1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Windows 10 лиценци

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од vladealfagv, 22 ноември 2017.

 1. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  220
  28 ноември 2015
  Машко
  Хмм, ме замисли сега :)
  Ќе мора некогаш да го прочитам делот каде што сите стискаме „некст“, „некст“, „некст“ :D
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,686
  9,387
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не е баг, така и треба да си работи. Тоа се вика Digital Entitlement License. Може да се дистрибуира на два начина, или врзана за Microsoft account или пак да е врзана хардверски, доколку е ОЕМ лиценца за матичната плоча на компјутерот. Штом се врзеш онлајн, Windows се закачува во Мајкрософт и го проверува статусот. Ако е се во ред си се активира сам и тоа е тоа.
   
  На bh1rk0ff му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Software

  Software
  Gaining Experience

  505
  245
  15 Август 2007
  Машко
  здраво дечки септември 2019 зедов клуч за Office 2016 Professional преку Ebay по цена од 4 евра. Клучот го внесов и си се инсталира офис супер работеше. Пред 3 месеци купив SSD и го инсталирав одново windows 10 pro (активиран со клуч од Ebay ) со мојот профил од емаилот од Outlook после инсталацијата немав потреба да го активирам Windows. Меѓутоа сега имам проблем со Office го инсталирам и после тоа ми пишува дека не е активиран.
   
 4. xCorbe

  xCorbe
  Gaining Experience

  208
  160
  1 Мај 2014
  Машко
  Друже активација преку телефон пробај со конфирмационен код
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,686
  9,387
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Па активирај го офисот со истиот клуч со кој го активираше првиот пат. Тоа се однесува само за Windows автоматски да се активира, не и за Офис.
   
 6. xCorbe

  xCorbe
  Gaining Experience

  208
  160
  1 Мај 2014
  Машко
  Јас имам офис 2013 и со афтоматско логирање дури се инсталира и се активира а доколку нејчи да се активира така мора микрософт да ѕвони
   
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,686
  9,387
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не знаеме неговата лиценца каква е. Ама треба од некаде да почне, на пример со клучот.
   
 8. Software

  Software
  Gaining Experience

  505
  245
  15 Август 2007
  Машко

  [​IMG]
  ете што ми појавува кога ќе го внесам клучот.
   

  Прикачени датотеки:

 9. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,199
  2,719
  21 Јануари 2011
  Машко
  Пиши му на продавачот од кај што си ја купил лиценцата.
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,686
  9,387
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Како да не ти е точната верзија инсталирана.
  Да не имаш инсталирано Office for Home and Small business а клучот да ти е за Office VL (Volume licensing)?
  Дали инсталираше од истиот инсталациски пакет како претхониот пат?
  Мора да ја грешиш везијата иначе ако е нешто проблем со клучот треба да ти јави дека клучот е веќе активиран или дека си victim of software counterfeit.
   
 11. Software

  Software
  Gaining Experience

  505
  245
  15 Август 2007
  Машко
  не може да ја грешавам верзијата кога прв пат го внесов клучот овде на сајтот од офис продолжи понатаму со Get Office и се спушти еден инсталациски фајл од 5,5 MB и толку беше. Ама сега не работи ете тоа излага од сликата.

  Не можам да му пишам на продавачот на Ибеј веќе е избришан.
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,686
  9,387
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Зимај нов, 2019
   
 13. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  194
  155
  20 Јуни 2009
 14. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,503
  1,825
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не. Првите се ОЕМ лиценци кои би требале да ги продаваат само со компјутер.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 15. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  194
  155
  20 Јуни 2009
  ОЕМ лиценци доделини на производител за конкретен производ.

  Овие првите 3 како ги земаат?
   
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,686
  9,387
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не мора да е производител, може да е system builder, рецимо Анхоч.
   
  На cyberbaze и marv им се допаѓа ова.
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,503
  1,825
  5 oктомври 2007
  Машко
  Како продавачи на конфигурации. ОЕМ не е само Делл, ХП и слично. Сега дури и не ги викаат ОЕМ, нешо друго измислија, ама у превод секој што склопува компјутер, и продава на 3то лице. Овие лиценци се непреносливи, од хардвер на хардвер.

  П.с. Да бе Астро, Систем Билдер беа.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,686
  9,387
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Па ОЕМ е генерално неточен термин од ИТ аспект, башка сега со Digital Entitlement активациите е многу полесно и систем билдери можат да бидат многу повеке фирми кои директно ќе можат со Mirko$oft да се договараат.

  Како и да е, луѓето сеуште не прават разлика меѓу активирање и лиценцирање, па после зошто толку разлика у цената.
   
  На artweb и marv им се допаѓа ова.
 19. Software

  Software
  Gaining Experience

  505
  245
  15 Август 2007
  Машко
  Пред недела дена купив офис 2019 од Ибеј ми прати продавачот линк како да го активирам. Пробав не функционираше линкот за актовација преку трлефон. Пријавив измама да ми ги вратат парите. Уште се тегнеме да ми се рефундираат. Ме мафта продавачот ми пишува како може да ти ппмогнеме. Продавачот имаше продадено 1500 клучеви за офис 2019
   
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,686
  9,387
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Те мафта а?
  Колку го плати офисот? 250 евра така?

  Тоа е све мачка у вреќа братче.
   
  Последна промена: 20 Април 2020
  На marv, kirev, Вајкинг и уште 3 други им се допаѓа ова.
 21. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,336
  640
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Kупив офис лани во август и си работи без проблем.
  Ми прати податоци за најава на office 365 се најавувам и од таму го доанлоадирам офисот, инсталирам и автоматски се активира без никаков проблем.
  upload_2020-4-21_12-44-46.png
   

Сподели

Вчитување...