• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,400
3,902
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Зошто само пишуваш колку да напишеше нешто? Кој проиводител ги произведува сите делови за своите уреди, и се е негова технологија?
Samsung го прави тоа, се сам од 0 до 100. Само не се задоволни, сакаат и луѓето што ги произведуваат уредиве да бидат во Самсунг фабрика направени, се да е нивно. Исто и храната што тие ја јадат е од самсунг.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
342
294
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Јас никаде не реков дека Самсунг се лоши и неквалитетни, само кажав дека 2 монитори што имаат 120hz не се ист квалитет. Дали е ист квалитет мониторот на Самсунг и Шаоми? Плус и сам кажав дека ми фали алтернативен начин на отклучување...Не оправдавдувам немање полнач во кутија (после овој чекор веројатно голем дел од производителите ќе прикинат да го вклучуваат). Моето прашање беше како дојде до цена и од кај се информациите...


Зошто само пишуваш колку да напишеше нешто? Кој проиводител ги произведува сите делови за своите уреди, и се е негова технологија?
Првиов дел од реченицава ти е парадоксален, баш од таа причина те цитирав и споделив факти за да не пишуваш глупости, како Apple имал технологија за 120hz во 2017-та, ама гледам нема ефект.
Никој, ама баш никој не кажа дека било кој производител, вклучувајќи го и Samsung не користи компоненти од надворешни производители, само ти имаше таков податок дека Apple има ТЕХНОЛОГИЈА за 120Hz на панели кои што ги купува од Sharp, Samsung, LG и тн.
Ако имаш технологија значи ги произведуваш, не ги купуваш.

never give up
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,646
1,050
(после овој чекор веројатно голем дел од производителите ќе прикинат да го вклучуваат)
Тоа е најголемиот проблем :D

Samsung го прави тоа, се сам од 0 до 100
Камо ли Exynos да беа океј чипови, за иста цена(можеби и повисока) во европа добиваш полош телефон.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,400
3,902
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

Goran.

Gaining Experience
19 септември 2017
198
164
Првиов дел од реченицава ти е парадоксален, баш од таа причина те цитирав и споделив факти за да не пишуваш глупости, како Apple имал технологија за 120hz во 2017-та, ама гледам нема ефект.
Никој, ама баш никој не кажа дека било кој производител, вклучувајќи го и Samsung не користи компоненти од надворешни производители, само ти имаше таков податок дека Apple има ТЕХНОЛОГИЈА за 120Hz на панели кои што ги купува од Sharp, Samsung, LG и тн.
Ако имаш технологија значи ги произведуваш, не ги купуваш.

never give up
Ако имаш технологија значи и дека произведуваш?
Сигурен си?

Па кој го произведува на Ајфон процесорот а воедно на кој е Технологијата за Истиот?
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
342
294
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Ако имаш технологија значи и дека произведуваш?
Сигурен си?

Па кој го произведува на Ајфон процесорот а воедно на кој е Технологијата за Истиот?
Значи не ги извртувај тезите, Apple НЕ ПРОИЗВЕДУВА дисплеј панели, НЕМА технологија за да произведе 120Hz, ако сака може кога ќе се искешира за леценцирање кај тој што ја поседува.
Што се однесува до чипсетот Apple ги поседува правата и лиценците за производство на чипсетот, in house product е, ама не и технологијатаа, ARM based чипсет е, исто како и Snapdragon.

never give up
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,576
28,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
View: https://www.youtube.com/watch?v=71m3SDGa220


Сеуште е прерано, но вака од прва ова не само што не е одлично, него е и лошо, особено @12:50, нема да спомнувам за мекоста на видеото и еден тон шум.

Ќе се изгледаат повеќе рецензии (ако не и сите) па ќе видиме што како.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,390
1,368
Drachevo
Значи не ги извртувај тезите, Apple НЕ ПРОИЗВЕДУВА дисплеј панели, НЕМА технологија за да произведе 120Hz, ако сака може кога ќе се искешира за леценцирање кај тој што ја поседува.
Што се однесува до чипсетот Apple ги поседува правата и лиценците за производство на чипсетот, in house product е, ама не и технологијатаа, ARM based чипсет е, исто како и Snapdragon.

never give up
Aпле не произведува ништо, нема никакви фабрики никаква технологија. АПле е маркетинг кој препродава телефони. Како топ шоп.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,461
830
Aпле не произведува ништо, нема никакви фабрики никаква технологија. АПле е маркетинг кој препродава телефони. Како топ шоп.
Ама иновација и дизајн во тоа поле води


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,390
1,368
Drachevo
Ама иновација и дизајн во тоа поле води


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Абе парадокс е како успева, кога најчесто се години зад конкуренција во иновации. Пример каснеа 6 години во брзо полнење, и на крај наместо да воведат Fast charger, тие го исфрлија полначот целосно и те тераат да го купиш накнадно за 50$.
Нивните иновации се состојат во кратење на опции и трошоци а зголемување на цената. Никогаш немало поуспешен маркетинг.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
342
294
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Aпле не произведува ништо, нема никакви фабрики никаква технологија. АПле е маркетинг кој препродава телефони. Како топ шоп.
Директно не, ама чипсетот е нивна компонента

never give up
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
4,900
5,285
Мелмак
Како може бе андроидџииве да бидат толку големи хејтери, не ми е јасно.
Јас ко шо гледам подеднаков ако не и поголем хејт имаат Апле корисници за се шо не е Апле.

Како и да е сите уреди на денешницава си имаат предности и недостатоци. Новиот Ајфон 12 е скоро идеален. Ко шо кажав и претходно веројатно единствена работа заради која не би го купил е недостатокот од USB C порта. Тоа што би требало еден различен кабел само за ајфонот да чувам.

Но колку повеќе размислувам ни тоа не е толку страшно веќе. Посебно ако веќе има човек транзиционирано накај бежични полначи за телефони низ дома.

Неспорно е дека една најголема предност на ајфоните е дека остануваат доста брзи и после многу апдејти, а добиваат апдејти барем 5 години.

Значи за луѓе кои не менуваат телефони се идеални. Иронично, знам многу луѓе кои пак не се осеќаат комотно во своја кожа ако не го имаат најновиот ајфон и ги мењаат ептен често баш ајфоните. Јас коа би земал следно телефон ако земам ајфон ќе биде баш за да го чувам некои 5-6 години најмалку.

За крај ќе пофалам дека конечно и оперативниот на ајфоните има корисни ствари као app drawer, widgets, подредување на икони и виџети и се тоа (исто како и на андроид) така шо не е useless веќе и тоа е голем дел од приказната зошто би можел да се префрлам на ајфон.

Но пак ќе кажам, хејтот е обостран, ретко кој е објективен коа се дискутира љубов кон некој бренд. Сепак на крај се само телефони и не треба да се води инает коа некој ќе ви спомне дека не се некое си совршенство.

ЕДИТ: п.с. и малку рам имаат. 4ГБ се стварно малку ако држиш многу апликации отворени цело време. дури и мене ко просечен корисник почнува да ме нервира коа мојот телефон ми ги рестартира игриците коа ќе отворам нешто друго паралелно да проверам. но веројатно ќе го средат ова до следниот ајфон таман коа ќе размислувам за нов телефон.

ЕДИТ 2: ау заборавив и за начот да промрчам - пошо после лајтнинг портот тоа шо имаат толкава веѓа горе на екранот ми е најголема замерка.
 
Последна промена:

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
887
301
delicon.mk
Јас ко шо гледам подеднаков ако не и поголем хејт имаат Апле корисници за се шо не е Апле.
Пишав веќе еднаш, ќе пишам пак.
Не гледам ни приближно толку хејт во темите за андроид телефони од епл фанбојз колку што гледам тука од андроид фанбојз.

Инаку, телефон без полнач, не унифицирани кабли, ноч, на секој нормален му смета тоа, без разлика на бренд.
 

Goran.

Gaining Experience
19 септември 2017
198
164
Значи не ги извртувај тезите, Apple НЕ ПРОИЗВЕДУВА дисплеј панели, НЕМА технологија за да произведе 120Hz, ако сака може кога ќе се искешира за леценцирање кај тој што ја поседува.
Што се однесува до чипсетот Apple ги поседува правата и лиценците за производство на чипсетот, in house product е, ама не и технологијатаа, ARM based чипсет е, исто како и Snapdragon.

never give up
Те цитирав тебе не извртувам...
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,454
787
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Како може бе андроидџииве да бидат толку големи хејтери, не ми е јасно.
хаха, другар ти Apple-fan-person прееска вика Андроид телефоните ќе треба да се фрлат во ѓубре, али андроидџииве биле хејтери.

проблемот е дека Apple fan-овите не секогаш разбираат технологија, и мислат сѐ смислиле Apple први.
KDE да не им го направеше browser-от нема да можеа ни iPhone да го направат без khtml/webkit, ќе мораа да купуваат browser од Microsoft или некој друг.

мене лично, скроз затворениот екосистем на Apple ми пречи прилично:
* различен полнач
* не можеш друг browser engine
* не можеш друг store
* не можеш facetime на друг OS
* и сл…
сите овие примери се цивилизациски назадни.

Тоа не значи дека Apple немаат ништо измислено, или дека немаат направено и корисни работи за индустријата.
Рецимо, го почитувам нивниот став за енкрипција на телефоните, и дека не сакаат да дозволат back-doors.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
887
301
delicon.mk
проблемот е дека Apple fan-овите не секогаш разбираат технологија, и мислат сѐ смислиле Apple први.
Истото важи и за 99% од корисниците на Самсунг и Хуавеи.
Тие 99% од луѓето не се технички спремни за да се замарат дали екранот е 720р или 16к, олед или лцд, 30 херци или 256 херци.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
342
294
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Има ли технологија Apple за 120hz и дали произведува дисплеј панели, останавме куси за одговор од твоја страна или не прочита пак?
Те цитирав тебе не извртувам...
never give up
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,454
787
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Истото важи и за 99% од корисниците на Самсунг и Хуавеи.
Тие 99% од луѓето не се технички спремни за да се замарат дали екранот е 720р или 16к, олед или лцд, 30 херци или 256 херци.
ама многу поретко тврдат Samsung for life, и се поспремни да скокнат од Samsung на Huawei, па и Xiaomi или обратно - пошто е и полесно.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
887
301
delicon.mk
ама многу поретко тврдат Samsung for life, и се поспремни да скокнат од Samsung на Huawei, па и Xiaomi или обратно - пошто е и полесно.
Можат да се префрлат и е полесно, но не се поспремни. Знам многу луѓе што освен Самсунг не користат ништо друго и не планираат да се префрлат на друг телефон.
 

Goran.

Gaining Experience
19 септември 2017
198
164
Има ли технологија Apple за 120hz и дали произведува дисплеј панели, останавме куси за одговор од твоја страна или не прочита пак?

never give up
Ти имаш инфо од прва рака во Аппле што тврдиш дека немаат ?

Јас викам дека имаат!

Ако имале морале да произведуваат кој така ти кажа?
Имаат иновација, патент и технологија и му даваат на друг да му произведе и сега што ?

Оти немаат машини во дворот ти смета?

Дај бе луѓе претерувате од тупење.

Ок Аппле е маркетинг компанија и сите ние што користеме сме Идиоти.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
887
301
delicon.mk
Mногу паметно од страна на Apple со тоа што го тргнаа полначот бидејќи луѓето и така по дома имаат обичен полнач.
Да бе, стварно мислат на животната средина.
Сеа не само шо јас ќе купам телефон без полнач, туку и тој шо ќе го купи мојот стар телефон ќе го купи без полнач. Genius! :geek:
 

Venom46

Intern
12 јуни 2018
58
12

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,641
Мислења
829,382
Членови
28,644
Најнов член
Soci#
На врв Дно