1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 лиценци

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од vladealfagv, 22 ноември 2017.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,634
  2,752
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ше го питам, ше пуснам тук кво ќе каже този момче.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 2. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,634
  2,752
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Кај едно бате што гледам офис лиценци: (најдоле)

  [​IMG]

  Гледам дупка у закон дека ова е уствари легално?
   
 3. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,912
  3,069
  7 ноември 2014
  Машко
  Јас гледам дека полесно ти е да читаш на ибеј и да се убацуваш на тема во 7ма страна, а претходно да не прочиташ ништо од темата. Се е веќе објаснето, толкувано и се имаме препукавано за ова, те молам не ресетирај пак да почнуваме од почеток.
   
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,634
  2,752
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Како што пишав, дај линк од заклучокот зашто такво нешто не видов.
   
 5. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,297
  3,914
  23 Јуни 2015
  Машко
  @skullmonkey Имам купено и Microsoft Office Pro Plus 2016 лиценци, поточно истата верзија. Функционира без проблем, врзана на мајкрософт акаунт врзана со Windows 10 Pro лиценца.

  Само распрашај се убаво доколку ти е за правно лице.
   
 6. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  1,912
  3,069
  7 ноември 2014
  Машко
  https://www.microsoft.com/en-us/Useterms/OEM/Windows/10/Useterms_OEM_Windows_10_English.htm

  License. The software is licensed, not sold. Under this agreement, we grant you the right to install and run one instance of the software on your device (the licensed device), for use by one person at a time, so long as you comply with all the terms of this agreement.

  Transfer.
  a. Software preinstalled on device.
  If you acquired the software preinstalled on a device (and also if you upgraded from software preinstalled on a device), you may transfer the license to use the software directly to another user, only with the licensed device. The transfer must include the software and, if provided with the device, an authentic Windows label including the product key. Before any permitted transfer, the other party must agree that this agreement applies to the transfer and use of the software.

  Твојот линк продава клучеви на ebay со оригиналната матична и компјутер кои се расипани? Истово е зборено на страна 5, со линкови и заклучоци од Microsoft.

  Работите се јасни, од правен аспект не можеш да купиш OEM лиценца, освен доколку не го купиш компјутерот со кој дошла лиценцата. Во тој случај сепак мора да ја користиш лиценцата на компјутерот што си го купил, односно кој е оригинално лиценциран, а не на друг компјутер.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 7. shifty

  shifty
  Practice makes perfect

  951
  1,223
  5 Септември 2009
  Што сѐ треба да има правно лице кое поседува MS продукт: 1-стикер на куќиште, 2-фискална/фактура, 3-лиценциран софтвер на компјутерот.

  1* Стикер на куќиштето - треба да биде залепен на куќиштето,
  2* Фискална сметка или фактура на која стои точната верзија на оперативниот систем (пр. Windows 10 Professional x64 Retail), доколку е компјутер со преинсталиран OS на фактурата мора да е нагласен ОЕМ продуктот кој оди со негo.
  3* Доколку се врши проверка преку Microsoft support-от, клучевите кои ги купувате online прошле при активација, меѓутоа после вадење на комплет податоците преку Magical Jelly Bean веднаш ќе ви кажат дека клучот е проблематичен.

  Совет: Без разлика од каде купувате во МКД јавете се во Microsoft support-от за да извршат проверка за MS продуктот.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Astro

  Astro
  Guru

  5,796
  7,704
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Доколку го имате оригиналниот компјутер со ОЕМ лиценцата, но лепенката се одлепила и фактурата ја имате загумено, можете да се јавите во Microsoft и ќе ви издадат документ за оригиналност тоест поврзаност на матичната плоча со Windows клучот.

  Ако купите компјутер на старо со OEM Лиценца но не ви ја дадат оригиналната фактура со него, треба да се обратите во Microsoft за да ви издадат. Ваков случај имав на суд, фирмата не ја казнија само затоа што немаше ниту една друга примедба од страна на инспекцијата и и прогледаа низ прсти, но си ги плати сите судски трошоци.
   
  skullmonkey, artweb и на TylerMkD им се допаѓа ова.
 9. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  366
  251
  11 ноември 2015
  Машко
  Може да добијам линк од каде да купам лиценца за 10-ка Про x64, и да ми кажете како се добива кодот на мејл или..?
   
 10. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,297
  3,914
  23 Јуни 2015
  Машко
  Било која продавница со добар рејтинг и поголем број продадени лиценци. Кодот обично го праќаат на мејл или во ПП на eBay.
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  2,776
  2,968
  18 Април 2007
  Ако надградуваш од Win 10 Home на Pro ќе мора формат да правиш.
   
  На Loaded_Dice му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,241
  763
  8 Декември 2009
  Барав подолго време во темиве за лиценца, но мислам дека никаде не успеав да најдам конкретен одговор на моето прашање. Имено, сакам да купам PC од немците, користен, со лиценца за Windows 10.

  Дали ќе може тој компјутер легално да се користи во компанија во Република Македонија, да немам никакви проблеми околу лиценцата на Windows и нејзиното потекло? Можам да побарам и документ за лиценцата, т.е фактура но не на име на фирмата што ќе го користи во Македонија.

  Дали има некаков начин да се трансферира (тропам глупости) лиценцата во Microsoft Македонија, со целата пропратна документација?
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  5,796
  7,704
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Има шанси. Фактурата мора да гласи на име на фирмата. Ако не гласи тогаш ништо, дури имаш и поголем проблем. Со фактурата и компјутерот одиш во Мајкрософт и таму ти даваат потврда за легалност.

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
   
 14. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  388
  289
  26 Јуни 2012
  Машко
  Дали исто се овластени за бизнис т.е volume лиценци? Или други фирми раководат со тоа? Некој по упатен да сподели за набавка на лиценци од МК.
   
 15. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,241
  763
  8 Декември 2009
  На чет со агент од Microsoft, Chester, добив одговор дека може без проблем да се користи компјутер со лиценциран Windows во компанија во Македонија. На него му верувам, на нашите не им верувам.
   
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,968
  11,784
  2 Август 2012
  Машко
  На Астро да му веруваш. Честер не знае каква апашана е овде.
  Честер би се опил со литар домашна ракија ако би знаел со кого би имал работа.
   
  На olikomerc, boro1, damil и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. Astro

  Astro
  Guru

  5,796
  7,704
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако си за набавка на волумен имаш повеќе варијанти и поволности. За тоа најдобро да се информираш директно во Мајкрософт или во Еконет на пример. Во моментов не сум баш добро запознаен со новите VL модели.
   
 18. Software

  Software
  Gaining Experience

  500
  231
  15 Август 2007
  Машко
  дали ќе може да ми препорачате некој испорбан активатор за активација на 10ка ?? MTK не фаќа повеќе после Red Stone 3
   
 19. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  556
  243
  12 Април 2017
  Машко
  Хаха, дозволено ли е ова на форумов?
   
 20. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  366
  251
  11 ноември 2015
  Машко
  Јас после толку време разбрав дека не се исплати да се занимаваш со кракови и секакви глупости, плус во позадина во процесите да ти работат работи од кракот, за 4-5$ имаш на Ebay лиценци колку сакаш и какви сакаш. Да отидеме на едно кафе во градот повеке ќе не кошта од колку да си купиш лиценца, па макар и една година да ја користиш пак се исплати. Јас имам две лиценци купено од кој што двете се различни едната е Volume_МАК а другата е Retail и од различен продавач. И двете се ок и немам никаков проблем, двете ми се ставени на ист мејл од Мајкрософт и немам никаков проблем. :)
   
  Последна промена: 13 Февруари 2019 at 02:18
  На Necromancer и JunkieMKD им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...