1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,675
  26,290
  4 Септември 2008
  Само објасни, од каде се појави процесоров, и еден тон други лол.

  10 минути ништо не ми наоѓаше?
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,208
  13,065
  23 Јануари 2008
  Манга
  @Astro кажа дека бил побрз, не се однесуваше на тебе тој дел.

  Јас за тоа и ти викам, провери за апликации, не за гејминг како стојат работите. Освен за рендер, за друго 2600 не е побрз од 9400F. Далеку од прегазување и слично.


  9400F e aнтички, а 2600 е од иднинанта. 9400F е добар избор за гејминг и сеуште нема соодветна алтернатива за него од АМД кај нас.
   
 3. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  332
  281
  21 Мај 2017
  Машко
  Не им чини на али пребарувањето некад, пробај од телефон, ама ја пред некој ден и на пц ги најдов
   
 4. Avid

  Avid
  Guru

  4,055
  6,032
  21 Јануари 2009
  Па си барал на други места, на Али Експрес се појавува веднаш во првите резултати, барем кај мене, ако напишеш 3500x.
  Ајде, шоубаво, ќе ја продолжиме дискусијата за овој OEM China only процесор кој може да се купи изгледа само од Ali Express.
  Сега е на ред Гојдо да ни каже со која формула ја качува цената на овој 3500x за да не биде поевтин од 9400f или па како ја спушта цената на 9400f.
  Ќе каже нешо ова истово шо го тропам јас, и така сме си вртеле во круг за џабе.
   
  На itstheigyg му/ѝ се допаѓа ова.
 5. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  332
  281
  21 Мај 2017
  Машко
  Цела тема е таква, ништо ново
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,675
  26,290
  4 Септември 2008
  Screenshot_3.png
   
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,055
  6,032
  21 Јануари 2009
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,208
  13,065
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не успеав да го најдам на newegg и amazon, не проверив на Ali. По ривјуа каде читав:
  Ryzen 5 3500X Reviewed: Promising But Out Of Reach | Tom's Hardware
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,155
  8,532
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Како не е поефтин кога 9400f на Амазон е $199 а Ryzen 3600 е $189?

  Сега за сега нема цени за 3500x но кога ќе има, 3500х ќе биде секако поефтин од 3600. У старт е дефинитивно поефтин.
   
 10. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,407
  1,100
  2 Јануари 2012
  Машко
  1% min колку е на двата?
   
 11. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  685
  1,000
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  а зошто само гледате цена на процесор. Опни ЦПУ МОБО РАМ цена, на двете платформи, и ќе видиме што е поефтино а што поскапо бидејќи разлика од + - 5% не е ништо.
  На матична од 9400ф следен и последен чекор ти е 9700к.
  на матична од 3600, имаш 3700х 3800х, најверојатно и 4600 и 4700х.
   
  На Rukfash, gOJDO, CBB_6 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,210
  1,646
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Каде најдовте 9400-ка за 120$ ? Кај нас е 150 евра што = +50%

  Секако и @Avid е во право, ова е сепак ОЕМ процесор кој ќе го има само на алиекспрес НО е достапен и можеме да го купиме така и те како е вреден за споредба и за 100 евра е супер опција за гејминг пц. 9400 е исто супер ама ако некогаш и некаде биде достапен за цена од 100 евра.
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,675
  26,290
  4 Септември 2008


  Аууу каков монструм е 3800x...
   
 14. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  835
  574
  11 ноември 2015
  Машко
  Види го 3950х
  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,675
  26,290
  4 Септември 2008
  Го видов, тој е прескап...
   
 16. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,407
  1,100
  2 Јануари 2012
  Машко
  Догодина место ајфон ќе го купиш :D
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,210
  1,646
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  После ајфоните биле скапи :D
   
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,208
  13,065
  23 Јануари 2008
  Манга
  Во која смисла прескап?? Напротив баш е ефтин, секако доколку се исползуваат јадрата. Систем со 3950X е многу повеќе побрз од систем со 3800X во однос на тоа колку е поскап.
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,675
  26,290
  4 Септември 2008
  Во смисол на генерална употреба на процесори, за генерална популација, знам дека за она што го нуди е одличен.
   
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,208
  13,065
  23 Јануари 2008
  Манга
  Во смисла на генерална употреба на процесори, ако се гледа само цената на процесорот(што според мене е глупо и безцелно) се што е над R5 3600 е неоправдано прескапо. Конкретно 3800X како 8 јадрен е тотално неиспалтлива опција покрај 3700X. 3800X во просек има 3% подобри перформанси од 3700X за 15% повисока цена.
   
  На Tajson му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,675
  26,290
  4 Септември 2008
  Да ама не е голем апгрејд од 2600, затоа реков 3700x, да има поголем скок.

  Од мој аспект гледав
   
 22. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,208
  13,065
  23 Јануари 2008
  Манга
  1) 3800X рече
  2) Од аспект на обичен корисник 3950X/3900X/3800X/3700X/3600X не нудат никаков скок на перформанси во однос на 3600, поточно сеедно дали ќе апгрејдува од R5 2600 на било што од R5 3600 па нагоре.
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,675
  26,290
  4 Септември 2008
  Ок кој апгрејд би се мислел за посоодветен и логички, 2600 > 3600 нема смисла, додека 3700/3700 барем ќе добиеш повеќе јадра
   
 24. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,208
  13,065
  23 Јануари 2008
  Манга
  За обиечен корисник 2600>3600 ќе направи некаква разлика, подеднаква како и разликата од 2600>3950X/3900X/3800X/3700X/3600X.
   
 25. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  На The_EvilLord и Arkturus им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,104
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,062
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  918
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,620
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  936
Вчитување...

Сподели

Вчитување...