1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Aliexpress

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dastaner, 5 Февруари 2014.

1. alexmk

alexmk
    Intern

31
    15
    28 Јануари 2017
    Daj boze da e taka.

2. Ceco

Ceco
    Gaining Experience

618
    171
    29 Септември 2010
    Карго делот од аеродромот ке продолжи со работа. Затворен е делот за патници 100%.

3. Ticklah

Ticklah
    Gaining Experience

134
    57
    14 ноември 2014
    Машко
    Стави малце прст на глава и имај разбирање. Криза е, епидемија и триста глупости. Стварно се замараш за ебана пратка? Тоа ти е приоритет во времево?
    Иако изреагирал афектно поштартот, на негова страна сум, такви ко тебе се апла досадни, ко да ништо не се случува АМА МОЈАТА ПРАТКА.
    Искулирај, ќе пројде кризава и ќе си земеш пратка, не е приоритет сега и не замарај луѓе со несовесност.

4. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

504
    279
    18 oктомври 2019
    Машко
    Делумно се сложувам со тебе. Меѓутоа доколку отидеш во продавница со корпа на каса и продавачката ти рече:

"Дали си ти нормален? Гледаш што се случува во светов? Ај шетај!"

Или кога ќе ти дојде сметка од ЕВН да им кажеш:

"Ај бе шетајте, сметки ли ќе ви плаќам сега?"

Не можеш да одредуваш приоритети за друг ако дотичниот е на работно место и го плаќаат за тоа. И други си ги извршуваат обврските на работното место.

На Скоти, Вајкинг, Krk198 и уште 5 други им се допаѓа ова.
  5. Ticklah

Ticklah
    Gaining Experience

134
    57
    14 ноември 2014
    Машко
    Прво, не е во продавница на каса, друго, не се работи за есенцијално битна работа за живот или не знам што, чекал месец дена да стигне до тука, ќе почека уште толку додека се реши ситуацијава. Сега е време на приоритети баш ради тоа што е криза и е нервозно време, сите се нетрпеливи, нервозни. А веруј ми да го прашаш поштарот, ќе видиш колку сака да е на работа во ваква криза, не би ни требало да работи по мене.
    Ја и како муштерија и како работник сметам дека сме премногу себични и неразбирлива суштества, се мислиме дека некој ни е должен нешто и слично само затоа што го гледаме во униформа и на работа, не ни е. Моментално е таква ситуација каде што треба да имаме малку повеќе разбирање од вообичаено што го немаме.

6. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

504
    279
    18 oктомври 2019
    Машко
    Сите сме свесни за ситуацијата. Однесувањето и одговорот не се во ред.
    Реално ниту интернетот не е есенцијален ама замисли да се случи дефект. Се јавуваш на оператор и добиваш одговор "Да, знаеме дека има дефект, меѓутоа има прекин на кабел. Немаме намера да интервенираме додека не се реши ситуацијава^.
    Се уште не сме во карантин, сите продавници работат освен моловите. Сите би сакале да седиме дома меѓутоа не може да функционира така.
    Треба да има разбирање, меѓутоа каубојското однесување на поединци не можеш да го толерираш. Особено ако тоа му се работни обврски. Доставата на пратки си функционира нормално.

На Скоти, drifter, Ticklah и уште 2 други им се допаѓа ова.
  7. Cika

Cika
    V.I.P

2,474
    1,076
    8 Декември 2009
    Нема зашто да чека, посебно не заради поштар што не му се работи. И од кај знаеш што има нарачано, еве јас маски чекам да стигнат, поголема количина, и сеа мојава пратка според твоето размислување е есенцијална?

На Скоти и Excalibur им се допаѓа ова.
  8. ARMac

ARMac
    Орган

6,353
    7,330
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Па види, себични не знам кој се од форумов тоа е нивна работа. А кога гледаме униформа ги гледаме нашите оданочени пари на работа. Така да не е исто дали си доктор, поштар, полицаец или вработен во сендвичара.

Тие државни работи со себе носат голема одговорност. Тоа што одредени институции како ПП станиците се запуштени од страна на тие што неправилно ги користат нашите пари е друга работа. Така да да, очекувам сето она што е државна институција да работи во кризни моменти како оваа. А што се однесува до „есенцијално битна работа“ пак тресеш од ракав. Незнаеш што порачуваме дали се лекови, футроли за мобилни или Budesonide кој ми е стварно есенцијален за нормален живот на синот, а пулмикорт го нема со месеци низ аптекиве (да не е од алиекспрес, ама сепак преку пошта доаѓа).

На Ticklah му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ticklah

Ticklah
    Gaining Experience

134
    57
    14 ноември 2014
    Машко
    Добро, добро, се извинувам, се заборавив дека пишувам на форум кај сите се перфектни и без грешка. Моја грешка.

barneymk, mihovkris, Avid и на уште 1 им се допаѓа ова.
  10. alexmk

alexmk
    Intern

31
    15
    28 Јануари 2017
    Od koga ja cekas pratkata?
    Jas vekje mesec i nema aber. So situacijava prasanje dali ke stignat pratkive.

11. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

504
    279
    18 oктомври 2019
    Машко
    Праткава ти е вратена назад. Останала кај мене на тракинг
    Ако случајно не ја следиш... SmartSelect_20200321-183742_17TRACK.jpeg

12. Cika

Cika
    V.I.P

2,474
    1,076
    8 Декември 2009
    Пратката треба да е во пошта, нека праша во понеделник со овој тракинг RE294198897SE.

13. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

504
    279
    18 oктомври 2019
    Машко
    И таму пишува не побарал Ако има среќа да не е уште вратена...

14. zipi123

zipi123
    Gaining Experience

508
    470
    14 Јануари 2016
    Машко
  15. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

768
    691
    26 Март 2016
    Даскал
    Аеродромот се затвори и сите пратки се суспендираа од новости од македонски пошти.
    Известување за корисници

А баш си реков нема поштата да страда и имам порачано од алиекспрес некои работи. Господ знае сега КОГА и ДАЛИ ќе стигнат.

16. alexmk

alexmk
    Intern

31
    15
    28 Јануари 2017
    Aj procitaj go soopstenieto uste ednas.

17. boksata

boksata
    Gaining Experience

170
    174
    27 Декември 2017
    Машко
  18. krema

krema
    Professor

10,129
    9,738
    24 Јуни 2009
    Машко
    Лошо си разбрал.
    И читајте друг пат внимателно!

19. 123456

123456
    On your way to fame

1,045
    571
    12 Април 2013
    Машко
    Јас како што читам, вика ке има прекин, освен за соседните земји сепак ке биде блокирано одреден период или па ти другче го читаш појма немам? :D

Поради затворање на Меѓународниот аеродром во Скопје на 18 март 2020 год., оневозможена е меѓународна размена на пратки кои АД „Пошта на Северна Македонија“- Скопје како назначен поштенски оператор на Државата ги врши со останатите назначени поштенски оператори во светот по авионски пат.

Од тие причини, има привремен прекин во прием на пратки од меѓународен сообраќај за сите држави, за кои, отпрема на пратки се врши по авионски пат, со исклучок на соседните држави.

Имено за Албанија, Грција, Србија, Бугарија и Косово постои можност за прием и отпрема на пратки, бидејќи размената на пошта со нив се врши по површински односно сувоземен пат.

На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Avid

Avid
    Guru

4,284
    6,376
    21 Јануари 2009
    Па нели само за патници ќе беше затворен а поштата ќе фурала?
    Све да им ебам, од декември имам на пре-ордер нешто од Kurzgesagt, го пратија тек на почетокот на месецов и сеа уште ова ми фали... ќе ми се соберат 150 дена чекање.

21. alexmk

alexmk
    Intern

31
    15
    28 Јануари 2017
    Prakjanje ne
    Primanje DA.

Jas taka go svativ.
    E sega jas cekam pratka od CN vekje mesec i nesto nema aber taka da prasanje e koga bi stignala.

22. 123456

123456
    On your way to fame

1,045
    571
    12 Април 2013
    Машко
    ХАХАХАХ оди вврати се во 3 одделение убаво пишива,. прием на пратки ке нема од мегународен сообракај авиони, освен соседните земји посто може и со кола, комбе да ги донесат

23. moongose

moongose
    Unstoppable

2,115
    2,375
    19 Јули 2013
    Поштата пристига и со патничките авиони. Очекувано беше да има прекин со затворањето на аеродромот.
    Што стигна до тогаш, добиваме. За другите ќе причекаме.

24. alexmk

alexmk
    Intern

31
    15
    28 Јануари 2017
    Dzabe da te ubeduvam gledam imas problem so citanje. Furaj po tvoe daleku ke stignes.

25. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

768
    691
    26 Март 2016
    Даскал
    @alexmk @krema Дали јас сум јанглаш глуп и не знам македонски да читам или вие ама еве ќе болдирам вербатим клучни зборови од извадокот од нивното соопштение како што стои:

„оневозможена е меѓународна РАЗМЕНА (обостраност -- ти давам ми даваш) на пратки кои АД „Пошта на Северна Македонија“- Скопје како назначен поштенски оператор на Државата ги врши со останатите назначени поштенски оператори во светот по авионски пат.

Од тие причини, има привремен прекин во ПРИЕМ (oд ова не може појасно да биде) на пратки од меѓународен сообраќај за сите држави, за кои, отпрема на пратки се врши по авионски пат, со исклучок на соседните држави.“

Е сеа за да расчистиме дали е како што пишува или нешто друго, треба човек да се јави в пошта ама ме мрзи xD. Колку што знам од Кина по коњ не ги праќаат пратките туку авионски. Поздрав.

Сподели

Вчитување...