1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. Vlad944

  Vlad944
  On your way to fame

  294
  539
  3 Март 2015
  Машко
  Мое мислење,за тие пари да си земеш Arctic FreezerDuo кој е со два кулери и кошта 2320 денари.Го имам јас и сум презадоволен.
   
  На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.
 2. rippermkd

  rippermkd
  Gaining Experience

  448
  257
  11 Јануари 2016
  Машко
  Akter
  deepcool ne e no name, ama bas tie modeli ne se pokazaa, za ~1000+ zemi gammax ako si za vodno, ako ne, neptwin Anhoch PC Market Online - Cooler Deepcool Neptwin V2 all Intel/AMD e ovoj e fenomenalen, go koristev na fx8350 overkloknat, ne krena povekje od 60c i pritoa sosema tivok
   
  На PC_GAMER и xhktw им се допаѓа ова.
 3. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,725
  2,043
  25 Март 2013
  Машко
  Ако ти е кеф да имаш такво RGB водено ладење- направи си кефoт.

  Во спротивно има малку логика во тоа да купуваш водено ладење за буџет процесор. Гледам дека доаѓаш од постара генерација на интел кога оверклокувањето имаше голема поента, но сега прилично им ги цедат перформансите out of the box. Кога би го оверклокувал 1600 AF би добил 6% повеќе перформанси, а би потрошил +40% од цената на процесорот за да купиш водено ладење.

  1. Мој совет не купувај водено ладење, stock cooler-от ти е доволен.
  2. Секогаш можеш да докупиш какво сакаш ладење.
  3. Ако веќе ти се даваат толку пари подобро купи Ryzen 7 2700x
   
  На gremlin, gOJDO, PC_GAMER и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,228
  1,286
  2 Август 2009
  Што убаво ми кажа сега.. Ептен ти е на место муабетов, да преспијам на идејава па може да им направам еден клизач на Сетек утре. :)
   
  Gaston, Astro и на TATA_MATA им се допаѓа ова.
 5. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  188
  150
  8 oктомври 2016
  Понекогаш е важно и во каква плоча ќе го брцнеш процесорот. Гледај да биде од b450 нагоре.

  Sent from my Redmi
   
  На Astro и xhktw им се допаѓа ова.
 6. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,228
  1,286
  2 Август 2009
  Веќе е нарачана Gigabyte B450M-H заедно со HyperX Furry 2x8gb 3200mhz.

  Инаку за предлогот од горе, колку и да ми звучи примамлив, не верувам дека би пристигнал ни блиску до искористување на целосниот потенцијал на 2700X. Можеби за future proofing? За лабав гејминг и вртење на новиве титлови на 1080п, не знам дали вреди ~4000 повеќе од 1600AF (2600 basically) за моите потреби. Да видиме утре што ќе мислам.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,656
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Убаво си мислиш, не ти треба 2700х тоа грее како лудо а сезоната веќе помина. Се надевам дека порача
  Gigabyte B450M-DS3H пошто е страшно добра плоча, вонредно добра.
   
  На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.
 8. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,228
  1,286
  2 Август 2009
  Помалиот брат B450M-H ја земав. Утнав бизнисот?
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,656
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Па да не ти кржам филмот ама за малце повеќе си можел DS3H да ја земеш, убава е на изглед, има РГБ, 4хRAM, подобра напонска секцијам 2хPCI-E. Меѓутоа тебе веројатно нема да ти направи голема разлика. Ако ти се доволни 2 слота за рам тогаш супер, имаш NVME слот, цепај не се врти назад, за AFот си е сосем доволна.
   
  На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DzoleGTI

  DzoleGTI
  Gaining Experience

  112
  53
  23 Јануари 2014
  Машко
  Што сте запнале со тиа ладилници фабричките се сосема доволни дури и за до 4.2 ghz јас имам ryzen 2600 исто бев скептик за ладењето дури и сакав да земам друг ладилник без да го пробам со неговиот.Но одлично си тера со фабричкиот ладилник иде турбо боост 4150 незнам како ама само рамот ми е оверклокнат до 3200 mhz и температурата не ми се качила повеќе од 61 степен .Имам поставено вентилатор што дирекно дува свеж воздух во него и секако издув .
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 11. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  605
  573
  26 Јуни 2012
  Машко
  На Gaston и Avid им се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,767
  27,476
  4 Септември 2008
  Nope.jpg
   
  На gOJDO и borcep им се допаѓа ова.
 13. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  637
  367
  5 ноември 2013
  Машко
  При оптеретеност или на idle?
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 14. milos625

  milos625
  Intern

  13
  15
  24 ноември 2018
  Машко
  Imam
  Со фабричкиот кулер на 4.2 малце потешко пошо стига и до 90+ степени на оптеретеност така да или мојот не го бива или твојот е многу добар :)
   
  На gOJDO и Arabian им се допаѓа ова.
 15. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,177
  3,903
  5 Декември 2009
  Машко
  Чисто информативно, дали некој вози R5 1600AF на 4.0Ghz? Ако да, со кој кулер и какви температури.
  Благодарам.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 16. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,228
  1,286
  2 Август 2009
  Maelstrom 120T, 28c idle / ~60c stress test / ~55c gaming.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,465
  2,678
  9 Февруари 2011
  Имав и ја некои заебанции откако искочија верзија 2. Ама искрено не се сеќаам шо беше... битно знам дека почнаа заебанции одма после инсталација на новите чипет драјвери.
  Си седам на 1.11 и убаво ми е ;)
   
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,460
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Има ли кулер што би го изладил 2700х на околу 60-65 степени, а да биде тивок? Wraith Prism го лади ама пишти ко мачка во пролет. Ставен е на high, ако е на Low оди докај 80 степени.

  Некаде до 1200-1400 денари, повеќе не би давал. Сток без ОЦ

  Ако некој незнае како вришти мачка во пролет еве


  View: https://www.youtube.com/watch?v=mqWqrmsS-uU
   
 19. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  588
  2,577
  21 Април 2016
  Машко
  А зошто не си ги инсталирате драјверите мануелно без блоатверот на АМД?
  Capture.JPG
  После отпакување ги имате одвоени, заедно со Ryzen PPK.
  Ако некој е заинтересиран, ги ставив на мојот Google Drive (2.06MB).
  Ова се верзиите во 2.04.04.0111(си функционираат топ):
  2.04.04.0111 instaler.JPG
  За тие пари друже, само Deepcool Gammaxx 400 V2 Red. Е сега колку и дали ќе симне Т во однос на Wraith Prism (и колку ќе пишти), ќе дознаеме од тебе кога ќе го истестираш. :)
   
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,690
  14,303
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ниту еден stock кулер не е доволен за процесорот со кој е во пакување.
   
  На CBB_6 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  202
  142
  18 Септември 2013
  Сигурно многу подобар од фабричкиот за тивок е сигурно.
   
 22. DzoleGTI

  DzoleGTI
  Gaining Experience

  112
  53
  23 Јануари 2014
  Машко
  На оптеретување не ми отишол повеќе од 61 степен еве веќе 2 недели не е изгасен само се гејма со карантинов мада не верувам дека оди повеќе од 3.9 ghz можеби програмов нешто не е у ред HWMonitor користам.

  Баш ќе пробам и со друг програм и ке пуштам слики .
   
  Последна промена: 21 Април 2020
 23. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  637
  367
  5 ноември 2013
  Машко
  Колку кулери имаш за влез и излез? Или куќиштето е отворено?
   
 24. DzoleGTI

  DzoleGTI
  Gaining Experience

  112
  53
  23 Јануари 2014
  Машко
  Има еден за излез до процесорот позади 120х120 еден странично за влез во него дува и уште еден од напред 120х120 излез исто.

  Еве слика од тестот во траење од 3 Саати и 44 мин

  Во мирување 33 34 степени
  На оптеретување 65 67 степени

  [​IMG]
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 25. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,177
  3,903
  5 Декември 2009
  Машко
  Јас качив малку на 1600аф, 3,7Ghz, 3200Мхз рам и 1.2В. Температурите се солидни, на ајдл оди до кај 30, на играње долго оди до 55-60 степени. Кулер DeepCool Gamaax GTE, со нормал мод на кулерот.
   
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,155
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,240
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  959
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,673
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  988
Вчитување...

Сподели

Вчитување...