1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

 1. alexmk

  alexmk
  Intern

  31
  15
  28 Јануари 2017
  Daj boze da e taka.
   
 2. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  618
  171
  29 Септември 2010
  Карго делот од аеродромот ке продолжи со работа. Затворен е делот за патници 100%.
   
 3. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  134
  57
  14 ноември 2014
  Машко
  Стави малце прст на глава и имај разбирање. Криза е, епидемија и триста глупости. Стварно се замараш за ебана пратка? Тоа ти е приоритет во времево?
  Иако изреагирал афектно поштартот, на негова страна сум, такви ко тебе се апла досадни, ко да ништо не се случува АМА МОЈАТА ПРАТКА.
  Искулирај, ќе пројде кризава и ќе си земеш пратка, не е приоритет сега и не замарај луѓе со несовесност.
   
 4. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Делумно се сложувам со тебе. Меѓутоа доколку отидеш во продавница со корпа на каса и продавачката ти рече:

  "Дали си ти нормален? Гледаш што се случува во светов? Ај шетај!"

  Или кога ќе ти дојде сметка од ЕВН да им кажеш:

  "Ај бе шетајте, сметки ли ќе ви плаќам сега?"

  Не можеш да одредуваш приоритети за друг ако дотичниот е на работно место и го плаќаат за тоа. И други си ги извршуваат обврските на работното место.
   
  На Скоти, Вајкинг, Krk198 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  134
  57
  14 ноември 2014
  Машко
  Прво, не е во продавница на каса, друго, не се работи за есенцијално битна работа за живот или не знам што, чекал месец дена да стигне до тука, ќе почека уште толку додека се реши ситуацијава. Сега е време на приоритети баш ради тоа што е криза и е нервозно време, сите се нетрпеливи, нервозни. А веруј ми да го прашаш поштарот, ќе видиш колку сака да е на работа во ваква криза, не би ни требало да работи по мене.
  Ја и како муштерија и како работник сметам дека сме премногу себични и неразбирлива суштества, се мислиме дека некој ни е должен нешто и слично само затоа што го гледаме во униформа и на работа, не ни е. Моментално е таква ситуација каде што треба да имаме малку повеќе разбирање од вообичаено што го немаме.
   
 6. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Сите сме свесни за ситуацијата. Однесувањето и одговорот не се во ред.
  Реално ниту интернетот не е есенцијален ама замисли да се случи дефект. Се јавуваш на оператор и добиваш одговор "Да, знаеме дека има дефект, меѓутоа има прекин на кабел. Немаме намера да интервенираме додека не се реши ситуацијава^.
  Се уште не сме во карантин, сите продавници работат освен моловите. Сите би сакале да седиме дома меѓутоа не може да функционира така.
  Треба да има разбирање, меѓутоа каубојското однесување на поединци не можеш да го толерираш. Особено ако тоа му се работни обврски. Доставата на пратки си функционира нормално.
   
  На Скоти, drifter, Ticklah и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,474
  1,076
  8 Декември 2009
  Нема зашто да чека, посебно не заради поштар што не му се работи. И од кај знаеш што има нарачано, еве јас маски чекам да стигнат, поголема количина, и сеа мојава пратка според твоето размислување е есенцијална?
   
  На Скоти и Excalibur им се допаѓа ова.
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,353
  7,330
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Па види, себични не знам кој се од форумов тоа е нивна работа. А кога гледаме униформа ги гледаме нашите оданочени пари на работа. Така да не е исто дали си доктор, поштар, полицаец или вработен во сендвичара.

  Тие државни работи со себе носат голема одговорност. Тоа што одредени институции како ПП станиците се запуштени од страна на тие што неправилно ги користат нашите пари е друга работа. Така да да, очекувам сето она што е државна институција да работи во кризни моменти како оваа. А што се однесува до „есенцијално битна работа“ пак тресеш од ракав. Незнаеш што порачуваме дали се лекови, футроли за мобилни или Budesonide кој ми е стварно есенцијален за нормален живот на синот, а пулмикорт го нема со месеци низ аптекиве (да не е од алиекспрес, ама сепак преку пошта доаѓа).
   
  На Ticklah му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ticklah

  Ticklah
  Gaining Experience

  134
  57
  14 ноември 2014
  Машко
  Добро, добро, се извинувам, се заборавив дека пишувам на форум кај сите се перфектни и без грешка. Моја грешка.
   
  barneymk, mihovkris, Avid и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. alexmk

  alexmk
  Intern

  31
  15
  28 Јануари 2017
  Od koga ja cekas pratkata?
  Jas vekje mesec i nema aber. So situacijava prasanje dali ke stignat pratkive.
   
 11. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Праткава ти е вратена назад. Останала кај мене на тракинг
  Ако случајно не ја следиш... SmartSelect_20200321-183742_17TRACK.jpeg
   
 12. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,474
  1,076
  8 Декември 2009
  Пратката треба да е во пошта, нека праша во понеделник со овој тракинг RE294198897SE.
   
 13. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  И таму пишува не побарал Ако има среќа да не е уште вратена...
   
 14. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  508
  470
  14 Јануари 2016
  Машко
 15. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  768
  691
  26 Март 2016
  Даскал
  Аеродромот се затвори и сите пратки се суспендираа од новости од македонски пошти.
  Известување за корисници

  А баш си реков нема поштата да страда и имам порачано од алиекспрес некои работи. Господ знае сега КОГА и ДАЛИ ќе стигнат.
   
 16. alexmk

  alexmk
  Intern

  31
  15
  28 Јануари 2017
  Aj procitaj go soopstenieto uste ednas.
   
 17. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  170
  174
  27 Декември 2017
  Машко
 18. krema

  krema
  Professor

  10,129
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Лошо си разбрал.
  И читајте друг пат внимателно!
   
 19. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,045
  571
  12 Април 2013
  Машко
  Јас како што читам, вика ке има прекин, освен за соседните земји сепак ке биде блокирано одреден период или па ти другче го читаш појма немам? :D

  Поради затворање на Меѓународниот аеродром во Скопје на 18 март 2020 год., оневозможена е меѓународна размена на пратки кои АД „Пошта на Северна Македонија“- Скопје како назначен поштенски оператор на Државата ги врши со останатите назначени поштенски оператори во светот по авионски пат.

  Од тие причини, има привремен прекин во прием на пратки од меѓународен сообраќај за сите држави, за кои, отпрема на пратки се врши по авионски пат, со исклучок на соседните држави.

  Имено за Албанија, Грција, Србија, Бугарија и Косово постои можност за прием и отпрема на пратки, бидејќи размената на пошта со нив се врши по површински односно сувоземен пат.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Guru

  4,284
  6,376
  21 Јануари 2009
  Па нели само за патници ќе беше затворен а поштата ќе фурала?
  Све да им ебам, од декември имам на пре-ордер нешто од Kurzgesagt, го пратија тек на почетокот на месецов и сеа уште ова ми фали... ќе ми се соберат 150 дена чекање.
   
 21. alexmk

  alexmk
  Intern

  31
  15
  28 Јануари 2017
  Prakjanje ne
  Primanje DA.

  Jas taka go svativ.
  E sega jas cekam pratka od CN vekje mesec i nesto nema aber taka da prasanje e koga bi stignala.
   
 22. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,045
  571
  12 Април 2013
  Машко
  ХАХАХАХ оди вврати се во 3 одделение убаво пишива,. прием на пратки ке нема од мегународен сообракај авиони, освен соседните земји посто може и со кола, комбе да ги донесат
   
 23. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,115
  2,375
  19 Јули 2013
  Поштата пристига и со патничките авиони. Очекувано беше да има прекин со затворањето на аеродромот.
  Што стигна до тогаш, добиваме. За другите ќе причекаме.
   
 24. alexmk

  alexmk
  Intern

  31
  15
  28 Јануари 2017
  Dzabe da te ubeduvam gledam imas problem so citanje. Furaj po tvoe daleku ke stignes.
   
 25. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  768
  691
  26 Март 2016
  Даскал
  @alexmk @krema Дали јас сум јанглаш глуп и не знам македонски да читам или вие ама еве ќе болдирам вербатим клучни зборови од извадокот од нивното соопштение како што стои:

  „оневозможена е меѓународна РАЗМЕНА (обостраност -- ти давам ми даваш) на пратки кои АД „Пошта на Северна Македонија“- Скопје како назначен поштенски оператор на Државата ги врши со останатите назначени поштенски оператори во светот по авионски пат.

  Од тие причини, има привремен прекин во ПРИЕМ (oд ова не може појасно да биде) на пратки од меѓународен сообраќај за сите држави, за кои, отпрема на пратки се врши по авионски пат, со исклучок на соседните држави.“

  Е сеа за да расчистиме дали е како што пишува или нешто друго, треба човек да се јави в пошта ама ме мрзи xD. Колку што знам од Кина по коњ не ги праќаат пратките туку авионски. Поздрав.
   

Сподели

Вчитување...