• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ваши искуства со Сетек

blackfen1

Gaining Experience
16 јануари 2018
53
78
Значи кои безвезњаци се Сетек алал да им е.
Пред некој месец земав лаптоп од кај нив и со тоа ми рекоа дека 3% од сумата на лаптопот ми одат во нивната клуб картичка, значи негде околу 1200 денари кои можам да ги искористам во нивната продавница.

Денес отидов планирајќи да земам рутер од 1300 денари и да си доплатам 100че, но ми рекоа дека поените можам да ги користам само ако имам поени деливи со 500. Значи џабе другиве 200 поени. што ги имам.
Ми стојат 1000 поени на располагање. Ок, ќе земам рутер од 1000 денари.

Но тоа не е се! Одозгора ми викаат дека не можам да ги искористам сите поени, туку на сумата може да се одбие само пола. На пример ако рутерот кошта 1000 денари, јас Морам да им дадам 500 денари у ќеш. Никако не можеш да поминеш без физички пари да им дадеш.
И плус, производот морал да кошта дупло повеќе од поените на располагање.

Сетек еднаш, и никогаш повеќе.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,671
2,902
Значи кои безвезњаци се Сетек алал да им е.
Пред некој месец земав лаптоп од кај нив и со тоа ми рекоа дека 3% од сумата на лаптопот ми одат во нивната клуб картичка, значи негде околу 1200 денари кои можам да ги искористам во нивната продавница.

Денес отидов планирајќи да земам рутер од 1300 денари и да си доплатам 100че, но ми рекоа дека поените можам да ги користам само ако имам поени деливи со 500. Значи џабе другиве 200 поени. што ги имам.
Ми стојат 1000 поени на располагање. Ок, ќе земам рутер од 1000 денари.

Но тоа не е се! Одозгора ми викаат дека не можам да ги искористам сите поени, туку на сумата може да се одбие само пола. На пример ако рутерот кошта 1000 денари, јас Морам да им дадам 500 денари у ќеш. Никако не можеш да поминеш без физички пари да им дадеш.
И плус, производот морал да кошта дупло повеќе од поените на располагање.

Сетек еднаш, и никогаш повеќе.
Системот со поени им е направен да секои 500 поени ти ги конвертира во ваучер од 500 денари. Тие 200 што ти останале ти одат во наредниот ваучер, значи треба да направиш уште 300 за да може да ги искористиш. Е малку глупаво, да.

А за муабетов дека само пола може да се одбие, првпат слушам, а ја користам картичката нивна прилично често. Знам само дека ја рачунаат редовната цена на производот, не намалената (ако е на попуст), па ако има големо намалување на нешто, не вреди да се земе. Да не е од тука заебанцијава?
 

blackfen1

Gaining Experience
16 јануари 2018
53
78
Системот со поени им е направен да секои 500 поени ти ги конвертира во ваучер од 500 денари. Тие 200 што ти останале ти одат во наредниот ваучер, значи треба да направиш уште 300 за да може да ги искористиш. Е малку глупаво, да.

А за муабетов дека само пола може да се одбие, првпат слушам, а ја користам картичката нивна прилично често. Знам само дека ја рачунаат редовната цена на производот, не намалената (ако е на попуст), па ако има големо намалување на нешто, не вреди да се земе. Да не е од тука заебанцијава?
ми рекоа порано можело 100% да се искористи, сега по ново само 50%
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,136
3,351
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
И кај Макпетрол е така со Верна поените, само што нема делење со 500, колку имаш толку можеш да потрошиш. :cool:
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,037
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Во сет сменето е како се користат поенти @blackfen1 е во право јас претходната година земав 2 свича само со поените , а сега сменето е како се користат и испаѓа дека немаат никаква вредност, т.е те сет моментално те прават да изгледаш како JACKASS кога ќе влезеш и мислиш дека ќе земеш нешто со поените.
Моментално јас не гледам никаква придобивка од собирање на тие поени.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,671
2,902
Во право сте, сега видов на сајтот за Cashback проверка, стои горе:

" Почитувани комитенти, при користење на ваучерите во продажните места на СЕТЕК Се од Техника, ваучерите можат да покријат најмногу 50% од износот на сметката."

Во секој случај, мене не ми е проблем да покажам картичка што потенцијално може да значи 50% попуст на нешто, секако пазарам често во Сетек. Не е за џабе.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,075
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Значи кои безвезњаци се Сетек алал да им е.
Пред некој месец земав лаптоп од кај нив и со тоа ми рекоа дека 3% од сумата на лаптопот ми одат во нивната клуб картичка, значи негде околу 1200 денари кои можам да ги искористам во нивната продавница.

Денес отидов планирајќи да земам рутер од 1300 денари и да си доплатам 100че, но ми рекоа дека поените можам да ги користам само ако имам поени деливи со 500. Значи џабе другиве 200 поени. што ги имам.
Ми стојат 1000 поени на располагање. Ок, ќе земам рутер од 1000 денари.

Но тоа не е се! Одозгора ми викаат дека не можам да ги искористам сите поени, туку на сумата може да се одбие само пола. На пример ако рутерот кошта 1000 денари, јас Морам да им дадам 500 денари у ќеш. Никако не можеш да поминеш без физички пари да им дадеш.
И плус, производот морал да кошта дупло повеќе од поените на располагање.

Сетек еднаш, и никогаш повеќе.
Абе не ги задевајте децата си играат фирма.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,958
2,515
И дополнителен проблем е што ништо не ги спречува понатаму да ги зголемуваат рестрикциите за да се искористат поените. На пример, денес ќе потрошам пари и ме убедуваат дека поените имаат една вредност, а за 6 месеци ќе треба да потрошам 3 пати повеќе пари од вредноста на поените и да направам колут напред пред да платам за да ги искористам.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,147
1,772
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
рачунај дека не постојат, па после ќе ти дојдат како некој бонус.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,075
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
рачунај дека не постојат, па после ќе ти дојдат како некој бонус.
Ако некогаш во животот ти е тешко, да ја кренеш раката горе, да ја држиш така 10 минути и кога ќе ја спуштиш ќе ти биде многу полесно?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,533
14,511
буквално кажав дека земав лаптоп од кај нив, значи еднаш :)
Епа добро тогаш..

Иначе поените се тешка превара. Можеш да ги употребиш само на редовната цена и тоа по правилата кои ги опиша.

Јас баш и не се потресувам околу нив.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,407
3,737
Скопје
...
Со нефункционално судство овдека секој можи да си прави тоа што му е угодно.
...
Нема инспектори, нема полицајци, нема ... Абе нема луѓе.
Ништо не се прави со добра намера. Името да не му го споменувам, го нормализираше криминалот во државата. „Крадеме од комшиите зашто ние имаме неправедно ембарго до ружниот сосед“. Еден криминал оправда друг. И еве кај сме. Според ова треба точно по еден судија, полицаец, инспектор, ловочувар, јунејмит по глава на жител.
А за едни сум чул дека почнаа со шверц на пентиуми од бугарија во мантил. Па еве до каде догураа.
 

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
43
7
Битола
Здраво сакам да купам матична плоча од Сетек, доста скапа, дали има некој искуства со матична плоча или да кажи нешто за Сетек, од Битола.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,422
4,573
Матични плочи има така поприлично, а исто така и поприлично доста има скапи од нив. Не гледам што би имало проблем ако знаеш што сакаш, без разлика дали го купуваш од Сетек Битола, Свети Николе, Штип или каде и да е.
Ако јас знам дека тоа нешто го сакам, не ме интересира какво искуство имале другите со Сет, Анхоч или не знам кој. Одам си го купувам прозиводот и фала пријатно.
 

psyman

Gaining Experience
30 март 2018
96
153
Матични плочи има така поприлично, а исто така и поприлично доста има скапи од нив. Не гледам што би имало проблем ако знаеш што сакаш, без разлика дали го купуваш од Сетек Битола, Свети Николе, Штип или каде и да е.
Ако јас знам дека тоа нешто го сакам, не ме интересира какво искуство имале другите со Сет, Анхоч или не знам кој. Одам си го купувам прозиводот и фала пријатно.
Можда сакаше да знајт колку е учтив персоналот во Битола :unsure:
 

MrComputer

Intern
1 февруари 2021
43
7
Битола
Сакав да прашам дали има можност да ми продадат употребен производ, бидејќи матичната ја немаше на залиха па денес ја има. А и исто така што имам прочитано по форумиве од ДДСторе продавале отворени производи.
 

nvidia88

Gaining Experience
16 септември 2010
603
402
Gostivar
Досега свашта сум земал од сетек,исто така и од анхоч,али никогаш сум немал проблем..пример имав cm mm830 mouse и имав проблем со скролот...го однесов и не се поправало,и одма замена за razer си напраив....Монитор исто таке од 30к,после 1 месец ништо од поправање и одма друг нов од иста сума...и куп други работи
 

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
218
211
Куманово
Јас пред скоро купив тостер од Сетек. Ми ги гори тостовите затоа што заборавам да ги вадам на време. Каде може да се пожалам?
треба кашкавал да стаиш, да га умоташ леб У кашкавал, кашкавалот не гори само се топи, така ќе го решиш проблемот со изгорен леб
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,111
452
Да се надоврзам на тоа што го кажав во темата за телевизори.
Па еве вака. Уште пред едно 8 - 9 месеци ми беше во план да земам нов телевизор за во новиот стан. Тогаш работите беа поинакви, и очекував до ноември - декември да се уселам, ама инвеститорот малку се завлечка, и сега кај и да е за месец дена ќе се уселам.
Во тој период гледав Samsung QLED 2019 модели од Neptun, и тогаш таму имаа најодлична цена, и дури и поевтина од онаа во Setec. Е сега, Neptun како Neptun они увек последни нарачуваат нови модели, па така да им стоеа тие Samsung 2019 QLED модели, па се додека еден ден не ги тргнаа од залиха. Тие кои што се продале се продале, а тие кои што не ги имаат тргнато, што е навистина глупо од нивна страна, наместо да ги остават (како што прави Setec) и да намалат цена, па така да се продадат. И после тоа прашувам јас колку им е најевтиниот телевизор од 2020 серијата, ми викаат 80,000. И од тогаш ги баталив.
Тој период исто така приметив дека во Setec ги имаа и 2019 моделите, а и 2020 моделите им беа од по - одамна нарачани. Одев неколку пати и се распрашував, и ми рекоа дека ќе им стоеле се дур не се продадат, што ми даде надеш дека кога тогаш ќе успеам да земам QLED 2019 модел. Поминува доста време, пратам јас се тоа и гледам дека и цената опаѓа ама опаѓа и достапноста на моделите. Еден ден гледам оп го снемува преостанатиот модел од капитол, ама тогаш они се спремаа за големо отварање кај мајчин дом. И така после неколку недели, гледам тој модел се појавил таму.
Поминува некое време, и еден комшија ни кажа (и ни даде флаер) дека вечерва (тој ден) ќе имаат попусти, заради отварањето на новиот Setec салон кај мајчин дом. После консултација со моите, одлучивме да одиме, да го земеме тој преостанат модел, и успат и перална.
Отидовме таму, и право кај тој телевизор. Дечките фини се супер, ни рекоа дека ќе ни го чуваат ( бидејки не можевме веднаш да го платиме) минимум до средата, и ние океј се тоа, оставивме бројче и име, и после плативме тоа пералната и си заминавме.

После неколку дена, се јавуваа моите за пералната ( бидејки сакаа да ја донесат пред да ни стигне мебелот) , и бидејки генерично на повик не одбија, отидовме таму. Тоа за пералната се договоривме, но кога прашав за телевизорот тој таму некој шеф или што и да беше рече дека го продале...
И тогаш јас викам нема шанси ова... епа тоа е кога не даваш аванс, дошол тогаш некој после нас и ги дал во готово 40,000 и они му го продале. А нас ни рекоа дека ќе ни го чуваат. Ама памет за следна пат, секогаш пред да се нарачува нешто треба да се остави одредена сума, и они мораат да извадат сметка (системски се заведува), и тој продукт потоа неможе да се даде на друг. Во ова кривицата ја гледам и кај мене, и кај тие вработените, али грешки се прават бидејки тогаш беше и отварање, па како што кажа тој шефот имало многу работници од други места што доаѓале да помогнат, па ништо чудно и ненамерно грешка да направиле.
Сепак ова нека ви биде поука на секому, секогаш се дава аванс за одреден продукт ако сакате да ви се чува.
И сега за среќа на крајта, шефот кажа дека имало преостанато парче од истиот модел во Тетово, и дека ќе го сторнирал па да го донесат тука. Во несреќа среќа, еве денес отидов и го подигнав телевизорот.

Освен оваа случка, друго негативно мислење генерално за Setec немам. Беа фини и ми го пуштија таму телевизорот, го проверив убаво се топ, го спакуваа и авиадерчи. Очекувано е грешки да се прават, особено на вакви големи отварања па затоа внимавајте си што купувате, како, и колку пари давате.

Интересна приказна, да. Помина доста време, ама еве ми се погоди ( па можам да кажам) дупла среќа и си лапнав QLED за 40,000. Од тоа поевтино здравје.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,686
Мислења
855,708
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно