1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
 1. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  905
  345
  21 Јуни 2010
  Wellness советник

  View: https://youtu.be/rCDs7XMZuz0


  За навечер... Имав надеж у ајфон и самсунг. Им проштевам ради фактот дека за снимање видеа се најдобри (до доаѓањето на mate30pro нормално)

  Најмногу ме изненадија сликите од девојчето. Значи пиксел е кралот за вечерна фотографија за портрети на луге. Ама мора кај нас да го нема.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На Gumirano му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,529
  4 Септември 2008
  3 слики матни од 6-7, yeah, no. Или нека земе трипод, или нека не праи тестови воопшто. И до кога ќе сликаат "low light" со светла од продавница/салони директно у леќи, телефониве се веќе над тој левел.

  Иначе иПхоне според она што го видов до сега (на ауто) вади одлични low light слики, проблем е што со само мал дроп на експозиција пред сликање - најверојатно Note ќе го заколе и него а и Pixel, дури и P30p во умерена темница губи од Note/S10 со дроп на експозиција, нереално добар е, штета што копи - пејст "рецензериве" не им текнало да направат една мануал споредба.
   
 3. Petarys

  Petarys
  Intern

  22
  29
  28 Јули 2009
  Машко
  Web Developer
  Мислам дека во iOS 13.1 ги враќаат функционалностите за 3D touch. Стај си public beta и види дали ќе ти смени
   
 4. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,018
  876
  4 Февруари 2014
  Машко
  Nope.
   
 5. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  326
  258
  25 Август 2016
  Машко
 6. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  424
  178
  14 Април 2012
  Машко
  55 илјади 11ка 11 про 76 илјади ....
   
  На DaVoRkNe и farkizz им се допаѓа ова.
 7. despotovikj

  despotovikj
  Gaining Experience

  1,016
  492
  7 Март 2014
  Машко
 8. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,951
  2,922
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Кај се хејтерчињата

  View: https://www.youtube.com/watch?v=VFYAACe2Nmk
  [​IMG]
  4300mah на note 10+ и губи од 3190 mah на iphone 11 pro во издржливост на батерија.

  Како беше тоа ама хардвер и газилјион милиапер часови е најбитно.
  Да и исто сега е многу оптимизиран и среден oneUI на Самсунг, еве гледам хаха, 1200mah разлика и пак чури. Титулата ја зема iphone 11 pro max со 590mah помалку од Mate 30 pro кој има 4500 mah батерија.

  Ако не сеа за неколку години ќе се оптимизира андроид некогаш...
   
  На krema и mkextremer им се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,529
  4 Септември 2008
  Спин4о, ако батеријата т.е. капацитетот не е битен него оптимизација е, зошто новите имаат иПхони се 1000 mAh плус?

  Плус како тоа постираш видео кое не е од Phonebuff, се важат или не?

  Коментари за one ui, задржи за себе, тоа е единствениот телефон на тестот кој има активен мултитаскинг.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,070
  3,390
  7 ноември 2014
  Машко
  Зашто ако имаат 2000 mAh плус нема да биде интересно во натпреварите со Note 10 :D
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,529
  4 Септември 2008
  Не туку пецкај, ти пишав на Вибер :D
   
 12. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  255
  206
  21 Мај 2017
  Зошто за зелениот наплаќаат 100е повеќе, само бојата е или има разлика во материјалот на изработка?
  Доколку е само бојата тоа е сè што треба да каже за овој бренд на телефони.
   
  На Скоти и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,529
  4 Септември 2008
  Како се доаѓа до цена од 55к, кога дури и со данок, испаѓа 46??
   
 14. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,951
  2,922
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Каде тоа наплаќаат за зелениот повеќе 100eur?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 15. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  255
  206
  21 Мај 2017
  Apple iPhone 11 Pro Max | Ledikom
   
 16. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,951
  2,922
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  По 1.000.000 пат што е Ледиком? Каде постои?

  Еве пример за стигма, и хејтерски предрасуди кон брендот.
  Ледиком става цена од 100 еур повисока цена за зелената боја пошо се (идиоти) и според ова заклучуваме каков е брендот Епл.
  Типична хејтерска ајварска реакција.
  А у меџувремена у реалност
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,529
  4 Септември 2008
  Ти од USA си?

  Што постираш ирелевантни информации?

  Никој не одговори, зошто е цената 10к повисока?
   
  На Скоти и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 18. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,677
  3,055
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Сакаш да кажиш дека и подолниов скриншот од твој коментар дека се супер цените, а сеа па кој е ледиком не е најубав пример за противтечност кон самиот себе а и набивање рогови и инатење со сите останати? Не е убо така.


  [​IMG]
   
  На Скоти, Avid, Ceco и уште 3 други им се допаѓа ова.
 19. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,951
  2,922
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  [​IMG]

  А па овде епл продаваат xs по цена од 70.000 денари. Е стварно се кретени овие епл.
  [​IMG]

  А па овде Епл продаваат некој си xs max на делови за 500 еур, стварно не се салам ич не ми се јасни
  [​IMG]


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,951
  2,922
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Стварно не знам шо е проблемот шо не можете да разберете, не решаваме овде квантна механика и нуклеарна физика.

  Членот горе става вина на Епл поради тоа што Ледиком го продава iphone 11 pro green 100 еур поскапо поради неговата популарност додека е хајпот со ајфонов за да заработи повеќе парички.
  Е, а Епл не е никако крив дали некој препродавач неовластен риселер и сервисер у земја од 3 тиот свет шо набавува нивни телефони преку црни канали ги продава по 1.000.000 еур или по 1 еур нивните телефони.

  Now that being said, додека се нови телефоните ни 10 дена стари ако се сака ајфон по разумна цена, единствено место е да се купи таков е официјален епл стор. Ледиком црн препродавач има оддлични цени од коа ќе поминат 3-4 месеци и потрагата за новиот последен ајфон ќе се смири.
  Значи Ледиком се супер за купување на ајфон после 3-4 месеци од излегувањето, но Ледиком не се пример за тоа по која цена се продава ајфонот.

  Треба да надробам повеќе?

  Deductive reasoning, deductive logic се стекнува од прво до четврто одделение, мада има уште време.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 21. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,677
  3,055
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Лол

  [​IMG]
   
  На Скоти и psyside им се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,529
  4 Септември 2008
  Ќе одговориш ли барем еднаш на прашање без спин?

  На кого му е гајле за цените на Apple во USA? Прашав, зошто е 10к плус, иПхоне 11?
   
 23. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,951
  2,922
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Јас да ти одговорам на тебе зошто во Ледиком, препродавач на ајфони најмени по црни канали е цената 10.000 денари повисока за ајфон 11???
  Дали се читаш?

  Не знам како можам јас или било кој друг на планетава да ти даде компетентен одговор на прашањево освен Ледиком.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Necromancer, Oktar, zlatk0 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 24. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  320
  452
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Сосема коректно посочи човекот дека цената на зелениот телефон е иста со другите бои, и дека Ледиком не е репер апсолутно ништо.
   
  Oktar, pacerMK, -={K-O-R-U-N}=- и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,203
  25,529
  4 Септември 2008
  Не зборам за Ледиком, во провајдерите е превисока цената.
   

Сподели

Вчитување...