1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  266
  213
  17 Јануари 2013
  Машко
  Постои начин да се исклучи лед светлото на gammax 400 или да заигра клештата?
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,665
  26,270
  4 Септември 2008
  Имам Asrock B450M-HDV

  Сензорите за отчитување на матична викаат дека дури и на ајлд, матичната иде до ~110c

  Untitled.jpg

  Сјебан сензор, лажно отчитување или? бидејќи матичнава е релативно популарна, може ли некој да мавне скриншот од HWiNFO?
   
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,117
  801
  1 Јуни 2016
  @psyside колега од работа случајно го виде постот сеа, има интелова матична и рече и кај него давало исто пошо немало сензор на матичната.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,665
  26,270
  4 Септември 2008
  Па и јас така мислам ама сакав да се осигурам, во UEFI не дава висока температура исто така, фала ти.
   
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,445
  12,606
  2 Август 2012
  Машко
  Пробај со друга програма која има поинаков пристап кон сензорите (на пр. наместо од Winbond ќе чита од Nuvoton)

  Speedfan може да се подесува од каде да отчитува (ова за проба)
  Или со Aida

  Имаше ваков проблем и со Z87 кога се појави. Всушност одсекогаш имало. Или ќе дава 110 или негативни вредности.
   
  Avid, psyside и на borcep им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,665
  26,270
  4 Септември 2008
  Знам дека ова е стар проблем, ќе напраам ретест....
   
 7. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  331
  280
  21 Мај 2017
  Машко
 8. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  160
  181
  24 Јануари 2010
  Машко
  Пробај со ова:

  Fan Control and Temperature Monitoring Software for PC

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
  На niagacrp и psyside им се допаѓа ова.
 9. windows8

  windows8
  On your way to fame

  748
  971
  12 Февруари 2012
  Машко
  Procepkav malku so memeriive i procesorot, overklokuvav.
  Mi treba strucno mislenje dali e ok overklokov? so sto drugo da testiram, pustiv cinebench r20 pola saat da vrti
  Ryzen 5 2600 OC: 4.1Ghz 1.3V
  MSI B350 PC MATE
  Kingston 2400mhz 1.2v 2x8Gb OC: 3033Mhz 1.36
  Citav na net luge so ist procesor za 4ghz pustat 1.35/1.4Vcore, kaj mene ne probav so povisoka voltaza od 1.3 i povisoka frekvencija od 4.1
  1.jpg
  2.jpg 2.jpg
   

  Прикачени датотеки:

  • 3.jpg
   3.jpg
   Големина:
   494.7 KB
   Прегледи:
   27
  На niagacrp му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,210
  1,646
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  4.1 на 1.3в е одличен резултат за тој процесор! Дали тестираше за стабилност?

  Ај плс пушти и еден cpu-z benchmark.
   
  gOJDO, niagacrp и на windows8 им се допаѓа ова.
 11. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  214
  115
  23 Февруари 2017
  Машко

  Што користеше за оверклок? Јас никако да сфатам како работи со offset од биос па си терав рајзен мастер а сега PBO го чувам
   
  На niagacrp му/ѝ се допаѓа ова.
 12. windows8

  windows8
  On your way to fame

  748
  971
  12 Февруари 2012
  Машко
  5.jpg
   
  На gremlin и niagacrp им се допаѓа ова.
 13. windows8

  windows8
  On your way to fame

  748
  971
  12 Февруари 2012
  Машко
  Preku bios se namestiv
   
  На niagacrp му/ѝ се допаѓа ова.
 14. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  411
  225
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  пробај и со 1.27, 1.28 и 1.29. јас ист таков процесор мачев со 1.35 долго време (со водно ладење) ама после година користење видов дека сум можел и 1.27 :)
   
  gremlin, niagacrp и на windows8 им се допаѓа ова.
 15. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
 16. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  411
  225
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
   
 17. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  upload_2020-1-14_21-14-44.png
  Full load auto overclock -100 offset.
  PBO overclock
  upload_2020-1-14_21-16-40.png
  П.С за да имате негативен офсет на волтажа мора да имате MSI плоча.
   
  Последна промена: 14 Јануари 2020 во 21:25
 18. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,365
  2,436
  9 Февруари 2011
  Повисок скор добив на 4.375Ghz него на 4.4... изгледа му снемало juice или?

  Clip.jpg
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,665
  26,270
  4 Септември 2008
  Нестабилен OC?
   
  На shifty и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 20. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,365
  2,436
  9 Февруари 2011
  Аам, не проаѓа се. ФПУ64 капут.
  Не би кренал поише волтажа...
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 21. windows8

  windows8
  On your way to fame

  748
  971
  12 Февруари 2012
  Машко
  Нуб сум за овие тајминзите на меморијата дали се ок и дали напонот може да се намали зашто на дифолт е 1.2 а кога покачувам фреквенција автоматски се мести на 1.36?
  Ќе пробам денес и со понизок напон на процесорот 1.25 на 4.1ghz
  1.jpg
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 22. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Google ryzen voltage curve gamer nexus.
   
  На windows8 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  TLDR ryzen + му треба - 100 мв помалце од прва генерација за да постигне иста фрекфенција.
  Според тестовите од два процесори 2600х и 2700х, 2700х е подобар силикон и може да работи на ниски волтажи. 2600х работеше на 1.275 мв на 4 гхз а 2700х види слика.
  Но тоа не е битно зашто 3700х дава подобри резултати за 20% во апликации/гејминг. Но од перспектива перфоманси и цена 2700х/3600 се тука некаде.
   
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,104
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,062
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  918
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,620
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  936
Вчитување...

Сподели

Вчитување...