• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
357
360
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Iphone:

Camera: 1500$ - се рамни со најдобрите во класата
Processor*: 1500$ - најдобар и цената е оправдана
Battery: 1500$ - меѓу најдобрите
Software: / - ова ке го игнорираме
Display: 200$ - телефони од таа цена имаат амолед со 60hz чак и LCD 120hz плус помал/без ноч
Sound quality: 500$ - не е подобар од ми 10про кој што е 600$
IR port : 0$ - нема
3.5mm Jack: 0$ - нема
Sd card slot - нема ама ке му простиме заради клауд (се плаќа 5$ месечно)
Fast charging 18w: 200$(поко x3 полни со 33W)
IP rating: 750$ - споредбено со самсунг s20+
Wireless charge: 750$ - споредбено со самсунг s20+
Дизајн: 1500$
Charger in the box: -30$
Headphones in the box: -10$
Нема USB - C и тоа го простуваме.


Напрај просек од цифрите и види колку е оправдана цената.

Бројките од десно во $ се споредени со андроид телефони.

И на крај одземи 40$ пошто ке фалат компоненти во кутијата(инаку на ајфонот само кабелот без адаптерот им е 20-25евра. Заедно со слушалки и адаптер може да е повеќе од 40$)

И ке дојдеш до цифра од скромни ~700$.

* Под процесор спаѓа процесор/графика/рам и брзина на рам/меморија внатрешна и брзината на внатрешна меморија - целокупна мазност на уредот при секојдневна употреба.


Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
Не ти го разбирам постот? Што ти се овие 1500$? Од кај ги вадиш бројкиве? Од ракав?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,400
3,902
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Не ти го разбирам постот? Што ти се овие 1500$? Од кај ги вадиш бројкиве? Од ракав?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Демек ако си најдобар на пазарот може да имаш цена од 1500 долари. Ултра лошо склопена споредба, мислам и да сакаш не може полошо...
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,646
1,050
Не ти го разбирам постот? Што ти се овие 1500$? Од кај ги вадиш бројкиве? Од ракав?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ги вади од спецификациите на андроид телефони со цената. Пример, Poco X3 за 120hz дисплеј.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
357
360
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Ги вади од спецификациите на андроид телефони со цената. Пример, Poco X3 за 120hz дисплеј.
Така де пошто нели он ги има цените на добавувачуте и споредби прави...пошто нели знае дека се исти компонентите.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,646
1,050
Така де пошто нели он ги има цените на добавувачуте и споредби прави...пошто нели знае дека се исти компонентите.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Што ако не се 100% исти компонентите? 120hz е 120hz, без разлика на кој телефон е (ако го има на телефон од $300 оти да не го има на телефон од $1500?) . Полнач во кутија е полнач во кутија. Fast charging е fast charging.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
357
360
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Што ако не се 100% исти компонентите? 120hz е 120hz, без разлика на кој телефон е (ако го има на телефон од $300 оти да не го има на телефон од $1500?) . Полнач во кутија е полнач во кутија. Fast charging е fast charging.
Издржливост, квалитет, толерација. Тие се битни работи. И југо има тркала и мерцедес има тркала. И тигар е гума и мишелин е гума. Исто е? Ја не викам дека се е во ајфонот врв, само дека споредби од ракав се смешни.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Goran.

Gaining Experience
19 септември 2017
198
164
Издржливост, квалитет, толерација. Тие се битни работи. И југо има тркала и мерцедес има тркала. И тигар е гума и мишелин е гума. Исто е? Ја не викам дека се е во ајфонот врв, само дека споредби од ракав се смешни.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Затоа мислев дека овие работи се минато ...

Но ете некои членови сеуште мислат дека Тигар гума и исто со Мишелин.

Тие што купуваат Мишелин не знаат дека постои Тигар.
Ептен неинформирани!
А можеа да добијат исто дури и подобро ако земеа Тигар и тоа за 3 пати помалку пари :).
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
357
360
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Чисто ме интересира, ви фали ли некој алтернативен начин на отклучување на ајфоните? Мислев ќе го вратат тач ид во некоја форма или евентуално некој мод за отклучување со маска, ретина... Битно да може да се отклучи телефонот без да вадам маска или куцам код?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
887
301
delicon.mk
Чисто ме интересира, ви фали ли некој алтернативен начин на отклучување на ајфоните? Мислев ќе го вратат тач ид во некоја форма или евентуално некој мод за отклучување со маска, ретина... Битно да може да се отклучи телефонот без да вадам маска или куцам код?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Фали алтернативно отклучување кога носам маска, ама тоа е со пин отклучувам.
Може некој да проба да додаде втор Face ID со маска, па да каже дали работи.

Едит: пробав со маска да додадам втор Face ID но не може, вика дека нешто ми го покрива лицето. :)
 
Последна промена:

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,646
1,050
Издржливост, квалитет, толерација. Тие се битни работи. И југо има тркала и мерцедес има тркала. И тигар е гума и мишелин е гума. Исто е? Ја не викам дека се е во ајфонот врв, само дека споредби од ракав се смешни.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Спореди со квалитетен Андроид тогаш, види дали има повеќе функции од Ипхонето. Исти работи ќе ги најдеш - 120hz, Fingerprint, Fast Charging, полнач во кутија.... И те молам немој да ми кажеш дека Samsung S/Note не се квалитетни.

Е сега да, Ипхонето може да те издржи повеќе пошто има +2 години апдејти, ама тоа мислам дека не и прави толкава разлика на многу луѓе.

Ако збориме за издржливост во рамки на кршливост/гребливост - знаеме дека сите се скоро исти. Освен со ова новата иновација ако не направат некој голем напредок (ќе видиме во тестови).
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
342
293
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
342
293
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Ама си суров па и ти па. Полека малце, немораш баш така дирекно да растураш нечија илузија.
Не перцепираат секако, залудно потрошени 30 секунди по којзнае кој пат, од којзнае колку поединци.
Празна кутија да им продаат пак ќе најдат самоубедување да ја купат.

never give up
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
342
293
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Илузија од Тоше?Sent from my iPhone using Tapatalk
Apple has used IGZO panels in iPads since the original iPad Pro from 2015

Да не се збуниш пак, технологија на Sharp не на Apple


never give up
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,232
901
Неврленд
Apple has used IGZO panels in iPads since the original iPad Pro from 2015

Да не се збуниш пак, технологија на Sharp не на Apple


never give up
Немој со тие куршуми! :eek:
 

Jordan223

Intern
26 октомври 2019
16
32
Ако земаш iphone земаш поради тоа што е reliable и има software support од минимум 5 години.Плус кај нас е подобро бидејќи мобиларите повеќе поправаат iphone.Што и да цркне можеш да поправиш по релативно океј цена.Еве лично јас користам 7 плус веќе 4 години сум презадоволен.Се мислев на времето дали овој или с7 еџ.Се виде до кај му е силата на с7.Ако сакаш телефон кој ќе те служи добри 3-4 години земи ајфон,а ако ти се мењава телефон на секои 2 години земај андроид и тоа е тоа.Чак и 6с од 2015 годима го поддржува иос 14.Го плаќаш и тоа што според мене вреди.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,232
901
Неврленд
Ако земаш iphone земаш поради тоа што е reliable и има software support од минимум 5 години.Плус кај нас е подобро бидејќи мобиларите повеќе поправаат iphone.Што и да цркне можеш да поправиш по релативно океј цена.Еве лично јас користам 7 плус веќе 4 години сум презадоволен.Се мислев на времето дали овој или с7 еџ.Се виде до кај му е силата на с7.Ако сакаш телефон кој ќе те служи добри 3-4 години земи ајфон,а ако ти се мењава телефон на секои 2 години земај андроид и тоа е тоа.Чак и 6с од 2015 годима го поддржува иос 14.Го плаќаш и тоа што според мене вреди.
Како бе можете да асе врзувате толку ногу време за играчка?
10% од живото да бидам врзан за една едина играчка?! :cautious:
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,456
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Демек ако си најдобар на пазарот може да имаш цена од 1500 долари. Ултра лошо склопена споредба, мислам и да сакаш не може полошо...
Кај ајфонот во тоа што е силен, му се дава предност.

Пример за инфлурнсер најбитна му е камерата.

За аудиофил е битен џекот, аудиофилот може не го интересира камера, можеби слика 5-6 слики годишно.

За дисплеј нормално за ајфон корисник 120hz ништо не му значат.

За дизајн исто ја креваме цената до максимум.

Сепак ова е од гледна точка на андроид иначе лично користам ајфон како 3 уред.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Skorp

Gaining Experience
25 август 2016
379
309
Skopje
Дали знае некој колку би била царина на ајфон 12 про макс ако некој ми го прати од странство со ДХЛ?
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,482
900
Денеска ќе биде дигнато ембаргото за рецензија на 12/12 Про. Подгответе се за голем број видеа на Јутубе.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
357
360
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Спореди со квалитетен Андроид тогаш, види дали има повеќе функции од Ипхонето. Исти работи ќе ги најдеш - 120hz, Fingerprint, Fast Charging, полнач во кутија.... И те молам немој да ми кажеш дека Samsung S/Note не се квалитетни.

Е сега да, Ипхонето може да те издржи повеќе пошто има +2 години апдејти, ама тоа мислам дека не и прави толкава разлика на многу луѓе.

Ако збориме за издржливост во рамки на кршливост/гребливост - знаеме дека сите се скоро исти. Освен со ова новата иновација ако не направат некој голем напредок (ќе видиме во тестови).
Јас никаде не реков дека Самсунг се лоши и неквалитетни, само кажав дека 2 монитори што имаат 120hz не се ист квалитет. Дали е ист квалитет мониторот на Самсунг и Шаоми? Плус и сам кажав дека ми фали алтернативен начин на отклучување...Не оправдавдувам немање полнач во кутија (после овој чекор веројатно голем дел од производителите ќе прикинат да го вклучуваат). Моето прашање беше како дојде до цена и од кај се информациите...

Apple has used IGZO panels in iPads since the original iPad Pro from 2015

Да не се збуниш пак, технологија на Sharp не на Apple


never give up
Зошто само пишуваш колку да напишеше нешто? Кој проиводител ги произведува сите делови за своите уреди, и се е негова технологија?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,641
Мислења
829,377
Членови
28,644
Најнов член
Soci#
На врв Дно