1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  553
  323
  5 ноември 2013
  Машко
  Моментално никој нема.. се шпекулира после понеделник, колку ке е вистина ке дознаеме
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,394
  13,460
  23 Јануари 2008
  Манга
  Мене ме праша, значи нема ни Нексио :)
   
 3. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  602
  615
  15 Септември 2012
  Машко
  Прашање до познавачите на хардвер на форумов:

  На АМД плоча со слободен PCIe 2.0 x 4 слот, кога би се поставил SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 500GB PCIe (или поголем капацитет) на оваква картичка US $4.97 29% OFF|M.2 NVMe SSD NGFF to PCIE X4 adapter M Key interface card Suppor PCI e PCI Express 3.0 x4 2230 2280 Size m.2 FULL SPEED good-in Add On Cards from Computer & Office on AliExpress или оваа картичка https://www.aliexpress.com/item/329...&terminal_id=6322a87471a4457e99508fdeca636ec9 колку треба да се очекува забавување (успорување) на перформансите на NVMe дискот (и дали воопшто податоците од дискот би можеле да се читаат)? Дали некој има пробано?

  Мислам дека плочата е ASRock B450 Pro4 или MSI Б450 Tomahawk. Процесорот е Ryzen 3700x.
  Да прецизирам, иако на плочата има M.2 NVMe слот за директно вклучување на дискот, прашањето е за поврзување преку дополнителна картичка.
  Вака поставениот диск не е потребно да биде бутабилен.
   
  Последна промена: 25 Јануари 2020
 4. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  425
  236
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  ASRock B450 Pro4 или MSI Б450 Tomahawk како што знам имаат PCI-e 3.0 слотови (двата се) и би требало да работат така. ако се наместени на 2.0 во биосот, ќе работат со 2.0 брзина, односно побавно
   
 5. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  602
  615
  15 Септември 2012
  Машко
  Пред малку ги погледнав упатствата за двете плочи.
  Асрокот има два слота PCIe 3.0 а Мси-то има само еден (тоа се оние за графичките картички). Останатите слотови на матичните плочи се PCIe 2.0.

  Елем, прашањето ми е сосема друго. Како ќе се однесува NVMe диск на дополнителна картичка приклучена во PCIe 2.0, односно колку ќе биде (и дали ќе биде) побавен за разлика од истиот диск приклучен во М.2 NVMe порт на матичната плоча.
   
 6. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,279
  2,646
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  PCIe 2.0 има теоретски максимален проток од 500 MB/s по патека/lane, значи максимално 2000 MB/s би имал на x4. Сметај и overhead тука, па во пракса јас би очекувал повеќе накај 1500-1600 MB/s.

  Не знам дали и како ова би влијаело и на IOPS а не само на континуиран проток, ама тоа веројатно е до контролерот и NAND-от на самото SSD.

  PCIe 3.0 има проток 1000MB/s по патека.

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
  На flashgordon007, gOJDO, PC_GAMER и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,464
  1,153
  2 Јануари 2012
  Машко
  Ме интересира како се поврзува 7.1 аудио на матичнава затоа што позади има само 3 излези.
  TUF B450M-PLUS GAMING | Motherboards | ASUS Global

  Се мислам и за оваа.
  ROG STRIX B450-F GAMING | Motherboards | ASUS Global
  Оваа има supremeFX звучна која што не знам дали ќе работи како што сакам, моментално имам crosshair 3 formula со посебна звучна на неа и speaker fill опцијата не работи. Како што проверив по интернет и на многу други истото им се случило.

  Имам поврзано 7.1 рандом звучници и стварно ми е битно да функционира speaker fill(на друга матична ова работеше одлично) затоа што без тоа немам никаков бас. (дури ни во филмови што доаѓаат како 5.1)
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,394
  13,460
  23 Јануари 2008
  Манга
  До Windows-от е тоа, мислам дека е средено од 1903 билдот.
   
 9. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,464
  1,153
  2 Јануари 2012
  Машко
  На 1909 сум, ама и стара е матичнава шо ја користам моментално. Мислиш на новите нема да има проблем?

   
 10. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  930
  1,425
  6 ноември 2007
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,237
  8,639
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Од Асус потапа бренд не постои, живи комедии. За 300 денари плус: Anhoch PC Market Online - MB Gigabyte B450M-DS3H AM4 DDR4 3200MHz OC SATA3 M.2 USB3.1 HDMI/DVI
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,464
  1,153
  2 Јануари 2012
  Машко
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,970
  26,670
  4 Септември 2008
  Asus
   
  На gOJDO и DarthJe5us им се допаѓа ова.
 14. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  930
  1,425
  6 ноември 2007
  Ryzen 5 1600 AF кај Господарите на ИТ пазарот во МК
  AMD RYZEN 5 1600
   
  gego, TATA_MATA, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. Mao

  Mao
  On your way to fame

  968
  501
  5 Јуни 2007
  Машко
 16. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,173
  828
  1 Јуни 2016
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,394
  13,460
  23 Јануари 2008
  Манга
  Затоа што Гигабајт е класа подоле од Асус. Не значи дека ако има тенеќе плус дека е боље. Провери какви VRM 7ма едната, какви другага. Јас би ја одбрал Asus-от.
   
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,237
  8,639
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Се кладам дека го немаат.
  Сетек се познати по лажење за расположливост на залиха,
   
  На Nomad, Rukfash, Arabian и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,237
  8,639
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 20. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  602
  615
  15 Септември 2012
  Машко
  Благодарам за информациите
   
 21. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,394
  13,460
  23 Јануари 2008
  Манга
  И неспоредливо поорганизиран и подобар BIOS.
   
  На gremlin, DarthJe5us, Tajson и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  930
  1,425
  6 ноември 2007

  AM4 B450/X470 Motherboard Vcore VRM Tier List v1.3
  согласно
  [Übersicht] - PGA AM4 Mainboard VRM Liste

  ASUS PRIME B450M-K - Garbo tier :p

  Поентата ми е дали плаќаме повеќе за производ со помалку features само ради фактот што ASUS претставува некое надркано име.

  На многу места reddit/YT/платени статии да го оцрнат брендот :rolleyes:, се кажува дека на Асус не им е во интерес да се натпреваруваат во entry level пазарот.
  TUF и Strix сериите им се примарен маркет и овие cheapo/garbo плочи им се тешко сакатење на карактеристики чисто колку да оправдаат производство и да имаат некој модел што ќе може да парира на останата конкуренција.

  За воља на вистината гледам освен немање тенеќе, Асус може да се "пофали" и со немање VRM thermal sensor, нешто што ете Gigabyte го вметнале сакајќи да понудат best bang for your buck
   
  На gOJDO и toshex им се допаѓа ова.
 23. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,394
  13,460
  23 Јануари 2008
  Манга
  Благодарам на пребарувањето на информациите. :) Ете Gigabyte-от има тенеќе и сензор, но тоа никако не е компромис за усраниот BIOS на сите Gigabyte матични плочи. Asus се светлосни години понапред од Gigabyte во однос на тоа. Јас секако би ја изберал Asus-от, а особено што дилерските цени на двете матични се идентични(+-50 денари).

  Инаку се согласувам со тебе дека Asus се шупци кога се работи за буџет варијантите. Причината е што (практично) имаат свој бренд кој се такмичи во буџет класата. Најголемата сопственичка структура на Asus е исто така најголема сопственичка структура на Asrock. Кога веќе го спомнав, во најголем број случаи бирам Asrock пред Gigabyte, особено кога се работи за low budget варијанта.
   
  На Pane-G, RoninMK, Jedah и уште 3 други им се допаѓа ова.
 24. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,391
  2,482
  9 Февруари 2011
  Башка што Asmedia (односно Asus) ги има дизајнирано x370 и x470 чипсетите.
  X570 е од AMD малце дотеран x470 зашто Asmedia не можеле/знаеле да интегрираат pcie 4.0.
  Тоа ги прави Асус доста "привлечни".
   
  На gremlin и gOJDO им се допаѓа ова.
 25. Rikimaru

  Rikimaru
  Gaining Experience

  488
  348
  26 Март 2016
  Машко
  Уше еден глас за Асус тука, UEFI-то е најпрегледно и најкорисно од сите брендови што ги имам видено.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,114
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,085
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  930
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,630
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  946
Вчитување...

Сподели

Вчитување...