1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  535
  212
  14 ноември 2016
  Машко
  Global Order Tracking

  :cry::cry::cry::cry::cry::cry:

  Најлошото штотуку доаѓа, а сега овие денови со продажбиве нарачав преку 300 артикли. Којзнае што ќе биде, е замисли сега 300 спорови отвараш одеднаш , одиш бан со сигурност.
   
 2. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,094
  1,365
  26 Март 2016
  Даскал
  До шо состојба сме со прием на пратки дечки? Ги блокираа конечно? Џабе се надевам дека ќе ми стигнат срањата од Али?
   
 3. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  535
  212
  14 ноември 2016
  Машко
  Јас и на тие ствари што сеуште ги немат ни испратено им пишав да ги испратат покасно после 20ти април, да се надеваме дека ќе се управе.

  Него што е со оние баш ме интересира AliExpress Standard Shipping. Despatched to overseas? Каде се наоѓаат поточно? :annoyed: А другите откако го затворија аеродромот заглавија на Hand over to airline.

  Имам и ајле Cainiao Super Economy , денеска им се обнови статус дека се пристигнати во Латвија, дали и овие патуваат авионски?
   
 4. krema

  krema
  Professor

  10,761
  10,318
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сите патуваат авионски.
   
 5. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  651
  424
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  И кај мене Cainiao јави дека се во Латвија. Би требало да стасаат... Почеток на Фебруар нарачано.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 6. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  640
  649
  15 Септември 2012
  Машко
  Во Србија редовно стигнуваат пратките од поновите нарачки од Али. Има и постари, нарачани после нова година, што не стигнале сеуште.
  Најверјатно оти на високо политичко ниво имаат браќа во двете земји.
  Хрватска и Германијата исто редовно стигнуваат.
  Турција и грција исто редовно стигнуваат пратките.

  Изгледа само над нас паднала среќната ѕвезда.

  Од ова вирусов ќе бројат заразени/починати уште најмалку 3-4 месеци, па очекувајте нормализација за 1/2 година.
   
 7. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  183
  89
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Кај мене има неколку во Скопје, ама си стојат таму, не ги праќаат по градови
   
 8. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Дечки ајде една консултација. Пошто праткава со Aliexpress Standard Shipping очигледно е изгубена, продавачов прашува дали да ми испрати нова преку China Post Air Mail.
  Совет дали да прифаќам или не? Некое искуство?
   
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,094
  1,365
  26 Март 2016
  Даскал
  Јас мислам овој период преку супермен да ги порачаш не стигаат. АМа можеби грешам. Нека се огласат и другите. Еве и јас се нервирам закочена пратка имам, а си продадов претходно што имав си реков ќе стигни оваа пратка. xD.
   
  На Harrabed и Excalibur им се допаѓа ова.
 10. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Мојава пред месец дена покажа грешка Error Scanning na Direct Link. И од тогаш не е мрдната, ниту има добиено нов тракинг број (стар LP). Најверојатно му е вратена, сам се понуди.
   
 11. alexmk

  alexmk
  Intern

  39
  19
  28 Јануари 2017
  Site posti rabotat so polna parea nasive spijat.
   
 12. goceiva

  goceiva
  Intern

  36
  8
  25 oктомври 2009
  Машко
  Во последно време често ми се случува за нешто да пишува Free shipping а кога ќе појдам да порачам ми се појавува цена од 3-4 евра за шипинг.
   
 13. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  535
  212
  14 ноември 2016
  Машко
  Се дешава , особено ако цената на артиклот е над 5.00 USD а продавачот нема ставено Seller's Shipping Method како фри шипинг и автоматски ти се одбира AliExpress Standard Shipping кој што обично не е бесплатен.
   
 14. krema

  krema
  Professor

  10,761
  10,318
  24 Јуни 2009
  Машко
  Скоро направив ордер со бесплатен ваков шипинг, треба само да ги најдеш тие селери. :)
   
 15. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  535
  212
  14 ноември 2016
  Машко
  Ами на артикли над 10 долара е скоро секогаш бесплатен, мислев за оние 2-3 долара што се.

  US $3.32 |iHaitun Luxury 60W Type C to Type C Cable 3A QC 3.0 4.0 USB 3.1 Speed Fast Charger Quick 4K HD Cable PD Type C USB Phone Laptop|Mobile Phone Cables| | - AliExpress

  Ај да те видам направи нарачка со фри шипинг на овој артикал кај што пишува
  Free Shipping
  to Macedonia via Cainiao Super Economy Global.

  Првен ти кажува едно после друго кога ќе отидеш на страната за плаќање.
   
  На goceiva и krema им се допаѓа ова.
 16. goceiva

  goceiva
  Intern

  36
  8
  25 oктомври 2009
  Машко
  Е, баш на ова мислев. Порано никогаш не ми се случило вакво нешто.
   
 17. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Катастрофа порачана на 3 февруари и одвај стигна после 60 дена. Што ќе биде со тие пратки кој се порачани овој месец кој знае...
  cc.PNG
   
 18. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  542
  371
  22 Март 2016
  Машко
  Чудо :)[​IMG]

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 19. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  China Post Tracking ова го пишува
  Announcement on the Delivery Time for Packages During the Coronavirus Epidemic
  Dear Customer:

  With the outbreak of coronavirus in multiple countries, some countries and regions have adopted a series of preventive and control measures. Airlines in some countries have significantly reduced or cancelled international routes, which has caused postal services to be suspended or delayed, and mail delivery capacity has been affected. The delivery time for packages imported to China or exported from China to international countries has been extended to a greater extent than usual. Some countries’ postal delivery is also not abnormal now. Please forgive for any inconvenience caused by the extended delivery time for packages.

  Latest News

  April 6:
  Affected by the local government's strengthened epidemic prevention and control, in the following countries, the post services’ processing for packages recently imported from other countries will have different degree’s affect: Fiji, Bozwana, Serbia, Mali, Thailand, Greece, Argentina, Iceland, Estonia, Slovak.

  Among them, Argentina, Iceland and Slovakia post adjust the delivery method of imported mail, temporarily suspended the delivery receipt service, and could not guarantee to provide the recipient's receipt certificate.

  April 3:
  Due to the local government ’s efforts to strengthen epidemic prevention and control, recent delivery time and service quality cannot be guaranteed for the time being for packages to France, Czech Republic, Grenada, Saudi Arabia, Kazakhstan, Sweden and Denmark. International mail sent to the above countries will be subject to different degree of influence.

  Among them, France Post recommends that users of all countries appropriately reduce the non-emergency mail service to France in the near future. France Post will give priority to emergency services and small parcel services;

  Sweden and Denmark Post have suspended the provision of delivery and signing services for imported mail that requires delivery of a signing certificate.

  March 27:
  Affected by the strengthening of the local government's epidemic prevention measures, the Zimbabwe, South Korea and Russia Posts’ recent delivery deadlines and service quality cannot be guaranteed for the time being, and international mails sent to the above countries will be affected to different degrees.

  March 26:
  Affected by the strengthening of the local government's epidemic prevention measures, the processing and postal service time of the following countries for the recent imported international mails will be affected to different degrees:
  United Arab Emirates, Barbados, Madagascar, South Africa, Hungary, India, France, Cayman Islands and Samoa Post.

  March 25:
  The delivery for imported mails in 10 countries or regions is affected to varying degrees, including Honduras, Estonia, Spain, Slovakia, Saint Lucia, Papua New Guinea, Belarus, Senegal, Switzerland and Canada.

  March 24:
  The delivery of imported mails in 16 countries or regions is affected to different degrees, including Mauritania, Bermuda, Tonga, Thailand, Guyana, Colombia, Uruguay, Panama, Israel, Ukraine, Philippines, Bhutan, Indonesia, Luxembourg, Sri Lanka and Montenegro.

  Ukraine, Indonesia, and Luxembourg will not be able to guarantee to provide the certificate of mail receipts in the near future.

  March 23:
  The delivery of imported mails in 12 countries or regions has been affected by COVID-19: Liechtenstein, Mauritius, Morocco, Belgium, New Caledonia, Austria, Portugal, Brazil, Northern Macedonia, Vietnam, Poland, France.

  March 20:
  Affected by the COVID-19, the quality and delivery time of postal services in some countries and regions are affected, including Singapore, the United Kingdom, Malaysia, Slovenia, Canada, Croatia, Armenia, Georgia, Turkey, Suriname and Serbia.
  Among them, eight postal services (Singapore, United Kingdom, Malaysia, Slovenia, Canada, Croatia, Armenia, and Georgia) have adjusted the delivery methods for imported mails and are unable to provide delivery receipt services for the time being.
   
  На Harrabed му/ѝ се допаѓа ова.
 20. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  472
  386
  9 Јули 2018
  Машко
  Имам 5 orders (со вредност околу 150 USD) од ист селер,имам уште преостанати 10 дена buyer protection time,тракингот е застанат на The item is on transport to the country of destination ама POSTNL како што објави моментално не доставува пратки кон нашата држава заради ситуацијата,Дали да отворам Dispute?
   
 21. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,848
  2,701
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Ова е нај траги-комичната нарачка што некогаш сум ја направил на AliExpress:

  Нарачувам од заебанција посрана маска од нецел долар (немаше врска со корона тогаш, онака ми изгледаше кул)..
  Чекам 2 недели кинезот да ја испорача.
  Чекам скоро 2 месеци да ми стигне, во меѓувреме избива пандемија и маскава всушност ми треба.
  Денес ми стига ливче со лепенки за нокти.
  GG

  Annotation 2020-04-09 095345.png
   
  На SpiritBond, DrMTR, Excalibur и уште 3 други им се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  10,761
  10,318
  24 Јуни 2009
  Машко
  На убав продавач си налетал. :)
   
 23. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,417
  1,882
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Едно прашање, добил некој рефанд на сметка од стопанска банка од али? Ако да што треба да се подеси? Имам купено со дебитна виза и алиекспрес ми има направено рефанд а парите никаде :(.
   
 24. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  138
  99
  25 Март 2017
  Машко
  You need to wait 3-20 business days to receive the refund
   
  На goceiva и gremlin им се допаѓа ова.
 25. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  207
  213
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  Мене за одприлика 5 дена ми стигнаја
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...