1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. Vlad944

  Vlad944
  Gaining Experience

  188
  403
  3 Март 2015
  Машко
  1.2 GB Ram usage наспрема 2.5 во iddle.Пуштам BF5 скокна 11гб.Навикнат си сум на win 8 без никаков упдате,си крцкав 5 години.
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,056
  23 Јануари 2008
  Манга
  Немој вака, фино дете си. Може не си светица, ама не си грешел толку...
   
  На Mario.Bog и VerGer им се допаѓа ова.
 3. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  214
  115
  23 Февруари 2017
  Машко
  Дали ќе врши работа Gammaxx 200T (веќе го имам) да го ставам до друг месец да истера дур да земам подобар кулер, со stock cooler 51c idle (со исклучено пбо и намалена волтажа оти креваше 70c со само уклучено мозила)
   
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,056
  23 Јануари 2008
  Манга
  @comakot Создравје да си ги користиш :)
  Секако дека е многу подобар Gammax 200T од фабричкиот. Реално ако е тивок Гамаксот не ни имаш потреба да ставаш помоќен кулер, нема ништо да добиеш.

  Патем, тие температури се нормални за Ryzen 3000, во однос на се останато работат на повисока темепература.
   
 5. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  214
  115
  23 Февруари 2017
  Машко
  За тивок беше тивок дур и на 65% (сегоаш го оставав на 65%) и го ладеше доста добро i5 4460 но сепак тој спрема рајзенот има разлика бар според мене

  Испратено од POCO F1 преку IT.mk форум апликација
   
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,056
  23 Јануари 2008
  Манга
  i5 4460 грее повеќе од Ryzen 5 3600
   
 7. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  516
  306
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Поарно стави си ја златната 7-чка како мене и раат ке си чинеш :)
   
  На dejan_str и RoninMK им се допаѓа ова.
 8. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  214
  115
  23 Февруари 2017
  Машко
  Го ставив гамаксот и idle слезе на 35-40 (оверклок на 4.0) арен е богами а и не бучи многу да се осеќам како на авион
   
  На RoninMK му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,056
  23 Јануари 2008
  Манга
  @comakot дај малку посериозни клокови, 4200 за почеток
   
 10. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  214
  115
  23 Февруари 2017
  Машко
  Тоа 4.0 беше на брзински сега тестирам 4.2 на 1.365 пробав на 1.35 но крашнуваше idle температура исто со 4.0 а во игри повеќе од 65-67 не крева

  Edit: Ќе заборавев да прашам но зошто на afterburner/rivatuner неможам да видам температури на процесор, ни со speedfan можам да гледам и контролирам кулерите само рајзен мастер и asus suite 3 што е малце сра*е во мое мислење
   
  Последна промена: 12 ноември 2019
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  516
  306
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Afterburner settings/monitoring, штиклирај се шо ти треба на OSD (On Screen Display) за да покажува.
  New Picture.jpg
   
 12. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  214
  115
  23 Февруари 2017
  Машко
  Немаше никаква опција за ова иначе беше веќе уклучено, само со преинсталација на afterburner и rivatuner се врати опцијата исто така и cpu-z
   
 13. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  791
  428
  29 Јануари 2009
  Прашање за сите кои имаат искуство со новиве рајзени, дали вреди да се доплати за X470 матична плоча или да се оди со B450 како поевтина варијанта?

  X570 не влагаат во игра бидејќи цените се неразумно високи барем од моја гледна точка.

  Процесорот ќе биде 3700X, и секако по стара навика ќе биде оверклокуван до максимум.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,056
  23 Јануари 2008
  Манга
  За 3700X клокнат на колку и да е allcore посекако ти треба малку подобра матична плоча од аспект на VRM. А тоа значи 100 евра за B450, па каде 100, дади уште 30-40 евра за X470.
   
  На gremlin и bobson им се допаѓа ова.
 15. bobson

  bobson
  Gaining Experience

  791
  428
  29 Јануари 2009
  Од она што можев да приметам изборот на X470 матични кај нас е доста мал, Нексио ми ја понудија ASRock X470 Master SLI/ac. Во Анхоч и Сет има по некоја x470 меѓутоа некои од нив се со цена блиска или еднаква на X570.

  Ако се водам по информациите во овој документ
  AM4 Vcore VRM Ratings v1.4 (2019-11-07)
  изборот се сведува на уште помал број матични од кои добар дел нема шанси да се најдат кај нас.

  Е сега јас немам искуство никакво па затоа и прашувам овде и сум отворен за сугестии и препораки.
   
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,056
  23 Јануари 2008
  Манга
 17. Foldalot

  Foldalot
  Intern

  53
  43
  19 Март 2014
  Машко
  AsRock x470 Master последен БИОС и е ABB 1003, минимум за zen2 би ти препорачал да бараш матична со ABBA 1003 или 1004 идеално.
   
 18. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  266
  213
  17 Јануари 2013
  Машко
  Се одлучив за tuf b450m plus gaming и 3600. Со блекфрајдеј цениве во сетек 18500 ќе кошта комбото. Ќе направат ли тие апдејт на биосот или тоа останува на мене?
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 19. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,526
  1,737
  25 Март 2013
  Машко
  Прашај ги. Со оглед на тоа дека не трошиш баш мала сума не би требало да биде проблем
   
 20. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,406
  1,100
  2 Јануари 2012
  Машко
 21. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,526
  1,737
  25 Март 2013
  Машко
  Ќе работи, но од модел до модел има разлика. Многу е битно на која фреквенција работи (од 2400Mhz до 3466Мhz има голема разлика) и со која латенција (CL14 или CL16). Подобро откажи се од RGB-то за сметка на повисока фреквенција, а помала латенција.

  Нема да има проблем, но ако сакаш за сигурно, отиди на страната на производителот за матична што ти е и таму ги имаш излистано компатибилните мемории.
   
 22. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  B450 chipset нема никаков проблем.
   
 23. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,205
  13,056
  23 Јануари 2008
  Манга
 24. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,406
  1,100
  2 Јануари 2012
  Машко
  http://setec.mk/index.php?route=pro...eIUwyrVUUtkyD8Dwz7sI3uGjSLuiiCoSyOi5tKjTshhv8

  Тука пишува 3200 мхз дека е цл16, не е за мене рамот и РГБ е главната ствар ради која се бира така да не може и од тоа да се откажам. На б450 ќе се стави. Евентуално предложете друг РГБ рам кој со сигурност не би правел проблеми.
   
 25. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,526
  1,737
  25 Март 2013
  Машко
  Секогаш има подобро, но супер е и фреквенцијата и латенцијата и цената. Ми изгледа на супер зделка ако сакаш RGB. Речиси сум сигурен дека ќе работи без проблем, но не можам да ти гарантирам
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,104
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,062
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  918
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,620
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  936
Вчитување...

Сподели

Вчитување...