1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,761
  7,224
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Screenshot_20200409-140701_17TRACK.jpg

  Можеби сепак работат поштиве како што треба, ова е пред месец дена порачано.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  470
  386
  9 Јули 2018
  Машко
  Изгледа само овие PostNL не доставуваат кај нас
   
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,417
  1,882
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  А како ти стигнаа како позитивен прилив или?
   
 4. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Маска за нокти. :)
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 5. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  207
  213
  27 Декември 2017
  QA Engineer
  да и дознака aliexpress london
   
 6. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  Мислам дека картичката не е битна,него битно е на трасакциската сметка дали можеш да примаш друга валута освен денари
  Кај мене на тутунска можам да примам денари,долари и евра,така да јави се во банка за информација
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 7. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  736
  680
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ги враќаат исто ко што ги земале, и да си платил со денарска, ќе ти се вратат денари. Ако се направила конверзија при плаќање.
   
 8. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  Не сум сигурен пошто ја имам на тутунска сметкава околу 15 години(барав девизна сметка и на истата трансакциска ми отворија)
  Кога плаќам од тутунска ми стига нотификација во денари,кога плаќам од халк банка ми стига нотификација во долари или евра
   
 9. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  736
  680
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ок што не е јасно? ваму ти стига во денари и ти кажува како ти ги конвертирало ако си платил друга валута. ваму пошто имаш средства више во тие валути ти плаќа од нив, ако немаш и таму ти прави конверзија само различно ти праќа извештај.

  значи кога плаќам на али (или друго место) 20 $ ми вика наплатено ти е 1230 мкд по банковна конверзија таа и таа. Кога ми прават рефунд (и од али и од ебеј пример) ми се враќаат истите пари.

  На али иначе има таб Finance кога ќе отворите рефунд, и таму стои статус, има прогрес, одобрен, префелено, и реализирано. може да се прати до кај е постапка.
   
 10. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
   

  Прикачени датотеки:

 11. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  И што значи ова?дека сметката освен денари не прима ништо друго?
   
 12. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  470
  386
  9 Јули 2018
  Машко
  Ги контактирав преку Twitter PostNL ,значи најдобро да му речам на селерот да направи extend na buyer protection time 565D6D2C-D3C0-4868-8CA3-C9BCC6273A97.png
   
 13. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,842
  2,693
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Ќе ти стигнат деновиве кај и да е, ако сакаш направи extend али испратени се, ги дава и на тракерот на posta.mk.
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 14. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  736
  680
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  значи ти пишува дека е рефундирано, ако не ти се парите на сметка јави си се во банка со тој број што ти го дале ко референца за трансакцијата.

  Иначе нема везе што ти прима сметката, рефундирање е поништување на трансакција, а не уплата од некого. Значи и на PayPal што за Македонија неможе да примаш пари, ако платиш со картица, ако ти рефундираат ти ги враќа парите повторно на картица иако не смееш да примаш пари во Македонија.
   
  На orce66624 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,260
  1,310
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Гледам ви стигаат пратки во периодов, а јас се мислам дека нашава пошта ги блокира надворешните контакти со другите пошти.
  Јас имам 10тина нарачки што ниедна нема промена на статусот од 18.03 со назнаки SYRM, RB и UB, а сите се со статус Last mile.
   
 16. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  736
  680
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ставаат редовно инфо на страната, пример последно е:

  Врз основа на горенаведеното Ве известуваме за следново:

  Земји за кој е овозможен прием на пратки по сувоземен односно површински пат се: Албанија, Грција, Косово, Бугарија, Романија, Турција и Германија.
  Воспоставена размена на пошта со Германија
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 17. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  Се те сватив,поентата ми беше дека сепак е до банката(на тутунска немам ваков проблем,а на халк секогаш кога имам прилив надвор од мкд)
   
 18. goceiva

  goceiva
  Intern

  36
  8
  25 oктомври 2009
  Машко
  Последниве 5-6 дена неколку продавачи од Али ми откажаа да ми ги пратат пратките. Имале проблем со квалитетот на производите...
  Мене ми изгледа ќе ја укинат бесплатната испорака.
  Ќе прекинам со купување од таму некое време.

  Овие, на пример, ги прашав дали имаат на лагер од производот и ми кажаа:
  dear friend, this product is in stock. please feel free to buy

  откако порачав ми пишаа:

  Hello, we are so sorry to tell you that there is some quality problem of this product. Could you please cancel this order and choose 'other reason'? (or please change to other product? )OAgain, we sincerely regret having inconvenienced you and will endeavor to prevent this kind of problem in the future.

  сега гледам дека на истиот производ ставиле поштарина 6,57 евра, а претходно беше бесплатно.
   
 19. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  650
  423
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
 20. NikolovskiM

  NikolovskiM
  Gaining Experience

  62
  103
  20 Април 2019
  Од вработен у пошта добив инфо дека скоро сите пратки пристигаат, некои се пренасочувале и затоа им требало подолго време да пристигнат. Единствено негде имало проблем со „заглавени“ пратки по затворените аеродроми.


  Моментот коа другите те именуваат со Македонија, ама сам себе си го пикаш у гз со Северна :)
   
  На Boko, Propeller, Dave1 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 21. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,359
  26 Март 2016
  Даскал
  Дали користите некој друг сајт за тракинг освен тој default-ниот на алиекспрес. Сакам да видам дали на друг сајт исти резултати ќе добијам.
   
 22. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  148
  525
  9 Декември 2016
  Машко
  Јас ги користам овие четири тракинг сервиси редовно:
  Глобал Трек
  Седумнајската
  Нинџата
  и ОВАЈ, спор ама ефикасен.
   
  goceiva, Rikimaru и на Deksa им се допаѓа ова.
 23. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  183
  89
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  За Македонија пратките преку Прага ли обично одат?
  Mar 30, 2020 00:00 Czech Post
  The consignment was accepted by post office of exchange
  vyměňovací pošta Praha, 22000
  Mar 30, 2020 15:32 China Post
  Arrived at the destination country
  Prague
  Mar 30, 2020 15:32 Aliexpress-Cainiao
  Arrived at the destination
  Prague
   
 24. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  Прага,Рига,Истанбул обично тие се транзитни центри за према Македонија али се зависи преку која пошта иде
   
 25. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  522
  379
  9 Февруари 2012
  Машко
  Екипа? Од каде побрзо би стасала пратка? Од Али или од Ибеј?
  Двете продавници се од Кина нормално :)

  Таа од Али патува по Singapore Post (Вреди ли да се доплатат 2$ за AliExpress Standard Shipping за брзина)?
  Таа од Ибеј по Economy International Shipping
   

Сподели

Вчитување...