема врска дали потрошувачите во Фрација бараат нешто или не. Читајте луѓе до крај, не само наслови.
 

Fearless

Gaining Experience
22 јули 2009
762
204
Скопје
Каква врска има дали си „амер“ или не?Не даваат airpods, даваат earpods (најобични слушалки). Причината за тоа е закон во Франција кој ги обрзува производителите да достават и слушалки за корисниците да можат да зборат во кола. Стар закон, кој нема врска дали потрошувачите во Фрација бараат нешто или не. Читајте луѓе до крај, не само наслови.
Прочитано е до крај, така е! Едното е печатна грешка, другото не го елаборирав но е вистина како и да е. Цените глобално не се намалени за тоа што го нема во кутијата, а во Франција не се зголемени затоа што earpods има во кутијата.
EDIT: Грешка, поскап бил во Франција :)
 
Последна промена:

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
891
307
delicon.mk
Прочитано е до крај, така е! Едното е печатна грешка, другото не го елаборирав но е вистина како и да е. Цените глобално не се намалени за тоа што го нема во кутијата, а во Франција не се зголемени затоа што earpods има во кутијата.
Во Франција телефонот е поскап 39€.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,675
Мислења
830,278
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно