1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  265
  352
  3 Јануари 2019
  Машко
  Во тој случај, земи Trident Z Neo што е оптимизиран за Ryzen 3000 процесорите.
   
 2. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,260
  689
  9 Мај 2012
  Машко
  Колку што сум пробал на интел матична, марка и модел на менува ништо само ако е со исти латенции и фреквенции ,а за АМД не сум пробал , сепак препорачано е да биде со ист модел и марка


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 3. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  229
  115
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Рамот ке биди од ист модел,два стикој сигурно ке бидат исти ама мене мие дали менва фирмата пример 2х8gb g.skill vs 2x8gb adata
   
 4. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,260
  689
  9 Мај 2012
  Машко
  Ако си на интел чипсет , не менува ништо само да има слично приближно исти MHZ , а за АМД тоа не знам


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 5. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,543
  1,010
  28 ноември 2015
  Машко
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,241
  13,178
  23 Јануари 2008
  Манга
  Нубови се тие што го праеле, во огромен дел има gpu bottleneck...плус не секаде им се исти клоковите на графичките.Требале со 2080ti и поедноставни сетинзи да тестираат.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,953
  4,190
  28 oктомври 2008
  Анхоч: CPU AMD Ryzen 7 3800X Eight-Core 3.9GHz AM4 BOX w/Wraith Prism with RGB LED Cooler - 26,550 ден.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,181
  3,537
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Една молба, ако има некој да ми позајми фактура или слично каде што е наведена плоча со АМ4 сокет за да побарам бракет од Ноктуа за кулерот.

  Си имам фактура за него од ЈВС, ама сега бараат и ф-ра од плочата за да испратат бракет за NH-U12S.

  Благодарам однапред, а богами и отпосле.
   
 9. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  827
  1,391
  12 Септември 2013
  Машко
  Од било каде (Анхоч, Сет?) само да е АМ4?
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,181
  3,537
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Да, да се чита само дека е матична со АМ4.
  Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,181
  3,537
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Благодарност до @steelseries и @borcep. Ноктуа ќе го процесирале барањето па ќе ме известеле, ама не верувам дека би имало проблем.

  Благодарам пак и должам пијачка.
   
  Последна промена: 19 Септември 2019
  TheMarshal, toshex, steelseries и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,181
  3,537
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Овие се поажурни од Ибеј и Али заедно. Shipping confirmed.

  upload_2019-9-20_14-44-5.png
   
  На Costigan_Jr, gOJDO, psyside и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,734
  26,359
  4 Септември 2008
  Ноктуа се од Австрија, не си играјте.
   
  Necromancer, Pane-G, Sukhoi и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,169
  8,560
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  И ја може да дојдам
   
  steelseries, Necromancer и на CBB_6 им се допаѓа ова.
 15. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  266
  213
  17 Јануари 2013
  Машко
  Дали gammax400 ќе брка работа за 3600, на место сток кулерот?
   
 16. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  296
  513
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Да. Подобро од сток кулерот и тоа многу.
   
 17. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  266
  213
  17 Јануари 2013
  Машко
  Да не треба некој плус додаток да се купи за монтажа на ам4, или си има со него се што треба?
   
 18. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  296
  513
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Си има сѐ. Јас 2700x ладев со тој гамакс.
   
  На shifty и Arkturus им се допаѓа ова.
 19. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  829
  528
  20 Декември 2015
  Машко
  Би ти вршел работа кулерот од 1700?, ми стојт така дома, мене на 2600 ryzen повеќе од 60 степени на 1.4 волти не ми помина.
   
 20. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  266
  213
  17 Јануари 2013
  Машко
  Не, фала ти.
   
 21. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,036
  628
  8 Август 2017
  Машко
  Се знае ли дали наредната генерација на матични би го поддржувала новиот УСБ 4 стандард, кој би требало да биде како замена на Тундерболт 3, со брзина од 40Гб/с?
   
 22. farkizz

  farkizz
  Gaining Experience

  41
  59
  14 Април 2016
  Машко
 23. Vlad944

  Vlad944
  Gaining Experience

  198
  408
  3 Март 2015
  Машко
  Дали има некој што корости Ryzen 3rd gen но на Win 8/8.1 ? Да ми кажи како се понаша со драјвери и др.
  Го користам 2 дена win 10 но не ме бендисва и сакам да се вратам на 8.
   
 24. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,115
  4,821
  8 Април 2011
  Машко
  Ако не ти требa dx12 можеш слободно. Не верувам да би имало проблем. Само за игри мислам дека win 8 не поддржава dx 12.
   
  Последна промена: 10 ноември 2019
  На Vlad944 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,220
  1,653
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Не ти се бендисува и сакаш да се вратиш на 8-ца? Си користел 8? Подобро стави си линукс ...
   
  Astro, Cicada, RoninMK и на уште 1 им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,108
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,069
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  921
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,621
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  937
Вчитување...

Сподели

Вчитување...