• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Windows 10 лиценци

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,860
11,134
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дека е најлегално НЕ е. Дека ќе работи и како најлегално купена лиценца 99.9%. Друго се си е најнормално, ќе си ја врзеш на МС акаунт и слично. А за лаптопот ич не се секирај ништо нема да му биде и со тотално пиратска верзија ;)
Astro approves.

Лиценцата не е легална но е финкционална. Освен ако лаптопот не ти е основно сретство на фирма немаш никаков проблем со законот доколку си во Македонија. Во секој момент можеш да врзеш друга лиценца по потреба,
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,614
14,615
Нема мука со овие лиценци. За да го зголемат и задржат маркет шерот мижат на сите 24 очи.

Што се однесува до Office тука треба да се биде внимателен затоа што се многу поревносни во кинење.
Сум активирал Office retail со клучеви од pastebin кои работеле можеби година и потоа you are victim of software piracy...

Клучеви се купуваат од eBay од продавач со беспрекорна репутација. Не толку за парите туку заради долготрајноста на активациите.
 

Filmk20

Intern
5 јануари 2021
11
1
Фала ви многу на сите за брзите одговори
Ќе земам една лиценца па да видиме
Поздрав
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,889
7,602
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Клучеви се купуваат од eBay од продавач со беспрекорна репутација
Ако не ти е мака и знаеш проверен продавач кој продава клучеви за Office што не вклучуваат телефонски јавувања и слични тормозења за активација, туку се само copy/paste, би те замолил да ми испратиш линк. :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,860
11,134
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ако не ти е мака и знаеш проверен продавач кој продава клучеви за Office што не вклучуваат телефонски јавувања и слични тормозења за активација, туку се само copy/paste, би те замолил да ми испратиш линк. :)
Немој да му го плаќаш. Прво активирај го па после плаќање.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,614
14,615
Ако не ти е мака и знаеш проверен продавач кој продава клучеви за Office што не вклучуваат телефонски јавувања и слични тормозења за активација, туку се само copy/paste, би те замолил да ми испратиш линк. :)
Не ми е мака ама евтините клучеви сега што се продаваат во 100% случаи се VL така да исто ти се фаќа дали ќе го пиратизираш или ќе платиш.
Единствен продавач на ритеил (го фалат на reddit) е http*****[точка]vanskeys[точка]ком и клучевите не се евтини во споредба со оние за 7-8-10 долари
(она погоре го направив заради роботите на нет)

Друга опција, ако не ти е за бизнис, е активирање без користење на активатор со употреба на KMS клуч па потоа со неколку команди да го натераш да се врзи на онлајн KMS Server и да се активира на 180 дена.

Јас вака го терам. Си ги запишав командите во ноутпад, имам неколку сервери па ако не помине на едниот ќе помине на другиот.

Легални KMS клучеви овдека:

Потоа активацијата течи вака:
 1. Местиш хост сервер
  cscript "%ProgramFiles%\Microsoft Office\Office16\ospp.vbs" /sethst:kmshostaddress < овдека серверот
 2. Им бараш активација вака:
  cscript "%ProgramFiles%\Microsoft Office\Office16\ospp.vbs" /act
 3. Проверка вака:
  cscript "%ProgramFiles%\Microsoft Office\Office16\ospp.vbs" /dstatus
Ова се само дел од командите. За заинтересираните можам да им го пратам цел процес во приватна порака затоа што командите се разликуваат за x86 и x64 верзии на Office и, нормално, има разлика на каков OS се инсталира (32 или 64)

И активаторите го прават истото со таа разлика што местат KSM клиент па обновувањето се врши на секои 180 дена.
Порано ова го имав направено со *.bat и Task Scheduler.
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,080
1,288
Скопје
Знае некој што се случи со eBay и Aliexpress Windows 10 клучевите?
Пред некој месец ги имаше во изобилство по 2/3 долари сега нема абсолутно ништо.
Има некој друг сајт каде што може да се набават повторно по цена од 2/3/4/5 долари или морам 20 да платам на cdkoffers?
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
509
646
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Ми скисна поракава за genuine office.
office.png
Препорака за лиценца за Office 2019 ?
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,011
553
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,367
1,496
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ми скисна поракава за genuine office.
Погледнете го атачментот 101786
Препорака за лиценца за Office 2019 ?
Од вчера и кај мене пак ова почна да се појавува, а претходно го исклучив тоа Experience во settings и тераше месец дена без проблем. Индиската фора на @Mayson не ми пројде.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,532
3,280
Почнаа да ги кинат тие продавачи, стегната е работата.

Знае некој што се случи со eBay и Aliexpress Windows 10 клучевите?
Пред некој месец ги имаше во изобилство по 2/3 долари сега нема абсолутно ништо.
Има некој друг сајт каде што може да се набават повторно по цена од 2/3/4/5 долари или морам 20 да платам на cdkoffers?
 

dLt-Ed

Intern
20 јануари 2012
21
18
Јас од тука купувам вакви лиценци, препорака од мене, има и discord група, може да договорите цена за поголема количина.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,877
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно