1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,518
  1,176
  2 Јануари 2012
  Дали вреди разликата од 1600АФ до 2600?
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,319
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  3.4Ghz vs 3.7Ghz тоа е разликата.
   
 4. windows8

  windows8
  On your way to fame

  758
  985
  12 Февруари 2012
  Машко
  Ryzen 2600, после неколку тестирања со оверклок на процесоров изгледа најдобра комбинација е 4.1Ghz 1.225v core, 4.2Ghz иде ама треба многу повисок напон 1.39v, со smt-off работи и на 4.3Ghz 1.39v
  Ке го оставам на 4.1Ghz/1.225v е сега прашањето ми е дали може да работи варијабилно до таков оверклок, да не дреме постојано на 4.1 и полн напон туку да си буста во зависност од потребите?
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 5. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Затоа уклучи си ауто и не се замарај :)
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,319
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Напротив ауто е проблем, еве мене не ми е стабилен понекогаш на 4.0 на 1.28 и најмногу сумљам на напоните кога е на ауто пошто мрзне пц-то ретко во дота или во ајдл каде што и во двете сценарија не се користи многу цпу-то и е на понизок напон и фреквенции.
   
 7. Foldalot

  Foldalot
  Intern

  54
  43
  19 Март 2014
  Машко
  Имаш vDroop при full load 100%? Ако да на колку?
  SoC voltage на колку ти е?
  Рамот на која фреквенција?
   
 8. windows8

  windows8
  On your way to fame

  758
  985
  12 Февруари 2012
  Машко
  Нема никаков дроп, работи стабилно и ладно. SoC e на auto, ram 3066mhz 1.36v
  ?
   
  На Foldalot му/ѝ се допаѓа ова.
 9. windows8

  windows8
  On your way to fame

  758
  985
  12 Февруари 2012
  Машко
  На ауто оверклок кога е му пушта 1.5vcore на 3.85Ghz многу е.
   
 10. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Епа немате негативен офсет.
  Кај мене е 1.125 мв на 4гхз
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,059
  4 Септември 2008
 12. Avid

  Avid
  Guru

  4,275
  6,370
  21 Јануари 2009
  Замислете хипотетичко сценарио во кое корисникот нема/не може да ја надградува конфигурацијата и е заглавен со 2 избора.
  Користи 2200g или 3200g процесор и треба одбере помеѓу:
  • 2x4gb CL19 2666mhz
  • 1x8gb CL15 3000mhz
  Што би било подобро да одбере ако конфата е за канцелариска работа но и за прикажување (не креирање) на мултимедијални содржини во кои поретко би биле 3д модели?
  Освен засецкувања во игри со една плочка и некоја бавност, други проблеми со една плочка?

  P.S. Легендата вели кога некој рекол хипотетичко, тоа вистински било хипотетичко :D
   
 13. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,623
  4,565
  23 Јуни 2015
  Машко
  2x4 е подобро.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,390
  8,854
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тоа е глупост со пластичниот кавер. И јас ги гледав истите рувјуа, Асусот најмногу страда од прегревање на VRM-от.

  Јас го извадив пластичниот кавер на Aorus PRO, се држи за 3 штрафа. Со 2600 не загреваше повеќе од 55 степени сега падна на 47 степени откако го извадив. Ми се маткаше дома па решив да го вратам, не пречи уопште.
   
 15. windows8

  windows8
  On your way to fame

  758
  985
  12 Февруари 2012
  Машко
  dimsa, shifty и на bobipp им се допаѓа ова.
 16. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,518
  1,176
  2 Јануари 2012
  Која температура е превисока за 1600АФ? Моментално сум на фабричкиот кулер и сум 65+ степени во игри. Се мислам да земам кулер. Процесорот не тротла.
   
 17. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  300
  141
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  До 95 е границата на Ryzen,но сепак под 80 се тие ок.
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,059
  4 Септември 2008
  75
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,390
  8,854
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  6 јадрен процесор да се лади со 2 грама алуминиум е жива глупост. Оди купи нормален кулер. Над 75 степени во континуитет не би требало да стои процесорот, не заради него туку заради плочата и другите компоненти.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,588
  13,838
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Свашта! Ова коронава изгледа јако мава...
  Без оглед на тоа какво ладење ќе ставиш на процесорот тој исто ќе грее. Значи и со најникаквиот кулер и со најдобриот кулер исто количество на топлина ќе ослободува кон матичната и останатите делови во куќиштето!
  За да се заштитат матичната и останатите работи од греење потребна е добра вентилација со незатоплен воздух низ куќиштето.
   
  На GGTT1 и Tomashevski.Aleksandar им се допаѓа ова.
 21. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,518
  1,176
  2 Јануари 2012
  Мене малце ми е непријатно вака да го користам, не поминува 70 степени во главно ама сепак се осеќам ко да го држам на некој лимит. Уште не сум одлучил што ќе правам.
   
 22. Astro

  Astro
  Guru

  6,390
  8,854
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 23. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,088
  971
  4 Февруари 2014
  Машко
  Ако работи PBO+AutoOC како на новава генерација рајзен тогаш што повисоки температури толку помал клок добиваш на процесорот - колку ти значи тоа, не знам.
   
 24. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,518
  1,176
  2 Јануари 2012
  Си седи на макс оверклок цело време.
   
 25. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,088
  971
  4 Февруари 2014
  Машко
  Во тој случај немаш гајле.
   
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,133
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,146
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  940
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,650
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  959
Вчитување...

Сподели

Вчитување...