1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

1. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

531
    208
    14 ноември 2016
    Машко
    Global Order Tracking

:cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Најлошото штотуку доаѓа, а сега овие денови со продажбиве нарачав преку 300 артикли. Којзнае што ќе биде, е замисли сега 300 спорови отвараш одеднаш , одиш бан со сигурност.

2. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,065
    1,313
    26 Март 2016
    Даскал
    До шо состојба сме со прием на пратки дечки? Ги блокираа конечно? Џабе се надевам дека ќе ми стигнат срањата од Али?

3. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

531
    208
    14 ноември 2016
    Машко
    Јас и на тие ствари што сеуште ги немат ни испратено им пишав да ги испратат покасно после 20ти април, да се надеваме дека ќе се управе.

Него што е со оние баш ме интересира AliExpress Standard Shipping. Despatched to overseas? Каде се наоѓаат поточно? :annoyed: А другите откако го затворија аеродромот заглавија на Hand over to airline.

Имам и ајле Cainiao Super Economy , денеска им се обнови статус дека се пристигнати во Латвија, дали и овие патуваат авионски?

4. krema

krema
    Professor

10,633
    10,217
    24 Јуни 2009
    Машко
    Сите патуваат авионски.

5. mkiptv

mkiptv
    Gaining Experience

643
    411
    28 ноември 2014
    Машко
    Вечити студент
    И кај мене Cainiao јави дека се во Латвија. Би требало да стасаат... Почеток на Фебруар нарачано.

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

6. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

639
    646
    15 Септември 2012
    Машко
    Во Србија редовно стигнуваат пратките од поновите нарачки од Али. Има и постари, нарачани после нова година, што не стигнале сеуште.
    Најверјатно оти на високо политичко ниво имаат браќа во двете земји.
    Хрватска и Германијата исто редовно стигнуваат.
    Турција и грција исто редовно стигнуваат пратките.

Изгледа само над нас паднала среќната ѕвезда.

Од ова вирусов ќе бројат заразени/починати уште најмалку 3-4 месеци, па очекувајте нормализација за 1/2 година.

7. WeiWuWei

WeiWuWei
    Gaining Experience

173
    88
    17 Јануари 2020
    Машко
    Мизантроп
    Кај мене има неколку во Скопје, ама си стојат таму, не ги праќаат по градови

8. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

508
    281
    18 oктомври 2019
    Машко
    Дечки ајде една консултација. Пошто праткава со Aliexpress Standard Shipping очигледно е изгубена, продавачов прашува дали да ми испрати нова преку China Post Air Mail.
    Совет дали да прифаќам или не? Некое искуство?

9. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,065
    1,313
    26 Март 2016
    Даскал
    Јас мислам овој период преку супермен да ги порачаш не стигаат. АМа можеби грешам. Нека се огласат и другите. Еве и јас се нервирам закочена пратка имам, а си продадов претходно што имав си реков ќе стигни оваа пратка. xD.

На Harrabed и Excalibur им се допаѓа ова.
  10. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

508
    281
    18 oктомври 2019
    Машко
    Мојава пред месец дена покажа грешка Error Scanning na Direct Link. И од тогаш не е мрдната, ниту има добиено нов тракинг број (стар LP). Најверојатно му е вратена, сам се понуди.

11. alexmk

alexmk
    Intern

39
    19
    28 Јануари 2017
    Site posti rabotat so polna parea nasive spijat.

12. goceiva

goceiva
    Intern

36
    8
    25 oктомври 2009
    Машко
    Во последно време често ми се случува за нешто да пишува Free shipping а кога ќе појдам да порачам ми се појавува цена од 3-4 евра за шипинг.

13. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

531
    208
    14 ноември 2016
    Машко
    Се дешава , особено ако цената на артиклот е над 5.00 USD а продавачот нема ставено Seller's Shipping Method како фри шипинг и автоматски ти се одбира AliExpress Standard Shipping кој што обично не е бесплатен.

14. krema

krema
    Professor

10,633
    10,217
    24 Јуни 2009
    Машко
    Скоро направив ордер со бесплатен ваков шипинг, треба само да ги најдеш тие селери. :)

15. Riste19

Riste19
    Gaining Experience

531
    208
    14 ноември 2016
    Машко
    Ами на артикли над 10 долара е скоро секогаш бесплатен, мислев за оние 2-3 долара што се.

US $3.32 |iHaitun Luxury 60W Type C to Type C Cable 3A QC 3.0 4.0 USB 3.1 Speed Fast Charger Quick 4K HD Cable PD Type C USB Phone Laptop|Mobile Phone Cables| | - AliExpress

Ај да те видам направи нарачка со фри шипинг на овој артикал кај што пишува
    Free Shipping
    to Macedonia via Cainiao Super Economy Global.

Првен ти кажува едно после друго кога ќе отидеш на страната за плаќање.

На goceiva и krema им се допаѓа ова.
  16. goceiva

goceiva
    Intern

36
    8
    25 oктомври 2009
    Машко
    Е, баш на ова мислев. Порано никогаш не ми се случило вакво нешто.

17. Harrabed

Harrabed
    Practice makes perfect

1,372
    1,441
    22 Април 2013
    Машко
    Не му се работе
    Катастрофа порачана на 3 февруари и одвај стигна после 60 дена. Што ќе биде со тие пратки кој се порачани овој месец кој знае...
    cc.PNG

18. kristijan_m75

kristijan_m75
    Gaining Experience

537
    367
    22 Март 2016
    Машко
    Чудо :)[​IMG]

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
  19. orce66624

orce66624
    Intern

78
    49
    13 Август 2016
    Машко
    China Post Tracking ова го пишува
    Announcement on the Delivery Time for Packages During the Coronavirus Epidemic
    Dear Customer:

With the outbreak of coronavirus in multiple countries, some countries and regions have adopted a series of preventive and control measures. Airlines in some countries have significantly reduced or cancelled international routes, which has caused postal services to be suspended or delayed, and mail delivery capacity has been affected. The delivery time for packages imported to China or exported from China to international countries has been extended to a greater extent than usual. Some countries’ postal delivery is also not abnormal now. Please forgive for any inconvenience caused by the extended delivery time for packages.

Latest News

April 6:
    Affected by the local government's strengthened epidemic prevention and control, in the following countries, the post services’ processing for packages recently imported from other countries will have different degree’s affect: Fiji, Bozwana, Serbia, Mali, Thailand, Greece, Argentina, Iceland, Estonia, Slovak.

Among them, Argentina, Iceland and Slovakia post adjust the delivery method of imported mail, temporarily suspended the delivery receipt service, and could not guarantee to provide the recipient's receipt certificate.

April 3:
    Due to the local government ’s efforts to strengthen epidemic prevention and control, recent delivery time and service quality cannot be guaranteed for the time being for packages to France, Czech Republic, Grenada, Saudi Arabia, Kazakhstan, Sweden and Denmark. International mail sent to the above countries will be subject to different degree of influence.

Among them, France Post recommends that users of all countries appropriately reduce the non-emergency mail service to France in the near future. France Post will give priority to emergency services and small parcel services;

Sweden and Denmark Post have suspended the provision of delivery and signing services for imported mail that requires delivery of a signing certificate.

March 27:
    Affected by the strengthening of the local government's epidemic prevention measures, the Zimbabwe, South Korea and Russia Posts’ recent delivery deadlines and service quality cannot be guaranteed for the time being, and international mails sent to the above countries will be affected to different degrees.

March 26:
    Affected by the strengthening of the local government's epidemic prevention measures, the processing and postal service time of the following countries for the recent imported international mails will be affected to different degrees:
    United Arab Emirates, Barbados, Madagascar, South Africa, Hungary, India, France, Cayman Islands and Samoa Post.

March 25:
    The delivery for imported mails in 10 countries or regions is affected to varying degrees, including Honduras, Estonia, Spain, Slovakia, Saint Lucia, Papua New Guinea, Belarus, Senegal, Switzerland and Canada.

March 24:
    The delivery of imported mails in 16 countries or regions is affected to different degrees, including Mauritania, Bermuda, Tonga, Thailand, Guyana, Colombia, Uruguay, Panama, Israel, Ukraine, Philippines, Bhutan, Indonesia, Luxembourg, Sri Lanka and Montenegro.

Ukraine, Indonesia, and Luxembourg will not be able to guarantee to provide the certificate of mail receipts in the near future.

March 23:
    The delivery of imported mails in 12 countries or regions has been affected by COVID-19: Liechtenstein, Mauritius, Morocco, Belgium, New Caledonia, Austria, Portugal, Brazil, Northern Macedonia, Vietnam, Poland, France.

March 20:
    Affected by the COVID-19, the quality and delivery time of postal services in some countries and regions are affected, including Singapore, the United Kingdom, Malaysia, Slovenia, Canada, Croatia, Armenia, Georgia, Turkey, Suriname and Serbia.
    Among them, eight postal services (Singapore, United Kingdom, Malaysia, Slovenia, Canada, Croatia, Armenia, and Georgia) have adjusted the delivery methods for imported mails and are unable to provide delivery receipt services for the time being.

На Harrabed му/ѝ се допаѓа ова.
  20. it_boy

it_boy
    Gaining Experience

465
    384
    9 Јули 2018
    Машко
    Имам 5 orders (со вредност околу 150 USD) од ист селер,имам уште преостанати 10 дена buyer protection time,тракингот е застанат на The item is on transport to the country of destination ама POSTNL како што објави моментално не доставува пратки кон нашата држава заради ситуацијата,Дали да отворам Dispute?

21. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,836
    2,683
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Ова е нај траги-комичната нарачка што некогаш сум ја направил на AliExpress:

Нарачувам од заебанција посрана маска од нецел долар (немаше врска со корона тогаш, онака ми изгледаше кул)..
    Чекам 2 недели кинезот да ја испорача.
    Чекам скоро 2 месеци да ми стигне, во меѓувреме избива пандемија и маскава всушност ми треба.
    Денес ми стига ливче со лепенки за нокти.
    GG

Annotation 2020-04-09 095345.png

На SpiritBond, DrMTR, Excalibur и уште 3 други им се допаѓа ова.
  22. krema

krema
    Professor

10,633
    10,217
    24 Јуни 2009
    Машко
    На убав продавач си налетал. :)

23. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,409
    1,869
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    Едно прашање, добил некој рефанд на сметка од стопанска банка од али? Ако да што треба да се подеси? Имам купено со дебитна виза и алиекспрес ми има направено рефанд а парите никаде :(.

24. Boco1987

Boco1987
    Gaining Experience

138
    99
    25 Март 2017
    Машко
    You need to wait 3-20 business days to receive the refund

На goceiva и gremlin им се допаѓа ова.
  25. boksata

boksata
    Gaining Experience