• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Futurelakimens

On your way to fame
12 април 2017
1,562
984
Не е случајно што имат свој уникатен порт.
Денес колега ми бара полнач за самсунк ес20 (му се потрошила батеријата а му треба телефонот за Teams), му велам колега имам полнач за ипхоне и не можам да те услужам, ми вика - абе дај мош ќе се фати. Е заради таквите ипхоне си имат свој порт за да се избегне брцањето на секакви кинески го*на од полначи во него.
Хаха, добра заебанција :D 100% не е поврзано со профитирање :D

Во Макот може да брцниш колку сакаш Кинески го*на.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,621
6,698
www.mikrotikmacedonia.net
Конечно ја решивме мистеријата. Го откривме гробот на Александар Македонски. Пародија од Ејпл.

iPhone 12 Pro and iPhone 12 Pro Max models are equipped with 6GB of RAM, while the lower-end iPhone 12 and iPhone 12 mini models have 4GB of RAM.

 

Futurelakimens

On your way to fame
12 април 2017
1,562
984
Шо бидна со страничниот фингерпринт? Оти не го ставија. Сред пандемија неможеш телефон да си отклучиш, срамота.
 

Goran.

Gaining Experience
19 септември 2017
197
164
Ама телефон нема,
Сакав да кажам Аппле има технологија за 120hz.
Има причина зошто не е ставена.
Но во ред ве разбирам.

Како што и ви реков после Ајфон 12 , Андроид брендовите можат во некој сегмент подоле да продаваат Играчки.

Ок тие играчки ќе имаат 120hz.
И со тек на време ќе ги снајде Htc.

View: https://youtu.be/o1L0hPRzU-o
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
875
443
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,290
3,791
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Steelseries Arctis 3
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,320
28,045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
За една работа да се честита, Apple за разлика од патетичниве андроид брендови посветува цели 20 минути+ на техникалии за камерата, секоја чест, додека Google збореше САМО 1 МИНУТА за Pixel како уред...страшно. Тоа ви кажува кој колку напреднал и колку се секира.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,395
617
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
По "ликстери" што имаат длабоки корени со луге од внатре.

Не им паѓаат вањда од небо информациите мада ништо чудно да измислуваат.

Јас мислам и најмал муабет во Ејпл околу дизајнот одма шпиуните (или свесно испратени погрешни информации околу дизајнот месеци пред излегувањето) одат до ликстери и потоа кај јутубери кои што си прават одличен профит од видеа со непроверени информации.

Пак на некој начин те тераат да се надеваш за на крај пак да си речеш ајде дај шта даш ваљда ке го бива пошто е Ејпл.Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
862
541
Неврленд
Сакав да кажам Аппле има технологија за 120hz.
Има причина зошто не е ставена.
Но во ред ве разбирам.

Како што и ви реков после Ајфон 12 , Андроид брендовите можат во некој сегмент подоле да продаваат Играчки.

Ок тие играчки ќе имаат 120hz.
И со тек на време ќе ги снајде Htc.
Андроид играчки од 300 евра со перформанси на апл од 1500 евра.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,290
3,791
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Steelseries Arctis 3
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
862
541
Неврленд
Се надевам на форумот поминаа овие детски докажувања :).

Одамна се знае кој каде е .
Тоа одамна, одамна било. Сега е друго. Тоа шо ти си имаш мерак на апл е друга работа.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
862
541
Неврленд
Само се надевав, ама изгледа уште децата споредуваат 300 со 1500. Јбг
На тебе батка мош разликата од 300-1500 евра ти е како 300-1500 ден.
Незнам у каков сон спиеш, ама јавето е малце подруго. Ај да не ја труеме темата ван контекст. Ариведерчи.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
306
257
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Сакав да кажам Аппле има технологија за 120hz.
Има причина зошто не е ставена.
Но во ред ве разбирам.

Како што и ви реков после Ајфон 12 , Андроид брендовите можат во некој сегмент подоле да продаваат Играчки.

Ок тие играчки ќе имаат 120hz.
И со тек на време ќе ги снајде Htc.

View: https://youtu.be/o1L0hPRzU-o
Apple нема технологија за 120hz затоа што не произведува дисплеи, имаат тие од кај што ги купуваат, Samsung, LG и останати
superretinahdrmostnajsfe палат само кај луѓе што купуваат iPhone и мислат дека вистина Apple прават нешто револуционерно.

never give up
 

Gecas12

Intern
27 септември 2019
24
30
Apple нема технологија за 120hz затоа што не произведува дисплеи, имаат тие од кај што ги купуваат, Samsung, LG и останати
superretinahdrmostnajsfe палат само кај луѓе што купуваат iPhone и мислат дека вистина Apple прават нешто револуционерно.

never give up
Како бе така Xiaomi имат технолохија а apple немат...
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
862
541
Неврленд
Apple нема технологија за 120hz затоа што не произведува дисплеи, имаат тие од кај што ги купуваат, Samsung, LG и останати
superretinahdrmostnajsfe палат само кај луѓе што купуваат iPhone и мислат дека вистина Apple прават нешто револуционерно.

never give up
Ама си суров па и ти па. Полека малце, немораш баш така дирекно да растураш нечија илузија.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
339
338
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Ама си суров па и ти па. Полека малце, немораш баш така дирекно да растураш нечија илузија.
Илузија од Тоше?Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Goran.

Gaining Experience
19 септември 2017
197
164
Илузија од Тоше?Sent from my iPhone using Tapatalk

Тоа е тоа ...
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,395
617
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Само се надевав, ама изгледа уште децата споредуваат 300 со 1500. Јбг
Iphone:

Camera: 1500$ - се рамни со најдобрите во класата
Processor*: 1500$ - најдобар и цената е оправдана
Battery: 1500$ - меѓу најдобрите
Software: / - ова ке го игнорираме
Display: 200$ - телефони од таа цена имаат амолед со 60hz чак и LCD 120hz плус помал/без ноч
Sound quality: 500$ - не е подобар од ми 10про кој што е 600$
IR port : 0$ - нема
3.5mm Jack: 0$ - нема
Sd card slot - нема ама ке му простиме заради клауд (се плаќа 5$ месечно)
Fast charging 18w: 200$(поко x3 полни со 33W)
IP rating: 750$ - споредбено со самсунг s20+
Wireless charge: 750$ - споредбено со самсунг s20+
Дизајн: 1500$
Charger in the box: -30$
Headphones in the box: -10$
Нема USB - C и тоа го простуваме.


Напрај просек од цифрите и види колку е оправдана цената.

Бројките од десно во $ се споредени со андроид телефони.

И на крај одземи 40$ пошто ке фалат компоненти во кутијата(инаку на ајфонот само кабелот без адаптерот им е 20-25евра. Заедно со слушалки и адаптер може да е повеќе од 40$)

И ке дојдеш до цифра од скромни ~700$.

* Под процесор спаѓа процесор/графика/рам и брзина на рам/меморија внатрешна и брзината на внатрешна меморија - целокупна мазност на уредот при секојдневна употреба.


Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,618
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно