• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 11

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ајде машала, во Јуни ќе го покажат а ќе се дистрибуира од Октомври како бесплатен апдејт:

 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454
За да има windows 11,мора да има бета тест верзии, не гледам како дојдоа до Win 11 кога на инсајдер на големо се тестира 21H2

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

Thunderous_One

Gaining Experience
22 декември 2020
47
64
Струмица
Ова ми е многу чудно. Како да памнам дека кажаа нема да прават нови верзии на Windows, туку два големи апдејти на година и толку. Се предомислија ли?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,697
4,571
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro


:ROFLMAO: :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Астро возбуден зашто ќе добие конечно Mac OS клон.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
666
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Ова ми е многу чудно. Како да памнам дека кажаа нема да прават нови верзии на Windows, туку два големи апдејти на година и толку. Се предомислија ли?
Тоа го разбрав дека нема да треба да се купува нова лиценца, а не дека нема да има нови верзии. Како што гледам, со купена лиценца од Win10 ова ќе биде бесплатен агрејд.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,329
Скопје
Ова ми е многу чудно. Како да памнам дека кажаа нема да прават нови верзии на Windows, туку два големи апдејти на година и толку. Се предомислија ли?
А да го прочиташ линкот што беше ставен?
Имаш конкретен одговор на конкретното прашање.
Дури и цел пасус е посветен.
Еве, ај, не се мачи.
But wasn’t Windows 10 the last version of Windows?
Back when Windows 10 was announced, it was going to be the last version of Windows. After that, we’d have Windows on a service, and the plan was to let it evolve over time. In fact, I’m sure Terry Myerson knew that there would have to be a big design overhaul at some point, and he thought that would be a Windows 10 update.

Here’s the big issue though. Everyone that said Windows 10 would be the last version of Windows doesn’t work there anymore.
 

bookoo

Intern
12 декември 2017
110
41
За да има windows 11,мора да има бета тест верзии, не гледам како дојдоа до Win 11 кога на инсајдер на големо се тестира 21H2

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Како што прочитав сабајле демек ќе бил базиран на 10 и заради тоа ќе има исти hardware requirements. Може тестиран е со некоја тајна бета.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Многу возбудливо, не го очекував ова.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
613
595
Струга
За да има windows 11,мора да има бета тест верзии, не гледам како дојдоа до Win 11 кога на инсајдер на големо се тестира 21H2

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Ова е точно. Повеќе мислам дека ќе го преименуваат во Windows да биде консистентен со другите оперативни системи, пример: Linux, MacOS, но има многу leaks дека ќе се вика 11. Ќе видиме за брзо.

Друга теорија е дека 10 ќе продолжи да постои (доказ 21H2), ова ќе биде сосем нов проект.
 
Последна промена:

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,391
3,654
Битола
Насловот е малку misleading. Windows 11 е само интерен codename што сугерира дека апдејтот ќе биде ПОГОЛЕМ од обично и дека ќе има визуелен лифтинг (кажаа веќе -- заоблени ќошови, нови икони, бла бла бла). На release ќе оди нормално како и секој апдејт и нема да мора да се преинсталира ништо. МОЖЕ да се смета како Windows 11 од таа гледна точка бидејќи досега не сме добиле нов скин, но истиот Windows ќе биде во основа. Веќе имаа кажано дека нема да вадат нови верзии на Windows.

ЕДИТ: Оваа сликава погоре е од нивниот ОТКАЖАН WINDOWS 10X проект и нема да личи така овој нов скин -- Sun Valley (името на визуелниот лифтинг на Windows):

 
Последна промена:

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Епа ништо, ако не биде Windows 11 бришете ја темава :D
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454
Нема да биде Windows 11 најавија дека нема да има нови верзии туку само надоградби на сегашната,така да ова ке биде само поголем апгрејд на веќе постоечкиот, а како што кажа директорот на MS овој ос превествено ке биде посветен на деволоперите така да ке видиме што ке испадне
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
За да има windows 11,мора да има бета тест верзии, не гледам како дојдоа до Win 11 кога на инсајдер на големо се тестира 21H2
Не си прочитал бачко, кернелот останува ист, новата верзија се однесува на изменетиот кориснички интерфејс. Наместо да издадат апдејт кој носи визуален overhaul они решиле да го крстат нова верзија.

Ова ми е многу чудно. Како да памнам дека кажаа нема да прават нови верзии на Windows, туку два големи апдејти на година и толку. Се предомислија ли?
И ти не си прочитал бачко, променет кориснички интерфејс решиле да го сметаат за нова верзија од технички и практичен карактер. Наводно ќе бил бајаги различен од сегашниот, па да не се случи да имаш два компјутери со WIndows 10 а визуелно се скроз различни.
:ROFLMAO: :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Астро возбуден зашто ќе добие конечно Mac OS клон.
Јаоооој, ова е Windows 10X наменет за Chrome books, нема врска со Windows 11, не се кикоти ќе паднеш од кревет, ќе се надЕнеш на нешчо :ROFLMAO:

Можеви ќе биде сличен на МекОС визуелно, ќе има различни скинови за различни вкусови. Ќе видиме.

Како што прочитав сабајле демек ќе бил базиран на 10 и заради тоа ќе има исти hardware requirements. Може тестиран е со некоја тајна бета.
Така е. На инсајдерите ќе им го пуштеле во текот на Јули за тестирање.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454
Мислењето е автоматски споено:

Не си прочитал бачко, кернелот останува ист, новата верзија се однесува на изменетиот кориснички интерфејс. Наместо да издадат апдејт кој носи визуален overhaul они решиле да го крстат нова верзија.
Windows 7 користи ист кернел со Vista па имаше пре бета верзии и бета верзии од Windows 7 така да ова ти пага во вода
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Мислењето е автоматски споено:Windows 7 користи ист кернел со Vista па имаше пре бета верзии и бета верзии од Windows 7 така да ова ти пага во вода
Па не баш. Во Windows 7 имаше многу изменети технологии, како UAC, како compatibility со поранешни оперативни системи, еден куп измени после дебаклот на Vista. Овде зборуваме за истиот OS само со визуелни измени.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454
Па не баш. Во Windows 7 имаше многу изменети технологии, како UAC, како compatibility со поранешни оперативни системи, еден куп измени после дебаклот на Vista. Овде зборуваме за истиот OS само со визуелни измени.
Што е разликата мегу 7 и Vista ? сите вие работи што ги наброја ги има кај Vista, UAC дојде како мало подобрување во Windows 7
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Што е разликата мегу 7 и Vista ? сите вие работи што ги наброја ги има кај Vista, UAC дојде како мало подобрување во Windows 7
Ај пред да ти објаснам, пиши прво што ти е поентата на муабетот.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454
:D што е важна вест дека ке има Windows 11 ? кај е објавено тоа кај е тестирано кај е пуштено во јавно тестирање кај е дадено на OEM произведувачите за тестирање и оптимизирање?, кажано е само дека ке има голем апдејт а не дека ке има нов OS за да има нов систем мора да има тестирање, прво од OEM произведувачите после тоа од бета тестери,
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
:D што е важна вест дека ке има Windows 11 ? кај е објавено тоа кај е тестирано кај е пуштено во јавно тестирање кај е дадено на OEM произведувачите за тестирање и оптимизирање?, кажано е само дека ке има голем апдејт а не дека ке има нов OS за да има нов систем мора да има тестирање, прво од OEM произведувачите после тоа од бета тестери,
" After it gets announced, the preview is going to go out to Windows Insiders. It should head to the Beta channel shortly after, and that’s also when OEMs are going to start to get it for installing on new laptops and desktops. In October or November, Windows 11 will be available to everyone, presumably as a free update. "
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
568
454
Ова е последната тест верзија така далеку од Windows 11, за да има Windows 11 не треба да го има ова така да очекувај 21H2 ;)
 

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #23

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,854
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,606
14,615
Скоро и да нема рсзлика помеѓу Vista SP2 и (клот) Windows 7.

"Гревот" на Vista беше UAC и потребата од дигитално потпишани драјвери и верифицирани од Windows Hardware Quality Labs (WHQL) па наеднаш престана да работи еден куп хардвер особено оној кој имаше boot time драјвери.

Сето тоа допринесе за негативен хајп. Згора на се луѓето на Vista преминуваа со компјутери кои имаа 512MB RAM (па и помалку) и нормално дека XP беше OS of choice.

Ама само проверете ја листата на фиксеви на Windows XP SP1.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,055
Мислења
861,104
Членови
29,913
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно