1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,545
  1,010
  28 ноември 2015
  Машко
 2. Ulrezaj

  Ulrezaj
  Gaining Experience

  334
  422
  20 Јуни 2012
  Машко
  Ако ти треба стабилност купи си Intel процесор !
   
 3. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,545
  1,010
  28 ноември 2015
  Машко
  New secret-spilling flaw affects almost every Intel chip since 2011 – TechCrunch
  Доста тресете зелени кога немате никакви факти за тоа дека АМД не се стабилни.
  Може првата генерација имаше проблеми со стабилност на меморија но втората и третата генерација немаат никакви проблеми.
  Имам ставено g.skill aegis на б450 матична што не пишува за рајзен.
  Така што во моментов разликата е 2-3% во гејминг со најдобра графичка, а со средна карта нема разлика. Да не збориме во продуктивност каде што амд ги јаде во секоја гранка.
   
  Последна промена: 20 Август 2019
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 4. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,408
  2,022
  12 Август 2009
  Машко
  И јас би земал Intel, ама на Cinebench губат баајги. Како и да е само за рендер ми треба... буквално ништо друго.
  А што стана со Threadripper, ќе има 3та генерација?
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,758
  26,396
  4 Септември 2008
  :)
   
  Tenny, MasteR_#0 и на toshex им се допаѓа ова.
 6. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,545
  1,010
  28 ноември 2015
  Машко
  Интел е мртов од кога рајзен 2 излезе на маркет.

  View: https://www.youtube.com/watch?v=8kA1fVMJdB8
   
  На mkextremer и psyside им се допаѓа ова.
 7. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,059
  939
  4 Февруари 2014
  Машко
  Земај 3900x и Aorus Elite од нексио, ОДЛИЧНИ им се цените дури и на старт од залиха.
  Јас уште рам чекам, G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 K2 RAM или од новите НЕО со CL14 3600
   
  На imperial и CBB_6 им се допаѓа ова.
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,264
  13,205
  23 Јануари 2008
  Манга
  GGTT1, TheMarshal и на Ulrezaj им се допаѓа ова.
 9. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,408
  2,022
  12 Август 2009
  Машко
  MSI.. tomahawk...
  Абе ова е албум за сликички... дајте нешто по нормално... без гејминг и лед....
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,309
  14 Декември 2010
  Машко
  За таква естетика единствено Asus X570-P (Сетек 13.8к) или Pro WS (накај $400), последниве 3-4 години буквално сите плочи од mainstream до high end - enthusiast сe edgy gam3r rgb шема.
  Со тоа што претпоставувам дека можеш да изгасиш RGB, барем кај секоја солидна плоча со добар BIOS/софтвер за OS, ама панини сликички - гејминг тематика тешко ќе избегнеш :D

  Друго што доаѓа блиску се Prime Pro серијата на Asus, со тоа што X470 Pro има слабо ладење на VRM, а X570 Pro е прескапа моментално кај нас, 18к. Јас би одел на X570-P иако и таа е со надуена цена, единствена маана е што нема Intel LAN.
   
  Последна промена: 20 Август 2019
  На gOJDO и imperial им се допаѓа ова.
 11. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Има најава за Ryzen 3 плочи без оние досаднине вентилаторчиња?
   
 12. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,545
  1,010
  28 ноември 2015
  Машко
  Интернет луда ствар

  View: https://youtu.be/UCySwV7skM0
   
 13. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,425
  1,117
  2 Јануари 2012
  Машко
 14. farkizz

  farkizz
  Gaining Experience

  41
  59
  14 Април 2016
  Машко
  На gOJDO и psyside им се допаѓа ова.
 15. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,545
  1,010
  28 ноември 2015
  Машко
 16. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  266
  213
  17 Јануари 2013
  Машко
  На сон

  Sent from my T10(E3C6) using Tapatalk
   
 17. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,545
  1,010
  28 ноември 2015
  Машко
  Не е на сон, вистина е.
  50 $ разлика
  8 гб рам
  Повеќе threads
  Можеш да го оверклокнеш
  Зен 3 во иднина.
  Интел е поефтин но наредната генерација ќе бара нова матична за исти перфоманси.

  View: https://youtu.be/4cG7CyfLfZE
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 18. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  121
  450
  9 Декември 2016
  Машко
  Ми треба Ви-Фи мрежна PCI-E x1 картица за на B450 плоча со Win 10 64 bit.
  Колку шо видов, кај нас по бакали нема ништо такво, на Али има еден куп ама сите со поддршка само за интел чипсети, значи битно да има загарантирана поддршка за AMD платформи. Најмалце 2.4Ghz band и 150Mbps да тера, ако има 5Ghz фреквенција уште поубо.
  Ве молам за инфо ако некој знај кај можам да најдам кај нас или нешто линк за од надвор за пристојна цена?
   
 19. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  229
  115
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Прашање:
  Дали менва фирмата на RAM стикојте ако се иста фреквенција со ист тајминг во Ryzen конфигурација?
  Неколку стикој имам на ум неможам да се одлучам
  Corsair Vengance pro RGB
  ADATA XPG Spectrix D41
  G.Skill Trident Z (малце скап е ама ако вреди ке го земам)
  HyperX Predator
  Сите стикој се 3200Mhz CL16
   
 20. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  424
  235
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  a ima kaj nas od ovie nekade da se kupi osven gskill i hyperx? jas bi odel so trident z
   
 21. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  229
  115
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Не кај нас ама има на AliExpress
   
 22. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  424
  235
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
 23. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  229
  115
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
 24. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  266
  352
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ја RAM не би зимал од Алиекспрес.

  G.Skill ги имаш во Нексио, HyperX ги имаш во Сет и Анхоч. Плус, ќе имаш гаранција. Па во случај ако те зеза нешто, ќе си ги вратиш и то је то. За да немаш пак нервози...

  HyperX 3200mhz CL16 - На залиха ја има во Сет, во Анхоч ја нема. Разликата во цена од Али не е преголема.
   
  На Ребро и Arabian им се допаѓа ова.
 25. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  229
  115
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Не мие за парите колку шо мие за компатабилност оти гледав по форуми дека HyperXот имал проблеми со компатабилност и нема Samsung чип туку Hynix ако прај то некоја разлика
   
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,109
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,070
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  921
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,621
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  938
Вчитување...

Сподели

Вчитување...