1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

AMD Zen & AМ4 платформа

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gOJDO, 28 Септември 2016.

 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,476
  7,466
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да не знаеш дали има промени кај Wraith Prism? Тој 2700 што го чекам се потрошил, на залиха има само YD270XBGAFBOX неможам да најдам на нет точно инфо :p
   
 2. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  568
  405
  9 Февруари 2012
  Машко
  nope :(
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,686
  9,387
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  2700 доаѓа со Spire, 2700X доаѓа со Prism.
  Го тестирав 2700х со prism, не сум баш импресиониран од перформансите на кулерот. При целосно оптеретување надминува 75 степени и тоа во NZHT 500 кучевиште, башка што вреска многу. LGBT му доаѓа како nice touch though
   
  На mancevd и Deksa им се допаѓа ова.
 4. mancevd

  mancevd
  Intern

  4
  2
  3 Февруари 2012
  Машко
  Препорака за добар кулер што може да се најде кај нас?
  Можеби arctic freezer 34 esports duo?

   
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,818
  18 Септември 2013
  Машко
  Јас не се замарам (пошо не оверклокам) ама уопште со температури. Си имаат деловите гаранции, 80степени или испод ако седи едини фактор би ми било бучава на системот. Ако и бучавата ми е толерантна тој процесор и таа плоча се тестирани и немаат мака на 80+ степени да седат цело време.

  Едино можда ако 24/7 работи компјутерот место 30 години да ти трае може ќе цркне нешто за 15 години. До тогаш гарант ќе ти биде заменет.

  Ова е моја логика и рандом бројки според моја логика, не се факти. Значи ја кулер мењам само ради тоа да бучи помалце, а секој поадекватен кулер ќе лади полесно и ќе бучи помалце хаха (нормално збориме ако не тротла процесорот, ако тротла дефинитивно кулерот не е адекватен - ама мислам со сток кулери во нормално проветрено куќиште ниеден ЦПУ не тротла денес).

  П.С. не велам дека не е добро да се има добар кулер и пониски температури, велам дека не е нешто за кое што јас лично веќе се замарам (посебно ради искуствата со HTPC компјутери каде е скоро невозможно да имаш и моќен кулер и мал компјутер).
   
  На bobipp му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,613
  1,228
  2 Јануари 2012
  Кај мене откако сменив кулер температури на 1600AF. 30-35 на десктоп и рандом апликации. Околу 50 во игри. Ако ми е потопла собата до кај 54 степени. На фабричкиот кулер idle беше 50-55 во игри/load 67+.
   
  На PC_GAMER и toshex им се допаѓа ова.
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,476
  7,466
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Хм, ако е таква работата кај нас во Анхоч 2700 е 9680 ден а 2700х е 11000 тоа му доаѓа 1300 ден. само за кулерот? Пошто веќе ако ставиш кулер за оверклок и двата процесора се клокаат исто или грешка сум?

  Или бинингот е подобар кај 2700х? Не можам конкретен одговор да најдам на нет, има и вакви и такви искуства.

  Уф, ова ми е смрт кога треба да проверувам еден ден пред да земам. Ми треба за 2 виртуелни машини што ќе користат по 1 јадро 24/7, остатокот ќе енкодира видеа во H264 во 1080p, од 4к RAW.

  E сега во мојов случај нема да се оверклокува ни едниот ни другиот, да одам на 2700х на сток најпаметно ќе биде. Е сега кулерот ако викаш 75, ќе видам како ќе е кај мене.
   
  Последна промена: 1 Април 2020
 8. Mario.Bog

  Mario.Bog
  On your way to fame

  985
  595
  15 Декември 2013
  Машко
  Земи си 2700X, јас ќе ти го купам Wrath Prism кулерот за 1500 денари и со тие пари ќе си купиш друг подобар кулер :D
   
  На SiPy` и toshex им се допаѓа ова.
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,818
  18 Септември 2013
  Машко
  ^ ова ти е топ зделка
   
  На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,476
  7,466
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ај ќе видиме. Дилов е да работам од дома, струја моја компонентите од фирма, после криза остануваат за мене.
   
 11. Mario.Bog

  Mario.Bog
  On your way to fame

  985
  595
  15 Декември 2013
  Машко
  Сепак ништо од дилот извини, се договорив во меѓувреме со друг член за кулер :)
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,476
  7,466
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Нема гајле и онака некако не ми се цепка пошто легално не се мои.
   
  На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,686
  9,387
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако не се твои не се замарај. Prism ќе ти биде доволен освен ако не го грееш бајаги па да е гласен. У тој случај ќе смислиме нешто, ќе најдеме некој кулер јас ќе ти го купам за роденден и за Athlonot
   
  На ARMac и toshex им се допаѓа ова.
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,818
  18 Септември 2013
  Машко
  Јас сум на Prism компјутерот ми е на 1 метро од мене со 3700Х се слуша коа ќе сврти посилно ама не е уопште непријатен звук. Ептен солиден кулер е ако не оверклокуваш.
   
 15. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,695
  14,341
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,818
  18 Септември 2013
  Машко
  оптане не кошта као стотици долари?

  Ова звучи ко гимик. Да видиме рецензии прво, и како и дали ќе работи у сите игри, и колку ќе е компатибилно со разни графички, системи и процесори итн.
   
  Последна промена: 2 Април 2020
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 17. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  The enemy of my enemy is my friend.
   
 18. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,729
  2,382
  14 Декември 2010
  Машко
  Ај проверете го датумот на постот уште еднаш, и ѕирнете го постот за RX Gamma на истиот сајт :D
   
  borcep, Avid и на TATA_MATA им се допаѓа ова.
 19. Avid

  Avid
  Guru

  4,514
  6,824
  21 Јануари 2009
  SSD ќе дава 50% повеќе FPS :D
   
  На boro1 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,695
  14,341
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Дека PS5 ќе има Intel CPU и nVidia GPU, затоа!
   
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,476
  7,466
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Еее само што ми пројде на 23-ти :)

  Се мислам еве не ми се спие и онака.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 22. mankanos

  mankanos
  Intern

  48
  14
  30 Септември 2017
  Машко
  Thats why before reading we see the comments
   
 23. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,818
  18 Септември 2013
  Машко
  Дури сеа укопчав дека априлили....


  бавен сум ко интелов процесор.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 24. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,228
  1,289
  2 Август 2009
  Кратко питање:

  Утре ќе зимам 1600AF, па затоа што планирам да клокам, а и не сум фан на сток кулери, сакам да си земам некое кулерче. За моја несреќа, CM Hyper T4-кава што ја имам, изгледа нема mounting brackets за AM4, што значи дека нема да ми врши работа. Јас овој го меркам, ама некако ми е шубе да ставам "no name" водено ладење во машинава. Отворен сум за совети до овој ценовен ранг, или па искуства со кулерот што го спомнав горе.
   
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,686
  9,387
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Немој да ставаш no name водени ладења. Или квалитетно или никакво, да не ти протече па да ти ја спржи цела машина.
   
  На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Street h4ck3r
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,155
 2. Sephiroth
  Одговори:
  55
  Прегледи:
  4,245
 3. boro1
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  959
 4. xenon
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,674
 5. steelseries

  Проценка Ам4 платформа.

  steelseries, 4 Мај 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  988
Вчитување...

Сподели

Вчитување...