• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Windows 11

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,812
1,102
Во колку часот ќе испадне утре, на пладне или во 18 часот? Им го заборавив release распоредот.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,385
4,919
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Пазете имало некој memory leak во File Explorer сеа прочитав, ако отвориш повеќе инстанци на експлорерот кога ќе ги затвориш рамот останувал зафатен, тоа е прилично лош баг а официјален одговор од МС сеуште нема.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,564
1,216
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,812
1,102
Има ли начин да се излаже Windows Update да ти го даде како упдејт Виндоус 11 доколку немаш тпм2.0, да смениш некои регистри можеби? Не сакам да правам клин инстал.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,812
1,102
На голема жалост за сите оние кои се борат за промоција на македонскиот јазик и негова употреба во ит сферата во Виндоус 11 сеуште нема службена поддршка за јазикот, но затоа има Хрватски, Српски, Словенски, Бугарски јазик.
Screenshot 2021-10-05 121743.png
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,348
10,274
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А њиндоњс нејќе да праи апдејт на ништо испод кофи лејк, а? :confused:

Да. Иако мојов „мазга“ лаптоп за евридеј користи i7 7920HQ, неможе да тера W11, а некој таму атом со 1 јадро иде без проблем.
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
218
94
Има ли начин да се излаже Windows Update да ти го даде како упдејт Виндоус 11 доколку немаш тпм2.0, да смениш некои регистри можеби? Не сакам да правам клин инстал.
Исто заинтересиран сум за ова. Или пак и клин инстал еве нека е, како ќе се покаже на i5-2500?
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
625
496
Имате на my digital life за се што ве интересира како да се инсталира на процесори кој немаат подршка итн.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,348
10,274
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Имате на my digital life за се што ве интересира како да се инсталира на процесори кој немаат подршка итн.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk

Видов. Ама искрено не ми се прави ништо екстра освен ISO на УСБ за софтвер кој легално го поседувам (или изнајмувам, како год). Нека си го бричат со зелено џамче.

Можда е време да се префрлам на линукс десктоп, ионака игри на лаптоп ретко играм, а можам и со steam да стримам од десктоп. Исто и графика не работам, па ќе си тера.
 

Cicada

Gaining Experience
29 октомври 2019
44
69
Cicada's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600
Motherboard
B550 AsRock Phantom Gaming 4
Storage
Kingson A2000 500GB
PSU
Xigmatek 650W 80+ Bronze
RAM
2x8GB, 3200MHz, CL16, G.Skill FlareX
Video card
Saphire RX580 4GB (need upgrade)
Case
Xigmatek Trident
Mouse
Logitech G102
Keyboard
RioToro Ghostwriter PRISM, Mech w/Brown MX Cherry
Audio
Modecom VULCAN
Monitor
ASUS VP249QGR, 144Hz IPS
OS
Windows 10 Pro

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,134
1,598
Неготино
Има ли начин да се излаже Windows Update да ти го даде како упдејт Виндоус 11 доколку немаш тпм2.0, да смениш некои регистри можеби? Не сакам да правам клин инстал.
Може да споделиш линк?
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,385
4,919
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Да. Иако мојов „мазга“ лаптоп за евридеј користи i7 7920HQ, неможе да тера W11, а некој таму атом со 1 јадро иде без проблем.

Јас колку што разбрав поради безбедност се тие ограничувања а не поради тоа што нема да може да го користат.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,564
1,216
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Има ли начин да се излаже Windows Update да ти го даде како упдејт Виндоус 11 доколку немаш тпм2.0, да смениш некои регистри можеби? Не сакам да правам клин инстал.

Вчера направив инсталација, кога ќе дојде инсталацијата имаш три опции:
- да зачуваш сетинзи, апликации и фајлови
- да зачуваш само фајлови (мислам дека така беше)
- да избришеш се.

Ја избрав третата опција, помина брзо и се си е во ред.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,069
536
delicon.mk
Кај мене не даваше да направам update дека i7 7700, па морав чиста инсталација. Да не има некој workaround?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,550
Членови
30,693
Најнов член
RL
На врв Дно